DomůSportZimní sportyNejlepší kalhoty na běžky - Vybrali jsme TOP 5 za super cenu

Nejlepší kalhoty na běžky – Vybrali jsme TOP 5 za super cenu

V dnešním článku se podíváme na to, jak vybrat nejlepší kalhoty na běžky. Může se vám to zdát jako jednoduchý úkol, ale opak je pravou! Běžkování je intenzivní aktivita takže i přes chladné počasí je důležité vybrat si takové oblečení, které je dostatečně prodyšné, a ne příliš teplé. Zapomeňte na běžné zimní oblečení pro volný čas. Funkční vrstvení je cesta ke kvalitnímu zážitku z běžkování!

Nejlepší kalhoty na běžky

Běžkování

Běh na lyžích je vysoce aerobní aktivita, která dokáže vytvářet velké množství tělesného tepla.

Vhodné oblečení na běžky vás musí chránit před povětrnostními vlivy a zároveň umožňovat rychlému odvádění potu od vašeho těla, abyste se nepřehřáli.

Pokud se tak nestane, riskujete, že prochladnete. Při běžkování je ideální nosit více lehkých vrstev oblečení než jednu tlustou vrstvu.

Funkční oblečení vám umožní přidávat nebo odebírat vrstvy podle potřeby a počasí.

Jednotlivé vrstvy oblečení by měly být co nejpřiléhavější, aby udržely teplo vašeho těla.

Vrstvení je cesta

Vrstvení je cesta k dokonalému zážitku z běhu na lyžích. Vrstvit byste měli začít od první vnitřní vrstvy až po poslední vnější vrstvu.

Postupně si představíme všechny vrstvy, které potřebujete.

Spodní prádlo

Spodní prádlo je základ. Měli byste se vyhnout bavlněnému spodnímu prádlu. Ideální je zvolit funkční spodní prádlo, které odvede vlhkost.

Základní vrstva

Základní vrstva je vrstva, kterou máte přímo na pokožce, i proto musí být dostatečně prodyšná a odvádět vlhkost.

Tato vrstva by měla být přiléhavá, aby vzduch necirkuloval kolem vašeho těla a oblečení mohlo odvádět vlhkost od pokožky.

Nejčastěji používanými látkami jsou hedvábí, polyester, vlna nebo směsi polyesterové látky. Vyberte si látku, která je příjemná k pokožce a je dostatečně teplá pro dané podmínky dne.

 

Základní vrstvy jsou k dostání v různých tloušťkách pro různé teplo. Těžké základní vrstvy jsou určeny do těch nejchladnějších podmínek.

Naše řada při koupi základní vrstvy je, abyste si pro začátek koupili středně teplou vrstvu.

Je totiž nejuniverzálnější a lze jej nosit pouze s bundou (v teplejších dnech) nebo v kombinaci s dalšími vrstvami (v chladných dnech).

Střední vrstva

Střední vrstva je druhá vrstva, která se nosí mezi základní vrstvou a vnější bundou během chladnějších dnů. Tuto vrstvu je dobré využít během opravdu chladných dní. V teplejších dnech by vám mohla způsobit komplikace a bude vám příliš horko.

Stejně jako u základní vrstvy i střední vrstva by měla být dostatečně prodyšná, aby byla schopna odvádět vlhkost. Ideální je zvolit syntetickou tkaninu nebo merino vlnu.

Fleecové bundy nejsou moc vhodné protože jsou příliš teplé.

Nejčastěji lidé používají jako střední vrstvu například vestu, lehkou bundu nebo rolák.

Podle nás je ideální mezivrstva lehká bunda se zipem. V případě, že se oteplí ji jednoduše rozepnete nebo svléknete.

Vrchní vrstva

Vrchní vrstva je důležitá aby vás neprofouklo. U této vrstvy je důležité hledět na to, jaké je venku počasí.

Pokud fouká vítr a je teplo, bude vám stačit lehká bunda proti větru (tzv. windstopper).

Vrchní vrstva by také měla nabízet alespoň určitý stupeň odolnosti vůči vodě a zároveň by měla být dostatečně prodyšná, aby umožnila únik přebytečného tělesného tepla.

Jelikož je jízda na běžkách v dešti poměrně vzácná, vrchní bunda nemusí být 100% nepromokavá. Musí však odolat sněhovým přeháňkám.

Pokud je poněkud chladnější, bude rozumnější zvolit softshellovou bundu.

Kalhoty na běžky

Kalhoty na běžecké lyžování jsou hodně podobné cyklistickým nebo běžeckým kalhotám.

Obvykle jsou lehčí a elastické. Předpokladem je, že v nich budete dělat nějakou kardio aktivitu a nebudete stát na jednom místě. To je hlavní důvod, proč nejsou obzvláště teplé.

Kalhoty na běžkování docela dobře blokují vítr, mohou mít nastavitelné větrání, aby se přizpůsobily různým úrovním aktivity a prioritou je odvádění vlhkosti. Měly by být odolné proti větru z přední strany a naopak na zadní straně by měly být dostatečně prodyšné.

Kalhoty na sjezdové lyžování vs. kalhoty na běžky

Rozhodně si na běžky nekupujte kalhoty pro sjezdové lyžování a skialp. Ty jsou určeny pro lyžování v chladném počasí a velké rychlosti.

Je pravda, že vítr blokují lépe než kalhoty na běžkování, ale obecně těžší a bude vám v nich příliš teplo.

Kalhoty na sjezdové lyžování jsou také navrženy tak, aby se vešly na objemné skialpinistické boty, s vnitřní sněhovou manžetou a odolnými záplatami na vnitřní straně manžety, aby se zabránilo jejich roztržení ostrými kovovými hranami.

Tyto dva typy kalhot nemají mnoho společného.

Pokusíte-li se lyžovat v běžkařském oblečení, pravděpodobně zamrznete a velmi rychle toho litujete. Naopak, pokusíte-li se jít na běžky v těžkých sjezdových kalhotách, po chvíli vám bude příliš teplo.

Závěr

Namísto zateplených lyžařských kalhot, ve kterých se rychle prohřejete a nebudete se moci volně pohybovat, sáhněte po lehkých kalhotách na běžkování, které umožňují spoustu pohybu a dokáží funkčně odvádět vlhkost.

Pokud plánujete jít ven v chladnějších dnech, vyberte si tlustší kalhoty, které nabízejí i odolnost vůči větru, ale zároveň jsou stále dostatečně prodyšné.

Rychlý přehled, jak vybrat kalhoty na běžky:

  • Na běžky si oblečte více funkčních vrstev oblečení namísto jedné teplé vrstvy!
  • Ve většině povětrnostních podmínek vám bude stačit základní vrstva + kvalitní bunda.
  • Kalhoty na běžky by měly být tenké, elastické a vyrobeny z kvalitního materiálu.
  • Vyhněte se kalhotám na klasické lyžování – bylo by vám příliš teplo!
  • Nezapomeňte na kvalitní čepici a rukavice.

V běžkařských kalhotách, by vám v momentě jak vyjedete ven, mělo být mírně chladno.

Po krátké době se zahřejete a bude vám v takových kalhotách příjemně.

Prohlédněte si kvalitní kalhoty na běžkování.

4.9/5 - (9 votes)

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno

Jakub
Jakubhttps://www.fitnesaci.cz
Sportu se věnuji odmalička. Hraju fotbal a ve volném čase rád cvičím. I proto jsem se rozhodl založit tento web. Neustále se v této problematice vzdělávám. V mých článcích se budu snažit přiblížit vám můj pohled na věc.