Chránič zubů je nezbytnou záležitostí zvláště pokud se věnujete sportům, při kterých můžete velmi jednoduše přijít o část svého chrupu. Mezi tyto sporty nepatří jen bojová umění, ale i kolektivní sporty. Hlavním úkolem chrániče na zuby je ochrana zubů před vyražením. Přední zuby mají jeden kořen a tak je jejich vyražení jednoduchou a zároveň bolestivou záležitostí. Jak vybrat správný chránič na zuby?
Obsah článku
Naši odborníci vybrali nejlepší chrániče na zuby
Proč investovat při nákupu chrániče na zuby?
Každý z nás už určitě přežil zubní kaz. Nepříjemné onemocnění zubů, které je navzdory své velikosti mimořádně bolestivé a nepříjemné.
Díky tomu jsme zjistili, že zuby bolí mnohem víc, než bychom si dovedli představit. Vyražené přední zuby bolí několikanásobně více.
Kromě toho, že si přežijeme spoustu bolesti, budeme muset myslet na následné opravení zlomených či případné nahrazení vyražených zubů.
A to rozhodně není levná záležitost.
Mnohem rozumnějším řešením je hned od začátku myslet o krok vpřed.
Investice do kvalitního chrániče na zuby je nejrozumnějším krokem.
Chránič na zuby na hokej je doplněním povinné výbavy stejně jako chránič na zuby na MMA.
V případě chráničů na zuby můžete myslet na dva typy:
- běžný chránič na zuby
- chránič na zuby na míru
Každý lidský chrup je odlišný a chránič na zuby na míru může být výhodou v případě ortodontického problému.
Křivé zuby či jinak formovaný zubní oblouk mohou být důvodem, proč sáhnout po chrániči na zuby na míru. Ten přesně sedne na zubní oblouk a zajistí stoprocentní ochranu.
Běžně vyráběné chrániče zubů však také představují skvělou ochranu a jejich používáním můžete předejít zraněním a následné ztrátě zubů.
Na co hledět při nákupu chrániče na zuby?
Pokud jsme vás přesvědčili, že chránič na zuby je skvělá věc, je na čase se pustit do seriózního výběru.
Při výběru vás samozřejmě bude zajímat několik důležitých faktorů, mezi které patří:
- typ chráničů na zuby
- použitý materiál
- velikost
Typ chráničů na zuby
Důležitým rozdělovacím kritériem je, jakou plochu chránič na zuby pokrývá. Mezi základní typy řadíme:
- chránič na jeden zubní oblouk
- chránič na oba zubní oblouky
- chránič na zuby na míru
Chránič na jeden zubní oblouk je typem, se kterým se pravděpodobně setkáte nejčastěji.
Jeho hlavním úkolem je chránit horní zubní oblouk, který je nejnáchylnější k poškození. Je jednodušším a menším typem a velmi často je používán při bojových sportech.
Je to z důvodu, že umožňuje snadné a lepší dýchání i při extrémně namáhavé aktivitě.
Chránič na oba zubní oblouky je již o něco sofistikovanější než předchozí typ, masivnější a rozhodně i těžší. Je používán při kolektivních sportech, při bojových uměních mu dává přednost jen málo zápasníků.
Je to z důvodu, že jim neumožňuje stejně snadné dýchání jako předchozí model.
Najdou se však i výjimky, protože v případě chráničů na zuby hraje důležitou roli i osobní faktor a preference konkrétního sportovce.
Posledním typem je chránič na zuby na míru a ten je vyráběn specializovanými zubaři, kteří umí vytvořit model přesně podle vašich anatomických předpokladů.
Cena chráničů na zuby na míru je vyšší, ale dává jim přednost velká část sportovců, protože jim umožňuje skvěle dýchat a zároveň mít skvěle chráněné zuby.
Ani strojek na zuby nemusí být překážkou při výběru chrániče na zuby. V tom případě je však rozumným krokem poradit se o výběru se svým lékařem, který vám přesně doporučí či vytvoří typ vhodný pro vás.
Zabráníte tak i případnému poškození rovnátek.
I při výběru samotného chrániče na zuby je rozumné poradit se se zubním lékařem.
Přestože máte pocit, že váš chrup dokonale zapadá do standardů, opak může být pravdou.
Pokud teprve začínáte se sportem, ve kterém je potřebný chránič na zuby, pravděpodobně nejlepším řešením bude pro vás chránič na jeden zubní oblouk.
Jeho použití je snadné a nasazuje se velmi snadno. Rovněž umožňuje volné dýchání a to je velká výhoda, než si na chránič na zuby zvyknete.
Použitý materiál
Ve většině případů jsou chrániče vyrobeny ze směsi materiálů. Nejčastěji se v jejich složení vyskytuje:
- přírodní guma
- termoplastický materiál
- gel pro vyplnění vnitřního prostoru
Každý výrobce si chrání své charakteristické složení, díky kterému jsou jeho chrániče na zuby výjimečné. Při výběru je dobré projít několik různých značek, díky čemuž zjistíte, který chránič se vám zamlouvá nejvíce.
Vnitřní gel vytváří měkké prostředí, díky kterému je kousání do chrániče pohodlnější.
V případě, že se na zubech nachází zubní strojek, je lepší pokud je chránič ze strany obrácené k zubům měkčí. Při nasazení je rovněž třeba dbát na to, aby chránič na zubním strojku dokonale přiléhal a zároveň nepůsobil nepohodlně.
Rozvoj moderních a odolných materiálů přinesl i to, že dnes se na trhu pohybují ochucené chrániče na zuby.
Není ničím výjimečným narazit na produkty, které jsou ochucené jahodami či vanilkou.
Aroma se obvykle drží na povrchu chráničů několik týdnů a poté nenávratně zmizí.
Z hlediska funkčnosti jsou ochucené chrániče na zuby hlavně marketingovým typem a mnoho sportovců jejich filozofii neschvaluje. Mohou však být formou zpříjemnění nošení chrániče pro sportovce dětského věku.
Velikost
Chrániče na zuby jsou ve většině případů dostupné ve dvou velikostech:
- junior
- senior
Velikost junior je doporučena pro děti do 11 let, poté se plynule přechází na velikost senior. Správně zvolená velikost je klíčová pro dokonalou ochranu celého zubního oblouku, případně obou zubních oblouků.
Nepodceňujte výběr správného chrániče na zuby již od úplného začátku.
Problémem je, že dnes se na trhu objevuje i množství zavádějící reklamy.
Chrániče na zuby slibující, že při jejich používání nebudete mít problém s mluveným projevem. Hlavní funkcí chrániče je ochrana předních zubů, nikoli slovní projev.
Investujte do chrániče, který si bude skvěle plnit svůj úkol a při jeho nošení se budete cítit v pohodě. Všechny ostatní detaily následují až za jeho hlavním úkolem.
Často dochází k tomu, že při nošení chrániče na zuby si sportovci stěžují na následnou bolest zubů.
Bolest zubů znamená, že chránič na zubech nesedí dokonale a tlačí na ně. Řešením může být právě chránič na zuby vyrobený na míru.
Jak pečovat o chránič na zuby?
Chránič přichází při každém vložení do úst do kontaktu s našimi zuby a ústní dutinou. Tím pádem je v nezbytném kontaktu i s bakteriemi a zubním plakem.
Po každém vybrání myslete na to, že chránič je třeba správně vyčistit. V opačném případě bude jeho povrch skvělým místem pro další množení bakterií.
Pro snadné čištění chrániče zubů můžete použít i antibakteriální tablety. Ty fungují jednoduše: chránič spolu s tabletou ponoříte do vody a počkáte přesně určený čas.
Tableta obsahuje antibakteriální látky a spolehlivě očistí chránič od nánosu slin.
Sliny spolu s obsaženými sacharidy a bakteriemi jsou skvělé místo pro další množení bakterií.
Chránič na zuby byste měli vyčistit minimálně teplou vodou po každém použití.
Stejně efektivně však chránič na zuby vyčistíte i s použitím běžné zubní pasty a kartáčku na zuby. Dbejte na to, abyste pokryli všechny plochy chrániče a dokonale jej vyčistili.