DomůSportBojové sportyNejlepší boxovací pytel - Jak vybrat + (TOP 10)

Nejlepší boxovací pytel – Jak vybrat + (TOP 10)

Nejsou to jen povedené filmové záběry se známými herci, kteří zaníceně bouchají do boxovacího pytle, které v nás vzbuzují zájem sáhnout po boxovacích rukavicích a rovněž rozdat pár úderů. Box je velmi účinným způsobem pro odbourání stresu, hněvu a frustrace, se kterou se někdy setkáváme i na denní bázi. Podívejte se, jak vybrat to nejlepší boxovací pytel přesně pro vás.

Nejlepší boxovací pytle – TOP 5 (konzultováno s trenérem boxu)

Pojďme si představit tento skvělý fitness nástroj.

Díky boxování si můžete osvojit několik hmatů a pohybů na sebeobranu. Boxování vám také nabídne rozvoj dynamické síly trupu, celotělové koordinace a orientace v prostoru.

Nemusíte však zůstat jen při jednolitých cvicích, jelikož boxovací pytel můžete použít i na různé funkční tréninky.

Můžete jej přenášet, posouvat, táhnout, přehazovat, dělat s ním výskoky či dřepy.

Jak vybrat boxovací pytel?

Boxovací pytel je základní pomůckou pro rozvoj úderových a kopových technik. Ale k tomu, abyste z něj vytěžili co největší maximum a mohli si plně užívat svých tréninků a progres, si potřebujete v první řadě pořídit vhodný boxovací pytel, který bude splňovat správné parametry.

Pokud plánujete koupi tradičního boxovacího pytle, obecným pravidlem je, že boxovací pytel by měl vážit přibližně polovinu vaší tělesné hmotnosti.

Možná si řeknete, že koupě takového boxovacího měchu vůbec není závažná záležitost, jednoduše sáhnete po nějakém levném boxovacím pytli a někam si jej pověsíte. No pokud to s boxováním myslíte opravdu vážně a chcete sportovní pomůcku s dlouhou životností, která vám přinese určité výsledky, pak je třeba při koupi dohlížet na určité aspekty.

Druhy boxovacích pytlů

Abychom našli nejlepší boxovací pytle, promluvili jsme si s trenéry boxu a zvážili jsme každý pytel z hlediska výšky, hmotnosti, tvaru a materiálu (vysoce kvalitní materiály jako kůže nebo vinyl dělají pytle odolnějšími, ale jsou dražší) a výplně a stability pytle.

Boxovací pytle můžeme rozdělit na následující druhy:

Klasický boxovací pytel

Úder do boxovacího pytle vyžaduje hodně síly a vytrvalosti, a jelikož jde o celotělový trénink, může nabídnout řadu výhod včetně posílení středu těla, výdeje energie a dokonce i úlevy od stresu, lepšího soustředění a zvýšené sebedůvěry.

Mezi nejoblíbenější a nejkupovanější typ patří klasický boxovací pytel, který se zavěšuje na kovovou konstrukci nebo se spouští ze stropu na potřebně dlouhém řetězu.

Díky zavěšení a volnému pohybu v prostoru je vhodným pro silový trénink a umožňuje nácvik předem určených sérií úderů. Pro tento druh boxovacích měchů je třeba mít zajištěn větší prostor.

Boxovací pytle se dále dělí na 3 druhy:

Plnící boxovací pytel

boxovaci pytel zeleny

Plnicí boxovací pytle mají velkou výhodu v tom, že lze libovolně zvyšovat jejich hmotnost.

Tento druh boxovacího pytle je vhodný pro začátečníky, kteří ještě nedisponují takovými silovými schopnostmi, ale po čase si mohou dále doplňovat boxovací pytel podle potřeby.

Ať už se snažíte posunout svou boxovací techniku na vyšší úroveň, nebo hledáte zábavný způsob, jak zlepšit svoji kondici, je důležité zvážit výšku a hmotnost vašeho boxovacího pytle. Pokročilí boxeři vyžadují tvrdé, těžké pytel a začátečníci často potřebují menší a lehké pytel.

Vyplněný boxovací pytel

pytel na box

Vyplněný boxovací pytel patří mezi nejvyužívanější.

Obvykle s ním zachází sportovci, kteří již s boxováním mají určité zkušenosti.

U těchto pytlů není možnost následného zvyšování hmotnosti, proto je třeba zvolit ideální hmotnost pytle, která bude vhodná pro uživatele a jeho tréninky.

Nevyplněný boxovací pytel

Jedná se o druh boxovacích pytlů, které jsou určeny pro profesionální využití. Uživatelé si je vyplňují individuálně podle osobních potřeb a tréninkového zaměření.

U nevyplněných boxovacích pytlů je třeba dbát na to, jaký zvolíte materiál pro výplň a přesné vyvážení pytle.

Boxovací trenažér

Boxovací trenažér je skvělou volbou, pokud máte menší prostor a nižší strop, kde byste si neuměli zavěsit boxovací pytel.

No je velmi oblíbeným i pro svou variabilitu, jelikož se dá velmi snadno přenášet a můžete jej využívat i pro tréninky venku.

Stabilitu zajišťuje dutá postava, která se zpravidla vyplňuje pískem, vodou nebo jinými plnícími materiály.

Klasický boxovací trenažér

dětský boxovací pytel

Běžný typ boxovacího trenažéru je válcovitého tvaru.

Stojící boxovací pytel je vhodný pro klasický trénink úderů a kopů, techniky či pro rozvoj síly a rychlosti.

Boxovací trenažér jako figurína

boxovací panak

Boxovací figurína je určena pro trénink přesnějších úderů.

Obsahuje několik terčů v podobě čísel, díky nimž si můžete trénovat přesné údery do jednotlivých částí figuríny.

Boxovací hruška

boxovací hruška

Boxovací hruška je vhodná hned na několik věcí – kondiční trénink, trénink reflexů, rychlost úderů, koordinaci očí, nácvik úderů. Vnitřek je tvořen vzduchovým vakem, které se nafukují pumpičkou s jehlou.

Boxovací míč zavěšený na gumovém laně má podobné vlastnosti jako boxovací hruška.

Poté, co jste se rozhodli, který druh boxovacího pytle si vyberete, je třeba řídit se určitými parametry, abyste se mohli dopracovat ke stoprocentní spokojenosti. Hruška je také ideální boxovací pytel do bytu, díky jejím kompaktním rozměrům.

Váha

První věc, ke které je třeba přihlížet je váha vašeho boxovacího pytle. Zpravidla by boxovací pytel měl mít poloviční váhu svého uživatele.

Ale u začátečníků by neměla přesáhnout 35% hmotnosti svého uživatele.

Zkušení a profesionální boxeři již využívají boxovací pytle o hmotnosti do 80%.

Výška

Obvyklá výška boxovacích pytlů je 80-120 centimetrů. Pokud však na svém boxovacím zamýšlíte i trénování kopů, ideální výškou pytle by mělo být 150 až 200 centimetrů. Vybíráte-li boxovací pytel pro děti, dejte si obzvláště pozor na jeho rozměry.

U závěsných boxerských pytlů se nedoporučuje nastavovat řetězy pro upravení výšky. Tyto boxovací pytle mají obvykle předem nastavenou délku řetězu, aby zaručily ideální vlastnosti pro boxování.

boxovacie vrece

Materiál a náplň boxovacího pytle

Boxovací pytle jsou nejčastěji pokryty vinylem, koženkou nebo plátnem.

Nejkvalitnějším, avšak i nejdražším materiálem pro výrobu boxovacích pytlů je pravá kůže.

Levnější verze boxovacích pytlů jsou plněny rozličnými textiliemi, gumou nebo drceným plastem.

Ty kvalitněji plní pískem nebo kůží, které jsou odolnější a mají mnohem delší životnost. Za nejkvalitnější se však považuje plnění vzduchem, což zajišťuje naprostou tvarovou stálost.

Box a jeho výhody

Box má mnoho výhod. Je to skvělé kardio, nezničí váš rozpočet.

Typický boxerský trénink zahrnuje nácvik úderů a práci nohou, abyste se vyhnuli jednotlivým úderům. Dále je součástí tréninku nácvik na těžkých pytlích. Box lze provádět také virtuálně prostřednictvím herních systémů, které mají pohybové senzory.

Kromě toho tréninku boxu zahrnují i ​​jiná kondiční cvičení, jako je skákání přes švihadlo, kalistenika a běh.

Cvičení tohoto sportu není jen skvělý způsob, jak zlepšit svou fyzickou kondici, ale také zábavný způsob, jak vystoupit ze své komfortní zóny a vyzvat svou mysl a tělo k souboji.

1. Zlepšuje zdraví srdce

Boxeři musí mít schopnost snášet vysokou intenzity tréninku nebo zápasu. Tento sport je formou vysoce intenzivního intervalového tréninku (HIIT) a může přimět vaše tělo, aby opakovaně udržovalo intenzivní srdeční tep.

Vysoce intenzivní intervalový trénink se pojí se sníženým rizikem srdečních chorob.

Navíc, box může zlepšit vaši aerobní kondici. Ve skutečnosti jedna studie zjistila, že intenzita tréninků přímo korelovala s markery zdraví srdce.

2. Pomáhá při hubnutí

Ukázalo se, že vysoce intenzivní boxerský trénink snižuje tělesný tuk a zlepšuje celkovou tělesnou kompozici více než jiné aktivity, jako je například rychlá chůze.

Například osoba s hmotností 68 kg může spálit 390 – 558 kalorií nebo více, pokud jsou zahrnuta i další kondiční cvičení, za 60 minut. Počet spálených kalorií se bude lišit v závislosti na úrovni intenzity, jakož i na faktorech, jako je to, zda udeříte do pytle nebo například spárujete.

Dokonce i box, který je prováděn pomocí herního systému (například kinect od Xboxu), efektivně spaluje kalorie (zdroj).

To může být vhodný pohyb pro lidi, kteří mají strach účastnit se reálného tréninku. Navíc mnohým lidem může více vyhovovat herní systém v rukou v porovnání s párem boxerských rukavic.

3. Zvyšuje sílu celého těla

Zatímco většina lidí si může myslet, že síla úderu pochází pouze z ramene, skutečností je, že úder vychází z nohou, boků a středu těla. Dá se říci, že úder zahrnuje celé tělo.

Kvalitní úder zahrnuje zapojení nohou, boků a koordinaci zbytku těla k dodání síly prostřednictvím úderu. Proto jsou dolní končetiny, jakož i svaly středu těla významnou součástí úderového pohybu.

4. Zlepšuje rovnováhu

Box je pohybově náročná aktivita. Zahrnuje koordinovanou práci nohou, rozvoj reaktivních pohybů na měnící se podmínky.

To vše pomáhá zlepšovat rovnováhu. Ve skutečnosti jedna studie zjistila, že boxerský trénink zlepšil rovnováhu mezi lidmi zotavujícími se z mrtvice (zdroj).

boxovaci rukavice

5. Snižuje stres

Udíráním do pytle můžete skutečně uvolnit stres nahromaděný v organismu.

Boxerský trénink se může měnit v intenzitě během tréninku, přestože většina boxerských tréninkových a kondičních programů má tendenci dodržovat vysokou intenzitu (HIIT), a tím může pomoci zmírnit stres (zdroj).

Boxovací rukavice

Stejně jako k výběru správného boxovacího pytle, je třeba přistupovat ik výběru boxovacích rukavic.

Abyste se vyhnuli nepříjemným zraněním během tréninku nebo nepoškodili své rukavice, vybírejte je s ohledem na druh tréninků a tělesných ukazatelů.

Rozlišují se dva základní typy boxerských rukavic:

Tréninkové rukavice

Rukavice jsou vyráběny z tenčího materiálu, aby umožnily bližší kontakt s pytlem.

Mnohdy je dostat s otevřenými palci.

Zápasové rukavice

Zápasové rukavice se využívají pro zápasy a sparing (cvičený boj mezi dvěma cvičenci, kteří se snaží zasadit si čisté údery).

Jedná se o mohutnější rukavice, které účinně tlumí nárazy.

Velikost boxovacích rukavic

Velikost boxovacích rukavic je většinou univerzální, liší se jedině svojí tvrdostí. Rukavice by vás neměly tlačit, ale ani by neměly být příliš volné. To lze přizpůsobit používáním bandáží. Bandáže nejen chrání ruce před poraněním, ale jsou důležité při vyplňování prázdného prostoru v rukavicích, díky čemuž si je umíte přizpůsobit přesně svým potřebám.

Rukavice pro začátečníky se zvyknou označovat klasickým číslováním S, M, L, XL. U těchto rukavic se rovněž rozlišuje jejich tvrdost.

Profesionální boxeři zvyknou používat boxovací rukavice s dvojitým číslováním S/M, X/XL. Ty se ještě dělí zvlášť na ženské a mužské.

Hmotnost boxovacích rukavic

Tak jako velikost boxovacích rukavic je důležitá i jejich hmotnost. Ta se udává v anglické jednotce Unce (oz), která představuje přibližně 28 gramů. Rozpětí hmotnosti rukavic se pohybuje od 8 do 16 oz.

Rukavice podle hmotnosti se dělí do 3 skupin:

  • Boxovací rukavice pod 10 oz – jsou určeny zejména pro děti, seniory
  • Boxovací rukavice o hmotnosti 10 oz – nejčastěji se využívají v profesionálních zápasech
  • Boxovací rukavice s hmotností vyšší než 10 oz – obvykle se používají při trénincích (závisí na hmotnosti uživatele)

Nejlepší produkty na box – Náš výběr TOP 5

4.8/5 - (6 votes)

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno

Jakub
Jakubhttps://www.fitnesaci.cz
Sportu se věnuji odmalička. Hraju fotbal a ve volném čase rád cvičím. I proto jsem se rozhodl založit tento web. Neustále se v této problematice vzdělávám. V mých článcích se budu snažit přiblížit vám můj pohled na věc.