DomůOutdoorVýstup na Kilimanjaro - Vše, co potřebujete vědět + výbava

Výstup na Kilimanjaro – Vše, co potřebujete vědět + výbava

Troufli byste si vystoupit na Kilimanjaro? K tomu, abyste zdolali nejvyšší horu Afriky, si budete muset sáhnout na dno svých sil. Štěstí však přeje připraveným a právě díky tomuto článku se dozvíte vše, co byste před výstupem měli vědět.

Turistika patří mezi oblíbené formy cvičení, díky které si udržíte zdravé tělo. Tato často dech beroucí a poutavá činnost nás svádí k objevování neznámých zemí, kultur i přírodních krás.

Turistika nás často postaví před nové výzvy a situace, které nás donutí překročit hranice své komfortní zóny. Odměnou jsou však často neopakovatelné scenérie, které se nám navždy zapíší do paměti. Jedním z dech beroucích zážitků na celý život je bezpochyby výstup na Mount Kilimanjaro (5895 m).

Pokud už znáte Vysoké Tatry jako svou dlaň a vyzkoušeli jste si již několikadenní turistiku, máte dobrý start. Trénink je totiž základem úspěšného výstupu na Kilimandžáro. Dokázalo to už množství lidí as dobrou přípravou to můžete zvládnout i vy.

Proč právě Kilimanjaro?

S výškou 5 895 metrů je Kilimandžáro nejvyšším vrcholem Afriky a jedním z nejznámějších symbolů tohoto kontinentu. Jeho charakteristický vrchol, zakrytý věčným ledem, nabízí nádherný kontrast k teplé africké krajině dolů. Kilimanjaro je tvořeno třemi vrcholy – Shira, Kibo a Mawenzi a nejvyšší Uhuru peak (5895 m).

Výstup na tento vrchol je nezapomenutelným zážitkem pro každého dobrodruha. Na vrchol vede několik tras, které se liší délkou či náročností.

Delší cesty jsou sice dražší, ale alespoň máte k dispozici delší dobu na aklimatizování, čímž se zvyšuje i pravděpodobnost úspěšného výstupu. Kratší cesty jsou cenově dostupnější, ale mnohem náročnější.

Pro výstup můžete zvolit jednu ze 6 tras: Marangu, Machame, Lemosho, Shira, Rongai či Umbwe. Nejpopulárnější a nejvíce doporučené jsou trasy Machame (Whisky route) a Marangu (Coca cola route).

Cesta je opravdu různorodá, jelikož budete procházet přes různé klimatické zóny. Začnete v tropických lesích, kde cesta vede přes bujné vegetační porosty se spoustou živočichů.

Postupně přejdete do alpínské zóny, kde se začne více a více ochlazovat a na konec skončíte na vrcholu, v mrazivém arktickém prostředí.

Je důležité vědět, že na výstup na Kilimandžáro se nemůžete vydat v žádném případě sami. Musíte si najít buď zdejší cestovní kancelář nebo přímomístní agenturu v Africe, která organizuje přesně naplánované výstupy.

Výstup musíte absolvovat s místním průvodcem, který má platnou licenci Kilimanjaro National Park. Dále musíte mít během výstupu s sebou i kuchaře a nosiče. Takhle to zkrátka v Africe chodí a řeší se tím problém s nezaměstnaností. Turisté díky výstupům přinášejí práci až pro 11 tisíc místních lidí.

Jaká je cena výstupu?

Chůze a turistika je sice zdarma, ale na Kilimanjaru to tak úplně neplatí. Před výstupem si budete muset sáhnout hlouběji do peněženky.

Základní cena výstupu na Kilimanjaro se pohybuje cca od 36.140 do 48.189 Kč. Samozřejmě, cena záleží na zvolené cestovní kanceláři, velikosti skupiny, termínu i zvolené trasy.

V této základní ceně bývá zpravidla ubytování v hotelu s polopenzí před a po výstupu, poplatky související se vstupem do národního parku, služby průvodců, nosičů a kuchařů, doprava z letiště a na letiště, základní kempingové vybavení, strava a voda během treku.

Cena však nezahrnuje letenku, která vás bude stát dalších 13.250 Kč na osobu. Cena nezahrnuje ani pojištění a spropitné pro průvodce, kuchaře a nosiče. Spropitné je totiž důležitou součástí odměny. Přestože je dobrovolné, je v podstatě očekáváno, nakolik je zde velká chudoba.

Na přesné částce se často domluvíte s ostatními účastníky zájezdu a předá se až po absolvování výstupu, při tradičních oslavách.

Pro koho je výstup vhodný?

K tomu, abyste mohli jet na Kilimandžáro nemusíte být zkušeným horolezcem. Po cestě nejsou žádné technické horolezecké úseky, a proto je trasa vhodná pro každého milovníka turistiky. Celá trasa se dá odkráčet.

Minimální věk pro výstup na horu Kilimandžáro je 10 let. Co se týče maximálního věku, ten není stanoven. Obecně doporučený věk je nad 18 a méně než 65 let.

Všichni turisté by však před tímto náročným výletem měli navštívit lékaře, který by měl zhodnotit, zda je tato vysokohorská turistika vhodná pro váš věk, fyzickou zdatnost či zdravotní stav.

Důležitý je i váš vztah a přístup k turistice. Chcete-li zdolat jednu z nejvyšších hor světa, měli byste mít už nějaké náročnější túry za sebou.

Výstup na Kilimandžáro totiž není jen o fyzické vytrvalosti, ale také o psychické odolnosti. Každý krok vás posouvá blíže k vrcholu, přičemž se úzce setkáváte se svými hranicemi. Je jen na vás, jestli je překonáte. Tato výzva posílí nejen vaše tělo, ale také vaši mysl, což vám může pomoci lépe se vyrovnat s výzvami i v jiných aspektech vašeho života.

Kilimanjaro

Kdy je nejlepší období pro výstup na Kilimanjaro?

Výstup na Kilimandžáro je možný kdykoli během roku. Třeba si dát však pozor na období dešťů, které jsou nejvíce pravděpodobné v měsících duben, květen, listopad a prosinec. Nejvyšší sezóna návštěvnosti je v měsících srpen a září. Na počasí v horách se není třeba spoléhat, je velmi nepředvídatelné a může se měnit každých pár minut. Musíte být připraveni na to, že i v období sucha můžete zažít déšť.

Povinná výbava

Standardně máte povoleno 15 kg vybavení, které vám však ponese nosič. Na svých zádech si můžete nést dalších 5 kg. Kromě vhodného oblečení, obuvi a spacáků není třeba žádnou speciální výstroj.

Jako první si důkladně odzkoušejte turistickou obuv, která musí být nepromokavá a pevná. Důležité je i funkční a kvalitní oblečení, nepromokavá bunda i kalhoty.

Neměl by chybět ani pláštěnka, rukavice, termo ponožky a další funkční oblečení, které vám pomůže zvládat zimu. Každé oblečení si sbalte do nepromokavé tašky.

Nezapomeňte ani na kvalitní spacák, který by měl být určen do teploty alespoň -10 stupňů. Přesný seznam věcí, které si máte vzít, obdržíte od agentury vždy před cestou.

Na vstupní bráně dokonce probíhá kontrola vybavení a vážení zavazadel, proto tento fakt neberte na lehkou váhu.

Aklimatizace

Jedním z hlavních důvodů, který zabrání lidem vystoupat až na vrchol Kilimandžára je výšková nemoc. Cestou nahoru můžete pociťovat potíže s dýcháním, nevolnost, bolesti hlavy, závratě,… Nejtěžší část výstupu je samotný výstup na vrchol Uhuru Peak. Ten den budete muset překonat převýšení cca 1200 metrů.

Navíc, kdykoli vás po cestě může potkat déšť či prudké sněžení. Celková únava, bolesti a vyčerpanost dají tělu pořádně zabrat. Kvůli nízkému tlaku se vám bude obtížně dýchat. Na samotném vrcholu strávíte maximálně cca 15 minut. Cestou dolů vám však příznaky budou odeznívat.

Jak se vypořádat s výškovou chorobou? Vystupujte pomalu, aby si tělo postupně zvykalo na nový tlak. Buďte teplo oblečený a dodržujte pitný režim. Nezapomeňte ani na jídlo, které vám během výstupu dodá potřebnou energii.

Před výstupem můžete absolvovat pobyty ve výškách.

Nepodceňujte přípravu

Chcete-li úspěšně zdolat vrch Kilimandžára, musíte být 100% připraven. Začněte trénovat minimálně 2 měsíce před odletem. Každý den se hýbejte a trénujte na turistiku. Strmé výstupy zkuste kombinovat s dlouhými túrami po rovinatém terénu.

Každý den byste měli dosáhnout alespoň 10 000 kroků. Posilovnu vyměňte za kopec, abyste si co nejvíce zvykli na delší pobyt v přírodě. U nás můžete trénovat ve Vysokých Tatrách a máte-li možnost, zkuste i Alpy.

V přípravné fázi jsou ideální i aerobní aktivity, jako běh, cyklistika, veslařský trenažér a podobně. Po úvodní fázi si vyzkoušejte i několikadenní pobyty v horách.

Alespoň 2 týdny před samotnou cestou už dopřejte tělu čas na regeneraci a doplnění sil.

Kilimanjaro

Stravování a alkohol

Určitou roli hraje také strava. Zkuste dodržovat zdravou stravu s množstvím ovoce a zeleniny. Pokud se vám podaří zhubnout, bude se vám chodit ještě lépe. Poslední 2 týdny před odletem už zapomeňte na hubnutí. Tělo potřebuje nabrat sílu před výstupem.

Doporučujeme vám také přestat pít alkohol. Není to sice nutné, ale určitě vám to může pomoci. Připravit se musíte i na to, že během výstupu je konzumace alkoholu často zakázána. Alkohol totiž váže vodu a prohlubuje výškovou nemoc. O účincích alkoholu v nadmořských výškách svědčí i mnoho výzkumů.

Pár tipů na závěr

  • Pořiďte si kvalitní výstroj, teplé a nepromokavé věci.
  • 14 dní před odletem nehubněte a obtížně netrénujte.
  • Nezraňte se a šetřete se, abyste neonemocněli.
  • Důkladně se na výstup připravte.
  • Stoupejte pomalu, není to závod.
  • Jezte a pijte.
  • Budete-li cítit silnou bolest, vezměte si lék, ale vždy o tom informujte svého průvodce.
  • Vezměte si mobil, fotoaparát či kameru a silnou power banku.

Kilimanjaro

Závěr

Výstup na Kilimandžáro je výjimečným dobrodružstvím, které vám poskytne příležitost překonat své vlastní hranice, objevit krásy přírody a získat nezapomenutelné zážitky.

Tato cesta však vyžaduje vysokou fyzickou i psychickou odolnost. S pečlivou přípravou a odhodláním máte našlápnuto pořádně vysoko.

Pokud toužíte po nezapomenutelném dobrodružství, výstup na Kilimandžáro jím určitě bude.

Držíme vám palce na vaší cestě.

4.7/5 - (15 votes)

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno

Jakub
Jakubhttps://www.fitnesaci.cz
Sportu se věnuji odmalička. Hraju fotbal a ve volném čase rád cvičím. I proto jsem se rozhodl založit tento web. Neustále se v této problematice vzdělávám. V mých článcích se budu snažit přiblížit vám můj pohled na věc.