DomůOutdoorNordic Walking - Vybíráme trekingové hole (kompletní návod)

Nordic Walking – Vybíráme trekingové hole (kompletní návod)

Propadli jste kouzlu svižné severské chůze, alias Nordic Walking a chcete si pořídit pořádné hole? Přečtěte si, jak při výběru postupovat!

Na trhu existuje celá řada „sportovních“ holí. Abyste se v široké nabídce různých výrobců neztratili, připravili jsme pro vás tento článek.

Dozvíte se v něm všechny potřebné informace o tom, jak si správně vybrat hole na Nordic Walking.

Nejlepší hole na Nordic Walking pro začátečníka – vybíral náš ODBORNÍK


Použití holí na Nordic Walking


Co je Nordic Walking? Tento druh sportovní pohybové aktivity vznikl ve Finsku jako letní tréninková příprava běžkařů.

Nejedná se tedy o žádnou vycházkovou chůzi v pomalém tempu někde v lese.

Naopak, Nordic Walking je pěkně svižná chůze za pomoci speciálních hůlek. Severská chůze má také svá pravidla, která je třeba dodržovat.

Bez dodržování těchto pravidel nelze očekávat, že bude trénink efektivní.

Pokud si myslíte, že zvládnete trénink Nordic Walkingu s trekovými holemi, jste na omylu.

Tyto dva typy holí se často zaměňují, ale to je špatně. Na Nordic Walking je potřeba mít ty správné hole!

nordic walking

Začínáme s Nordic Walking


V případě, že patříte mezi začátečníky, kteří ještě Nordic Walking nikdy nezkusili, máme pro vás dobrou zprávu. Začít můžete kdykoli, nehledě na roční období.

Důležitý není ani věk. Tento sport je vhodný nejen pro mladší, ale i pro starší. Dokáže zlepšit kondičku, a proto se časem můžete posouvat.

Vaše výsledky budou každým tréninkem lepší.

Délku a intenzitu svých tréninků je třeba přizpůsobit zdravotnímu stavu a kondici.

Je naprosto zbytečné začít s rychlým tempem, které neudržíte příliš dlouho. Popřípadě by vám mohlo různým způsobem uškodit.

Myslete na to, že v tomto sportu jde zejména o vaši pohodu. Máte si užít svižnou chůzi, při které si prohlédnete okolí a vyčistíte hlavu.

Shozené kilogramy či formování postavy je jen bonusem, který získáte.

Pro začátek se vyjměte ven jen na 30 minut. Zvolte pomalejší tempo, které zvládnete udržet po celou dobu.

Následně pomalu tempo zvyšuje a minuty prodlužujte. Uvidíte, že už za pár měsíců budete chodit mnohem delší vzdálenosti za mnohem kratší dobu.

Ještě předtím, než si hole zakoupíte, uděláte dobře, pokud si vyzkoušíte chůzi bez holí. Nebojte se, jde to i bez nich.

Pokud jste tomuto sportu přišli na chuť, jednoduše si hole zakupte a začněte s nimi chodit.

Měňte trasy a zkoušejte něco nového


V rámci Nordic Walking je důležité myslet na jednotlivé trasy, které budete chodit. I v tomto případě totiž platí jedna věc.

Pokud budete chodit po stále stejných cestách nebo trasách, za chvilku vás přestanou bavit.

Je to stejně jako při cvičení. Pokud byste cvičili pořád tytéž cviky nebo byste běhali pořád tytéž trasy, po pár dnech nebo týdnech by se vám celý proces znechutil.

Právě proto si den dopředu naplánujte trasu, po které pojedete.

Vybírejte jiný terén. Klidně zařaďte kopce či roviny. Je to jen na vás.

Výhodou Nordic Walkingu je to, že jej můžete provádět kdekoli jste. Je jedno, jestli se nacházíte doma, na výletě nebo na dovolené.

Plus, není třeba zapomenout ani na fakt, že k tomuto sportu vám postačí jen hole a sportovní oděv. Nic jiného nepotřebujete.

Nezapomínejte na správnou techniku


Tak jako každé cvičení, i Nordic Walking vyžaduje určitou techniku. Jinak řečeno, způsob, jak jej provádět či předvádět.

Ze začátku byste měli zařadit klasickou chůzi. Následně, po zakoupení holí, je dobré vsadit na sledování různých instruktážních videí.

Těch naleznete na internetu velké množství. Ve většině najdete tipy, jak správně držet hole nebo jak daleko je mít od těla.

Popřípadě vám samotný tvůrce videa poradí, jaká značka holí je ta nejlepší, a na kterou byste měli vsadit.

Správnou techniku se však naučíte zejména tehdy, když Nordic Walking začnete sami dělat.

Pomalu se učte to, co jste viděli ve videu nebo přečetli jste na internetu v odborných článcích. Zlepšujte se a snažte se o to, abyste byli stále lepší a lepší.

starší lidé v lese

Jak vybrat hole vhodné právě pro Nordic Walking?


Při koupi holí na Nordic Walking je důležité nezaměnit hole pro Nordic Walking s holemi pro Trekking (turistiku).

Speciální Nordic Walking hole jsou vyrobeny z odolného a lehkého materiálu (lehké slitiny, karbon), který absorbuje nárazy hole na zem.

Jsou vybaveny ergonomicky přizpůsobenou a adaptabilní rukojetí s poutkem (dobrý výrobce holí by již měl rozlišovat poutka podle velikosti – S, M, L, XL) a specificky konstruovaným hrotem, který je při chůzi na betonovém, asfaltovém, kamenném nebo jiném tvrdém povrchu kryt gumovou násadou – tzv. pantoflí nebo botičkou.

Hole pro Nordic Walking se velmi podobají holím určeným k běhu na lyžích. Jejich délka je ale kratší.

Jaká je správná délka holí?


Výpočet správné délky holí pro Nordic Walking vychází z jednoduché rovnice, ve které se tělesná výška násobí konstantou 0,68.

Jak již bylo řečeno – Nordic Walking hole jsou buď teleskopické nebo mají konstantní délku 100-145 cm. Protože se délka holí zvyšuje vždy o 5 cm, vypočtená délka se zaokrouhluje s přesností 5 cm.

Pro méně zdatné jedince nebo ty, kteří s Nordic Walkingem teprve začínají, jsou vhodnější variantou kratší hole (např. měříte-li 173 cm, je optimální délka vašich holí 117,6 cm. U jednodílných holí volte tedy kratší variantu – tzn. 115 cm ).

Další pomůckou pro určení správné délky holí je úhel loketního kloubu, který by měl být při opření nebo zapíchnutí svislé hole a při sevřené rukojeti asi 90 stupňů. Při správném výběru holí hraje roli vedle tělesné výšky také:

 • zdatnost
 • kloubní pohyblivost
 • proporce končetin
 • terén

Kvalitní Nordic Walking hole

nordic walking technika chození

Hledáte kvalitní hole na nordic walking za přijatelnou cenu? Vyzkoušejte následující produkty. Vyberete si z různých holí za super cenu.

Teleskopické nebo pevné?


Na našem trhu se převážně setkáme s holemi teleskopickými, které mají nastavitelnou délku.

Výhodou je možnost půjčování mezi lidmi různé výšky a úprava délky při různém pojetí Nordic Walkingu. Při transportu takové hole zaberou méně místa. Většinou se vyrábějí dvoudílné.

Zvolíte-li teleskopické, tak jen kvalitní značkové, které bezvadně drží v nastavené poloze.

Hole pevných délek musíte koupit ve zcela přesné délce. Vhodná volba pro ty, kteří se rozhodli provozovat Nordic Walking (hole na Nordic Walking) intenzivně a mají již „odladěnou“ optimální délku. N

lze však půjčovat lidem jiné výšky (např. v rodině). Tyto hole mají o něco vyšší tuhost při odrazu a jsou malinko lehčí.

Pro volbu správné délky holí jsou dva možné způsoby:

 • Praktický – Stojíme urovnání a uchopíme hůl – úhel v lokti by měl být zhruba 90°.
 • Teoretický – 0,68 x vaše výška, +/- 5cm tolerance pro volbu vyráběných délek holí.

Berte v úvahu vaši výkonnost. Pokud začínáte a jste spíše rekreační chodec, volte kratší hole (např. výška 168 cm x 0.7 = 117,6 cm, volím hůl o velikosti 115 cm.)

Pokud máte v plánu kondiční až sportovní přípravu, zkuste delší hole (např. výška 168 cm x 0.7 = 117,6 cm, volím hůl o velikosti 120 cm).

nordic walking

Teleskopické hole na Nordic Walking


Rodinám, které nechtějí za Nordic Walking hole „vyhazovat peníze“ a tato pohybová aktivita je pro ně jen výjimečnou záležitostí, poslouží teleskopické hole, kdy si každý člen domácnosti nastaví délku holí podle potřeby.

Jejich výhodou je tedy různá nastavitelnost výšky holí a určitá skladnost.

Jejich nevýhodou je ale to, že se utahovací patent u většiny levnějších značek při silovém zapojení horních končetin a následném odpichu povoluje a hůl se pomalu zasouvá, aniž bychom si toho všimli.

V takovém případě nemá Nordic Walking zdraví prospěšný efekt ale naopak, neboť jedinec má každou hůl jinak dlouhou, nevědomky se naklání a tedy jednostranně zatěžuje své tělo.

Abychom předešli negativnímu zasouvání holí, je třeba volit kvalitního výrobce.

Jednodílné hole na severskou chůzi


Pro osoby, které se této zdraví prospěšné pohybové aktivitě chtějí věnovat pravidelně, jsou vhodnější variantou jednodílné hole.

U jednodílných holí nehrozí jejich zasouvání během chůze a každý si už při koupi vybere hůl vhodnou jeho potřebám s poutkem podle velikosti dlaní (pohodlnější variantou je rukavicové poutko s odepínacím systémem „Click Lock“, kdy nemusíme poutko vždy odlepovat.

Chceme-li ho na chvíli z hole odložit, stačí poutko z vyjmout s tím, že nám zůstane na ruce a pak ho opět jednoduše zpátky nasadíme).

Dodatek: Hole lze využít na začátku a na konci tréninku i pro protažení exponovaných svalových skupin.

Charakteristiky holí na Nordic Walking


V této části našeho článku vám ještě více přiblížíme jednotlivé charakteristiky holí na Nordic Walking.

Tyto parametry mají klíčový vliv na celkovou míru využitelnosti holí pro vaše sportovní a zdravotní účely.

Čtěte proto pozorně!

Kvalitní hole na Nordic Walking

nordic walking

Hledáte kvalitní hole na nordic walking za přijatelnou cenu? Vyzkoušejte následující produkty. Vyberete si z různých holí za super cenu.

Konstrukce holí pro severskou chůzi


Jak jsme již zmínili výše, na trhu se prodávají pevné a teleskopické hole na Nordic Walking.

Tak si to na tomto místě ještě jednou shrňme:

 • Pevné hole jsou vždy lepší, mají lepší tlumivost; nevýhodou je nemožnost nastavit délku hole na jiný typ chůze, terénu, nebo postavu.
 • Teleskopické hole – dají se složit, jsou tedy skladnější při cestování, využívat je může kdokoli z rodiny – stačí změnit nastavení výšky; nevýhodou je horší tlumivost, méně kvalitní hůl může po čase „odejít“ ve spoji, a pokud si ji pořádně nezajistíte, hrozí nebezpečí pádu.

Rozsah délky konstrukce holí bývá od cca 85 do 135 cm.

nordic walking

Rukojeť


Prohlédněte si pár základních charakteristik holí na Nordic Walking v přehledné formě:

 • Má u holí na severskou chůzi vzhled jako rukojeť běžecké hole – je tedy štíhlá a dlouhá
 • Poutko je s rukavičkou – při otevření dlaně v ní rukojeť zůstane a hůl nám nevypadne.
 • Některé hole využívají systém rychlého upínání– chcete-li hůl odložit, nemusíte odnímat celou rukavičku, ale hůl jednoduše od poutka odepnete.

Kromě všeho zmíněného je důležité myslet i na materiál. Na trhu se můžete setkat s několika typy. K těm nejčastějším se řadí:

 • plastové
 • gumové
 • pěnové
 • korkové

Každý materiál má nějakou výhodu a nevýhodu.

Plastové rukojeti jsou lehké. Dobře se drží a můžete je nalézt ve více barevných provedeních.

Často jsou ergonomicky upraveny a dobře se drží.

Menším problémem může být fakt, že když se ruka zpotí, rukojeti mohou klouzat. Nemusí se držet příliš dobře.

Kromě toho, plastové typy jsou nejlevnější a nejméně odolné. Mohou se velmi jednoduše zlomit nebo jinak poškodit.

Nevydrží dlouhá léta používání.

Druhým, často používaným typem, jsou gumové rukojeti. Ty jsou ve velmi podobné cenové relaci jako plastové.

V ruce se dobře drží a nekloužou. Problém však nastává tehdy, když máte zpocené ruce. Je to podobný případ jako u plastu.

Guma však vydrží mnohem déle než plast. Pokud by vám náhodou hůl padla, rukojeť se nepoláme.

Pěnové typy jsou velmi oblíbené, protože nekloužou, jsou za příjemnou cenu a skvěle se drží.

Samozřejmě i ony mají určitou nevýhodu, kterou je fakt, že pot nasakují. Po čase jsou nepříjemné na používání, popřípadě se pěna začne trhat a ničit.

Pěna však vydrží mnohem déle než plast.

Korek je jedním z novějších materiálů, které můžete u holí pozorovat. Můžete se zde setkat se dvěma typy – přírodním nebo umělým.

Umělý se v ruce drží mnohem lépe. Je odolný a vydrží dlouhá léta. Nezničí se ani při pádu holí.

Nevýhodou tohoto materiálu je to, že je drahý, a proto vás Nordic Walking hole vyjdou mnohem víc než v případě gumových, pěnových nebo plastových.

muž s nordic walking holemi

Trubky


Nejčastěji se k jejich výrobě využívá hliník, sklolaminát, karbon:

 • hliník, byť lehký, je ze všech materiálů nejtěžší; je nutné, aby tyto hole v sobě měly tlumení nárazů; hole jsou levné, hodí se pro nenáročného uživatele
 • sklolaminát, kompozitní materiály – lehčí, ale opět problém s tlumením nárazů; vhodné především pro měkké povrchy; jsou levné
 • karbon – čím více karbonu, tím lépe; hůl je pevnější; hole jsou lehké, tvrdé, dobře vedou, otřesy nepřecházejí do těla. Množství karbonu udává CI index (je-li CI 400, obsahuje hůl 40% karbonu); vhodné pro ty, co chtějí sportovat pravidelně a zlepšovat si fyzickou kondici.

Odpružení


Nordic Walking hole nejsou odpružené. Pro někoho, kdo používá trekingové typy, to může být překvapením. Důvod, proč tomu tak je, je však logický.

Chůze v rámci Nordic Walk je dynamická a rychlá. Pokud by byly hole odpružené, mohly by ubírat energii, která je důležitá.

Hůl by vás zbytečně zpomalovala.

Chybějící odpružení tak není žádným negativem nebo minusem. Právě naopak.

Pomáhá vám k tomu, aby se vám s holemi dobře chodilo a zbytečně jste nevydávali více potřebné energie.

Rozdíly oproti trekingovým holím


Hole na Nordic Walking se od těch trekingových nejvýznamněji liší v těchto bodech:

 • neslouží jako opora při procházkách a běhali
 • mohou mít pevně danou délku nebo být teleskopické
 • rukojeť je tvarována jako u holí pro běžecké lyžování – tedy štíhlé a dlouhé
 • poutko je s rukavičkou – když otevřeme dlaň, rukojeť zůstane v dlani a hůl nám nevypadne
 • gumové nástavce či botičky na hrotu jsou zkosené – přizpůsobené stylu chůze
 • nemají vyměnitelné košíčky
 • jsou štíhlejší a lehčí
 • nedělají se odpružené

Hole pro Treking jsou většinou teleskopické. Jejich rukojeť je robustní s obyčejným, navlékacím poutkem.

Tyto hole jsou celkově těžší a jejich tubus je mohutnější. Trekingové hole nám slouží při turistice v horském prostředí.

Šetří naše klouby, šlachy, vazy – tzn. celkově odlehčují dolní končetiny při chůzi horským terénem při stoupání i sestupu.

S holemi pro Treking ale nezvládneme správnou techniku Nordic Walkingu, protože s těmito holemi nejsme schopni provést správný pohyb – podobný jako při střídavém běhu na lyžích.

Shrnutí – Na co si při výběru dát pozor…


Rukojeť hole musí mít vhodný tvar pro držení, být z příjemných materiálů (kombinace plastu, korku, kaučuku, popř. pěny).

Dobrá rukojeť minimalizuje vibrace, působící na paži.

Pro splnění bezpečnostních nároků a pro správnou techniku chůze s holemi je klíčové kvalitní speciální poutko (podobné jako u běžeckých holí).

Mělo by být pevné, měkké, anatomicky tvarované, konstrukčně jednoduché a snadno nastavitelné tak, aby se netřela kůže a neomezoval krevní oběh.

hole zkušenosti

Zároveň musí i při lehkém sevření rukojeti držet hůl pevně v ruce – při odpichu z hole se dlaň otevírá a poslední moment síly je přenášen právě přes poutko.

Mělo by být nastavitelné podle velikosti dlaně, která bude například v zimě zvětšena o rukavici.

Mělo by také umožňovat maximální rozsah pohybu. Praktickou vlastností je snadná manipulace s poutky.

Nejdokonalejší poutko současnosti „Trigger 3 – Shark“ vyvinula firma Leki. Nastavování obvodu na jakkoli velkou ruku i spojení s holí je geniálně jednoduché.

Samotná turistická hůl musí být dimenzována na nárazy a tlaky, kterým je vystavována nejen při chůzi, ale zejména při cvičeních, která jsou se severskou chůzí spojena.

Hůl musí být pevná a zároveň pružná. Pružnost je důležitá pro ochranu před přetížením ramenního pletence a krční páteře.

Optimální je použití karbonových trubek, popřípadě kombinace hliníku s karbonem. Právě karbon dobře pohlcuje vibrace vznikající při odrazu z hole.

Hole na Nordic Walking

Hledáte kvalitní hole na nordic walking? Vyzkoušejte následující produkty. Jsou kvalitní a za super cenu.

… nezapomeňte ani na tyto parametry


Důležitá je hmotnost, při chůzi bychom hůl v rukou téměř neměli vnímat.

U jednotlivých holí bývá zmíněna. Nejčastěji jde o hmotnost do 450 – 500 gramů.

Více by hole vážit neměly, protože by vám v ruce mohly otížit. Namísto toho, aby vám při chůzi pomohli, vám ji jen znepříjemní.

Plastový vyměnitelný talířek nad hrotem hole zabraňuje hlubokému zaboření hole do půdy nebo mezi kameny.

Koncový hrot z tvrdého kovu slouží k odrážení od povrchu a bývá miskovitého tvaru. Kvalitu odrazu a životnost hrotu očekávejte jen u kvalitních značkových holí.

Součástí výbavy hole je tzn. „botička“ – gumová násada na ocelový hrot, kterou používáme při chůzi po tvrdém povrchu (asfalt, udupaná hlína apod.)

Výhodou je tlumení rázů i to, že hole neklepou jako podkovy koní.

Botička Silent Spike od Leki má dokonce na odrazové ploše integrované ocelové protiskluzové hroty, připomínající drápy na tlapě šelmy.

Tímto opatřením se sníží opotřebení botičky.

Cena Nordic Walking holí


Hole na Nordic Walking naleznete ve více cenových kategoriích. Jednotlivé modely se od sebe liší mnoha parametry.

Nejčastěji zaváží použitý materiál, značka či místo, kde hole kupujete. Ten samý model můžete na e-shopu najít mnohem levněji, než v kamenné prodejně.

Nejlevnější modely, zpravidla s plastovou rukojetí, naleznete od 480 Kč výše. Je však třeba počítat s nižší kvalitou.

Takový typ holí vám nevydrží dlouhé používání. Právě naopak. Po krátké době je budete muset vyměnit.

Dobré je proto zainvestovat do dražších kousků, které stojí alespoň nad 1190 kč.

V případě, že byste měli zájem o profesionální kousky, si budete muset připlatit pár stovek až tisíců korun více.

Kde Nordic Walking hole koupit?


Většina lidí si hole na Nordic Walking kupuje v kamenných prodejnách specializovaných na sport.

Výhodou však je, že kromě nich můžete hole nakupovat také z pohodlí domova. Stačí vsadit na jeden ze sportovních e-shopů.

Jednotlivé ceny či modely si můžete mezi sebou srovnávat a zjišťovat, které jsou výhodnější.

Menší nevýhodou při tomto typu nakupování je to, že si hole nemůžete vyzkoušet.

V případě, že by se vám zdály příliš těžké nebo by vám neseděly, je jednoduše vyměňte za jiné.

nordic walking v lese

Je značka důležitá?


U holí může být značka důležitější, než u jiných kousků. Často je totiž zárukou kvality.

Na trhu se setkáte s více známými i méně známými značkami. Velice kvalitní modely má například inSPORTline, Nils či Spokey Tierra.

Poslední zmíněná značka má v nabídce kvalitní, ale přitom levné modely holí. Pokud jste začátečník, je dobré, když začnete s ní a následně se posunete dál.

V případě, že byste se nechtěli orientovat na značku, je dobré vsadit na všechny zmíněné parametry a podle nich si najít ten nejlepší model.

Někdy je výběr jednodušší, protože ty správné hole najdete rychleji. Jindy pomalejší.

Je však důležité dát si čas. Zbytečně nespěchejte a koupi nezrychluje.

Otázky na závěr


Před nákupem je vhodné se zeptat ještě na tyto otázky a výběr výsledného produktu přizpůsobit svým odpovědím.

 • Preferuji spíše sportovní nebo pohodovou chůzi?
 • Budu používat hole jen já, nebo i někdo další?
 • Chci si pořídit kvalitnější hole, nebo jen průměrné?

Přejeme správnou volbu při výběru a hodně radosti s Nordic Walkingem.

Kvalitní hole na Nordic Walking

Hledáte kvalitní hole? Vyzkoušejte následující produkty. Jsou kvalitní a za super cenu.

Zdroje informací:

4.4/5 - (5 votes)

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno

Jakub
Jakubhttps://www.fitnesaci.cz
Sportu se věnuji odmalička. Hraju fotbal a ve volném čase rád cvičím. I proto jsem se rozhodl založit tento web. Neustále se v této problematice vzdělávám. V mých článcích se budu snažit přiblížit vám můj pohled na věc.