DomůOutdoorSlackline - Víte, co to je a jaká je jeho cena?

Slackline – Víte, co to je a jaká je jeho cena?

Slyšeli jste už o aktivitě zvané slackline? Tato novinka se pomalu, ale jistě stává stále více populární a získává si příznivce sportovních aktivit i outdooru. A že co to je? Pamatujete si někdy stará cirkusová představení, jejichž součástí bylo chození po laně? Tak přesně toto je jeho princip.

Je to novodobý sport, který existuje jen několik let, ale také sport, který si získává přízeň zejména mezi vyznavači novinek a netradičních sportů. Kromě jeho zábavné složky má také velký význam pro trénování rovnováhy celého těla, posílení svalů a současně držení celého těla.

Náš TOP 5 výběr

Co je slackline?

Tato sportovní aktivita znamená tedy chození po laně. Tato lana bývají přitom vyrobena z různých materiálů.

slackline

Toto lano se nazývá takové popruh, ale aby se dalo po ní chodit, bývá zpravidla umístěna mezi dvěma stabilními body.

Úplné základní verze této aktivity je umístění popruhu mezi dvěma stromy v přiměřené výši nad zemí na travnaté plochě.

Toto je opravdu naprosto nejzákladnější metoda, jak se slackline začít.

Obdobím vzniku tohoto sportu jsou přitom 70. léta, kdy tuto hru začali zkoušet horolezci z Kalifornie v Yosemitském údolí.

Jak se k chodu na laně kalifornští horolezci dostali?

Jednoduše. Jen si krátily volné chvíle během dešťů mezi jednotlivými výstupy.  

Ve světě jsou i mnozí známí sportovci, kteří se začali slackline věnovat jako první. Jsou to, například:

  • Adam Grosowski,
  • Jeff Ellington,
  • Chong Tucker,
  • Scott Balcom,
  • Darrin Carter.

Do Evropy se dostal nejprve přes rakouského horolezce a fotografa Heinze Zaka.

Je to zábava

Samozřejmě, ne každý se může považovat za tak zdatného sportovce, jako horolezci, kteří si touto aktivitou krátí chvíle.

Proto se slackline liší především od použitého materiálu.

Profesionální provazolezci používají na slackline převážně ocelová lana kulatého průřezu. Avšak u nadšenců, kteří tento sport teprve zkoušejí se nejčastěji používá polyesterový popruh, který má šířku 25 mm.

 

Slackline pochází z anglického slova „slack“, což znamená prohnutý nebo prověšený. Význam je v tom, že kromě klasického lezení lze na slackline i sedět a ležet nebo také skákat, dokonce i salta.

Sportovci dokonce vymýšlejí na slackline stále nové a nové triky, a tudíž je v konečném důsledku jen a jen na vás, co vyzkoušíte.

Kategorie

Je důležité také říci, že slackline má několik základních druhů, respektive kategorií. Jsou jimi:

  • Trickline (neboli lowline) – tento popruh bývá obvykle natažen ve výšce jednoho metru. A v maximální délce 30 metrů. Trickline slouží především k trénování rovnováhy, stabilizace těla. Vykonávají se na něm různé stabilizační polohy, ale na druhé straně i různé triky a salta.
  • Longline – jak už název napovídá, délka tohoto slackline je více než 30 metrů. Je už io poznání náročnější než lowline, je třeba, abyste pro jeho zdolání měli již jistou dávku zkušeností a obratnosti. Úplně logicky se totiž s délkou lana pojí i to, že zde nastává průhyb a také boční výkyvy.
  • Highline – je to nejnáročnější, co se slackline týče. Popruh je totiž natažen až ve výšce 10 metrů. Výška od 2 do 10 metrů se nazývá midline. Nevyhnutelně vyžaduje jištění, protože bez něj by to znamenalo pro lezce téměř jistou smrt. Je určen pouze pro opravdu zkušené lezce a horolezce, vyžaduje absolutní soustředění a koncentraci.
  • Waterline – je popruh, který je natažen nad vodní hladinou.
Slackline se zejména u jeho delších provedení stává skutečnou vytrvalostní a silovou záležitostí. Není to vůbec jednoduché. Do tohoto sportu je totiž třeba zapojit téměř všechny svaly.

Slackline je oblíbený zejména z toho důvodu, že přináší pro sportovce novou výzvu, kterou musí zdolat. Je ideální doplňkovou aktivitou i při túrách.

Má velký efekt v tom, že díky němu lze trénovat koncentrace a vytrvalost.

Jaké části má?

Slackline se obvykle skládá ze tří částí:

  • Popruh – má obvykle šířku 2 až 5 centimetrů;
  • Napínací zařízení;
  • Smyčky nebo kotvící prvky, které slouží k uchycení a slouží jako kotevní body.

Slackline přitom lze upevnit různým způsobem.

U těch kratších budou stačit i dvě karabiny. U delších se však pro jejich pevnost a pružnost používají průmyslové napínáky, či dokonce kladky nebo naviják.

Slackline – cena

Pojďme nyní k velmi důležitému tématu – a tedy, kolik vás slackline bude stát? Přesně tak, jak se rozlišují jeho jednotlivé druhy, odvíjí se i jeho cena.

slackline

Náročnější a zdatnější sportovci a horolezci budou mít vyšší kritéria a očekávání ze slackline, přičemž se také náročnost materiálu a provedení zvyšuje. Tím pádem je vyšší i jeho cena.

Když si budete vybírat slackline, uslyšíte kritéria jako je délka popruhu. Vězte, že popruhy se vyrábějí v délce 15, 20, 25 a 30 cm.

Pro začátek platí, že pro nezkušené je vhodnější kratší popruh, ale na druhé straně, můžete si vybrat io něco delší a upnout si jej na kratší délku.

Na Slovensku dnes naleznete poměrně široký výběr slackline od různých značek. Je to například InSPORTline, Gibbon, Singing rock nebo Equilibrium.

Doporučujeme vám spíše vybrat si jednu z osvědčených značek výrobců sportovních potřeb, než sáhnout po různých napodobeninách. Je to důležité zejména z hlediska bezpečnosti.

Nejlevnější sady s kratším popruhem se pohybují v cenách kolem 40 Eur. Sady pro náročnější najdete za 60 Eur a více. Vyjde vás tedy přesně na tolik, na kolik budete vy na tento sport nároční.

Nejdůležitější kritéria pro výběr:

  • Délka popruhu;
  • Barva popruhu – volte si spíše výraznější barvu, aby byla dostatečně viditelná pro kolemjdoucí;
  • Šířka popruhů na slackline;
  • Kotvení popruhu.

Gibbon slackline

Gibbon slackline je jedna z nejznámějších značek slackline. Gibbon je zároveň jedním z nejkvalitnějších výrobců sportovních potřeb, proto se u tohoto výrobce určitě nespletete.

Výhodou Gibbon je, že nabízí slackline v nejrůznějších kategoriích od těch nejjednodušších funline až po surfař.

Ve svém portfoliu také mají Slack Rack, jehož cena je ovšem samozřejmě vyšší. Pohybuje se kolem 6000 Kč až 12 000 Kč.

Výhodou této investice však je, že Slackline nepotřebujete natahovat mezi dva pevné body venku, ale můžete si jej rozložit například i v obýváku. Je vhodnou pomůckou také do fitness centra či k rehabilitaci.

Právě značku Gibbon lze považovat za jakéhosi průkopníka v oblasti profesionálního slackline. Značka má ve svém portfoliu na výběr spoustu kvalitních produktů v přiměřených cenách a je jen na vás, co si vyberete.

Tuto značku tedy také naleznete ve většině internetových obchodů se sportovními potřebami.

Zajímají vás i další témata na našem webu? Přečtěte si článek o tom, jak vybrat krokoměr zde.

4/5 - (4 votes)

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno

Jakub
Jakubhttps://www.fitnesaci.cz
Sportu se věnuji odmalička. Hraju fotbal a ve volném čase rád cvičím. I proto jsem se rozhodl založit tento web. Neustále se v této problematice vzdělávám. V mých článcích se budu snažit přiblížit vám můj pohled na věc.