DomůOutdoorStany pro 4 osoby - Vybíráme ty nejlepší + (TOP 5)

Stany pro 4 osoby – Vybíráme ty nejlepší + (TOP 5)

Chodíváte stanovat? Tato aktivita se stává především v letních měsících stále populárnější. Stanování vás sice na chvíli zbaví vašeho standardního komfortu, ale je to také dobrodružství, na které tak brzy nezapomenete. Zejména v létě je pobyt ve stanu skvělým programem na víkend, hlavně pokud budete toto dobrodružství prožívat se svou rodinou či přáteli. V tomto článku budeme popisovat ta nejdůležitější kritéria pro výběr stanu a také jak vybrat stany pro 4 osoby.

Nejlepší stany pro 4 osoby

4 nejlepší stany pro 4 osoby, které doporučujeme my

Dáte také na doporučení? Z nabídky stanov, které si lze nalézt přes internet jsme vybrali 4 stany pro 4 osoby, které jsou vyhovující a měly by se vám líbit:

NAFUKOVACÍ KEMPINGOVÝ STAN AIR SECONDS 4.2 PRO 4 OSOBY SE 2 LOŽNICEMI QUECHUA

Tento stan je přímo ideální pro 2 páry nebo pro rodiče, kteří chtějí mít soukromí od svých dětí. Decathlon nabízí stany pro 4 osoby za super cenu a ve vysoké kvalitě.

 

Má k dispozici dvě oddělené spací místnosti, které jsou spojeny jednou prostornou předsíní.

Výhodou tohoto stanu je snadná montáž a pevný materiál Fresh&Black, díky kterému je ve stanu zajištěn menší průnik světla, i když už slunce jasně svítí na obloze.

Hlavní výhody tohoto stanu jsou:

 • velký prostor – rozměr ložnic 140 x 260 cm, vysoká předsíň 5,9 m2,
 • tkanina Fresh, která snižuje přehřívání uvnitř stanu, tkanina Black zase zajišťuje 99% nepropustnost světla,
 • testovaný nepromokavý povrch, maximální odolnost vůči větru síly 7,
 • jednoduchá montáž.

Tento luxusní nafukovací 4-místný stan lze považovat za jeden nejlepší svého druhu na trhu. Díky nafukovací technologii je ho opravdu snadné poskládat. Jeho cena se pohybuje na úrovni 8800 kč.

KEMPINGOVÝ PRÚTOVÝ STAN ARPENAZ 4.1 PRO 4 OSOBY S 1 LOŽNICÍ QUECHUA

Pokud máte menší nároky na to, jak váš stan bude vypadat a jste dobrodružný typ člověka, který tráví více času mimo stan než v něm, bude vám určitě vyhovovat právě tento.

Jeho součástí je jedna velká místnost a jedna předsíň, ve které můžete dokonce i stát.

 

Hlavní výhody tohoto stanu jsou:

 • ložnice velikosti 240 x 210 cm a předsíň, ve které můžete stát o velikosti 5 m2,
  vnější plášť nad předsíní zabraňuje kondenzaci,
 • materiál propouští denní světlo a filtruje část UV záření,
 • odolnost proti větru stupeň 6,
 • o něco složitější montáž než v předchozím případě, ale stále realizovatelná díky barevným značkám na prutech.

Cena tohoto stanu je pouhých 2259 kč.

KEMPINGOVÝ PRÚTOVÝ STAN ARPENAZ 4 PRO 4 OSOBY S 1 LOŽNICÍ QUECHUA

Také jednoduchá varianta 4-místného stanu pro nenáročné kempující, který zároveň poskytuje všechny benefity moderního stanu pro 4 osoby.

Je to jednoduchý prutový stan s krytým prostorem k sezení.

 

Hlavní výhody tohoto stanu jsou:

 • jedna místnost rozměrů 240 x 210 cm. Nicméně je zde pouze menší předsíň k sezení velikosti 3,9 m2,
 • vnější plášť nad předsíní zabraňuje kondenzaci,
 • dá se jednoduše přenášet a také zcela jednoduše poskládat díky barevným prutům,
 • odolnost proti větru stupně 6.

Jeho cena je 1783 kč.

KEMPINGOVÝ PRÚTOVÝ STAN ARPENAZ 4.2 F&B PRO 4 OSOBY SE 2 LOŽNICEMI QUECHUA

Zlatá střední cena v podání prutového stanu pro 4 osoby, které chtějí mít odděleny dvě místnosti, které jsou spojeny jednou prostornou předsíní.

Tento stan je ideální pro ty, kteří upřednostňují klasické prutové stany v porovnání s nafukovacími, ale potřebují o něco větší komfort.

 

Hlavní výhody tohoto stanu jsou:

 • hlavní místnosti rozměrů 140 x 210 cm. Předsíň 3,5 m2,
 • tkanina Fresh, která snižuje přehřívání uvnitř stanu, tkanina Black zase zajišťuje 99%
 • nepropustnost světla,
 • odolnost vůči větru stupně 6,
 • nepromokavost.

Cena tohoto stanu se pohybuje na úrovni 4757 Kč.

Chcete-li stanovat s rodinou nebo přáteli, větší prostorný stan pro 4 osoby je investicí, která vás bude doprovázet několik let.

Přestože stany samozřejmě neposkytují tentýž standard jako klasické ubytování, je to typ dobrodružství, který stojí za to absolvovat.

Druhy stanů a stany pro 4 osoby

V obchodech naleznete široký výběr stanů pro 4 osoby a je to investice na mnoho let, proto se vám vyplatí nad jeho výběrem důkladněji zamyslet.

Známe tyto typy konstrukcí:

 • kopule – iglú – je nejpopulárnější konstrukce turistického stanu. Je charakteristická tím, že se podobá iglú. Konstrukce je tvořena 2 pružnými pruty, které vycházejí z protisměrných rohů čtyřhranné podlahy a následně se protínají ve středu. Tím, že má takový stan pojmout 4 osoby, bývá poměrně vysoký. Obvykle se zde nachází malá předsíňka. apsida. Hlavní výhodou této konstrukce je, že je rychlá a jednoduchá, má dobrou stabilitu, ale pro 4 osoby není ideální.
 • tunel – stan typu tunel je pro 4 osoby jeden z nejpopulárnějších. Tento stan má tvar převráceného písmene U. Díky jeho tvaru poskytuje největší užitnou plochu stanu, je lehký a také může být při dobrém natočení velmi odolný vůči větru. Je však důležité, aby byl stan správně ukotven a svým ukotvením připomínal harmoniku. Pokud si tedy pro ze stanů pro 4 osoby vyberete právě tento tvar, určitě s ním budete spokojeni.
 • jurta – typ konstrukce, který je rovněž vhodný jako větší stan pro 4 osoby. Připomíná běžné obydlí etnického obyvatelstva, poskytuje zůstatek místa a komfortu a právě proto je velmi oblíbený. Jeho výhodou je, že poskytuje dostatečně velký prostor a má také dobrou stabilitu.

Podle čeho se rozhodovat při výběru stanu

Stany pro 4 osoby vždy raději kupujte osobně a ne přes internet.

Takový stan musí splňovat mnoho kritérií nejen pro vás, ale také pro další lidi, se kterými budete stanovat. Proto byste se měli ujistit, že bude splňovat vaše očekávání. Zvažte tato kritéria:

 • chcete větší stan jen v případě potřeby nebo chcete stan pro 4 konkrétní osoby – velikost stanu a jeho kapacita je jedním z důležitých kritérií pro výběr stanu. Stany pro 4 osoby jsou dostatečně velké a prostorné, přesto je vhodné, pokud jeho výběr zvážíte ještě s minimálně jednou osobou.
 • jak často jej budete používat – čím častěji budete stan používat tím více by vám měl vyhovovat a být co nejvíce praktický.
 • zvažte, zda kromě kapacity pro 4 osoby potřebuje do něj vejít i další zavazadla a věci
 • cena, kterou chcete do koupě stanu investovat.

Při koupi stanu je třeba hledět na několik různých věcí. Níže jsou uvedeny nejdůležitější funkce, které je třeba při koupi stanu zvážit, abyste našli ten nejlepší stan pro 4 osoby pro vaše outdoorová dobrodružství.

 

Dnes máte v nabídce velké množství produktů, a tudíž je opravdu jen na vás, co vám přesně bude vyhovovat. Kromě toho ještě zohledněte tyto faktory:

 • hmotnost – proč je právě hmotnost důležitá při výběru stanu? Pokud hledáte stan spíše na rodinnou dovolenou, a tedy jej pohodlně složíte do auta a poté jej na příslušném místě rozložíte, hmotnost nemusí být pro vás až tak důležitá. Pokud jste však dobrodruzi, kteří někam vyrazí s batohem a stanem na zádech, pak je pro vás jeho hmotnost ve složeném stavu opravdu důležitá.
 • velikost – už jsme popsali, s jakými různými tvary stanů se můžete setkat. U stanů pro 4 osoby je důležité, aby měly i dostatečně velkou předsíň a aby se podle vašich preferencí skládaly z jedné větší místnosti nebo dvou menších. Je dobré, pokud stan obsahuje i předsíňku s podlahou a když je také tato předsíň dostatečně vysoká.

Nezapomeňte také zohlednit, kam budete se stanem chodit, a tedy zda je pro vás důležitým kritériem i to, jakou má odolnost vůči větru nebo další vlastnosti. Skutečně moderní a propracovaný stan vám dokáže poskytnout maximální komfort.

Povrchové materiály stanů

Aby byl váš stan kvalitní, je rozhodující také materiál, ze kterého je stan vyroben. Víte, jaké materiály se používají k výrobě stanů?

Podlaha a strop

Stan pro 4 osoby musí být dostatečně prostorný. Nechcete se cítit stísněně, když se snažíte dobře se vyspat.

Do většiny stanů pro 4 osoby se pohodlně vejde velká nafukovací matrace nebo větší přenosná postel, což by mělo stačit na místo pro 4 osoby.

Kvalitní stan by měl mít také předsíň. To je oblast, která poskytuje další prostor pro uložení vašeho vybavení, turistických bot a podobně.

Důležitá je také výška stropu vašeho stanu. Některé stany v tomto seznamu mají výšku stropu tak vysokou, že uvnitř můžete pohodlně stát vzpřímeně. Výška špičky nemusí být přehnaně vysoká, většinou stačí, abyste mohli pohodlně sedět zpříma.

Na podlahu se většinou používá nylon. Výhodou tohoto materiálu je, že je lehčí, pevný a dostatečně odolný.

V tom jsou jeho hlavní výhody oproti druhému využívanému materiálu, kterým je polyester. Na druhé straně však rychleji degraduje UV záření a také se protahuje při jeho zvlhnutí či změně teplot.

Levnější verze stanů také používají jako materiál na podlahu polypropylen. Je stále voděodolný, nicméně jeho nevýhodou je, že je mnohem těžší než předchozí materiály a má limitovanou životnost.

NAFUKOVACÍ KEMPINKOVÝ STAN AIR SECONDS 4.2 PRO 4 OSOBY SE 2 LOŽNICEMI QUECHUA

Tento stan je přímo ideální pro 2 páry nebo pro rodiče, kteří chtějí mít soukromí od svých dětí.

Odolnost vůči povětrnostním vlivům

Stany, které odolají silnějšímu větru a dešti, bývají o něco dražší. Pokud neplánujete kempovat v drsnějších podmínkách, neutrácejte zbytečně peníze na nákup stanu, který je vybaven funkcemi odolnými vůči extrémním povětrnostním vlivům.

Pokud však rádi chodíte kempovat po celý rok, bez ohledu na počasí, pak si určitě pořiďte kvalitní turistický stan s podlepenými švy, voděodolným materiálem.

Pokud se použije k výrobě stanu polyester nebo nylon, potřebuje také zátěr, díky kterému dosáhne potřebné voděodpudivosti. Zátěry bývají polyuretanové nebo silikonové.

Nezáleží na tom, jak velký nebo krásný je stan, pokud do něj během bouřky začne protékat voda, zaručeně nebudete mít pěknou camping dovolenou.

To je důvod, proč se většina výrobců stanov snaží, aby jejich stany byly co nejvíce vodotěsné.

Jsou úspěšný?

Ne vždy.

Odolnost vůči povětrnostním vlivům závisí na mnoha faktorech, jako například:

 • Kvalita vrchní vrstvy
 • Materiály použité na stropě
 • Intenzita deště
 • Kvalita jednotlivých švů

Během našeho testování jsme se snažili vybrat jen stany s nejvyšší možnou odolností vůči povětrnostním vlivům. Přesto vždy doporučujeme lidem, aby investovali do dobrého izolačního prostředku na švy ve stanu. Nestojí mnoho, ale zajistí, aby se vlhkost nedostala do vašeho stanu.

 

Váha stanu

Hmotnost vašeho stanu závisí na tom, k čemu ho chcete používat. Pokud cestujete s batohem, budete chtít stan, který je co nejsnazší.

Pokud však kempujete u auta, na hmotnosti až tak nezáleží, protože stan pro 4 osoby nebudete fyzicky přenášet z místa na místo.

Obecně má většina kvalitních stanov na tomto seznamu hmotnost do 20 kg. Zjistili jsme, že rodinné stany pro 4 osoby jsou dobrou kombinací přenosnosti a odolnosti, protože jsou lehké a dostatečně pevné, aby vydržely i drsné povětrnostní podmínky.

Do seznamu jsme přidali i několik těžších stanů pro karavanisty, kteří chtějí trochu více místa.

Rychlost postavení

Po dlouhém dni cestování, ať už jedete pěšky nebo autem, budete chtít, abyste stan postavili co nejrychleji.

Nechcete strávit celé hodiny hledáním toho, co kam jde. Namísto toho hledejte stan, který se rychle složí a dá se stejně snadno rozložit.

Počet dveří

V ideálním případě bude mít váš stan 2 dveře, protože je to mnohem praktičtější.

Cenově výhodnější stany mají obvykle pouze 1 dveře.

To není problém, ale může být pro vás obtížnější dostat se do stanu a ven, zatímco ostatní spí.

Tropiko

Materiálem, který se využívá na tropiko, což je vlastně vnější plášť stanu, je polyester. Jeho hlavní výhodou to, že nemění svůj tvar ani vlivem vysokých teplot a neovlivňuje na něj ani voda.

4.7/5 - (6 votes)

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno

Jakub
Jakubhttps://www.fitnesaci.cz
Sportu se věnuji odmalička. Hraju fotbal a ve volném čase rád cvičím. I proto jsem se rozhodl založit tento web. Neustále se v této problematice vzdělávám. V mých článcích se budu snažit přiblížit vám můj pohled na věc.