DomůOutdoorJak vybrat softshellovou bundu? + výběr (TOP 10)

Jak vybrat softshellovou bundu? + výběr (TOP 10)

Přestože se nošení softshellové bundy spojuje především s túrami a procházkami, rozhodně to není jediný možný způsob využití, kde se vám tato softshellová bunda skvěle hodí. Při jejím výběru je dobré zohlednit řadu kritérií, protože vám může posloužit pro více aktivit, a to nejen pro túry. Právě z toho důvodu je dobré si rozmyslet, co od ní očekáváte. Většinu dní je možno ji nosit jako jednu termoizolační vrstvu.

Během zimy je zase dobré ji zkombinovat s tlustým spodním prádlem nebo fleecovou mikinou. Pokud je venku větrno nebo nechcete zmoknout, určitě neprohloupíte, pokud po ní sáhnete. Design těchto bund bývá obvykle sportovnější. Avšak za určitých okolností vám toto určitě nebude překážet.

Kde koupit kvalitní softshellovou bundu? My doporučujeme tyto obchody.

Co je softshellová bunda?

Jak už název napovídá, softshellová bunda je vyrobena z materiálu, který se jmenuje softshell.

Softshell je praktická, větruvzdorná a prodyšná tkanina, která nahrazuje klasické 3vrstvé outdoorové oblečení.

Díky softshellu získáte vše v jednom – termoprádlo, teplou mikinu i bundu s membránou.

Hlavní výhody softshellu:

 • je odolný vůči oděru
 • má velmi dobré hřejivé vlastnosti, které jsou podobné fleecu
 • je nepromokavý, prodyšný a větruvzdorný
 • materiál je také elastický

Softshellová bunda je všestranná bunda, která je vhodná pro mnohé outdoorové aktivity, ale co to vlastně softshellová bunda je?

Softshellová bunda je vyrobena z tkaného materiálu na rozdíl od tužšího materiálu tvrdých (nebo nepromokavých) bund. Na rozdíl od běžných bund nemá softshellová bunda podšívku, ale je vyrobena spojením dvou vrstev látky dohromady (zdroj).

Bundy do deště nebo hardshells, jak je budeme v článku označovat, jsou plně nepromokavé a nabízejí špičkovou ochranu před počasím, hlavně když je vlhko. Kvalitní softshellky jsou ovšem často dobré i jako ochrana před větrem a sněhem. Jejich hlavní výhoda je v tom, že vám umožňují potit se a zároveň neprochladnout. Jsou vyrobeny z pružné tkaniny díky které se budete cítit mnohem mobilněji ve srovnání s klasickou bundou.

Tyto bundy jsou navrženy tak, aby vyplnily mezeru mezi fleecem, který nabízí menší odolnost vůči vodě a ochranu před větrem, a nepromokavou bundou, která je naopak méně pružná.

Materiál

Materiál se skládá z vnější části z polyesteru s vodoodpudivou úpravou. Díky zátěru, který se pod polyesterovou částí nachází, je zajištěno odvádění vodních par na povrch a zároveň eliminace průniku vody dovnitř. Z vnitřní strany se nachází vnitřní jemná a hřejivá vrstva.

Obvykle se k výrobě používá tkanina dvou druhů. Jedna z nich má v sobě membránu, která chrání tělo před větrem i před deštěm. Třeba počítat však s tím, že bývá málo prodyšná.

Oproti tomu softshell bez membrány bývá prodyšnější, ovšem o něco hůře chrání před větrem. Tento druh softshellu se někdy nazývá také hustě tkaný softshell. Membránovou bundu si jistě nechte hlavně na zimu.

Strečová tkanina nebo membrána

Existují dva hlavní materiály softshellových bund. Strečová tkanina nebo membrána. Strečově tkaná softshellová bunda má vodoodpudivý povrch, zatímco v membránovém softshellu je mezi dvě vrstvy látky přilepena vodotěsná membrána.

Žádná softshellová bunda není 100% vodotěsná, protože nemá podlepené švy, které by zabránily vniknutí vody do sešívaných oblastí.

Softshellové bundy jsou vyrobeny z hladké, strečové, hustě tkané látky, která obvykle sestává z nylonu smíchaného s elastanem.

Tyto bundy jsou známé téměř neomezeným rozsahem pohybu, přiléhavým střihem, vynikající prodyšností, odolností proti větru a vodě a často ještě i stylovým vzhledem.

Po objevení se před přibližně desetiletím se softshellové rychle staly populární alternativou k tradičním tvrdým a fleecovým bundám.

Strečové softshellové bundy jsou prodyšnější než membránové softshellové bundy a jsou oblíbené při aktivních sportech, jako je běh nebo cyklistika.

Membránové softshelly mohou být o něco těžší než strečové bundy a jsou vhodnější pro outdoorové aktivity, kde budete potřebovat větší ochranu před nepříznivým počasím.

Dnes je k dispozici široká škála softshellů, které vyhovují širokému spektru podmínek a účelů. V tomto článku se podíváme na různé softshellové bundy a prodiskutujeme jejich potenciální využití.

Druhy softshellu jsou následující:

 • membránový softshell – je tvořen svrchním tkaným materiálem, membránou a podšívkou. Vše je laminátovaním upraveno do jedné vrstvy. Membrána zajišťuje odolnost proti větru i vodě; tento materiál je ideální pro všechny zimní aktivity, skialpinismus, zimní turistiku nebo letní VHT
 • nemembránový softshell – je tvořen svrchním tkaným materiálem a podšívkou. Vše je iv tomto případě spojeno do jedné vrstvy. Materiál je odolný vůči větru díky hustě tkanému svrchnímu materiálu. Odolnost vůči větru není 100%. Malé odolnosti vůči vodě lze dosáhnout impregnací nebo jinou úpravou. Je ideální pro trekking, lezení, horolezectví, vycházky, běžky, skitouring a další outdoorové aktivity

Nejdůležitější vlastnosti softshellové bundy

Softshellová bunda je bunda vyrobená ze speciálního materiálu – zmiňovaného softshellu, který má skvělé vlastnosti užitečné při mnoha aktivitách. Díky tomu vás skvěle ochrání.

Softshellová bunda má několik praktických vlastností, které z ní dělají tak užitečný kus ve vašem šatníku. Ty jsou následující:

1. Nepromokavost

Technologie, ze které je materiál vyroben, zamezuje dešťovým kapkám, aby jím pronikaly. Hodnota nepromokavosti se přitom označuje jako vodní sloupec (WP) v jednotkách milimetrech. Nepromokavým se stává tehdy, dosáhne-li vodní sloupec 1 300 mm. Hlavně za deštivého počasí využijte raději bundu, která má vyšší stupeň nepromokavosti.

2. Prodyšnost

Softshellová bunda bude prodyšná vždy, avšak ta s membránou má o něco nižší prodyšnost. Díky takovému materiálu se zajistí odpařování potu ve formě páry na povrch materiálu. Vodní pára tak bude odvedena od těla na povrch tkaniny.

3. Odolnost proti větru

Díky technologii této bundy dochází k zamezení pronikání větru skrz materiál. Funkční vazby a hustě tkaný materiál v kombinaci se zátěrem tvoří nezbytnou kombinaci pro outdoorové aktivity.

Za poslední roky se dostal softshell trochu do pozadí. Přesto zůstává součástí správného způsobu vrstvení oblečení.

Jeho skvělé vlastnosti oceníte především v chladném oblečení a při proměnlivých povětrnostních podmínkách.

Lehký softshell

Nejlehčí softshell je opravdu tenká vrstva, která funguje skvěle jako ochrana před spalujícím sluncem nebo nepříjemným větrem. Lehké softshellové bundy jsou vhodné zejména pro letní podmínky ve vysokých nadmořských výškách.

V zimě je můžete využít spolu s vrstvou termoprádla pro různé sportovní aktivity.

Lehké softshellové bundy jsou skladné a snadno se složí do batohu, když vám začne být teplo. Tento druh bundy doporučujeme mít vždy s sebou!

Střední softshell

Softshellky střední váhy jsou všestranné, jak byste mohli uhodnout z jejich názvu. Jsou zimní vrstvou, kterou budete nosit celý den, namísto toho, abyste si ji vybírali a skládali zpět do batohu.

Na turistiku, běh na lyžích nebo jen tak na nošení po městě mohou softshellové bundy střední hmotnosti poskytnout pohodlí a také styl.

Jedná se o nejoblíbenější softshellové bundy.

Těžký softshell

Softshelly v této kategorii jsou velké a mohutné, neboť obsahují vše od fleecových podšívek s vysokým objemem až po zateplení.

Jsou navrženy tak, aby poskytovaly tolik tepla, kolik jen softshell dokáže, s chlupatým fleecem uvnitř a těžkou, větru odolnou textilií zvenčí.

Pro vysokohorské túry mohou být těžké softshellové bundy základním prvkem skvělého systému vrstvení.

Začněte se základní vrstvou merino vlny, přidejte středně těžký fleecový pulovr, poté si oblečte těžkou softshellovou bundu a můžete se vydat na celý den (a možná i noc) do náročných podmínek. Péřová bunda ve vašem batohu přidává dodatečné pojištění tepla na přestávku, focení východu slunce na vrcholu nebo dřímání v základním táboře.

Údržba softshellové bundy

Každý druh funkčního oblečení je třeba udržovat, aby vám vydrželo co nejdéle. Pokud jej budete nejen udržovat, ale také dobře skladovat, můžete její životnost prodloužit o dlouhou dobu.

Ideální je pořídit si prací prostředek na funkční prádlo, které se správně postará o vaši bundu. Nejvhodnější je prostředek přímo na softshellu. Snažte se vyhýbat běžným pracím prostředkům, které mohou oblečení vážně poškodit.

Také bundu nezapomeňte naimpregnovat, ideálně opět produktem přímo na softshell. Díky tomu získáte nejen ty nejlepší vlastnosti těchto produktů, jako jsou:

 • prodloužená životnost
 • stálobarevnost
 • ochrana proti UV
 • zachytávání většího množství nečistot

Jak vybrat softshellovou bundu

Stejně jako při výběru jakéhokoli sportovního oblečení je v první řadě dobré položit si otázku, pro jaký účel budete bundu používat. Velkou výhodou je, že dobře vybranou bundu můžete využívat celoročně a také několik sezón.

Samozřejmě, pokud si chcete přesně vyčlenit účel, ke kterému ji budete využívat, je spíše lepší pořídit si jich více. Zohledněte následující kritéria:

 • komu je bunda určena – na trhu naleznete dnes softshellové bundy zcela pro každého.
 • Softshellová bunda dětská, Softshellová bunda pánská, dámská softshellová bunda – právě to jsou základní druhy softshellových bund dostupné na trhu; je tedy v první řadě důležité, pro koho je bunda
 • na jaký druh aktivity budete bundu používat nejčastěji
 • střih – chcete mít bundu zcela na tělo nebo chcete také pod ni vrstvit více dalších vrstev
 • důležité detaily – rozhodovat se můžete i podle množství dalších detailů; patří mezi ně například to, zda má bunda kapsy a kolik jich má, zda má kapuci nebo zesílení na exponovaných partiích, zipy, a podobně. Je dobré si všechna tato kritéria promyslet, aby splňovala co nejvíce vašich očekávání. Právě ty jsou zmiňovány ještě dále v článku
 • hmotnost – na trhu najdete velmi lehké i bundy s o něco vyšší hmotností
 • nepromokavost – na základě vodního sloupce
 • prodyšnost
 • barevnost

Softshellová bunda dětská

Softshell je vhodný a univerzální materiál i pro dítě. Jeho hlavní výhodou pro dítě je, že se v různých klimatických podmínkách přizpůsobí různým aktivitám dětí a lze jej využít v podstatě celoročně.

Obecně není tento materiál zcela nepromokavý, ale jistě odolá kratšímu dešti. Je tedy všestranně využitelný pro nošení ve městě, do školy či školky nebo na kratší výlety do přírody.

Stejně tak v tomto případě rozlišujeme membránový a tkaný softshell a má naprosto stejné výhody jako v případě dámské softshellové bundy nebo pánské bundy.

Softshell je velmi vhodný a příjemný materiál pro děti, jelikož je velmi lehký a příjemný na nošení. Díky jeho měkkosti neomezuje děti při pohybu. A také je jeho výhodou to, že i při mnoha aktivitách, které děti mají, zajistí odvod potu.

Další důležité detaily při výběru softshellové bundy

Abyste vám váš výběr opravdu líbil, je dobré se také zamyslet se nad některými dalšími důležitými parametry a detaily, které bývají součástí softshellové bundy.

Jsou jimi například i tyto detaily:

 • kapuce – může, ale nemusí být užitečná součást bundy. Chcete-li o něco elegantnější kousek, právě kapuce vám může trošku překážet. Avšak na druhé straně je neuvěřitelně praktická, například, když poprchá. Také je méně praktická, chcete-li v této bundě běhat. Na druhé straně je extra ochranu v případě, kdy se náhle změní počasí a vy nemáte čepici nebo šálu;
 • rozmístění kapes – by mělo odpovídat vašim potřebám. Výše kapes by měla odpovídat vašim zvyklostem, a to i takovým, jako je vkládání rukou do kapes během chůze. Jejich využitelnost může být užitečná i pro mnohé další předměty, jako je telefon, buzola nebo kompaktní fotoaparát;
 • větrací otvory – podporují lepší odvod par. Obvykle bývají v podpaží nebo jinak rafinovaně umístěny na bicepsech, a podobně;
 • zvýšený límec – chrání prakticky krk. Obvykle bývá jezdec zipu ukončen tenkou vrstvou látky tak, aby vám tento zip nijak nezavazoval.

Pokud si pořídíte softshellovou bundu, bude to pravděpodobně jeden z vašich oblíbených kousků ve vašem šatníku. Přestože tento materiál už někteří lidé až tak v současnosti nepreferují, stále je nesmírně praktický a má řadu výhod. Hodí se pro velké množství příležitostí a různých aktivit. Softshellovou bundu oceníte v každém počasí a ochrání vás za jakýchkoli podmínek.

Bez ohledu na to, zda vyrážíte do přírody nebo na procházky pravidelně nebo spíše nepravidelně, softshellová bunda je přesně ten kousek oblečení, kterou oceníte ve správnou chvíli, kdy ji zrovna budete potřebovat.

4.5/5 - (10 votes)

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno

Jakub
Jakubhttps://www.fitnesaci.cz
Sportu se věnuji odmalička. Hraju fotbal a ve volném čase rád cvičím. I proto jsem se rozhodl založit tento web. Neustále se v této problematice vzdělávám. V mých článcích se budu snažit přiblížit vám můj pohled na věc.