DomůMagazínHubnutíJídelníček na hubnutí: co by měl splňovat a jak poznat kvalitu?

Jídelníček na hubnutí: co by měl splňovat a jak poznat kvalitu?

Když přijde řada na jídelníčky na hubnutí nebo nabírání, všichni jsou najednou experti. Trh je přeplněný fušery, kterým zavoněl rychlý výdělek. Jsou schopni bez studu posílat stejné jídelníčky všem bez rozdílu a inkasovat jako za prvotřídní službu. Jak poznat kvalitní jídelníček na hubnutí?

V následujícím článku se ti pokusíme přiblížit, co by měl obsahovat kvalitní jídelníček na hubnutí. Hubnutí by totiž mělo jít ruku v ruce se zdravím – a to bohužel není pravidlem.

 

V článku se dozvíš:

 • co by měl obsahovat kvalitní jídelníček na hubnutí,
 • proč je důležité, aby měl uvedené velikosti porcí,
 • co by ses měl během dodržování jídelníčku, resp. spolupráce s odborníkem na výživu naučit,
 • proč je důležitější to, co bude „po dietě“,
 • proč jsme se rozhodli přispět svou kapkou do moře.

Jaký cíl má jídelníček na hubnutí?

Hubnutí. Ano, ale to není všechno – nebo alespoň by nemělo být. Zejména pokud patříš mezi ty, kteří mají za sebou už několik neúspěšných pokusů zhubnout.

Jak to tedy je?

výživový poradce jídelníček

Co by měl splňovat kvalitní jídelníček na hubnutí?

 • vypracoval jej odborník na výživu
 • zohledňuje tvé individuální potřeby a cíle
 • má přesně určené velikosti porcí, případně vypočtené kalorie a makroživiny, resp. jinak
 • stanovenou velikost porce
 • <obsahuje dostatečné množství energie, vitamínů a minerálů
 • vyhýbá se extrémům
 • je pestrý, chutný, jednoduchý k následování
 • je ti vodítkem, ale příliš tě nesvazuje
 • nabízí ti různé alternativy (slaná, sladká, rychlá jídla, studené snacky…)

Je vypracován odborníkem na výživu

Zde si stojíme za tím, že vzdělání je alfa a omega kvalitního odborníka na výživu. Bez debaty. Kde prostor pro debatu naopak je, je to, kde vzdělání získal.

O něco navrch bude vždy mít vysokoškolské vzdělání v oboru výživa lidí, sportovní výživa nebo podobném.

Několikaleté studium výživy a absolvování předmětů jako fyziologie či biochemie jsou základem pro pochopení toho, jak moc a jakými mechanismy strava ovlivňuje naše zdraví.

Za určitých podmínek přicházejí v úvahu i kurzy na výživové poradce, zde bychom upřednostnili ty déle trvající a lidi, kteří si uvědomují, že absolvováním kurzu nebo státnicemi to nekončí.

VÝŽIVA JE DYNAMICKÝ ODBOR, KTERÝ SE NEUSTÁLE VYVÍJÍ. KLADÍ VYSOKÉ NÁROKY NEJEN NA VĚDOMOSTI, ALE I SCHOPNOST PRACOVAT S LIDI.

Dobrý výživář musí být tak trochu psycholog, přítel a učitel.

Jídelníček na hubnutí má určené konkrétní velikosti porcí

Psali jsme to už x-krát a napíšeme to znovu: k tomu, aby člověk zhubl, potřebuje dostat tělo do kalorického deficitu. Když si tohle uvědomíš, automaticky tě trkne, že jídelníček na hubnutí bez určených velikostí porcí, je akorát tak – k ničemu.

V ideálním případě má jídelníček přesně vypočítané množství kalorií i jednotlivých makroživin.

Přestože využívání kalorických tabulek je nejpřesnějším způsobem kontroly porcí, nemůžeme říci, že je vhodný pro všechny.

hubnutí

Existují i ​​jiné možnosti, jak má nutriční terapeut nebo výživový poradce možnost pozitivně ovlivnit to, jak vypadají porce klienta.

Ať je to použití přirovnání k pěsti, dlani či palci nebo rozdělení talíře na zóny pro zeleninu, komplexní sacharidy, bílkoviny a tuky – cílem je vyskládat co možná nejideálnější složení konkrétního jídla.

Proč je uvedení porcí důležité uvedeme na následujícím příkladu:

V jídelníčku je uvedeno: 1 kus pečiva

Co to může být:

 • 1 kaiserka (140 kcal)
 • 1 fitness houska (227 kcal)
 • Sýrový pagáč (270 kcal)
 • Grahamový rohlík (161 kcal)

 

Pro namakaného chlapa lze zanedbatelný rozdíl, útlou ženu může stát kalorický deficit.

To samé – a ještě výraznější – se může vyskytnout například v případě oblíbených ořechových másel, kdy rozdíl v množství energie v jedné lžičce (podle toho, kolik si na ni nabereš – a že se tam vejde) může být i 150 kcal.

Jídelníček na hubnutí respektuje tvou individualitu

Každý z nás je jiný. Někdo je vegetarián, jiný má intoleranci na laktózu. Kamil si neumí představit večer bez šálku mléka s kakaem, Lenka nemá ráda rajčata a je zarytou fanynkou low-carbu. Co my k tomu? Se vším se dá pracovat.

Není problém sestavit plnohodnotný vegetariánský jídelníček nebo jídelníček s intolerancí na laktózu či s potravinovou alergií.

Kvalitní výživový poradce s tebou projde výhody i nástrahy konkrétního stravování, pomůže ti s kombinací jídel a dozraje na to, abys měl dostatek makroživin, vitamínů i minerálů.

Jídelníček na hubnutí se vyhýbá extrémům

Není umění zhubnout během pár týdnů na minimálním množství kalorií obdivuhodný počet kilo. Uměním je dosáhnout vysněné postavy bez poškozeného zdraví, s plnými fyzickými i psychickými silami.

Pokud si v dietě extrémně unavený, podrážděný, nebo pokud ženy ztratí menstruaci – je to jasnou známkou toho, že něco není v pořádku.

plank návod

Nadbytečná kila se na nikom neobjevila během jedné noci. Důležité je uvědomit si, že stejně dlouho může trvat i cesta zpátky. Bude ale v konečném důsledku záviset na tom, zda jsi hubnul dva nebo čtyři měsíce?

Co když se během těch čtyř měsíců naučíš mnohem více o sobě, o svém těle a o správném složení jídla?

To vše ti pak pomůže lépe se orientovat ve stravě a cílovou hmotnost si udržet.

Jídelníček na hubnutí ti nebere sociální život

Hubnutí není o studené rýži, brokolici a kuřecích prsou, které si dopředu nachystáš do krabiček a třetí den ti už lezou vzhůru krkem.

To, že hubneš, neznamená, že musíš být zavřený pouze doma, bez přátel, dortu na oslavě nebo občasného hambače ve městě.

To vše lze do jídelníčku na hubnutí zapracovat, důležité je dívat se na celý kontext a myslet v dlouhodobém měřítku.

Jídelníček na hubnutí tě naučí jíst

Jíst víme možná všichni, nyní máme na mysli pojídání, které je v zájmu našich cílů, dlouhodobého zdraví a vysoké výkonnosti.

Učení nemá každý rád a možná na školu vzpomínáš s nechutí. Ale něco ti řekneme: nenaučíš-li se základy stravování, budeš-li stále měnit pouze diety a nepochopíš skutečnou podstatu, zaplatíš se ze nejen kily navíc. Ohroženo je tvé zdraví – fyzické i psychické.

Vědět, kolik přibližně můžeš za den dlouhodobě jíst, aniž bys přibral, je osvobozující.

Vědět, že pečivo zázračně nezpůsobuje kila navíc a pokud si bez něj nemůžeš představit život, můžeš si ho směle dopřát i v dietě.

Co se můžeš během spolupráce s výživovým poradcem naučit?

 • pomůže ti zhubnout
 • naučí tě základy stravování
 • naučí tě jíst zdravě, vyváženě a přiměřeně
 • naučí tě základní principy tak, abys už v budoucnu podobné služby nepotřeboval

Amen. Ne rozeslat jídelníčky na míru, ve kterých – pokud budeš mít štěstí – ti změní alespoň čísla ve vypočtených živinách. Ani to však není zárukou toho, že jídelníček je dostatečný a vyvážený.

Nebylo by to poprvé, co se na veřejnost převalila kauza o výživových poradcích, kteří hromadně rozesílali jídelníčky na míru, které obsahovaly sotva 1000 kcal.

Cílem by mělo být ne následovat jídelníček – ale připravit se na to, co bude po dietě

Dieta není sláva, aby trvala věčně . Co ale věčně trvá – alespoň než jsme živí – je jedení. Každý den, i po skončení diety, budeš jíst.

Využij čas, po který se rozhodneš spolupracovat s odborníkem na výživu, aby ses naučil co nejvíce o stravě, makroživinách, složení jídel, vhodných kombinacích a základních principech skladby jídelníčku.

výživový poradce

Vytěž z toho víc než jen pár stran, na kterých najdeš rozpis tvých denních jídel. V lepším případě dostaneš i nějaké edukační materiály a dotyčný bude ochoten odpovědět na tvé otázky. Podpora a pokračování spolupráce i poté, co obdržíš jídelníček, je již velmi dobrý znak.

A že se bojíš, že budou tvé otázky všetečné?

Věř mi – skutečný odborník bude rád, bude-li moci prodat maximum ze svých vědomostí a zkušeností dále. Navíc, je příjemná změna, když se někdo místo toho, zda může jíst pečivo i večer zeptá „PROČ může nebo nemůže jíst pečivo večer“.

Jídelníček na hubnutí či nabírání

Aby to nezůstalo jen při teorii, rozhodli jsme se i my přispět svou troškou. Po dlouhých úvahách jsme se v redakci rozhodli, že i my nabídneme možnost vypracování jídelníčků na míru – ale nechceme, aby to u nich skončilo.

jídelníček na hubnutí

Proto kromě samotných jídelníčků budeš mít možnost absolvovat měsíční coaching, kde bude větší prostor pro tvé dotazy, individualizaci a flexibilní přístup. Pokud se necítíš na měsíční spolupráci nebo nechceš celý jídelníček, ale máš pár otázek, můžeš využít jednorázové online konzultace.

Pokud si pohráváš s myšlenkou, že bys to zkusil nebo chceš-li vědět víc o tom, jak jsme se rozhodli tuto možnost pojmout, co nabízíme a co naopak u nás nenajdeš.

 

4.2/5 - (6 votes)

1 komentář

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno

Jakub
Jakubhttps://www.fitnesaci.cz
Sportu se věnuji odmalička. Hraju fotbal a ve volném čase rád cvičím. I proto jsem se rozhodl založit tento web. Neustále se v této problematice vzdělávám. V mých článcích se budu snažit přiblížit vám můj pohled na věc.