DomůMagazínHubnutíSkinny fat - Co je to štíhlá obezita? Vše, co potřebujete vědět

Skinny fat – Co je to štíhlá obezita? Vše, co potřebujete vědět

Pojem „skinny fat“ se používá k označení lidí, kteří netrpí nadváhou, ale mají vysoké procento tělesného tuku s nízkým podílem svalové hmoty. Takové složení těla může způsobit, že budete náchylnější k rozvoji zdravotních problémů, jako je vysoký cholesterol, cukrovka nebo ztučnění jater.

Jak se vyhnout takovému stavu? To vše si povíme v tomto článku.

Co je to „skinny fat“?

Pokud vám není jasné, co přesně znamená být skinny fat, je to fráze, která se vztahuje na někoho, kdo má hmotnost a BMI normálně pro jeho výšku, ale má mnohem víc tělesného tuku a nedostatek svalové hmoty.

Mnoho lidí předpokládá, že pokud je jejich hmotnost a BMI v normě, nemají se čeho obávat. To souvisí s mylnými představami o užitečnosti BMI při hodnocení hmotnosti a zdraví.

„Skinny fat“ jednoduše popisuje stav, ve kterém má daná osoba příliš málo svalové hmoty a příliš mnoho tělesného tuku.

Lidé, kteří jsou hubení, často vypadají normálně, když nosí oblečení, ale pod ním vypadají slabě a ochable. Odtud pochází výraz „štíhlá obezita“.

Štíhlá obezita může dokonce postihnout lidi, kteří si myslí, že se stravou a cvičením dělají všechno správně. Pravděpodobně jste to sami viděli nebo zažili. Pravidelně chodíte do posilovny, každý týden děláte kardio, jíte „čistě“ a stále nevypadáte podle představ.

Skinny fat“ nemá žádnou standardizovanou definici a není to lékařský termín, takže různí lidé tento termín používají různými způsoby. Tento výraz se často používá negativně k označení někoho, kdo není fyzicky zdatný.

Obvykle se používá k označení menšího svalového objemu a relativně vysokého procenta tělesného tuku, přestože BMI je v normě.

Někdo, jehož postava je považována za „skinny fat“, může mít velké množství viscerálního tuku a nemá dostatek svalové hmoty.

Co způsobuje skinny fat postavu?

Může být obtížné zjistit, zda je někdo metabolicky nezdravý jen na základě jeho vzhledu, protože neexistuje obecně dohodnutá definice takového stavu.

Existují však způsoby chování a volby životního stylu, které mohou zvýšit riziko, že se stanete „skinny fat“, včetně:

 • Málo cvičení – Sedavý životní styl zvyšuje riziko nízké svalové hmoty a vysokého množství tuku. Starší lidé jsou také více ohroženi špatným metabolickým zdravím, protože věkem ztrácíme svalovou hmotu.
 • Nezdravá strava – Konzumace zpracovaných potravin a strava s nedostatkem zeleniny, ovoce a bílkovin může zvýšit LDL cholesterol („špatný“ druh cholesterolu, který zvyšuje riziko srdečních chorob).

skinny fat

Není to jen o čísle na váze

Rozložení vaší hmotnosti určuje, jestli patříte do kategorie lidí se skinny fat postavou.

Samotná váha nedokáže říct, jestli jste hubený nebo ne, což je přesně důvod, proč si tolik lidí neuvědomuje, že patří do této skupiny. Fit postava nemusí vždy znamenat hubenou postavu.

Pojem „skinny fat“ je ve skutečnosti populární pojem, který popisuje skutečný zdravotní stav zvaný sarkopenická obezita.

Tento stav se týká člověka, který může normální, zdravou hmotnost, ale metabolicky má tato osoba mnoho zdravotních charakteristik jako osoba s nadváhou nebo obezitou.

Osoba, která je sarkopenicky obézní, bude mít vysoký obsah tuku a nízkou svalovou hmotu.

Jedním z nejlepších způsobů, jak zjistit, jestli máte tento problém, je analyzovat složení těla a určit procento tělesného tuku.

Jak zjistit, že jste skinny fat?

 • Chybí vám svaly.
 • Zažíváte neustálé únavu a máte málo energie.
 • Potíže se soustředěním, pamětí a koncentrací.
 • Nekonzumujete dostatek bílkovin.
 • Vaše břicho je větší než zbytek těla.
 • Vaše strava se pravidelně skládá z nadbytečných sacharidů, umělých sladidel, cukru nebo zpracovaných potravin.
 • I po mírném cvičení se vám točí hlava.

skinny fat

Zdravotní rizika spojená s tímto stavem

Štíhlá obezita“ může podle studie z European Heart Journal zvýšit riziko srdečních chorob, cukrovky, cholesterolu nebo vysokého krevního tlaku.

Lidé, kteří jsou štíhle obézní mohou mít zvýšenou únavu nebo slabou úroveň koncentrace.

Kromě výše zmíněných problémů mají lidé, kteří spadají do této skupiny, tendenci mít nízkou svalovou hmotu, ať už z nedostatku pohybu nebo nesprávné stravy s nedostatkem bílkovin k udržení svalů.

Svaly jsou důležité pro různé činnosti. Jejich dostatek vám umožňuje provádět každodenní aktivity, pomáhá chránit vaše vnitřní orgány a pomáhá vám udržet se bez zranění.

skinny fat

Jak zlepšit své fyzické zdraví?

Více cvičení vám může pomoci zlepšit vaši postavu a celkový zdravotní stav. Cvičit můžete i doma, pokud nevíte jak, přečtěte si tento článek.

Přestože někteří odborníci tvrdí, že neexistuje žádné konkrétní cvičení, o kterém je známo, že by redukovalo složení těla s „hubenou obezitou“.

Zaručený recept je najít druh cvičení, který vás bude bavit a učinit z něj součást své denní rutiny.

Návyky životního stylu hrají velkou roli při celkovém zdraví.

Spolu se špatnými stravovacími a cvičebními návyky může ke zvýšení tělesného tuku přispět i špatný spánek a příliš mnoho stresu.

Zde je několik věcí, které vám mohou pomoci zlepšit zdravotní stav vašeho těla:

 • Hledejte způsoby, jak minimalizovat stres ve svém životě a udělejte si čas na aktivity, které jej odbourají (sport, čtení, meditace atd…).
 • Dopřejte si dostatek spánku (alespoň 7 hodin).
 • Udělejte cvičení součástí vaší denní rutiny.
 • Jezte vyváženou stravu a minimalizujte příjem rafinovaného cukru.
 • Dlouhé sezení za počítačem přerušte pravidelným pohybem.
4.5/5 - (13 votes)

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno

Jakub
Jakubhttps://www.fitnesaci.cz
Sportu se věnuji odmalička. Hraju fotbal a ve volném čase rád cvičím. I proto jsem se rozhodl založit tento web. Neustále se v této problematice vzdělávám. V mých článcích se budu snažit přiblížit vám můj pohled na věc.