Výskyt obezity ve vyspělých zemích bije na poplach: trpí jí téměř 20 % obyvatelstva. Věděli jste však, že nezáleží jen na množství uloženého tuku, ale také na jeho lokalizaci?
Z hlediska zdravotních ukazatelů je mnohem nebezpečnější tzv. abdominální obezita, která je spojena se zvýšeným ukládáním tuku v oblasti břicha. Proč je problémem?
Zejména v oblasti břicha se nám velmi jednoduše ukládá tuk nikoli pod kůži, ale v okolí vnitřních orgánů. A tam už končí legrace.
Obsah článku
Není tuk jako tuk
Existují dva druhy tukové tkáně. Podkožní tuk je ten „klasický“ tuk, který si nahmatáme, třese se na nás a často se ho chceme zbavit. Dělá nám faldíky lásky, zmenšuje džíny a přidává bradu.
Nachází se mezi kůží a svaly a tvrdohlavě brání našim tvrdě vypracovaným cihličkám, aby je bylo vidět.
Oproti němu stojí viscerální tuk, který je známý také jako nitrobřišní či abdominální. Slovo „viscerální“ znamená „vnitřní, týkající se vnitřních orgánů“, což dokonale vystihuje lokalizaci viscerálního tuku.
Viscerální tuk obaluje orgány v těle, často ho není vidět a může ohrožovat i na první pohled štíhlé lidi.
Proč je viscerální tuk nebezpečný?
Samotná skutečnost, že nitrobřišní tuk obaluje vnitřní orgány by ještě sama o sobě nemusela znamenat nic nebezpečného.
Ba naopak, více tuku poskytuje vnitřním orgánům lepší ochranu před nárazy a poškozením – a pro správné fungování organismu je určité množství nitrobřišního tuku potřebné.
Problémem je jeho nadměrné nahromadění a vysoká metabolická aktivita. Riziko vysvětluje tzv. portální hypotéza.
Vychází ze skutečnosti, že viscerální tuk ve velké míře produkuje volné mastné kyseliny a cytokiny, které se prostřednictvím portální žíly dostávají až do jater.
To může mít za následek vznik hepatální inzulínové rezistence, diabetu II. typu, nebo až ztukovatění jater.
Vyšší hodnoty viscerálního tuku přinášejí mnohá rizika, z nichž většina je totožná s riziky vyplývajícími z břišní obezity.
- vysoký krevní tlak
- dyslipidemie
- inzulínová rezistence
- cukrovka II. typu
- ztukovatění jater
- sexuální dysfunkce
- častější záněty
Jak zjistit množství viscerálního tuku?
Hned na začátek je důležité poznamenat, že přesné hodnoty množství viscerálního tuku vám poskytnou pouze poměrně složitá a nákladná vyšetření ve specializovaných zařízeních. V úvahu připadá například počítačová tomografie (CT), DEXA (dual X-ray) nebo magnetická rezonance.
Přibližné hodnoty dokážete získat i doma s použitím krejčovského metra. Je však třeba brát v úvahu několik faktorů, jako je například váš věk, životní styl či pohlaví.
V minulosti se používal k určení i tzv. WHR index, který určuje poměr obvodu pasu a boků. V současnosti se kvůli nízké spolehlivosti téměř nepoužívá.
Zjednodušeně řečeno – dva lidé mohou mít stejný WHR index, ale pokud jeden bude mít BMI v normě a druhý bude obézní, riziko komplikací bude v případě obézního mnohem vyšší – to však WHR index nedokáže vyjádřit.
Nejrychlejším způsobem, jak odhadnout množství viscerálního tuku, je změřit obvod pasu.
Pokud je u žen pod 80 cm a u mužů pod 94 cm, máte poměrně slušnou pravděpodobnost, že to s vaším viscerálním tukem nebude tak špatné. Když se začnou čísla šplhat u žen nad 88 cm au mužů nad 102 cm, berte to jako výstrahu.
Obvod pasu určuje stupeň abdominální obezity, která je spojována s vyšším podílem nitrobřišního tuku.
V současnosti se vědci snaží najít co nejpřesnější způsob měření hodnot abdominálního tuku.
Jako vhodná alternativa se zdá kombinace obvodu pasu a hladina triglyceridů v krvi, kdy zvýšená hodnota má indikovat nebezpečí vyššího množství viscerálního tuku.
Jak se zbavit viscerálního tuku?
Kéž by bylo odstranění viscerálního tuku jednoduché jak zbavit se toho podkožního.
V případě nitrobřišního tuku nám bohužel liposukce nepomůže a tak nám zbývá jen spolehnout se na sebe a naši pevnou vůli.
Na co byste se měli ve snaze zhubnout viscerální tuk zaměřit?
Udržujte si zdravou hmotnost
Mít normální hmotnost je jedním ze základních předpokladů, jak udržet hodnoty viscerálního tuku v normě.
Pestrá a vyvážená strava, dostatek přirozeného pohybu a správně nastavený vytrvalostní či silový trénink vám pomohou předcházet mnoha zdravotním komplikacím.
Pokud trpíte nadváhou či obezitou, prvním krokem by mělo být snížení vašeho denního energetického příjmu a zvýšení pohybové aktivity.
Tato opatření mají za cíl dostat vás do kalorického deficitu, což je stav, kdy přijímáte méně energie, než spotřebujete.
To má nutně za následek úbytek tuku a zlepšení více zdravotních ukazatelů (glykémie nalačno, krevní tlak, hladina triglyceridů v krvi).
Nízkosacharidová strava
Při snaze snížit množství nitrobřišního tuku se můžete inspirovat i touto studií.
Autoři zkoumali vliv nízko-sacharidové a nízkotukové stravy a množství podkožního a viscerálního tuku, které se účastníkům podaří zhubnout.
Respondenti, kteří přijímali 43 % denního energetického příjmu ze sacharidů zhubli po dobu 8 týdnů v průměru o 10 % nitrobřišního tuku více, než ti, kteří konzumovali více sacharidů a méně tuku (55 % energie ze sacharidů).
Nešlo o low-carb protokol, ale už malé snížení množství sacharidů u obézních lidí znamenalo výrazně vyšší ztrátu nebezpečného viscerálního tuku.
Pokud byste chtěli vyzkoušet přímo bílkovinnou dietu a ketózu, asi tím nic nezkazíte, ale očividně můžete těžit iz méně přísné varianty.
V kontrastu s nízko-sacharidovou stravou existují studie, které pozorovaly zpomalení hromadění viscerálního tuku v souvislosti s dostatečným množstvím rozpustné vlákniny.
O důvod více přiklonit se k mírnější alternativní omezení sacharidů.
Dopřejte si dostatek spánku
Zajímavé výsledky přinesl výzkum, který sledoval vztah mezi trváním spánku a množstvím viscerálního tuku.
Trval 5 let a zúčastnilo se ho více než 1000 participantů.
Pět a méně hodin spánku vedlo k výrazně vyšším hodnotám BMI a většímu množství nitrobřišního tuku. Zarážející však je, že podobné výsledky byly pozorovány i v případě spánku, který trval pravidelně déle než osm hodin.
Optimální doba spánku je pro dospělé podle této studie 6 – 7 hodin.
Intenzivní trénink
Intenzivní trénink nad hranicí anaerobního prahu je efektivním způsobem nejen pro spálení velkého množství kalorií za poměrně krátkou dobu.
Skvělé výsledky dosahuje také ve snaze snížit množství viscerálního tuku.
Tak na co ještě čekáte? Vezměte tenisky a jděte si dát pořádně do těla.
Jak se zbavit tuku na břiše?
Se zvýšeným množstvím viscerálního tuku jde ruku v ruce i abdominální obezita.
Pivní břicho trápí nejčastěji muže, ale kvůli hormonálním změnám často postihuje i ženy po menopauze.
Jak se nejlépe zbavit tuku na břiše?
Břicho se nedělá v posilovně, ale v kuchyni
Hned na začátku vás zklameme, ale nic takového, jako cviky na zhubnutí z břicha neexistuje.
Zkuste si představit vaše tělo jako bazén, kde je tuk voda. Hledat cviky na zhubnutí z břicha je podobné, jako byste se snažili vypustit vodu z některého koutu bazénu.
Jediná cesta, jak se zbavit tuku na břiše, je dostat vaše tělo do kalorického deficitu a nadbytečný tuk spálit.
Můžete mít ty nejvypracovanější bříška na světě, ale pokud budete mít na břiše i zbytečnou vrstvu tuku, na koupališti na vaše cihličky věru nikoho nesbalíte.
Stále je to ale lepší případ, než kdyby vám bylo sixpack dokonale vidět a pod ním tikala časovaná bomba v podobě nadměrného množství viscerálního tuku.