DomůOutdoorPlážový stan - Víte jak vybrat ten nejlepší? + (TOP 6)

Plážový stan – Víte jak vybrat ten nejlepší? + (TOP 6)

Léto přišlo a s ním i dovolenková sezóna. Plánujete strávit pár dní někde u moře? V tom případě by vám nemělo chybět základní vybavení. Kromě klasických věcí jako opalovací krémy, plavky nebo kufry byste si měli pořídit také plážový stan. Je mnohem praktičtější než klasický slunečník a poskytuje skvělou ochranu pro děti i dospělé. Jak jej však vybrat?

Výběr plážového stanu může být náročnější, než se na první pohled zdá. Při nakupování se totiž setkáte s mnoha modely, značkami a provedeními. Výběr toho nejlepšího se proto může zkomplikovat. Chcete-li si nakupování usnadnit, rádi vám při něm pomůžeme dnešním článkem.

Kde koupit nejlepší plážový stan?

K čemu je vhodný plážový stan?

Plážový stan má poměrně široké využití. Tím hlavním je ochrana proti slunečnímu záření. Na rozdíl od slunečníku umí poskytnout spoustu stínu pro více členů rodiny.

Také skvěle drží v případě silného větru.

Plážové stany jsou menší než ty běžné. Díky tomu jsou praktické pro přenos a také pro stavění na pláži.

I přes jejich menší rozměry stále poskytují dostatek místa. Kromě ochrany proti slunci splňují i další požadavek – relax na pláži.

Kdykoli si v nich můžete zdřímnout nebo jen tak lehnout a zavřít oči.

Plážový stan se hodí úplně každé rodině, ať už je větší nebo menší. Ty nejmenší typy jsou vhodné i pro jednotlivce.

Výhody

Plážový stan má velké množství výhod. Mezi ně se řadí:

 • skvělá ochrana proti slunci
 • jednoduché stavění
 • nízká hmotnost
 • vhodný k přenášení z místa na místo
 • odolný vůči větru
 • praktičtější než běžný slunečník
 • na trhu naleznete desítky různých modelů.

A spousta dalších. Po koupi a vyzkoušení tyto výhody rozhodně objevíte i vy.

Typy

U plážových stanů se můžete setkat se dvěma typy výrobků a to:

 • Plážové stany
 • Plážové přístřešky

Hlavním rozdílem mezi nimi je to, že plážové stany jsou naprosto klasickými stany. Mají podlahu a občas je lze zavřít. Není to ovšem pravidlem.

Některé mají dokonce okénko na větrání.

Plážové přístřešky jsou o trochu jiné. Nemají podlahu, nedají se zavřít a dělají jen stín, do kterého se můžete ukrýt.

Plážový stan je praktičtější, neboť poskytuje více možností. Je však často dražší než přístřešek.

Jak plážový stan vybrat?

Při výběru plážového stanu je důležité řídit se jednotlivými parametry. Pomocí nich vyberete ten nejlepší model, který vám bude sloužit dlouhá léta.

Při nákupu je důležité dopředu myslet na jednu věc. Tou je spousta různých typů na trhu.

Nenakupujte impulzivně, právě naopak. Všechno si vždy dopředu promyslete.

Mezi hlavní parametry pro výběr plážového stanu se řadí:

 • Materiál
 • Velikost
 • Rozkládání
 • Hmotnost
 • Pevnost konstrukce
 • Design
 • Cena
 • Speciální funkce

Pojďme si o každém parametru říci něco víc. Předem budete vědět, na co se v obchodě zaměřit.

Materiál

Prvním, snad nejdůležitějším parametrem je materiál. Ten se bere za velmi důležitý nejen u stanů, ale i mnoha jiných výrobků. Není se však čemu divit.

Kvalitní materiál dokáže doslova zázraky. Vydrží dlouho, výrobky se skvěle používají a umí se přizpůsobit i špatným podmínkám.

Plážový stan by měl být z kvalitního materiálu, který je odolný vůči slunečním paprskům, větru a také dešti. Nikdy nevíte, co vás na pláži zastihne.

Materiál by měl být také odolný vůči slané vodě, které je u moře více než dost. Často si do něj budete lehat mokří, proto by mu trochu vlhkosti nemělo vadit.

Když mluvíme o materiálu, zaměřujeme se spíše na plátěnou část než na konstrukci. O té budete mluvit samostatně.

A jaký materiál je nejlepší? U plážových stanů se nejčastěji využívá polyester v různé kvalitě.

 

Některé ze stanů následně poskytují podlahu, některé ne. V případě, že ne, jde spíše o přístřešek na pláž.

Běžné plážové stany však poskytují také podlahu, která je ve většině případů vyrobena z PE fólie. Taková fólie je odolná a vydrží i horší situace.

Na materiál si dávejte pozor. Musí být kvalitní, abyste po jedné sezóně nemuseli celý stan měnit.

Velikost

Velikost plážového stanu se odvíjí od velikosti vaší rodiny. Zpravidla je udávána v počtech lidí, kteří se do stanu najednou vejdou. Někdy se však setkáte také s rozměry v centimetrech.

Mějte na paměti, že je zbytečné kupovat příliš velký stan, pokud jedete na dovolenou jen dva. Na druhé straně, pro větší rodinu je třeba mít místo, kam se uchýlí víc lidí.

Plážové stany naleznete ve více provedeních. Většinou začínají na 1 – 2 osobách. Největší typy poskytují možnost pro 3-4 osoby.

U plážových stanů je třeba si uvědomit, že jsou kompaktní a snaží se nezabírat mnoho místa. Proto se od těch běžných odlišují tím, že jsou menší.

Pokud byste hledali místo pro více než 4 osoby, podívat se můžete na přístřešky. Ty jsou rozlehlejší a tím pádem poskytují více stínu.

Rozkládání

Představte si situaci, kdy přijedete na pláž, shodíte z rukou plážovou tašku a nejraději byste šli rovnou do vody. Jenže na práci máte ještě jednu věc. Musí rozložit stan.

A právě zde přichází v mnoha případech kámen úrazu. Rozkládání je namáhavé a obtížné. Musíte při něm číst návod, protože i po několikakrát, co jej skládáte, ho stále nevíte zpaměti.

Jak se takovému problému vyhnout? Máte dvě možnosti:

 • Vsaďte na samorozkládací plážový stan
 • Informujte se, jak se stan skládá a jaká je náročnost celého skládání

V případě samorozkládacího stanu máte o vše postaráno. Stan se po otevření sám poskládá. Vy se můžete prozatím připravit do vody.

Tento typ stanov má však jednu nevýhodu. Je o stovky korun dražší.

Druhou možností je zjistit, jak se vlastně stan skládá. Některé jsou poskládány za pár minut, aniž byste se s nimi trápili. Jiné jsou komplikovanější.

Na tyto informace se můžete zeptat buď v prodejně nebo si je prohlédnout v návodu. Ty jsou často volně dostupné na internetu.

Hmotnost

U stanu je důležité sledovat i hmotnost. Důvodů je několik, ale tím hlavním je ten, že výrobek budete neustále přenášet.

Nejprve na pláž, později z pláže.

Je jedno, jestli bydlíte blízko moře nebo dál, stan by měl být lehký, aby se vám s ním následně i dobře pracovalo. Většina plážových stanů je v hmotnosti 1 – 2 kilogramy. Naleznete však i takové, které jsou pod 1 kilogram.

Pevnost konstrukce

Jak jsme zmiňovali výše, ke konstrukci se vrátíme a zmíníme ji samostatně. Jde totiž o to, že stan musí být odolný vůči nepříznivému počasí, jako například vítr.

Pokud má silnou a kvalitní konstrukci, nic se mu nestane. Bude dobře držet, nepřevrátí se a nebude mu překážet ani silný vítr.

Konstrukce plážových stanů bývá často ze silného plastu. Ten je sice dobrý, ale po čase se umí lámat a nevydrží tak dlouho.

Občas se můžete setkat také s kovovou konstrukcí. Je pevná a odolná. Její nevýhodou však je vyšší hmotnost a často i cena.

Každý materiál má nějaké výhody a nevýhody. Důležité je dívat na to, který vám bude vyhovovat víc.

Mnozí nejčastěji zvolí plast, protože je lehký a přizpůsobivý. A sice vydrží jen pár sezón, nejčastěji 4 – 5, je to naprosto dostačující.

Design

Tento parametr je spíše takovým dodatkem. Nijak neovlivňuje to, jak se vám bude se stanem pracovat nebo jaký stín poskytne.

Hezký barevný design se však vždy skvěle na pláž hodí.

Plus, pokud si vyberete neobvyklé provedení, vždy budete vědět, kde na pláži jej máte. Nebudete své místo hledat dlouho.

To, jak dlouho krásná barva nebo design vydrží závisí na materiálu. Levnější typy často vyblednou už po první sezóně.

Cena

Cena ovlivňuje celý nákup. Výhodou je, že mnohé plážové stany jsou za rozumné a přijatelné ceny.

Tento parametr se nejčastěji odvíjí od velikosti, použitého materiálu, popřípadě od značky.

Levnější a menší plážové stany najdete již od 430 Kč výše. Jedná se o jednoduché typy, které jsou vhodné pro příležitostné rekreanty.

Následně jsou zde dražší typy, které jsou za cenu 720 Kč výše. Jedná se o kvalitnější konstrukce, do kterých se rozhodně vyplatí investovat.

Speciální funkce

Plážové stany mají také zajímavé speciální funkce. Mezi ně se řadí například ochrana proti UV světlu. Slunce je totiž často nebezpečné i tehdy, ležíte-li pod stanem.

Přes střechu stanu dovnitř pronikají UV paprsky, které škodí zdraví člověka, zejména jeho pokožce. Proto je dobré, má-li stan speciální povrchovou úpravu a UV paprskům odolává.

Další speciální funkcí je například okénko, přes které můžete větrat nebo ochrana proti dešti.

Za takové kousky si samozřejmě připlatíte pár korun navíc.

Shrnutí

Plážový stan je jedním ze skvělých a praktických kousků, které by vám na pláži neměly chybět. Poskytuje ochranu před sluncem a místo, kde můžete odpočívat.

Mnohé jsou odolné a vydrží několik sezón. Vyberte si ten nejlepší model pomocí našeho článku.

TOP 6 PLÁŽOVÉ STANY

4.6/5 - (8 votes)

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno

Jakub
Jakubhttps://www.fitnesaci.cz
Sportu se věnuji odmalička. Hraju fotbal a ve volném čase rád cvičím. I proto jsem se rozhodl založit tento web. Neustále se v této problematice vzdělávám. V mých článcích se budu snažit přiblížit vám můj pohled na věc.