DomůOutdoorJak vybrat nejlepší kempinkový vařič (vhodný na dlouhou túru)

Jak vybrat nejlepší kempinkový vařič (vhodný na dlouhou túru)

Chodíte často na túry? Počasí nám stále přeje, a věřte či ne, túry v období babího léta jsou ty nejkrásnější. Vydejte se na túru ještě za svítání, udělejte si přestávku na voňavou kávu, kterou si vypijete s východem slunce. Kempinkový vařič se vám sejde. Počasí během babího léta už není tak horké, a na túry jako stvořené.

Když v polovině dne vyhladnete, rychle si umíte na vařiči připravit něco malého na zub. No a pokud chodíte na túry s tím, že v noci někde prospíte, bez kempinkového vařiče se prostě neobejdete. Stejně tak se vám vařič sejde i doma, jako náhradní druh vaření, kdyby se něco stalo s klasickým sporákem, a využijete ho i na zahradě. Dnes si představíme ty nejlepší vařiče na trhu.

Nejlepší kempinkové vařiče

Kempový vařič, jak vlastně funguje?

Tyto přenosné vařiče jsou skvělé pro turistiku, můžete si je vzít i na cestu na dovolenou karavanem například. Existují menší, které hravě schováte do batohu, ale i větší se dvěma a více hořáky. Dělí se samozřejmě podle výkonu a podle paliva se kterým pracují.

Pozor pokud cestujete letadlem! Plynové vařiče nejsou povoleny v příručním ani v podpalubním zavazadle.

Jinak si je můžete vzít s sebou kamkoli. Pokud se chystáte kempovat, nezapomeňte se do batohu sbalit i ešus. Víte co to je? Každý milovník turistiky ví, že se jedná o plechové příbory, mističky na vaření, hrníčky a pánvičky. Zkrátka vše, co budete potřebovat v přírodě k vaření (zdroj).

Ten nejkvalitnější ešus bývá vyroben z titanu, a nejlevnější vás vyjde když si koupíte celou sadu. Titan je zároveň i lehký, a tak vám spolu s vařičem nezabere v batohu mnoho místa.

Jaké kempové vařiče najdete na trhu podle paliva?

Turistický vařič má mnoho podob a je dobré znát všechny, a nevybírat jen podle ceny ale i podle toho, jak často se na něm chystáte vařit.

1. Plynové vařiče: tyto patří mezi nejoblíbenější vařiče na trhu. Vděčí tomu zejména jednoduchosti, s jakou se ovládají. Zvládnou s nimi pracovat i začátečníci. Plynový vařič jednoduše nasadíte na kartuši, škrtnete zápalkou a můžete vařit. Samotný vařič vám nezabere moc místa.

2. Benzinové vařiče: jak název napovídá, tento vařič funguje na benzin (bývá to většinou technický benzín), nebo na petrolej či naftu. Nikdy nezamrzne, avšak je trochu náročnější na zacházení, proto se nedoporučuje začátečníkům. Tento typ bývá také dražší.

3. Lihové vařiče: používá se do něj pevný nebo tekutý líh, je také odolný vůči mrazu, a bývá levný a skladný. Nevýhodou může být slabší výkon, proto se doporučuje spíše jen pro přípravu nápojů, než pro vaření jídel.

4. Kombinované vařiče: tyto fungují například na plyn a benzín, čili si sami vyberete jaké palivo momentálně máte. Fungují spolehlivě a to i při teplotách pod bodem mrazu. Jsou však o něco větší než klasické vařiče na plyn.

5. Vařiče na dřevo: ano, existují i tyto, avšak jsou velmi málo oblíbené z pochopitelných důvodů. Jsou těžké, a jelikož jako palivo potřebují dřevo, tak je mnohem snazší založit si klasický oheň.

Jaké jsou výhody kempinkových vařičů?

 • Jsou spolehlivé a fungují za každého počasí.
 • Možnost uvařit si teplé nápoje (kávu, čaj) a kompletní jídlo (přes konzervovaná jídla, polévky, až po těstoviny či maso, záleží jen na tom, kolik surovin a vybavení jste ochotni s sebou nést) i na túře v přírodě.
 • Jsou finančně nenáročné, zvláště pokud je často využíváte. Můžete si je vzít i na dovolenou autem například k moři, a ušetříte tak na stravování v restauracích.
 • Jídlo připravené na túře v přírodě má úplně jinou příchuť než doma.
 • Využijete je i v národních parcích, kde je zakázáno klást oheň.

A co nedostatky?

 • Pokud si zapomenete palivo do vařiče, bude vám v podstatě na nic.
 • Musíte s sebou nést samotný vařič, palivo, suroviny pro přípravu jídla a ešus.
 • Máte-li možnost založit si ohník, vařič půjde na druhé místo. Přípravě jídla na ohni, s vůní dřeva se nic nevyrovná.

TOP 5 kempových vařičů na trhu

Pojďme se spolu podívat na 5 nejlepších turistických vařičů, které jsme pro vás vybrali v poměru cena – výkon.

Kempový vařič s 1 multifunkčním hořákem party grill 400 cv CAMPINGAZ:

začneme trošku dražším vařičem, který je ale skvělým multifunkčním přístrojem, který využijete na túře, stanovačce, dovolené a také v zahradě. Disponuje totiž více nástavci na vaření – klasickým vařičem, plotýnkou, grillem, nástavcem na barbecue a wokem. Pracuje s plynovou kartuší, přičemž má výdrž až 3 hodiny.

 • Ideální multifunkční až na 4 různé způsoby vaření a přípravy jídla.
 • Pracuje na plyn, je rychlý a výkonný, s automatickým zapalováním.
 • Využijete ho všude, nejen na túře, vejdou se na něj i větší nádoby.
 • Vyšší hmotnost – 4,9 kg.
 • Poněkud vyšší cena.

Kempový vařič 100s s redukčním ventilem a hadicí CAMPINGAZ:

tento jednoduchý a kompaktní turistický vařič má dva hořáky s výkonem 1600W. Pracuje s plynovou kartuší, přičemž vydrží vařit až 2 hodiny 15 minut při plném výkonu. Můžete připravovat dvě jídla najednou, a to s bodem dosažení varu vody přibližně za 8 minut. Praktický vařič, který ocení všichni turisté, vejde se do každého batohu.

 • Ideální vařič s dvouplotýnkou na túry, s hmotností jen 1,6 kg.
 • Pracuje s plynovou kartuší, přičemž součástí balení je i 24 cm hadice a přepravní obal.
 • Příjemná cena, která potěší i turisty, kteří si nemohou dovolit drahé vařiče.
 • Plynová kartuše není součástí balení, a je třeba ji dokoupit zvlášť.
 • Malý vařič, který využijete jen na túrách. Na dovolené případně na zahradní párty potřebujete něco výkonnějšího.

Vařič Primus Mimer Stove:

mini vařič, který navíc dobře vypadá? Tento turistický vařič od firmy Primus vyniká odolností i kvalitou. Tato švédská firma má bohatou historii při výrobě outdoorových doplňků. Nedejte se oklamat, i přes jeho malé rozměry na něj můžete postavit větší hrnec. Ušetří váš čas, protože litr vody přivede k varu již za 4 minuty! Je malých rozměrů, a váží jen neskutečných 195 gramů, přičemž jeho ovládání je extrémně jednoduché.

 • Vařič prvotřídní kvality, který zvládnou ovládat i úplní začátečníci.
 • Vyrobený z odolného hliníku, s ručním zapalováním.
 • Pracuje na plyn, se závitovou kartuší, výkon až 2 800 W a 71 minut plného výkonu.
 • Jeden z nejkvalitnějších vařičů na trhu, s kvalitním přepracováním, který vydrží skutečně dlouho i při aktivním používání.
 • Velmi příznivá cena ve srovnání s kvalitou.
 • Design nemusí vyhovovat každému

Vařič Primus OmniFuel II s palivovou lahví Bottle & Pouch 0.6l:

vařič pro ty nejnáročnější dobrodruhy, kteří chodí na túry i v zimě nebo se věnují nějakým extrémním sportům. Díky multipalivovému systému práce jej využijete kdekoli a kdykoli. Pracuje jak s plynem, tak i s kapalnými palivy. Má robustní hořák, vodu přivede k varu za pouhé 2 minuty! Zapaluje se manuálně, přičemž jeho celková hmotnost nepřesahuje 400 gramů.

 • Kempový vařič, kteří ocenili i profesionální sportovci. Jedná se o vařič špičkové kvality.
 • Spaluje propan butan, technický benzín, automobilový benzin, naftu a také letecká paliva.
 • Vyrobený z odolného hliníku, extrémně lehký, a intenzitu plamene lze regulovat.
 • Velmi spolehlivý i v extrémních podmínkách.
 • Vyšší cena.

Plynový vařič CAMPINGAZ 360 stove:

tomuto vařiči se potěší všichni milovníci grilovaných pochoutek. Je sice dražší, ale plně vám nahradí stolní gril, a tak jej kromě túr a dovolených můžete používat i doma na terase. Do grilovací vany lze dokonce nalít vodu, která pochytá veškeré nečistoty. Tento vařič – gril je nenáročný na údržbu a snadno se ovládá. Funguje s plynovou kartuší, a grilovací plochá má průměr 31 cm.

 • Pro všechny, kdo si rádi grilují. Ať už venku v přírodě nebo doma na zahradě.
 • Snadno ovladatelný gril na plyn, vyrobený ze smaltované oceli.
 • Provozní doba s jednou kartuší je až 2 a půl hodiny.
 • Nevýhodou při túře může být jeho větší hmotnost – s celým balením až 6 kg.
 • Vyšší cena.

Závěr

Kempový vařič je skvělý pomocník hlavně do přírody, pokud nechcete nebo nemůžete zakládat oheň.

Pokud hledáte vařič, který vám bude dělat společnost hlavně na turistice, dejte přednost menším a skladnějším modelům na plynovou kartuši. Takový vařič vám plnohodnotně nahradí i oběd v restauraci, neboť si na něm umíte připravit jídlo i nápoje.

Pokud chodíte s campingovým vařičem i na dovolené autem, případně si často vaříte a grilujete doma na zahradě pak je pro vás vhodné multifunkční zařízení, které nabízí několik možností, jako je klasické vaření či grilování.

Výběr je jen na vás. Na trhu lze nalézt velké množství kvalitních vařičů v různých cenových kategoriích.

4.6/5 - (7 votes)

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno

Jakub
Jakubhttps://www.fitnesaci.cz
Sportu se věnuji odmalička. Hraju fotbal a ve volném čase rád cvičím. I proto jsem se rozhodl založit tento web. Neustále se v této problematice vzdělávám. V mých článcích se budu snažit přiblížit vám můj pohled na věc.