DomůOutdoorVybíráme nejlepší turistické návleky na nohy - (TOP 5)

Vybíráme nejlepší turistické návleky na nohy – (TOP 5)

Hledáte kvalitní turistické návleky na nohy, které udrží vaše nohy v suchu a obuv bez nečistot?

Vybrali jsme ty nejlepší návleky na nohy. Náš výběr zahrnuje celé spektrum návleků pro příležitostné turisty až po profesionální sportovce. Zaměřili jsme se na ty nejdůležitější aspekty, které jsou při koupi turistických návleků důležité. Pojďte si vybrat ty pravé návleky přesně pro vás.

Kde koupit kvalitní turistické návleky na nohy

Kdy je dobré mít návleky na nohy?

Představte si, že jedete po své oblíbené turistické trase a najednou jste po kotníky v blátě. Je to zaručený způsob, jak si pokazit túru.

Co však mohlo zabránit tomuto smutnému momentu?

Turistické návleky na nohy jsou navrženy tak, aby utěsnily všechny mezery mezi vašimi botami a kalhotami. Jsou něco jako brnění, které vás chrání před sněhem, deštěm, blátem a pískem. Turistické návleky vám zaručeně pomohou udržet vaše nohy čisté.

Existuje mnoho různých typů turistických návleků. Některé jsou navrženy tak, aby chránily před blátem, zatímco jiné chrání hlavně před vlhkostí.

Některé návleky jsou po kolena a jiné zakrývají jen vrchní část bot.

Které jsou tedy pro vás nejlepší?

Turistika v blátě není legrace a rozhodně nechcete vaše turistické boty zničit vlhkým počasím.

Zařazení dobrých návleků do vašeho trekingového vybavení je jednoznačně správný krok. Z dlouhodobého hlediska vám mohou ušetřit pěkné peníze. Udělali jsme tento seznam opravdu jednoduchý a vám už stačí si jen vybrat.

Podle čeho vybírat návleky na nohy

Dokonce i s těmi nejlepšími vodotěsnými turistickými botami budete mít vždy otevřený vršek bot, kam se velmi jednoduše může dostat voda, špína, kameny nebo jiné nečistoty. (zdroj)

Kámen v botě je nepříjemný ale zažili jste už túru s naprosto mokrými botami? To je teprve nepříjemná záležitost!

To je moment, kdy přicházejí na řadu nepromokavé turistické návleky na nohy. Vodotěsné turistické návleky na nohy jsou k dispozici ve variantách s délkou po kotníky nebo po kolena a chrání vás před sněhem (v závislosti na návleku), deštěm a blátem. I když existují určité typy, které odolají i těm nejhorším horským podmínkám, existuje také množství lehčích návleků pro běžce nebo příležitostné turisty.

Ať už jste profesionál, který hledá skvělé nepromokavé návleky, nebo plánujete dlouhou túru a nechcete riskovat, že vám promoknou boty, máme pro vás tento seznam nejlepších tipů jak vybrat nepromokavé návleky.

Jak vybrat správné turistické návleky na nohy? Kompletní návod!

Nejdůležitějším hlediskem při koupi návleků je to, kde a jak je plánujete používat. Typ aktivity bude udávat vlastnosti, které při návlecích budete hledat.

Turistický styl a aktivita

Všechny návleky slouží jednomu společnému účelu, chránit vás před nepříznivými živly. Způsoby, jakými to dělají, se však značně liší a úzce souvisí se stylem turistiky, který preferujete.

Pokud máte rádi příležitostné víkendové túry po dobře upravených chodnících, pak vám budou stačit „jednoduché“ návleky, které zabrání uvíznutí malých kamínků uvnitř turistických bot. Vodotěsnost je také důležitá, protože během turistiky musíte často překonat nějaký ten malý potůček.

Na druhé straně, pokud máte rádi náročné podmínky, daleko od značených stezek, budete potřebovat pevné, pohodlné a nepromokavé návleky, která zvládnou cokoli, co si na vás příroda připraví.

V posledních letech jsme také zaznamenali výrazný nárůst počtu lidí, kteří mají rádi běh v přírodě nebo tzv. „trail running“. Pokud patříte do této skupiny, budete chtít návleky, které jsou lehké a prodyšné.

Každý turista má jiné potřeby a rovnováha je důležitá, protože nechcete, abyste platili příliš mnoho za funkce, které v konečném důsledku nebudete potřebovat.

Pokud plánujete pouze lehkou túru, pravděpodobně vám budou stačit lehké a kompaktní návleky. Ideální i prodyšné a rychle schnoucí.

Na horolezectví nebo lezení po ledovcích budete potřebovat návleky s větší ochranou. Vyberte si něco s dodatečnými výztuhami, které ochrání vaše holeně před hroty koček, a hledejte odolnou nepromokavou tkaninu, která udrží sníh v botách a udrží spodní část kalhot v suchu.

Odolnost

Můžete si vybrat návleky, které poskytují vynikající fyzickou ochranu, ale pokud vás ochrání pouze jednou, nebudou vám moc užitečné! Vybírejte proto co nejkvalitnější materiál návleků.

Při turistice jsou návleky neustále namáhány vašimi kroky a také různými větvemi a kameny. Odolné návleky jsou navrženy tak, aby vydržely tyto všechny nástrahy.

Nejtvrdší materiál, jaký můžete najít, je plátno, ale zároveň je i nejtěžší. Plátěné návleky jsou ideální do nejtěžších terénů.

Dokonalou rovnováhou pro většinu turistů je výběr syntetických návleků vyrobených z materiálu GoreTex, eVent nebo nylonového vlákna. Poskytnou vám vynikající životnost.

Pokud jste trailový běžec, vaše potřeby nebudou tak náročné a lehké syntetické návleky budou pravděpodobně vyhovovat vašim nárokům.

Nezapomeňte také prozkoumat to, jaký mají návleky design. Upevňovací prvky, spony a smyčky by neměly nadměrně vyčnívat ani vám žádným způsobem bránit v kráčení.

Ochrana a výška návleků

Návleky na nohy se obvykle používají k ochraně před kameny a blátem, aby se nedostaly do bot. Chrání však i vaše holeně před poškrábáním a poskytují například i ochranu proti kousnutí hadem.

Existují tři faktory, které určují úroveň ochrany, které návleky poskytnou:

  1. výška
  2. tloušťka
  3. úroveň těsnění

Výška návleků se bude lišit od kotníků po kolena, přičemž verze po kolena poskytují mnohem lepší úroveň ochrany celé dolní části nohou. Návleky po kolena mají vyšší hmotnost a jejich nošení není stejně pohodlné jako v případě kratších návleků.

Vhodná výška návleku závisí hlavně na tom, jakou ochranu potřebujete. Obecně, pro použití ve sněhu nebo když se chystáte mimo turistickou stezku, budete potřebovat vyšší návleky. Kratší návleky jsou dobré pro trail running a lehkou turistiku. Stojí za zmínku, že vyšší návleky jsou obecně teplejší než kratší, neboť více omezují proudění vzduchu.

Návleky se obecně dodávají ve třech výškových variantách:

  • Nízké návleky – nejkratší návleky jsou vhodné pro trail running nebo lehkou turistiku. Pomohou udržet kamínky mimo vaše boty a také ochrání před blátem.
  • Střední návleky – tyto návleky jsou vhodné do méně náročného terénu a jsou ideálním kompromisem mezi vysokými a nízkými návleky.
  • Vysoké návleky – vysoká návleky po kolena jsou vhodné do extrémních a náročných podmínek jako je hluboký sníh nebo ledovec.

Jednoduchost používání

Rozhodně chcete návleky, které se snadno nazouvají a zouvají. Před koupí se podívejte na typ upevňovacího systému, který návleky používají. S jednoduchým suchým zipem se manipuluje snáze než se sponou, zvláště pokud máte rukavice.

Komfort návleků

Aby turistické návleky fungovaly efektivně, měly by mít správnou velikost pro vaše boty. Tento bod je nezbytný, aby se zajistilo utěsnění mezi nohama a obuví. Většina návleků je proto k dispozici v různých velikostech, které obecně odpovídají velikosti turistické obuvi.

Pokud jde o nákup návleků, pohodlí nebo „sednutí“ je mimořádně důležité.

Stejně jako vaše boty, budete je nosit celé hodiny a poslední věc, kterou chcete, je, aby se staly nepohodlnými nebo překážkou během túry.

Dobré návleky jsou lehké a mají vysokou prodyšnost, minimalizují pocení a udrží vaše nohy suché.

Nekvalitní a levné návleky vytvoří horké a vlhké prostředí, které zhorší pocení, což způsobí, že se vaše nohy stanou kluzkými (může to vést k puchýřům).

Tloušťka návleků

Tloušťka návleků určí, jak dobře snesou všechny ostré hole, trny, tuhý porost a skály. Hrubší turistické návleky vám poskytnou nejvyšší úroveň ochrany, ale také mají vyšší hmotnost a sníženou úroveň pohodlí.

Jednorázové turistické návleky vůbec nedoporučujeme. Jsou neekologické a nekvalitní. Všechny látky používané v moderních návlecích jsou v různých stupních ošetřeny pro trvanlivost a odolnost proti oděru. Věnujte pozornost také pokynům pro péči o turistické návleky, abyste zajistili, že vám vydrží co nejdéle.

Vodotěsnost

Kotníkové návleky na nohy nejsou vždy vodotěsné, protože jsou primárně určeny do suchých podmínek, ale turistické a horolezecké návleky vždy využívají vodotěsný povlak nebo membránu k ochraně před vodou, deštěm a sněhem.

Může to být PU laminát nebo ePTFE membrána, jako je Gore-Tex.

Výrobci často používají úroveň vodotěsnosti svých návleků jako významný rozdíl mezi jednotlivými modely.

Nejlepší turistické návleky jsou jako lehké brnění pro vaše nohy. Pokud jste někdy skončili procházku s promočenými turistickými botami nebo jste museli zastavit a vysypat otravný kamínek z bot uprostřed túry, možná by stálo za zvážení investovat do páru turistických návleků.

Koneckonců, vlhkost a nečistoty se dokážou dostat i do té nejlépe padnoucí obuvi a ani vodotěsné ponožky nejsou řešením.

Nejlepší návleky jsou navrženy tak, aby poskytovaly dodatečnou ochranu dolní části nohy a zároveň vytvářely těsnění mezi kotníky a turistickými botami.

Závěrečné hodnocení

Bez ohledu na to, k čemu je používáte, dobré návleky udrží vaše nohy v pohodlí a udrží kamínky mimo vaši obuv, takže můžete pokračovat v kráčení bez ohledu na terén. Existuje spousta návleků, od horolezeckých až po běžecké. Doufáme, že naše doporučení a rady vám pomohou vybrat ten nejlepší pár přesně pro vás.

4.7/5 - (11 votes)

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno

Jakub
Jakubhttps://www.fitnesaci.cz
Sportu se věnuji odmalička. Hraju fotbal a ve volném čase rád cvičím. I proto jsem se rozhodl založit tento web. Neustále se v této problematice vzdělávám. V mých článcích se budu snažit přiblížit vám můj pohled na věc.