Veslovací trenažér je přístroj se širokou škálou pozitivních účinků na lidské tělo. Je vynikající volbou pro skvělé kardio cvičení, které procvičí celé tělo. Takové cvičení má nízký odpor, což je ideální pro lidi s problémy s klouby. Pokud se veslování provádí správně, používání veslovacího trenažéru vám může pomoci zacvičit si skvěle s malým rizikem zranění.
Lidé si často, že veslovací trenažér je pouze pro profesionální veslaře. Není tomu tak! Je určen k aktivnímu tréninku pro všechny, kteří si chtějí zacvičit v pohodlí domova.
To znamená, že pokud si na něm chcete zacvičit, nemusíte za ním jezdit do nejbližší posilovny, protože se šikovně vejde i do vašeho domu či bytu.
Pojďme si blíže představit tento skvělý fitness nástroj.
Obsah článku
- Veslovací trenažér
- TOP 6 – Nejlepší veslovací trenažér (vybírali odborníci na fitness)
- 1. Veslovací trenažér Concept2 D PM5
- 2. Veslovací trenažér inSPORTline Air Master
- Pro koho je veslovací trenažér vhodný?
- Výhody veslovacího trenažéru
- Jak vybrat veslařský trenažér?
- Veslovací trenažéry podle účelu
- Veslovací trenažéry podle typu zátěže
- Hydraulický veslařský trenažér
- Magnetický veslařský trenažér
- Vodní veslařský trenažér
- Vzduchově magnetický veslařský trenažér
- Indukční veslařský trenažér
- Ovládací panel veslovacího trenažéru
- Pojezd veslovacího trenažéru
- Nosnost rámu
- Kvalita zpracování
- Kam trenažér umístit?
- Cena
- Značka
- Doplňky
- 1. Veslovací trenažér Concept2 D PM5
- Záruka
- Jak cvičit s veslovacím trenažérem
- Veslovací pohyb, který provádíte během cvičení
- Kvalitní veslovací trenažér inSPORTline Air Master
- Co všechno budete potřebovat ke cvičení?
- Jaké jsou časté chyby při veslování?
- Nezapomínejte na údržbu
Veslovací trenažér
Veslovací trenažér, jinak nazývaný také jako veslařský trenažér či trenažér na veslování je jedním z nejúčinnějších přístrojů určených pro domácí fitness aktivity. Často ho můžete nalézt pod názvem stroj na veslování.
TOP 6 – Nejlepší veslovací trenažér (vybírali odborníci na fitness)
Veslovací trenažér Concept2 D PM5 | |||
Veslovací trenažer inSPORTline Air Master | |||
Veslařský trenažér inSPORTline River | |||
Veslovací trenažer inSPORTline Rivu | |||
Veslovací trenažér Concept2 E PM5 |
1. Veslovací trenažér Concept2 D PM5
Nejoblíbenější veslovací trenažér na trhu. V poměru ceny k celkové kvalitě zpracování nemá na našem trhu téměř konkurenci. Těmto trenažérům prostě neuděláte krok vedle!
Concept2 D PM5 od inSPORTline
cena od 31.836 Kč
Veslovací trenažér Concept2 model D PM5 je nejznámější a nejprodávanější kvalitní veslovací trenažér na trhu – a to z velmi dobrého důvodu. Je to pevný, spolehlivý trenažér, který vám vydrží léta i při pravidelném používání.
Za prvé, Concept2 je veslovací stroj s odporem vzduchu, což znamená, že jeho činnost je plynulá a přesně kopíruje veslování na vodě, přizpůsobí se také vašemu vynaloženému úsilí, což znamená, že čím rychleji veslujete, tím vyšší je odpor.
Jinými slovy, nezáleží na tom, jak silně potáhnete, bez problémů se vyrovná vaší síle.
Konstrukce je velmi pevná a klidně snese roky tréninků bez stížností. Tyto modely se používají v tělocvičnách po celém světě, a proto jsou vyrobeny tak, aby vydržely. Jsou také první volbou pro většinu veslařských klubů a seriózních veslařů – co mluví za vše! Jedná se o profesionální trenažér, který vás nezklame.
Poloha při veslování je skvělá a sedátko je velmi pohodlné i na dlouhé sezení. Pokud jste v tělocvičně používali veslo, s největší pravděpodobností to byl Concept2. Mnoho uživatelů tělocvičen si kupuje levný veslovací trenažér pro domácí použití a jsou zklamáni protože to není tak dobré jako v tělocvičně.
Hlavní klíčové vlastnosti veslovacího trenažéru Concept D PM5 jsou podle výrobce:
- kvalitní vzduchový brzdný systém
- vysoce kvalitní provedení konstrukce s možností jednoduchého rozložení
- velmi dlouhý pojezd vhodný i pro vyšší postavy
- moderní tréninkový počítač PM5
- snadný přenos tréninkových dat
2. Veslovací trenažér inSPORTline Air Master
Další kvalitní veslovací trenažér je tentokrát od značky inSPORTline. Air Master překvapil opravdu kvalitním vybavením za rozumnou cenu.
inSPORTline Air Master
cena od 28.983 Kč
Veslovací trenažér inSPORTline Air Master je zajímavý hlavně svojí technologií pokrokového brzdného systému, který kombinuje to nejlepší ze vzduchového a zároveň elektromagnetického mechanismu. Zátěžové kolo má hmotnost 2,3 kg a ovládání zátěže je řešeno elektronicky, nabízí celkem 16 programů. Hrudní pás není součástí balení, fungovat s ním však umí.
Díky této kombinaci nabízí populární HRC program, který automaticky snižuje nebo zvyšuje zátěž podle úrovně tepové frekvence. Nechybí ani WATT program a další, celkem je k dispozici 20 programů. Konstrukčně se jedná o profesionální veslovací ergometr, který uspokojí nejnáročnější spotřebitele.
Má dobře přehledný velký a podsvícený displej, který zobrazuje potřebná data. Délkou pojezdu 124 cm se řadí mezi ty nejlepší veslovací trenažéry, stejně jako výbornou nosností až 150 kg. Nemá standardní skládací konstrukci, trenažér se celý skládá do vertikálního stavu. Jeho hmotnost je mírně vyšší oproti ostatním produktům v této cenové kategorii a to 50 kg a proto jsou samozřejmostí také kvalitní transportní kolečka, která usnadní manipulaci.
Hlavní klíčové vlastnosti veslovacího trenažéru Air Master jsou podle výrobce:
- velmi dlouhý pojezd vhodný i pro vysoké postavy
- pevná konstrukce, která se ani po čase nerozkývá
- spolehlivý vzduchový brzdný systém s elektromagnetickou kontrolou zátěže
- dobře přehledný podsvícený displej se snadným ovládáním
- skládací konstrukce pro úsporu místa v době nepoužívání či při úklidu
- HRC program: stroj zvyšuje nebo snižuje zátěž tak, aby byl uživatel neustále v optimální zóně tepové frekvence a měl ideální tep
- WATT program: stroj zvyšuje nebo snižuje zátěž tak, aby uživatel prováděl nastavený výkon (například zvýší zátěž při snížení kadence veslování)
- počítač zobrazuje: čas, vzdálenost, výkon, počet záběrů, spálené kalorie, čas na 500 m, počet záběrů za minutu, tepovou frekvenci
Veslování procvičuje téměř každou svalovou skupinu včetně nohou, rukou, zad a středu těla, přičemž buduje vytrvalost srdce a roztahuje plíce.
Mnoho lidí se vyhýbá veslovacím trenažérům v posilovně, nejsou si jisti, jak je používat nebo jak si dobře zacvičit. Někteří si také myslí, že veslovací stroj je určen pouze pro horní část těla. Nenechte se však splést, vaše nohy tvrdě pracují i při veslování.
Při cvičení na tomto stroji jsou rovnoměrně aktivní všechny svalové partie – posilujete tak horní i dolní část vašeho těla, zejména však zádové svaly.
Pravidelné využívání těchto přístrojů má ovšem daleko více benefitů. Kromě toho, že se díky němu dopracujete ke štíhlé, vysportované postavě a zpevnění svalstva, má také pozitivní vliv na krevní oběh a tlak a zvyšuje vitální kapacitu plic.
Veslařský trenažér nebo i trenažér plic je šetrný ke kloubům a při správné technice slouží také jako spalovač tuků. Jeho výhody ocení hlavně lidé se sedavým zaměstnáním nebo bolestmi zad.
Přístroj je samozřejmě vhodný jak pro muže tak pro ženy.
Nyní, když jste se seznámili s prospěšnými účinky veslařského trenažéru vám prozradíme, k čemu je dobré přihlížet při koupi takového zařízení.
Pro koho je veslovací trenažér vhodný?
Veslovací trenažér je vhodný pro úplně každého člověka nehledě na věk, hmotnost nebo pohlaví.
Hodí se těm, kdo chtějí zhubnout, zapotit se nebo posílit celé tělo. Cvičením na trenažéru totiž zapojujete mnohé svaly celého těla.
Před koupí je však dobré si uvědomit, že veslovací trenažér je kousek, na který si budete muset zvyknout. Je proto naprosto normální, pokud se stane, že v první dny na něm nebudete vláda.
Nebo že nebudete vědět, jak se na něm cvičí.
Namísto toho, abyste to vzdali, sledujte videa s tipy, jak na trenažéru cvičit. Popřípadě si svou kondici zlepšete neustálým cvičením na něm.
Uvidíte, po čase se to vyplatí.
Výhody veslovacího trenažéru
Výzkum publikovaný v časopise Trends in Sport Sciences naznačuje, že při veslování využíváme až 70 % svalové hmoty. (zdrojová studie)
Podíváte-li se na pohyb, pochopíte, proč jde o celkový pohyb těla, který začíná od kotníků a hýbe všemi svaly cestou nahoru přes vaše tělo až do rukou.
Veslovací trenažér může vašemu tréninku přinést osvěžení a následné výsledky boudu znovu o něco lépe.
Mezi hlavní výhody veslování na veslovacím trenažéru patří:
- Má nízký odpor, takže je nenáročný na klouby.
- Je to dobrý doplňkový trénink k silovému tréninku.
- Zapojuje celé tělo.
- Zlepšuje pevnost středu těla.
- Veslování je jednoduché a přirozené.
- Zabírá méně místa než jiné stroje pro cvičení na doma.
- Buduje svaly, ale zároveň je to kardio cvičení.
- Může zlepšit flexibilitu.
Jak vybrat veslařský trenažér?
Koupě veslovacího trenažéru bude jedním z nejlepších rozhodnutí, která učiníte – nebo úplně plýtvání penězi.
Než zvažujete koupi trenažéru, jste si jisti, že jej budete používat?
Abyste se dostali do kondice a do formy, budete jej muset používat alespoň čtyřikrát týdně, takže pokud vás nebaví pohyb, nebudete jej používat.
Pokud jste si jisti, že jej budete používat a máte motivaci dostat se do kondice a formy, veslovací trenažér může být vynikajícím a bezpečným způsobem, jak toho dosáhnout. Pokud máte dobrou techniku, zranění jsou opravdu velmi nepravděpodobné.
Dále se musíte rozhodnout, kolik jste připraveni utratit za tento trenažér. Můžete utratit částku od přibližně 4755 Kč, takže si dovedete představit, že v kvalitě a funkcích je značný rozdíl.
Levné modely mohou představovat falešnou naději. Vyvarujte se tomu, že koupíte stroj, který se obtížně používá a neposkytuje možnost odcvičení kvalitního tréninku.
Poradíme vám, jak vybrat ten správný veslovací trenažér přesně pro vás. Vybíráme produkty jen z kvalitních veslovacích trenažérů, takže ani jedním z nich neuděláte krok vedle.
Veslovací trenažéry podle účelu
Tyto přístroje se dělí na domácí veslovací trenažéry a komerční veslovací trenažéry.
Pokud zvažujete koupi tohoto přístroje pro čistě domácí využití, tak máte možnost výběru z obou typů.
No v případě, že koupený trenažér bude obývat nějakou tělocvičnu, sportovní klub nebo fitness centrum, ujistěte se, aby šlo opravdu o veslovací trenažér určený ke komerčním účelům.
A také, aby splňoval všechny legislativní podmínky a předpisy pro takový druh využívání.
Veslovací trenažéry podle typu zátěže
Zátěž při cvičení na tomto stroji je tvořena odporem proti našemu pohybu. Odpor se následně produkuje několika technickými způsoby.
Momentálně se na trhu nachází 5 typů veslovacích trenažérů – každý z nich je určen pro jinou skupinu cvičících, v rozličné cenové kategorii s různým rozpětím zátěže, pojezdu či životnosti.
Hydraulický veslařský trenažér
Hydraulický veslařský trenažér se řadí mezi nejjednodušší modely, které jsou také nejlevnější.
Tento druh trenažérů je rozměrově menší, což jistě oceníte, pokud obýváte menší prostory. K vytváření odporové síly zde slouží hydraulické písty.
U veslařských trenažérů s tímto typem brzdného systému by se dala označit za nevýhodu minimální možnost nastavení zátěže.
Magnetický veslařský trenažér
Na českém trhu patří mezi nejrozšířenější magnetický veslařský trenažér, který se rozděluje na manuální a elektronické.
U manuálních se zátěž nastavuje pomocí kolečka, zatímco u elektronických prostřednictvím počítače. Veslování na trenažéru tohoto typu je velmi pohodlné.
Brzdu tvoří silný magnet, který se v setrvačníku přibližuje nebo odděluje, čímž se koordinuje velikost odporu.
Náročnější uživatelé jistě ocení, že tento typ umožňuje nastavení vyššího odporu. Mezi jeho další výhody patří také dlouhá životnost či nehlučný pojezd.
Vodní veslařský trenažér
Dalším typem na trhu je vodní veslařský trenažér, který se řadí mezi velkého oblíbence zejména na západním kontinentu.
Odporové médium zde tvoří voda napuštěná v plastovém bubnu, který je součástí přístroje. Buben je rozdělen na dvě části a v jedné z nich se nacházejí lopatky. Právě ty tvoří odpor při manévrování s trenažérem.
Nevýhodami tohoto přístroje jsou větší hlučnost pro buben s vodou a nízká intenzita zátěže, kterou lze ovládat množstvím vody přidané do bubnu.
Vzduchově magnetický veslařský trenažér
Vzduchově magnetický veslařský trenažér se považuje za jeden z nejlepších modelů a využívají jej i přední atleti a sportovci.
Pro tvorbu odporu slouží setrvačník s lopatkami obsazenými po jedné straně jeho obvodu. Zátěž se nastavuje pomocí elektronické techniky.
Tyto modely disponují stabilní a kvalitní konstrukcí s dlouhým pojezdem. Jsou vhodné pro jakékoli vysoké postavy.
Indukční veslařský trenažér
Indukční veslařský trenažér patří cenově mezi nejdražší, ale je také třeba podotknout, že disponuje nejvyšším možným nastavením zátěže.
Princip brzdění spočívá v elektromagnetické indukci.
Kromě plynulé regulace zátěže či tichým chodem se tento druh přístroje vyznačuje také dlouhou životností.
Ovládací panel veslovacího trenažéru
Ovládací panel je již v dnešní době součástí většiny veslovacích trenažérů.
U provedení s manuálním řízením zátěže se odpor nastavuje pomocí otočného regulátoru se stupnicí.
Ty vyšší třídy však mají zabudovanou malou konzoli s vyšším počtem programů a doplňkovým vybavením.
Pojezd veslovacího trenažéru
Existují dvě varianty pojezdu – s ložisky a bez ložisek.
Obvykle jsou to ty levnější přístroje, které mají pojezd vyrobený z plastu a jsou bez ložisek.
Je samozřejmé, že tyto modely mají také rychlejší opotřebitelnost.
Jelikož pojezd z velké části určuje životnost trenažéru a zajišťuje tichý chod během manipulace s přístrojem, je důležité ujistit se, že si pořídíte veslovací trenažér s ložiskem.
Nosnost rámu
Nosnost rámu veslovacího trenažéru je jedním z hlavních parametrů, od kterých se bude odvíjet kvalita vašich tréninků.
Čím bude váš veslovací trenažér větší, s o to pevnější konstrukcí bude disponovat.
Pokud tento fitness přístroj bude využíván více lidmi, ujistěte se, že vyhovuje parametrům nejtěžší osoby, aby výkonnost nástroje mohla vyhovovat všem jeho uživatelům.
Kvalita zpracování
Trenažery jsou často vyrobeny z kombinace více materiálů. Měli byste proto sledovat, jaké tyto materiály jsou a zda mají dostatečně vysokou nosnost.
Materiál však není úplně všechno. Některé trenažéry mohou mít ten nejlepší materiál, ale pokud nejsou správně zpracovány, je to naprosto zbytečné.
Pokud máte možnost, zajděte do kamenného obchodu, ve kterém si můžete přístroj prohlédnout. Uvidíte ho na vlastní oči.
Také si na něj můžete sednout a vyzkoušet, jak se vám bude na něm cvičit.
Již po prvním usednutí si můžete všimnout, zda výrobek není příliš labilní. Zda udrží vaši hmotnost a jaký je.
V případě internetových obchodů si můžete prohlédnout například recenze jiných uživatelů. Popřípadě si prohlédnout podrobný popis, ve kterém naleznete několik důležitých informací.
Kam trenažér umístit?
Veslovací trenažér jste si správně vybrali, důležité je poskládat ho a následně mu najít správné místo.
Předem byste však měli vědět, že tento přístroj není kompaktní. Nehodí se do malých místností nebo bytů.
Při veslování také potřebujete dostatek místa pro pohyb.
Umístěte jej proto do své domácí posilovny. Případě do místnosti, kde pravidelně cvičíte.
Rozestup od ostatních fitness nástrojů, jako například pás nebo kolo, by měl být alespoň jeden metr.
Hmotnost trenažéru je důležitá pro ty, kteří jím plánují pravidelně manipulovat a přenášet z místa na místo.
Na trhu naleznete modely od 15 do 45 kilogramů. Ne všechny jsou však plně skládací.
Některé se poskládat nedají a k tomu, abyste je přenesli, je budeme muset rozmontovat.
Zpravidla platí, že těžší trenažéry jsou více stabilní a kvalitní. Nehledejte proto ten nejlehčí model, který by nemusel splňovat dostatečné požadavky na kvalitu.
Dobré je také vědět, na čem by měl trenažér stát. Máte-li dřevěné podlahy, dejte pod stroj nějakou ochrannou podložku.
Zamezíte tím zničení dřeva a posouvání trenažéru během cvičení.
Cena
Cena veslovacího trenažéru je různá. Odvíjí se od zpracování, značky a také funkcí, které nabízí.
Ne každý touží do trenažéru investovat tisíce korun. To ve skutečnosti ani nemusíte. S takto drahými profesionálními stroji se často setkáváme jen ve fitness centrech.
Doma by vám byl zbytečný.
Pro začátek je však dobré určit si cenovou kategorii, ve které se budete pohybovat. Vyhnete se tak zdlouhavému nakupování, neboť z výběru automaticky vyřadíte příliš drahé, ale i levné modely.
A v jakých cenových hladinách se veslovací trenažéry nacházejí?
Ty nejlevnější modely naleznete v hodnotě kolem 2377 Kč. Dražší i nad 71.328 Kč.
Ani jeden extrém však není dobrý. Levné trenažéry pod 2377 Kč nemusí být kvalitní a nemusí poskytovat ty nejlepší funkce.
Naopak drahé, několikatisícové kousky mají desítky funkcí, které nevyužijete.
Trenažery nad 4755 Kč jsou často vhodné pro domácí použití. Jsou kvalitní, poskytují řadu funkcí a umí se přizpůsobit více lidem.
Samozřejmě cenu je třeba řešit i spolu s dalšími parametry.
Značka
Na trhu naleznete desítky různých modelů od různých značek. Pokud se v nich neorientujete, doporučujeme vám sledovat jednotlivé parametry.
Podle nich modely srovnáte nehledě na značku.
V případě, že by vás nějaké zajímaly, k velmi oblíbeným se řadí inSPORTline nebo Concept2.
Výrobky jsou kvalitní a za příjemné ceny. Jedná se zejména o modely do domácnosti, které nejsou vhodné pro profesionální použití ve fitness centrech.
JEJICH VÝHODOU JE ZEJMÉNA TO, ŽE MAJÍ FUNKCE, KTERÉ REÁLNĚ V DOMÁCNOSTI VYUŽIJETE.
Doplňky
Veslovací trenažéry mají část zajímavé doplňky nebo funkce, které se vyplatí. K nim se řadí například možnost skládání.
Tuto možnost jsme již výše zmiňovali. Pokud potřebujete trenažér přemístit z místa na místo, je dobré, když se dá poskládat.
Dokonce taková skládací konstrukce je vhodná i tehdy, když trenažér používáte v jedné z místností doma a po cvičení jej potřebujete uložit tak, aby nezavazel.
Dalším pomocníkem pro přemisťování a transport jsou kolečka. Ty lze velmi prakticky využít zejména tehdy, když musíte trenažér přemístit do jiné místnosti.
A výhodným doplňkem je také měření tepové frekvence či jiných důležitých údajů. Ty se následně zobrazují na monitoru.
Při tepové frekvenci často pomáhá hrudní pás. Ten si můžete zakoupit samostatně, popřípadě jej k trenažéru dostat.
Pomocí bluetooth technologie se spáruje s přístrojem. Získáváte tak přesné informace.
Záruka
Pro někoho je možná záruka naprosto běžnou věcí, pro jiného ne. Při nakupování trenažérů totiž nezískáte záruku vždy.
Kdy se to děje?
Mnoha táhne nakupování přes bazary, kde dokáží na přístroji skvěle ušetřit. Bohužel takové nakupování se nemusí vždy vyplatit.
Někdy koupíte stroj, který je již starší, reklamovat jej nemůžete a do jeho opravy vložíte tolik peněz, že byste si mohli pořídit čistě nový přístroj.
Ještě předtím, než si vyberete nějaký kousek z bazaru, si svoji volbu promyslete.
V běžných obchodech orientujících se na sport a fitness vybavení, obdržíte běžnou, dvouletou záruku.
Dokonce některé značky poskytují mnohem delší záruku na jednotlivé díly nebo celý přístroj.
Nakupování u ověřených prodejců je nejen bezpečnější, ale také v mnoha případech lepší. Často totiž poskytují autorizovaný servis, který můžete po skončení záruční doby využít.
Jak cvičit s veslovacím trenažérem
Při práci s veslařským trenažérem, hlavně jste-li začátečník, si dávejte pozor na výšku zvolené zátěže.
Klíčem ke správnému veslování je porozumět pohybu a různým polohám, ve kterých se při veslování budete nacházet.
Je snadné veslovat špatnou techniku, pokud jste nedostali žádné pokyny jak správně veslovat na veslovacím trenažéru. Často to vede k neúčinnému tréninku a možnosti zranění se.
Možná se budete muset seznámit také s obrazovkou vašeho trenažéru. Každý veslařský trenažér bude mít jinou obrazovku, ale mezi základní věci, kterým je třeba věnovat pozornost, patří:
- Kolik času jste veslovali.
- Mezičas (jak dlouho vám trvá veslování na 500 metrů).
- Vzdálenost, kterou jste ujeli, v metrech.
- Údery srdce za minutu (závisí na typu veslovacího trenažéru, který používáte, a na úrovni vaší kondice).
Veslovací pohyb, který provádíte během cvičení
Veslovací pohyb má čtyři fáze od začátku do konce: počáteční pozici, přechod, koncovou pozici a poté další přechod zpět na začátek cviku.
Krok 1: Chycení „vesla“
Sedněte si vysoko na veslovací trenažér s rukama vzpřímenýma, zády vzpřímeným a koleny a kotníky pokrčenýma tak, aby byly vaše holeně zhruba vertikální.
Z této polohy pomocí lopatek stáhněte ramena dolů a podpírejte střed těla. Toto zapojení pomůže chránit spodní část zad. Potom se mírně předkloňte, záda držte rovná.
Krok 2: Jízda
Začněte tím, že budete tlačit nohama, přičemž se stále podpíráte a stahujete svůj střed těla. Když jsou vaše nohy rovné, zakloňte se v bocích a nakloňte se dozadu asi o 45 stupňů. Poslední pohyb je z vašich rukou (paží), když potáhnete rukojeť vesla směrem k trupu, několik centimetrů nad pupkem. Všimněte si pořadí pohybů těla: nohy, střed těla, boky a ramena, ruce.
Krok 3: Zakončení
Toto je odpočinková poloha oproti poloze záchytu – i když zde nebudete dlouho odpočívat. Nohy jsou téměř natažené (v mírném pokrčení), ramena a záda jsou nakloněny pryč od nohou, ruce (a rukojeť) jsou přitaženy k tělu a lokty jsou zaseknuty směrem k trupu.
Krok 4: Opačný pohyb
Nyní proveďte pohyby veslování v opačném pořadí, abyste se vrátili do první polohy. Natáhněte ruce, nakloňte boky dopředu, aby se trup dostal přes nohy, a poté mírně pokrčte kolena.
Pokud nevíte jak na to, podívejte se na následující video o tom, jak používat veslařský trenažér.
Nemluvě o tom, že si tak můžete přivodit nepříjemné bolesti zad. Netřeba se však bát, veslování na stroji patří mezi jeden z nejúčinnějších cviků, který zapojí téměř celé tělo.
Co všechno budete potřebovat ke cvičení?
Velkou výhodou cvičení na veslovacím trenažéru je zejména to, že k němu nepotřebujete téměř nic. Teoreticky vám stačí jen trenažér.
Abyste však mohli cvičit co nejlépe a nejkomfortněji, dobře uděláte, pokud se správně obléknete a zvolíte vhodnou obuv.
Na trenažér byste měli volit tenisky na cvičení, které na noze dobře drží a nevyzouvají se. Nejlepší jsou modely s gumovými podrážkami.
Nebudou zbytečně klouzat nebo posouvat.
Oblečení by mělo být sportovní. Vhodné je například funkční triko odvádějící pot a legíny. Muži by měli zvolit obtažené kalhoty.
Volné oblečení se může kdykoli někde zachytit a udělat více škody než užitku. Dokonce byste si mohli přivodit úraz.
Jaké jsou časté chyby při veslování?
Většina běžných chyb na veslařském trenažéru souvisí s nesprávnou technikou.
- Nedostatečné zapojování středu těla během jízdy – Než zatlačíte nohama dozadu, ujistěte se, že je střed těla aktivován. V opačném případě skončíte tak, že budete provádět pohyb přes boky namísto nohou.
- Zaoblení zad – Dalším problémem je přílišné zaoblení zad a přepadení dopředu, čímž se přehnaně zatěžují záda a ramena.
- Během zakončení nejprve pokrčte kolena – Když budete postupovat podle správného pořadí oddechového pohybu (ruce, boky, trup a pak kolena), můžete se dostat do zaběhnutého rytmu, který vám bude vyhovovat. Pomačkání kolen nejprve změní načasování pohybu a efektivitu.
Nezapomínejte na údržbu
K tomu, aby si veslovací trenažér udržel pěkný design a vydržel vám léta, se o něj musíte dobře starat.
Pravidelně čistěte nejen samotný stroj, ale také jeho okolí. Pod ním a kolem něj vysávejte prach a čistěte podlahy.
Správnou údržbou trenažéru prodloužíte jeho životnost a také stylový vzhled. Myslete na to.
Veslování je úžasný trénink! Celé tělo zapojené a je z toho skvělá kondice. Doporučuji!