DomůFitnessTrenažeryJe spinning zdravý? + Vybíráme nejlepší spinningové kolo

Je spinning zdravý? + Vybíráme nejlepší spinningové kolo

Jízdní kola je efektivní forma kardia a silového tréninku, ovšem jízda venku není vždy možná. Cyklistika v interiéru nebo spinning je stejně prospěšný jako jízda na kole venku, zejména proto, že máte kontrolu nad odporem, který spinningové kolo vyvíjí.

Výsledkem tréninku na stacionárním kole může být skvělá kondice.

Nejlepší spinningová kola pro letošní rok

Co je to spinning?

Spinning je skvělá forma kardiovaskulárního cvičení, který se často trénuje ve skupinovém prostředí. Tato aktivita napodobuje silniční cyklistiku a cvičí se na stacionárním kole, které se běžně označuje jako „spinningové kolo“ neboli „cyklotrenažér“.

Spinning můžete praktikovat téměř v každé posilovně, kde najdete stacionární kola. Stačí vám zapnout si časovač a začít makat.

Chcete-li ze spinningu vytěžit maximum, doporučujeme vyzkoušet několik lekcí spinningu. Instruktoři cyklistiky vás mohou naučit, jak si nastavit kolo a vytěžit z každé jízdy maximum.

Skupinový spinning pod vedením kvalitního instruktora, je vynikající způsob, jak zlepšit svoji kondici a zlepšit sílu dolní části těla. Jako u všech forem cvičení, není to však vhodné pro každého. Tady je to, co byste měli vědět předtím, než půjdete na první hodinu spinningu (zdroj).

Jak vybrat spinningové kolo?

Výběr kola pro spinning může být náročná záležitost. Připravili jsme si pro vás stručný návod, jak vybrat spinningové kolo. Při koupi dívejte se na tyto body as kolem budete zaručeně spokojeni.

Odpor

Aby byly vaše cyklistické tréninky dostatečně dynamické a náročné, musíte být schopni nastavit odpor svého kola. Odpor vám pomáhá při vysoce intenzivním tréninku a simuluje jízdu nahoru a dolů kopcem.

Nejlepší spinningová kola vám umožňují nastavit různé úrovně odporu stisknutím tlačítka nebo otočením manuálního kolečka. Jízda na rovné cestě při jízdě na kole venku má podstatně jinou intenzitu než jízda na odporovém tréninku v interiéru.

Tréninkové režimy

Stejně jako běžecké pásy, klasické eliptické trenažéry a jiné posilovací stroje, i spinningová kola se mohou pochlubit řadou tréninkových režimů. Pokud dáváte přednost náročnému cvičení dle vlastního výběru, kde máte svá nastavení zcela pod kontrolou, tyto režimy vám nemusí vyhovovat. Ale pokud dáváte přednost řízenému tréninku, věnujte zvýšenou pozornost této funkci.

Některá kola na spinning můžete propojit s inteligentními hodinkami a pohodlně tak změřit intenzitu vaší aktivity.

Pohodlí

Komfort je rozhodující. Čím je pohodlnější kolo, tím je pravděpodobnější, že jej budete často používat. Když hledáte kolo, snažte se najít takové, které má pohodlné vlastnosti, jako jsou odpružené sedátko, čalouněná řídítka a široké pedály.

Inteligentní funkce

Mnohá spinningová kola jsou vybavena špičkovými funkcemi, jako jsou reproduktory, ventilátory a kvalitní displeje. Displeje, které zobrazují vaši rychlost a výkon. Tyto „vychytávky“ možná nejsou potřebné, ale mohou učinit cvičení mnohem zábavnějším. Neváhejte proto hledat funkce, které vás budou motivovat trávit více času na kole.

Spinningové kolo se liší od tradičního stacionárního kola

Design a funkce spinningových kol se mírně liší od tradičních stacionárních kol. I když jsou tyto rozdíly minimální, mohou výrazně ovlivnit váš zážitek ze cvičení.

Spinningová kola jsou navržena tak, aby napodobovala plnohodnotný zážitek z jízdy na kole venku.

Sedátko jako takové je užší než na tradičním stacionárním kole a můžete si nastavit řídítka a sedátko vertikálně a horizontálně, abyste se lépe přizpůsobili tvaru těla a postoji při jízdě.

Tyto vlastnosti vám také umožňují sedět nebo stát během jízdy, stejně jako na silničním kole.

Které svaly se při spinningu zapojují

Spinning je ideální celotělové cvičení a procvičíte jím všechny hlavní svalové partie. Zde je sedm hlavních svalových oblastí, které jsou zapojovány:

  1. Core – Střed těla budete zapojovat během celého trvání tréninku. Core zajistí dostatečnou stabilitu.
  2. Svaly horní části těla – Horní část těla slouží jako opora na kole. Svaly horní části těla jsou během spinningu zapojovány méně, takže doporučujeme zapojit cvičení s činkami.
  3. Hřbet – Pevná a stabilní páteř během celého tréninku vám pomůže posílit a zpevnit svaly zad.
  4. Zadek – Zadek je jedna z částí, která je při spinningu výrazně zapojována.
  5. Kvadricepsy – Kvadricepsy budou hlavními svaly používanými při šlapání do pedálů a stoupání do kopců, což vede k silným a krásně vytvarovaným nohám.
  6. HamstringyKolo pomáhá posilovat hamstringy, které při každém cyklu zvednou pedál a stabilizují klouby.
  7. Lýtka – Při každém jízdě na spinningovém kole procvičíte lýtka, což pomáhá chránit vaše kotníky a chodidla při jízdě na kole a při každodenních aktivitách.

Výhody spinningu

1. Spinning vám může pomoci zhubnout

Cyklistika na spinningovém kole, zvláště při vysoké intenzitě, může pomoci snížit hladinu tělesného tuku, což podporuje zdravé hubnutí.

Některé studie naznačují, že spojení sprinterského a silového tréninku s pravidelnou cyklistikou může zrychlit váš metabolismus a pomoci budovat svalovou hmotu, což vám umožní spálit více kalorií, dokonce i ve stavu klidu (zdroj).

2. Posílíte svaly nohou

Kolo zlepšuje celkovou funkci dolní části těla a posiluje svaly nohou bez nadměrného namáhání kloubů. Zaměřuje se na vaše kvadricepsy, hýždě, hamstringy a také lýtka.

Chcete-li, aby byly vaše nohy ještě silnější a zvýšily svůj výkon na kole, zkuste několikrát týdně provádět silové cviky, jako jsou dřepy, leg press tlaky a výpady (zdroj).

3. Je vhodný pro začátečníky

Jízda na kole je poměrně jednoduchá. Pokud máte problémy s klasickým kolem, skvělou alternativou jsou spinningová kola.

Pokud jste ve fitness světě nováček nebo jste po zranění či nemoci, jednoduše začnete jezdit na kole s nízkou intenzitou. Když budete více fit, můžete zvýšit intenzitu nebo pokračovat v jízdě na kole klidným tempem, které vám vyhovuje.

Studie ukázaly, že i lidé se sedavým povoláním využívají zdravotní výhody jízdy na kole.

4. Spinning může snížit hladinu cholesterolu

Zdraví zlepšující účinky jízdy na kole mohou pomoci zlepšit hladinu cholesterolu, což může zlepšit vaše kardiovaskulární zdraví a snížit vaše šance na mrtvici nebo srdeční infarkt.

Podle jednoho přehledu 300 studií má spinning pozitivní vliv na celkový cholesterol. Může zvýšit hladinu HDL (dobrého) cholesterolu a zároveň snížit hladinu LDL (špatného) cholesterolu.

5. Spinning podporuje rovnováhu, držení těla a zlepšuje koordinaci

Na kole musíte neustále udržovat vaše tělo v rovnováze a snažit se balancovat. To podporuje správné držení těla, koordinaci a rovnováhu.

Rovnováha má tendenci klesat s věkem a nečinností, takže je důležité, abyste ji udržovali v dobrém stavu.

Zlepšená rovnováha je prospěšná při prevenci pádů a zlomenin, což může pomoci snížit riziko zranění a udržet vás aktivní.

Závěr

Spinning je zábavný způsob, jak zůstat ve formě a udržet se v kondici.

Pokud vám počasí nepřeje, nasedněte na spinningové kolo a cvičte! Všechny druhy cyklistiky jsou ideální způsob, jak si také udržet fit postavu. Důležité je říci, že jízda na spinningovém kole zažene pocit nudy, který může pocházet z opakujících se silových nebo i kardio tréninků. Osvěžíte jím svoji tréninkovou rutinu a můžete jej využít v každém počasí.

Bez ohledu na to, zda jezdíte na kole nebo ne, tato sportovní aktivita rozhodně stojí za vyzkoušení.

4.5/5 - (6 votes)

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno

Jakub
Jakubhttps://www.fitnesaci.cz
Sportu se věnuji odmalička. Hraju fotbal a ve volném čase rád cvičím. I proto jsem se rozhodl založit tento web. Neustále se v této problematice vzdělávám. V mých článcích se budu snažit přiblížit vám můj pohled na věc.