Máte rádi kolo, ale v nepříznivém počasí dáte raději přednost uzavřeným prostorům a bezpečnosti? Nebo naopak – užíváte si jízdu v nebezpečném terénu a právě proto chcete co nejvíce trénovat i silovější? Zjistěte, jak si vybrat ten správný cyklotrenažér a posouvejte své výkony stále dál.
Ať jste rekreační sportovec nebo máte soutěžní ambice, i pro vás platí, že trénink dělá mistra. Díky cyklotrenažéru si odjedete kvalitní trénink i tehdy, pokud na to venku nejsou vhodné podmínky – nebo je-li vám jednoduše pohodlnější zůstat doma a makat v obýváku.
Obsah článku
- Nejlepší cyklotrenažéry – náš výběr od odborníků
- Co je to cyklotrenažér?
- Jaký je rozdíl mezi cyklotrenažérem a rotopedem?
- Pro koho je cyklotrenažér určen?
- Co vám cyklotrenažér poskytne?
- Co všechno potřebujete vědět předtím, než si koupíte cyklotrenažér?
- Bezpečnost je prvořadá aneb není brzda jako brzda
- Smart trenažér – budoucnost cyklotrenažérů?
- Kolik zaplatíte za cyklotrenažér?
- Kolik kalorií spálíte při jízdě na kole?
- S kolika spálenými kaloriemi můžete při hubnutí počítat vy?
Nejlepší cyklotrenažéry – náš výběr od odborníků
Co je to cyklotrenažér?
Ve své podstatě může být cyklotrenažér považován za posilovací stroj.
Simuluje jízdu na kole tak věrně, jak je to v možnostech pohodlí domova možné.
Svou stavbou nápadně připomíná kolo, spinningové kolo i rotoped.
Narozdíl od spinningového kola však cyklotrenažér disponuje i volnoběhem, který umocňuje realistický zážitek z tréninku (volnoběh znamená, že i pokud přestanete šlapat, kola i pedály se ještě nějakou dobu budou otáčet).
Na první pohled však tento rozdíl nezpozorujete, před koupí se tedy hodně ptejte, hodně čtěte a přemýšlejte.
Cyklotrenažér vypadá jako kolo, ale většinou má sofistikovanější možnosti volby i kontroly zátěže.
Některé moderní přístroje dokonce můžete připojit i k vašemu mobilnímu telefonu, ale o tom níže.
Jaký je rozdíl mezi cyklotrenažérem a rotopedem?
Znáte to z posilovny – před každým tréninkem byste se měli zahřát. Někdy postačí poskoky, jindy zvolíte běžící pás nebo rotoped.
I když se rotoped až nápadně podobá cyklotrenažéru, není to úplně to samé.
Rotoped není ani zdaleka tak věrnou kopií kola, ale poskytne ti větší komfort. To vše výměnou za nižší maximální zátěž – která u žen nemusí být vyloženě problémem, ale když už máte někde investovat, tak pořádně.
Vyhnete se tak situaci, kdy rotoped výkonnostně „přerostete“.
Pro koho je cyklotrenažér určen?
Koupi cyklotrenažéru je vhodné zvážit, pokud jste vášnivý cyklista, ale například z důvodu pracovního vytížení nebo počasí je pro vás obtížné najít si čas na váš koníček.
Oceníte ho i tehdy, chcete-li pouze zlepšit svou kondici nebo posílit svaly na nohou.
Máte na výběr z různých variant, jakými jsou například jednodušší cyklotrenažér, cyklotrenažér na zadní kolo nebo i zmíněné spinningové kolo, které znají zejména dámy ze skupinových hodin spinningu.
Co vám cyklotrenažér poskytne?
- plnohodnotně nahradí trénink
- posílí dolní končetiny
- podpoří cirkulaci krve, čímž urychlí regeneraci
- duševní hygienu
- šetří klouby – například při chůzi nebo při jízdě na nerovném terénu mohou vznikat otřesy, které nadměrně zatěžují pohybový aparát
- a všechny další výhody pohybové aktivity J – silnější kosti, lepší imunita, zdravější srdce, správné libido…
NÁKUP cyklotrenažéru však není tak jednoduchá, jak by se na první pohled mohlo zdát.
Co všechno potřebujete vědět předtím, než si koupíte cyklotrenažér?
- Základní technické parametry – hmotnost, nosnost, maximální zátěž, tvar a materiál pedálů, ovládání zátěže
- Hlučnost – pokud bydlíte v bytě, oceníte tišší modely (většinou na bázi indukční nebo elektromagnetické brzdy), které se však cenově pohybují o něco výše. Naopak, pokud hledáte cyklotrenažér do domácí posilovny ve sklepě, postačí vám i hlučnější varianta, pokud splní všechny ostatní parametry.
- Zda je pohodlný – na vašem novém cyklotrenažéru budete pravděpodobně trávit několik hodin v týdnu, nastavitelná řídítka nebo pohodlné sedátko by proto měla být samozřejmostí. Nezapomeňte, že sedadlo musíte mít správně nastaveno a mělo by být posuvné horizontálně i vertikálně. Možná si řeknete, že „tu chvíli vydržíte“. My vám říkáme – komfort při tréninku je základním předpokladem pro to, abyste se plně mohli soustředit pouze na váš výkon.
Bezpečnost je prvořadá aneb není brzda jako brzda
V cyklotrenažérech se využívají tři brzdné systémy, přičemž každý má své výhody, ale i nevýhody.
Během tréninku se může udat leccos a prioritou je bezpečně as dostatečným předstihem zabrzdit.
Který brzdný systém si vybrat?
Kotoučové brzdy
Patří mezi nejčastěji využívané brzdné systémy – a to zejména v cyklotrenažérech, které jsou určeny pro laiky. Brzdí pomocí brzdných destiček, které přenášejí brzdovou sílu na kotouč (odtud jejich název J).
Výhodou je velká zátěž, kterou dokáží zvládnout. Často se však opotřebují a destičky je třeba vyměnit, ze všech možností jsou tzn. kotoučovky nejhlučnější.
Magnetická brzda
Je o něco tišší, než kotoučová. Odpor zařízení vytváří magnet, který svojí vzdáleností od setrvačníku ovlivňuje brzdný účinek. Pokud ale nemáte technické myšlení, pamatovat si můžete, že výhodou magnetické brzdy je její dlouhá životnost.
Indukční brzda
Králem brzdných systémů cyklotrenažérů je indukční brzda, která pravděpodobně do budoucna nahradí všechny starší typy brzdných systémů. Je řízena prostřednictvím počítače, který řídí proud v cívce při setrvačníku. To ovlivňuje sílu magnetického pole a celkový odpor. Mezi největší plusy patří neomezená zátěž, naprosto tichý chod a přesné měření.
Smart trenažér – budoucnost cyklotrenažérů?
Pokud hledáte maximální kvalitu a potrpíte si na technickou preciznost, smart trenažér uspokojí všechny vaše nároky. Je přirozené, že moderní technologie pomalu, ale jistě pronikají do sportu a tréninku.
Umíte si díky nim vysledovat nejen čas, ujetou vzdálenost či absolutní a relativní výkon. Pokud si cyklotrenažér propojíte s vaším fitness náramkem nebo hrudním pásem, získáte i poměrně přesné informace o vaší srdeční frekvenci a spálených kaloriích (ty ale doporučujeme brát s dostatečnou rezervou – zejména jste-li rekreační sportovec).
Kolik zaplatíte za cyklotrenažér?
Cena cyklotrenažérů se pohybuje v širokém rozpětí. Na jednodušší modely vám postačí něco přes 6.020 Kč, skvělý poměr ceny a kvality můžete očekávat někde kolem 12.040 Kč.
Pokud si potrpíte na novinky a nejnovější modely, můžete si zvolit cyklotrenažér elite nebo profesionální cyklotrenažér vás může stát i něco přes 62.650 Kč.
Kolik kalorií spálíte při jízdě na kole?
Co si budeme lhát, ne vždy si lidé chtějí pořídit podobné stroje proto, aby zvýšili svůj cyklistický výkon nebo získali zlato na Tour de France.
Zejména mezi ženami je stále obrovským lákadlem naprosto jednoduchý důvod – zhubnout.
A protože už víte, že samotné hubnutí přímo ovlivňuje to, zda vydáte více energie, než přijmete, každá pohybová aktivita se počítá.
Přední sportovci ze zmiňované Tour de France během soutěžních dnů snědí i 7 000 kcal, což je extrémní množství jídla.
S kolika spálenými kaloriemi můžete při hubnutí počítat vy?
Za hodinu to může být až 1000 kcal – v případě, že vážíte 90 kilogramů a dokážete celou hodinu jezdit rychlostí 30 kilometrů za hodinu.
Průměrná žena (60 kg) při průměrné rychlosti 18 kilometrů za hodinu, což může být také slušná makačka, spálí něco mezi 400 – 500 kcal.
To je množství energie, které odpovídá pořádné misce ovesné kaše s ovocovým a ořechovým máslem nebo slušné porci masa, rýže a zeleniny.
Tak co, pořídíte si cyklotrenažér i vy?