DomůFitnessBěhJak začít běhat? + Příprava na první běh (NÁVOD)

Jak začít běhat? + Příprava na první běh (NÁVOD)

Běh se považuje za jeden z nejlepších cviků pro spalování tuku. Dokážeme díky němu nejen hubnout, ale také udržet si zdravou váhu. Běhání jako takové má pro náš organismus velké množství výhod, což je důvod, proč byste s ním měli začít i vy. Pokud nevíte jak na to, rádi vám poradíme.

Na začátek to nepropalte

Největší problém mnoha lidí při běhání je ten, že si dávají nereálné cíle. Hned na začátku chtějí zaběhnout pět či deset kilometrů. A sice je důležité, abychom i při běhu měli nějaké cíle, je třeba je přizpůsobit vaší kondici a zkušenostem.

Na začátek začněte s mírným poklusem. Vždy, když budete mít dost, se zastavte a kousek projeďte rychlou chůzí.

Cíl nemají být kilometry, ale zlepšení vaší kondice. Proto ze začátku vůbec nesledujte, kolik jste odběhli. Lidi často představa několikakilometrového běhu odpuzuje. Skončí dříve než začali.

Popřípadě kilometry sledujte a pomalu je zvyšujte. Ze začátku odjeďte dva kilometry. Následně si přidejte další dva.

Příprava před během

Ještě předtím, než vůbec vyběhnete, je třeba se na běh určitým způsobem připravit. Nejlépe uděláte, pokud před ním nebudete alespoň dvě hodiny jíst.

V případě vody je to podobné. Snažte se nepít příliš mnoho tekutin. Dobré je napít se trochu těsně před během.

Na běh se musíte také správně obléct. Vybírejte si kalhoty nebo legíny, které vám nebudou padat a nebudete si je muset neustále popravovat.

Stejně je na tom i vrchní část. Ženy by měly vsadit na kvalitní a dobré sportovní podprsenky, které poskytují správnou oporu. Obě pohlaví musí dbát také na výběr trička.

V létě by se mělo jednat o vzdušný top, který umí odvést pot. Během zimy si vybírejte bundu, která je tenčí, ale přitom zahřeje.

Jak začít běhat? Základem jsou správné tenisky!

Tenisky na běhání jsou něčím, co musíme zmínit samostatně. Kvalitní obuv dělá zázraky a dokáže vám při běhání pomoci.

Tenisky nesmí být příliš těsné. Právě naopak. Noze by měly poskytovat dostatečný prostor. Někteří odborníci doporučují vzít si o číslo větší tenisky, jiní tvrdí, že byste se měli orientovat svojí klasickou velikostí.

Nejlepší bude, pokud půjdete do sportovního obchodu, kde si tenisky vyzkoušíte a zjistíte, jestli jsou pro vás vhodné. Nezapomeňte se v nich projít, abyste si zjistili, jak se v nich chodí.

Následně, těsně před během, kdy si tenisky budete obouvat, si je zavažte na dvě mašličky. Při běhu tak zamezíte rozvázání a případnému pádu nebo jinému problému.

Vyberte si správnou trasu

To, co dokáže pokazit první běh, jsou kopce. Běhání do kopce je náročné i pro profesionály. Kromě toho, že nebudete vláda, budete muset stále zastavovat. Namísto běhání tak budete jen chodit.

Nejlepší první běh je na běžecké trati. Pokud v blízkosti žádnou nemáte, vydejte se na místo, kde víte, že je jen rovina.

Také se vyhýbejte běhu po nezpevněném povrchu. Mohl byste si vyvrtnout kotník, popřípadě si přivést jiné zranění.

S během můžete začít klidně i uvnitř, na běžícím pásu. Předem však upozorňujeme, že běhání na jednom místě vás může za velmi krátký čas přestat bavit.

Na druhé straně, běh na běžícím pásu je praktičtější. Většina z nich je odpružená a tím pádem se vám přizpůsobuje. Vyhýbáte se nezpevněnému povrchu a také kopcům.

Běhat musíte pravidelně

Když jste se už vydali běhat, myslete na to, že zlepšit se můžete jen tehdy, když budete běhat pravidelně. Nestačí vyběhnout jednou za dva týdny nebo za měsíc.

Dobré je běhat několikrát do týdne. Samozřejmě, není třeba to ani přehánět. Tělu je třeba dát odpočinek.

Běhejte každý druhý den nebo 3 – 4krát týdně. Ostatní dny si dejte odpočinek, regenerujte a věnujte se něčemu jinému.

Spolu s během je skvělá například jóga. Pomocí ní uvolníte tělo a přijdete na jiné myšlenky.

Najděte si své tempo

Vybrali jste se běhat s kamarádem nebo někým známým? Možná jste si všimli, že běhá rychleji nebo pomaleji od vás. Takový jev je naprosto normální.

Každý z nás má jiné tempo a běh si přizpůsobuje pro sebe. Je zbytečné běhat příliš rychle, pokud byste už po pár metrech museli zastavit nebo přejít do chůze.

Své tempo naleznete po několika bězích. Při úplně prvním běhejte pomalu. Netřeba nikam zbytečně spěchat. Pokud vidíte, že vaše kondice je dobrá a budete vláda, zrychlíte.

Vaše tempo se bude měnit i podle toho, jak jste unaveni z celého dne, kdy chodíte běhat nebo kolikátý běh v pořadí máte za sebou.

Kdy jít běhat?

Otázka však může znít, kdy je nejlepší čas na běhání? Obecně správná odpověď na ni neexistuje. Každému může vyhovovat něco jiného. Den si proto rozdělíme na tři hlavní části a ke každé si povíme výhody a nevýhody:

  • Ráno
  • Odpoledne
  • Večer

Ráno

Máte ráno čas a chtěli byste jej efektivně využít? V tom případě je to skvělé období pro běh. Největší výhodou je, že ráno si běh „odbijete“ a tím pádem máte na celý den klid.

Ráno jste také plni energie. Můžete ji tedy na běh skvěle využít. Plus, v žaludku nemáte ještě nic těžkého, a proto vám jídlo nebude při běhu činit problémy.

Pro mnohé je nevýhodou to, že kvůli rannímu běhu musí vstávat. Než se probudí, chvíli to trvá a běh je poslední věc, na kterou myslí. Plus, běh na prázdný žaludek nemusí být přesně to, co si každý představuje pod pojmem správný začátek dne.

Tak či onak, ranní běh je skvělým startem. Probudí vás lépe než káva a dodá vám energii po celý den.

Odpoledne

Odpoledne myslíme minimálně dvě hodiny poté, co sníte oběd. Může to být ve 14 hodin, popřípadě později podle toho, kdy obědváte.

Výhodou běhu odpoledne je to, že jste již zcela přebráni ze spánku. Pravděpodobně za sebou máte i nějakou práci. Běh vás dokáže skvěle namotivovat k další práci a vzpružit do druhé části dne.

Nevýhodou je to, že pokud jste jedli něco většího, během běhu vám může zůstat špatně. Důležité je proto myslet na to, co jíte.

Druhou nevýhodou je, že během léta je právě odpoledne tou nejteplejší částí dne. Není vhodné tehdy běhat venku.

Večer

Večerní hodiny jsou skvělé pro běh během léta. V této části dne už není tak horko. Venku není ani tolik lidí a běhat můžete kdekoli chcete.

Nevýhodou večerního běhu je to, že po celém dni můžete být unaveni. Na běh vám nemusí zůstat energie a nemusíte ze sebe vydat to nejlepší.

Plus, je důležité neběhat minimálně dvě hodiny před spánkem. Na první pohled to sice vypadá tak, že běh vás unaví a bude se vám chtít spát, ale opak je pravdou.

Cvičení vám rozproudí krev v žilách, zvýší se vám adrenalin a spánek bude to poslední, na co bude tělo myslet.

Pomoci vám vědí aplikace

Mnozí určitě znají několik běžeckých aplikací, které pomáhají sledovat vzdálenost, rychlost, popřípadě i jiné informace o běhu. Mnohé z těchto aplikací mají ještě jednu skvělou funkci.

Umíte si v nich najít různé programy pro začátečníky. Nastaví vám tréninky tak, abyste se naučili běhat správně.

Postupně přidávají kilometr za kilometrem. Po určité době budete běhat 10 kilometrů a víc.

Shrnutí

Plánujete, že začnete pravidelně běhat? V tom případě vsaďte na naše rady. Běh je skvělým způsobem jak si udržet váhu nebo něco shodit. Umí skvěle vyčistit hlavu a dodat energii na celý den. Vyběhněte ven ještě dnes.

4.6/5 - (12 votes)

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno

Jakub
Jakubhttps://www.fitnesaci.cz
Sportu se věnuji odmalička. Hraju fotbal a ve volném čase rád cvičím. I proto jsem se rozhodl založit tento web. Neustále se v této problematice vzdělávám. V mých článcích se budu snažit přiblížit vám můj pohled na věc.