DomůFitnessBěhMaratón a jeho délka - Kolik je to km? (RYCHLÁ ODPOVĚĎ!)

Maratón a jeho délka – Kolik je to km? (RYCHLÁ ODPOVĚĎ!)

Pokud běháte nějaký čas, pravděpodobně vám alespoň jednou napadla myšlenka, že byste vyzkoušeli maratón. Je tomu tak? V tomto článku vám odpovíme na otázku, jak dlouho trvá odběhnout maraton a také to, jakou má maraton délku. Čtěte dál a dozvíte se více.

Jak dlouhý je maraton?

Nebudeme to pobývat, maratón je dlouhý přesně 42,195 km (26 mil a 385 yardů).

Délka celého maratonu je vždy přesně 42 km. Průměrné časy odběhnutí maratónů se pohybují od něco málo přes 2 hodiny pro profesionální běžce světové třídy až po 8 hodin nebo více pro začátečníky.

Proč právě 42 km?

Vzdálenost maratonu je odvozena od vzdálenosti města Marathon v Řecku do Athén. Tato vzdálenost je 40 kilometrů, tedy přibližně 25 mil. Tak dlouhý byl i původní moderní maratón, který se poprvé konal v roce 1896.

Později v roce 1908, kdy se konaly olympijské hry v Anglii, královna Alexandra stanovila začátek maratonu na hradě Windsor a jeho konec na olympijském stadionu. Tato vzdálenost je přesně 42,195 km a stala se novou standardní vzdáleností pro moderní maratony.

Průměrná doba odběhnutí maratonu

Pokud dokončíte maratón za méně než 5 hodin, jste ve skutečně působivé formě. Většina mužů odběhne maraton za méně než 4,5 hodiny.

Většina žen odběhne za méně než 5 hodin. Pokud se váš čas pohybuje kolem této doby, můžete být spokojeni se svými výsledky.

Podle údajů, které byly shromažďovány z více než 70 000 maratónů od roku 1986 do roku 2018, je průměrná doba odběhnutí maratonu pro běžce v USA přibližně 4 hodiny a 42 minut. (zdroj)

Průměrná doba u mužů je 4 hodiny a 31 minut a průměrná doba u žen je 4 hodiny a 57 minut.

Mužským světovým rekordem na maratónské vzdálenosti je čas 2:01:39, který vytvořil Eliud Kipchoge na Berlínském maratonu v roce 2018. Ženský světový rekord v maratonu je 2:14:04, který vytvořila Brigid Kosgeiová na maratonu v Chicagu v roce 2. (zdroj)

Jak dlouho trvá půlmaraton?

Půlmaraton má délku 21,09 km (13,1 míle).

Průměrná doba odběhnutí půlmaratonu se pohybuje kolem 2 hodin a 10 minut. Světový rekord v půlmaratonu je 57:31 a jeho držitelem se stal Jacob Kiplimo v roce 2021 na půlmaratonu v Lisabonu (zdroj).

Ženský světový rekord na půlmaratonu je 1:02:52, který stanovila Letesenbet Gidey na půlmaratonu ve Valencii v roce 2021.

Zajímavosti o maratonu

1. Nejpomalejší běžec

Japonský běžec Shizo Kanakuri je držitelem světového rekordu v nejpomalejším maratonu (54 let, 8 měsíců a 6 dní, 5 hodin a 32 minut).

Na rozdíl od ostatních běžců, kteří vypadli, Kanakuri nikdy nesdělil své nedokončení funkcionářům závodu. Byl veden jako pohřešovaný.

Kanakuri se vrátil do Japonska, pokračoval v tréninku a absolvoval další dvě olympiády v Belgii a Francii. O 50 let později byl pozván zpět, aby dokončil závod.

2. Nejmladší běžci

Indický chlapec Budhia Singh měl jen tři roky, když zaběhl maratón. Dokumentární film „Marathon Boy“ z roku 2010 vypráví jeho příběh a také příběh jeho kontroverzního trenéra Biranchiho Dase.

Jennifer Amyx měla pět let, když v roce 1975 zaběhla maraton v Pensylvánii. Stala se tak nejmladší dívkou, která kdy dokončila maratón.

3. Nejvyšší maraton

Everest maraton je nejvyšší maraton na světě. Startovací čára je na hoře Gorak Shep, která má výšku 5184 m, poblíž základního tábora Everest v Nepálu.

4. Největší maraton

Největší maratón na světě byl v roce 2016 a konal se v New Yorku. Zúčastnilo se ho více než 50 000 závodníků.

5. Nejstarší maraton

Nejstarší každoroční maraton je Bostonský maraton. Koná se již od roku 1897.

4.9/5 - (7 votes)

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno

Jakub
Jakubhttps://www.fitnesaci.cz
Sportu se věnuji odmalička. Hraju fotbal a ve volném čase rád cvičím. I proto jsem se rozhodl založit tento web. Neustále se v této problematice vzdělávám. V mých článcích se budu snažit přiblížit vám můj pohled na věc.