DomůOutdoorTuristické kalhoty - Nepromokavé (tipy jak vybrat)

Turistické kalhoty – Nepromokavé (tipy jak vybrat)

Příprava na turistiku nezačíná jen volbou vhodné trasy. Za krásnými výlety a novými zážitky stojí mnohem více. Volba správné turistické obuvi je klíčová, ale jak je na tom zbytek? Správné turistické kalhoty představují skvělou volbu a také možnost, jak se během túry cítit pohodlně a ve své kůži. Mnoho lidí má tendenci sáhnout po klasických kalhotách či dokonce teplácích. Turistické kalhoty jsou však na túrách nezbytností. Vybrat ty správné je náročné, ve hře je množství faktorů od materiálu až po samotný střih a možnosti, které nabízejí.

TOP turistické kalhoty

Proč investovat do koupě turistických kalhot?

Chápeme, že při turistice chcete řešit zejména krásy přírody a užívat si pobytu na čerstvém vzduchu. Řešit oblečení v přírodě se mnohým zdá jako zbytečnost.

Pokud však vyzkoušíte turistické kalhoty, které jsou kvalitní, pochopíte.

Turistické kalhoty vám umožní užívat si turistiku bez obtíží a stejně vás ochrání i před nepřízní počasí, která je na horách poměrně běžná.

Kvalitní turistické kalhoty jsou vyrobeny z pevného materiálu, proti kterému nemá šanci vlhkost ani chlad.

Rovněž poskytují pohodlí a volnost pohybu.

Pánské turistické kalhoty se od dámských turistických kalhot odlišují především střihem, barevné provedení i použitý materiál jsou většinou naprosto stejné.

Levné turistické kalhoty nejsou vždy dobrou volbou, neboť ve valné většině případů není uspokojivé ani zpracování, ani kvalita materiálu.

Typy turistických kalhot

Ano, i turistické kalhoty jsou dnes dostupné v několika variantách:

 • klasický typ
 • turistické kalhoty s regulovatelnou délkou
 • turistické kalhoty se zahrnováním

Prvním typem jsou klasické turistické kalhoty v dlouhé délce. V mnoha případech je možné narazit na tento typ doplněný šlemi pro lepší držení na těle a pohodlnější pohyb bez omezení.

Druhým typem jsou turistické kalhoty s regulovatelnou délkou. V polovině délky kalhot se nachází zip, který umožňuje spodní část kalhot odepnout.

Pokud se chystáte na turistiku na jaře či podzim a nechcete se nechat překvapit vysokými či naopak nízkými teplotami, tento typ je ideální volbou.

Posledním typem turistických kalhot jsou kalhoty, jejichž spodní část je uzpůsobena k zahrnování.

Zahrnování kalhot oceníte nejen v obdobích, kdy teplota na oběd dosahuje znepokojivých hodnot.

Oceníte to i v blátivém terénu, když nechcete s sebou na turistice nést i tunu bláta přilepenou o lem vašich nových turistických kalhot.

Klasické kalhoty versus turistické kalhoty

Je pravdou, že mnozí turisté podceňují oděv a místo turistických kalhot volí klasické kalhoty, tepláky či v extrémních případech džíny.

Tkví skutečná výhoda turistických kalhot jen v odolnějším materiálu?

Výhodou turistických kalhot, dámských i pánských, je, že jim skvěle jde to, k čemu byly stvořeny. Turistika nepředstavuje vždy jen krásné a pohodové procházky.

Časté změny počasí, teplotní výkyvy, ale i poranění od skal a větví stromů či dokonce kousnutí dotěrného hmyzu. To vše jsou faktory, které vás během turistiky ovlivňují.

Volbou správných turistických kalhot si můžete ušetřit víc než jen jedno zranění. Skvělá je také jejich izolační schopnost. Pokud patříte mezi nadšence turistiky, volte kalhoty, které jsou z materiálu odolného vůči vodě.

Největší chybou je sáhnout po bavlněném materiálu. Bavlna je skvělým materiálem pro běžné nošení, ne však pro turistiku.

Lesy a hory jsou pověstné vysokou vlhkostí a bavlna patří mezi extrémně savé materiály.

I v případě, že budete mít štěstí a nezmoknete, bavlna pohltí okolní vlhkost a nebudete se v ní cítit příjemně.

 • univerzální model
 • ochrana před nepřízní počasí
 • ochrana před poraněním
 • ochrana před bodavým hmyzem

Na co se zaměřit při koupi turistických kalhot?

V případě, že jste se pro koupi turistických kalhot rozhodli, při jejich koupi se zaměřte na několik důležitých prvků:

 • správná velikost
 • nastavitelný pás
 • dostatečná délka
 • odolný materiál
 • flexibilita
 • destinace, kterou plánujete navštívit
 • barva

Správná velikost

Při výběru turistických kalhot z hlediska velikosti nehraje roli jen konfekční velikost a fakt, zda kalhoty dokonale sedí v oblasti pasu.

Správné turistické kalhoty představují střih, který je přiléhavý k tělu. Mnoho zákazníků preferuje volný střih, jelikož se jim zdá pohodlnější.

S ohledem na povětrnostní podmínky je však volný střih turistických kalhot nevyhovující.

Silný vítr ztěžuje chůzi v terénu a pokud máte bojovat s volnými kalhotami, je to o problém víc.

Na straně druhé, jsou-li kalhoty příliš těsné, ztěžují chůzi a také zabraňují dostatečné pohyblivosti. Mezi celkově nejpohodlnější typy turistických kalhot patří ty, které mají v oblasti kolen vytvořeny pevné stehy.

Nastavitelný pás

Není výjimečným jevem, že během túry ztrácíme v pásu centimetry.

Vytrvalá chůze a vysoká ztráta tekutin v organismu způsobují změnu proporcí.

Výhodou proto je, pokud se kalhoty vyznačují nastavitelným pasem nebo šlemi. Umožňuje to pohodlnější nošení. Jsou také skvělou volbou pro túru, jejíž trvání je delší než den. V tomto případě se ztráta hmotnosti v mnoha případech projevuje velmi výrazně.

Dostatečná délka

Turistické kalhoty jsou jako běžecké tenisky – měly by dokonale sedět. Krátký model vás spolehlivě neochrání před zraněním, dlouhý zase ohrožuje bezpečnost při túře. Oba typy působí nepohodlně.

Odolný materiál

Materiál odolný vůči vodě je základem. Důležité je, aby byl odolný i vůči mechanickému poškození. Správná volba materiálu vás neochrání jen před zraněním, které hrozí při skalním terénu.

Nepříjemné a bolestivé jsou i bodnutí od hmyzu číhajícího v okolí vodních ploch.

Mechanická ochrana je jedním z důvodů, proč do turistických kalhot investovat. Materiál odolný vůči vlhkosti a vodě často nese označení DWR. Tato zkratka znamená Durable Water Repellant.

Flexibilita

Kvalitní turistické kalhoty se vyznačují prvky jako jsou stehy na kolenou. Ty umožňují lepší pohyblivost při chůzi a lezení. Rovněž zesilují oblast, která je náchylná k poškození.

Destinace, kterou plánujete navštívit

Je velký rozdíl v tom, zda se vypravíte na rybaření nebo plánujete vyrazit na chatu vysoko v horách. Rovněž je třeba zvážit i roční období.

V zimě se chráníte především před mrazem, v létě před horkem a na jaře a podzim vede potrápit lijáky a všudypřítomná vlhkost. Při výběru zvažte i tyto faktory.

Barva

Ve většině případů je barva turistických kalhot volena podle osobních preferencí. Její volba je však důležitá i z jiných důvodů.

Bílá a béžová jsou ideální barvy pro teplé období. Odrážejí světlo a vedou k menšímu přehřívání organismu.

Na druhé straně, ačkoli černá a tmavé barvy způsobují pohlcování světla a rychlé nahřívání, vedou i k rychlejšímu vyschnutí.

Jak turistické kalhoty používat a jak o ně pečovat?

Používání turistických kalhot je jednoduchá záležitost. Obléknout a vyrazit za novými zážitky. Pokud si zvolíte správný typ, který vám sedne, vyhráli jste.

Turistické kalhoty počítají s nánosy bláta a špíny, avšak pravidelná péče je důležitá.

Turistické kalhoty lze prát v automatické pračce s použitím univerzálního pracího prášku. Při jejich údržbě však nikdy nepoužívejte aviváž či jiné změkčovací prostředky. Jejich použitím dochází ke zničení povrchové ochrany, která odpuzuje vodu.

Turistické kalhoty tak ztratí jednu ze svých jedinečných schopností.

4.8/5 - (11 votes)

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno

Jakub
Jakubhttps://www.fitnesaci.cz
Sportu se věnuji odmalička. Hraju fotbal a ve volném čase rád cvičím. I proto jsem se rozhodl založit tento web. Neustále se v této problematice vzdělávám. V mých článcích se budu snažit přiblížit vám můj pohled na věc.