DomůOutdoorTreková obuv - Poradíme vám, jak vybrat kvalitu

Treková obuv – Poradíme vám, jak vybrat kvalitu

Správný druh obuvi je nesmírně důležitý při každé aktivitě, a o to víc to platí i při trekování a turistice. Kvalitní treková obuv bude pro vás nezbytným základem bez ohledu na to, zda chodíte na turistiku pravidelně nebo spíše příležitostně.

Pokud si myslíte, že vám budou stačit jakékoli tenisky, opak je pravdou. Kvalitní treková obuv vám zajistí nejen pohodlí, ale především stabilitu na jakémkoli povrchu a také bezpečnost.

Při výběru tohoto typu obuvi je důležité myslet na několik důležitých parametrů, které si představíme v tomto článku.

Nejlepší treková obuv – náš výběr

Co je to treková obuv?

Základem trekové obuvi je to, že se jedná o speciálně navrženou obuv, která zajistí především ochranu nohou, ale také kotníků při outdoorových procházkách.

Těmi se myslí především turistika nebo výstup.

Důležité v této souvislosti je, že při túrách překonáváte mnohem větší vzdálenosti než běžně. Tato obuv tedy zajistí chůzi bez zranění na dlouhé vzdálenosti.

Velký význam při trekové obuvi má kvalita a trvanlivost bot.

Kvalitní trekové boty jsou vypracovány tak, aby zajistily pohodlí a bezpečnost při dlouhé chůzi, a to i při nerovném terénu. Velký význam zde hraje ochrana celého chodidla, ale také paty.

Trpíte-li častou bolestí kotníků, ideální je pro vás obuv, která poskytne i podporu kotníkům a je o něco tužší.

Nejdůležitější vlastnosti trekové obuvi jsou:

 • obuv by neměla být příliš volná;
 • na druhé straně by neměla být i příliš pevná (aby se zabránilo vzniku puchýřů).

Ideální je kombinovat turistické boty s tenkými turistickými ponožkami, které odvádějí pot od nohou, dokáží poskytnout teplo a tlumí chodidla.

Je lepší, pokud při outdoor aktivitách skutečně sáhnete po trekové obuvi. Je pevnější než sportovní, poskytuje protiskluzovou podrážku a oporu. Proto je mnohem vhodnější pro různé druhy terénu.

Obecně lze rozlišovat tři druhy turistických povrchů, pro které budete potřebovat trekové boty:

 • stezka s lehčím terénem – obvykle se skládá z různých údolí, luk, pastvin, někdy i menších kopců;
 • náročnější chodník – je obvykle nerovnoměrný a nachází se v horách nebo v zemi, která je více členitá. Na této trase se již obvykle mohou vyskytnout skály, ale také kořeny stromů a strmé stezky, které jsou náročnější a zatěžují nohy a kotníky;
 • Off-trail terén – je nepředvídatelný a často bývá i neoznačený. Lze na něm najít spoustu překážek, které je třeba zdolat.

treková obuv

Druhy trekové obuvi

Treková obuv se podobně jako u jiné turistické obuvi rozlišuje podle střihu a tvrdosti celé podrážky. Ta bývá označena jako A, B, C, D – a to od nejměkčí po nejtvrdší.

Obuv se člení na:

 • hiking boty s měkkou podrážkou – jsou vhodné pro nenáročnou turistiku na uzavřených chodnících. Neklasifikují se ještě jako treková obuv;
 • treková obuv s tvrdší podrážkou – je druh univerzální obuvi, která je ideální na vysokohorské túry i po kamenitých chodnících;
 • approach boty (ideální na ferraty a méně náročné lezení) – tyto boty mají ještě více posílenou špičku se šněrováním a tvrdou podrážkou;
 • backpacking – jsou nejtvrdší boty, které jsou určeny pro vícedenní túry a hlavně jsou ideální i v případě, že nesete těžký batoh;
 • mountaineering – se nazývá také expediční obuv a ta je vhodná pro horolezce a alpinisty.

 

Části trekové obuvi

Ať už se jedná o různé druhy trekové obuvi, jako je například sezónní kotníková turistická obuv nebo dámská treková obuv, tato bota se většinou skládá z některých základních částí, které určují její hlavní vlastnosti. Mezi tyto části patří:

 • svršek
 • podšívka
 • mezipodešev
 • podrážka
 • tkaničky

Svršek obuvi

Díky němu bota nabývá základní tvar, určuje její tvar a v neposlední řadě dokáže nohu chránit před vnějšími vlivy.

Obvykle se skládá z těchto hlavních částí:

 • prodyšná síťovina (MESH) – tento materiál se zvykne používat při sportovní obuvi, proto udržuje v botě příjemné klima při jakékoli fyzické aktivitě. Tento svršek není voděodolný;
 • syntetické materiály a textilie – jsou to lehké a prodyšné materiály, které mají dobrou mechanickou odolnost. Svršek je dobré pravidelně impregnovat.
 • kůže (useň) – tento materiál je velmi trvanlivý, a proto se využívá u různých druhů obuvi. Kůže může být přírodní nebo syntetická. Není však prodyšná a vyžaduje údržbu.

Podšívka

Spolu se stélkou dávají chodidlu pohodlí uvnitř boty, odvádějí vlhkost od nohy, zvyšují hygienické a tepelně izolační vlastnosti a brání případnému poškození membrány.

Stélka je navíc velmi podstatná, neboť poskytuje i dodatečné tlumení.

Membrána

Chcete-li zajistit, aby byla vaše bota voděodolná, membrána je vynikající zárukou voděodolnosti. Proto má mimořádný význam v případě zimní obuvi i u dámské trekové obuvi.

Ve světě outdooru existuje řada kvalitních výrobců membrán. Mezi jednoho z nejznámějších výrobců patří GORE-TEX, který je také nejpoužívanější.

Co je membrána?

Jedná se o samostatnou vrstvu materiálu, která se nachází uvnitř boty, a to mezi svrchním materiálem a podšívkou. Je to jakási elastická vrstva, která má mikroskopické póry, které dokážou zabránit pronikání vody a zároveň umožňují pokožce dýchat.

Membrána je voděodolná až do doby, než se mechanicky nepoškodí.

Membránu nezapomeňte dobře udržovat pomocí impregnace, která vytvoří ochrannou vrstvu a zabrání přechodnosti vody nebo nečistot. Také prodlužuje životnost a barvu.

treková obuv

Mezipodrážka

Nachází se mezi podrážkou, stélkou a samotným svrškem boty. Jejím úkolem je chránit nohu před povrchem, jako jsou, například, ostré kameny, hrany, a podobně. Obvykle bývá vyroben z pěny EVA (ethylvinylaceta) společně s dalšími technologiemi, které zlepšují tlumení, odpružení a zajišťují ochranu.

Podrážka

Jejím úkolem je zajistit přilnavost k povrchu, ale zároveň odolnost, ochranu a také zajišťuje první vrstvu tlumení nárazů.

Šněrování (fixační systém)

Bota může být jakkoli pevná, avšak dokud neobsahuje dobré šněrování, nebude vám správně sedět na noze. Úkolem šněrování je zajistit upevnění na noze a bezpečnost při chůzi. Používá se šněrování, suchý zip nebo systém rychlého šněrování.

Výběr trekové obuvi

Při výběru konkrétní obuvi zvažte několik kritérií. Jedním z těch základních je, zda vybíráte dámskou nebo pánskou trekovou obuv. Dámská treková obuv se liší od té pánské v malé míře designem, ale co se týče ostatních kritérií, je více či méně velmi podobná (zdroj).

treková obuv

Také je při výběru obuvi důležité zvážit typ terénu, ve kterém budete obvykle chodit. Je totiž rozdíl mezi tím, zda budete zdolávat vysokohorské stezky nebo se spíše jen procházet po lese.

V neposlední řadě je důležitá váha batohu, který s sebou nesete. Čím těžší batoh máte, tím pevnější obuv byste měli mít.

Kotníková treková obuv

V momentě, kdy si budete vybírat turistickou obuv, určitě se setkáte také s kotníkovou turistickou obuví. Tyto boty zajišťují vysoký stupeň stability.

Kotníková turistická obuv je ideální hlavně v případě, pokud nechcete vysoké turistické boty a preferujete volné kotníky.

treková obuv

Treková obuv a její cena

Chcete-li opravdu kvalitní trekovou obuv, je třeba počítat s tím, že bude třeba do ní zainvestovat. Na druhé straně můžete počítat s tím, že tato investice se vám vyplatí a zároveň vám boty opravdu dlouho vydrží.

Levná outdoor obuv obvykle obsahuje méně kvalitní materiály, které nebudou mít vlastnosti kvalitnějších materiálů a obuvi.

Nejlevnější druhy trekové obuvi naleznete již v cenách od 729 Kč, a to hlavně pro děti. Pro dospělé je třeba počítat s cenou od 1215 Kč a více, a to hlavně v případě, že chcete kvalitnější boty.

Turistickou obuv světových výrobců ze skutečně kvalitních materiálů si pořídíte za 2000 Kč a více.

Vyberete-li si dražší kousek, velmi pravděpodobně můžete počítat s tím, že vám déle vydrží a tyto boty budou také pohodlnější.

Na závěr jedna důležitá rada! Pokud se chystáte vybírat si trekovou obuv, snažte se tyto boty před koupí i vyzkoušet. Je možné, že vám bude sedět jiné číslo, než které obvykle nosíte. Treková obuv by měla být o něco volnější, protože je třeba také počítat s tím, že budete v těchto botách nosit tlustší ponožky.

Treking je skvělá aktivita v každém ročním počasí a jistě si ji zamilujete, případně ji už velmi dobře znáte. Přitom lze říci, že obuv, kterou máte, je skutečně v tomto případě jedna z nejdůležitějších součástí, abyste si turistiky skutečně užili. Výběr dobrých trekových bot rozhodně nebudete litovat.

 

4.6/5 - (10 votes)

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno

Jakub
Jakubhttps://www.fitnesaci.cz
Sportu se věnuji odmalička. Hraju fotbal a ve volném čase rád cvičím. I proto jsem se rozhodl založit tento web. Neustále se v této problematice vzdělávám. V mých článcích se budu snažit přiblížit vám můj pohled na věc.