DomůDoplňky stravyAminokyselinyCystein - Znáte jeho účinky? + (komplet info)

Cystein – Znáte jeho účinky? + (komplet info)

Cystein je sirná aminokyselina, která v lidském těle plní různé důležité funkce. Je to jedna z proteinogenních aminokyselin a je také známá jako L-cystein nebo D-cystein.

Je semi-esenciální, což znamená, že tělo si část cysteinu, které potřebuje, dokáže vyrobit samo v játrech ze speciálních prekurzorových molekul – serinu, methioninu a homocysteinu- zatímco zbývající část cysteinu se očekává od potravin, popřípadě doplňků výživy.

Cystein

Cystein a jeho výskyt v potravinách

Cystein se nachází jako bílkovinná složka zejména v živočišných a rostlinných potravinách bohatých na bílkoviny. Vysoká množství obsahují například mléčné výrobky, ryby, mořské plody, maso, vejce a sýry, luštěniny, ořechy a houby.

V potravinářském průmyslu se používá jako přísada pro úpravu mouky (E 920) a jako příchuť masa a pražení ve vegetariánských jídlech. Přidává se také do kojenecké mléčné výživy.

Poznámka: známe dvě formy cysteinu – L- a D-cystein. V lidském těle hraje roli pouze L-cystein. N-acetyl-L-cystein (NAC) je acetylovaná forma L-cysteinu. V porovnání s L-cysteinem je NAC obecně lépe tolerován a méně náchylný k oxidaci. Používá se mimo jiné jako prostředek proti kašli při onemocněních dýchacích cest.

V závislosti na stravovacích zvyklostí, Evropané zkonzumují celkem 2 000 až 4 000 miligramů cysteinu a methioninu denně. Ve Spojených státech se příjem samotného cysteinu odhaduje na 1000 miligramů denně.

Cystein a jeho funkce v těle

Cystein se uvolňuje při trávení bílkovin v žaludku a tenkém střevě. Absorbuje se přes transportéry ve střevní stěně. Potom se dopraví do jater nebo distribuuje přes krevní oběh. Buňky jej absorbují a využívají k metabolismu.

Je obsažen téměř ve všech bílkovinách v těle a plní speciální funkce.

Stabilizuje trojrozměrnou strukturu bílkovin a jako složka mnoha enzymů zajišťuje jejich funkci (například jako aktivní centrum v cysteinových proteázách) .

Buňky sice dokážou velmi dobře absorbovat cystein, ale rychle oxiduje a poté je přítomen jako cystin. Ten se přijímá podstatně hůře. Proto se často používá v mikroživinových přípravcích sloučenina N-acetylcystein.

Při rozkladu cysteinu vznikají látky jako močovina, amoniak, kyselina močová, sloučeniny síry a kreatinin. Vylučují se močí. Asi 80 až 85 procent odchází z těla ledvinami. Zbytek, který se nevstřebá ve střevě, se likviduje stolicí.

Acetyl L-Cystein kapsle

  • 500 mg Acetyl L-cysteinu v jedné dávce
  • vhodné pro vegetariány i vegany
  • zdroje energie a podpora imunitního systému
  • balení postačí na 100 dní
  • vynikající poměr cena/objem

Cystein – účinky

Cystein spolu s aminokyselinami glutaminem a glycinem tvoří tělu vlastní antioxidant glutathion, který vědci klasifikují jako nejsilnější ve vodě rozpustný antioxidant v těle k inaktivaci škodlivých volných radikálů.

Kromě toho cystein tvoří prekurzor aminokyseliny podobného taurinu, který má důležité funkce v kardiovaskulárním systému, trávicím a nervovém systému.

Oxidační stres a detoxikace

Cystein přispívá k oxidační rovnováze (redoxní rovnováha). Je prekurzorem taurinu, sirovodíku a glutathionu.

Tyto sloučeniny ovlivňují chemické procesy a zachycují radikály. Přitom inhibují oxidační stres, zejména na proteinových sloučeninách a buněčných obalech (membránách). Glutathion se podílí také na detoxikaci škodlivých cizorodých látek.

Pro dobrou antioxidační ochranu doporučují odborníci na mikroživiny 30 až 50 miligramů cysteinu spolu s dalšími antioxidanty, například vitamíny C a E.

Anti-Aging, cukrovka a kardiovaskulární zdraví

Cystein je stavebním kamenem glutathionu – jednoho z nejdůležitějších antioxidantů. Glutathion chrání buňky před volnými radikály a inhibuje zánět. Jeho nedostatek hraje klíčovou roli při stárnutí a rozvoji nemocí, jako jsou kardiovaskulární choroby, rakovina a cukrovka.

L-Cysteine

  • L-cystein v práškové formě
  • denní dávka 0,5 g prášku se rozpouští v 50 ml vody
  • pro celkové zdraví a vitalitu
  • balení postačí na 200 dávek
  • skvělý poměr cena/vydatnost

Metabolismus sacharidů

Cystein a z něho vzniklý sirovodík jsou signální látky, které ovlivňují hladinu cukru v krvi, snižují sekreci inzulínu. U cukrovky se vyskytují narušené hladiny cysteinu i sirovodíku – přesný důvod zatím není znám.

Při této diagnóze je však evidentně důležitý antioxidační účinek cysteinu: oxidační stres totiž snižuje účinek inzulínu (inzulínovou rezistenci).

Metabolismus tuků

Cystein a jeho prekurzor methionin jsou důležité pro tvorbu některých tuků. Ty jsou potřebné pro stavbu buněčné membrány. Cystein a sirovodík i v tomto případě působí jako signální látky a zvyšují ukládání tuků v buňkách. Sirovodík také snižuje zánět v tukové tkáni.

Podporuje hojení ran

Jako součást strukturálních proteinů a enzymů je cystein potřebný k obnově tkání.

Má antioxidační, protizánětlivé a prokrvení podporující vlastnosti.

To je důležité pro dobré hojení ran. Cystein může zlepšit hojení ran zevně (kůže) i zevnitř (sliznice).

Snižuje krevní tlak

Sirovodík z cysteinu působí na cévy. Mimo jiné zvyšuje vazodilatační účinek signalizační látky oxidu dusnatého (NO) a tím přispívá ke snižování krevního tlaku.

Posiluje vlasy a nehty

Keratin je nejběžnější protein ve vlasech a nehtech. Cystein je zodpovědný za síťování keratinu. Keratin zase dělá vlasy a nehty pevnými. Rychlost růstu, tloušťka vlasů a tvorba bílkovin ve vlasech závisí na přísunu cysteinu. Jeho nedostatek pravděpodobně negativně ovlivní zdraví vlasů i nehtů.

V případě vypadávání vlasů by měl být cystein určitě suplementován

Vzhledem ke slibným výsledkům stojí za vyzkoušení 50 až 100 miligramů cysteinu denně. Přípravek by se měl užívat čtyři až šest měsíců.

Buduje svaly

Cystein je důležitým stavebním kamenem bílkovin ve svalech. Zejména sportovci by jej měli mít k dispozici dostatečné množství. Předpokládá se, že cystein zlepšuje i funkci svalů.

Stimuluje imunitní systém

Cystein a z něho vytvořený sirovodík regulují imunitní odpověď. Již mírné zvýšení hladiny cysteinu stimuluje aktivitu a tvorbu některých imunitních buněk. Naproti tomu aktivní imunitní systém využívá více cysteinu, takže se ho stále více ztrácí při onemocněních s imunodeficiencí (jako je HIV). V této situaci by se imunitní funkce mohla zlepšit doplněním N-acetylcysteinu.

Sirovodík z cysteinu má také protizánětlivý účinek. K dispozici jsou například údaje o příznivém vlivu při revmatismu, astmatu, senné rýmě a gastrointestinálních onemocněních.

N-acetyl L-cystein – GymBeam

  • bioaktivní forma cysteinu
  • podporuje imunitní systém a přirozenou detoxikaci těla
  • jedno balení postačí na 3 měsíce
  • i tato forma cysteinu je prekurzorem glutathionu

Detoxikuje

Cystein je důležitý pro detoxikaci od cizorodých látek, jako jsou například léky.
Glutathion dokáže podporovat detoxikaci jater přeměnou látek, které nelze vyloučit.

Pomocí enzymů se naváže na určité znečišťující látky, díky čemuž se stanou rozpustnými ve vodě. Glutathion umožní vylučování látek žlučí a močí.

Cystein se podílí také na detoxikaci od alkoholu

Cystein – příznaky nedostatku

Jednoznačné příznaky nedostatku nejsou zaznamenány. Cystein se však podílí na mnoha metabolických procesech a imunitních funkcích, a proto jeho nedostatečný přísun má za následek oxidační stres nebo zvýšenou náchylnost k infekcím.

Špatný stav pokožky a vlasů, jakož i špatné hojení ran mohou také naznačovat jeho nedostatek.

Kdo je vystaven zvýšenému riziku nedostatku cysteinu?

  • Podvýživa – při nevyvážené stravě je možný nedostatečný přísun cysteinu nebo prekurzoru methioninu. Při onemocněních trávicího traktu se mohou špatně odbourávat i bílkoviny a vstřebávat aminokyseliny do krve. Kromě toho cystein často není součástí umělé výživy prostřednictvím infuzí.
  • Vegetariáni a vegani – při vegetariánské nebo veganské stravě není složení bílkovin vždy optimální. Mnohé zdroje bílkovin obsahují příliš málo methioninu, bez kterého cystein nemůže vzniknout.
  • Alkoholové onemocnění jater – ovlivňuje dostupnost cysteinu. Dochází ke zvýšenému oxidačnímu stresu a vysoké spotřebě glutathionu. Cystein je potřebný k produkci nového glutathionu. Celková podvýživa v důsledku závislosti na alkoholu a metabolických poruch dále brání přísunu cysteinu.
  • Věk a chronická onemocnění – Jak stárneme, zvyšuje se potřeba antioxidantů, jako je glutathion. Oxidační stres se zvyšuje, zatímco hladiny cysteinu klesají. Potřeba se zvyšuje také při mnoha nemocech. Patří sem infekce, onemocnění dýchacích cest (CHOPN, bronchitida), poškození jater, revma a záněty kloubů (artritida), Parkinsonova choroba a kalcifikace cév (arterioskleróza).

N-Acetyl L-Cysteine

  • biologicky dostupnější forma L-cysteinu
  • vhodné pro vegetariány a vegany
  • bez aroma, barviv a konzervačních látek
  • příznivý vliv na játra, dýchací cesty a imunitu
  • prášková forma – balení postačí na 200 dávek

Užívání

Cystein se doporučuje užívat s jídlem. Zlepšuje to toleranci žaludku. Pokud je třeba současně užívat i přípravky s vysokými dávkami minerálů, je vhodný dvouhodinový interval. Patří sem například železo nebo zinek. Cystein by mohl zlepšit jejich vstřebávání, což ztěžuje kontrolu dávkování.

Upozornění a možné interakce

  • vyžaduje se opatrnost při užívání léků na cukrovku a začínající cukrovce
  • cystein může inhibovat účinek antibiotik
  • buďte opatrní pokud užíváte léky na krevní tlak (nitráty)
  • vyžaduje se opatrnost při léčbě Parkinsonovy choroby, nervových onemocnění a Downova syndromu
  • cystein se nedoporučuje během těhotenství a kojení
  • buďte opatrní, pokud máte glutamátovou intoleranci
  • buďte opatrní, pokud trpíte onemocněním ledvin nebo ledvinovými kameny
  • při rakovinových diagnózách se poraďte se svým lékařem

Závěr

Cysteinové doplňky výživy jsou velmi oblíbené především díky svým účinkům, které zpomalují proces předčasného stárnutí a podporují růst vlasů.

Odborníci však zvedají prst – nevidí potřebu jeho doplňkového užívání u lidí, kteří nepotřebují další suplementy nebo léky, konzumují vyváženou stravu a nejeví žádné známky nedostatku cysteinu.

 

Zdroje informacií:

4.9/5 - (48 votes)

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno

Jakub
Jakubhttps://www.fitnesaci.cz
Sportu se věnuji odmalička. Hraju fotbal a ve volném čase rád cvičím. I proto jsem se rozhodl založit tento web. Neustále se v této problematice vzdělávám. V mých článcích se budu snažit přiblížit vám můj pohled na věc.