DomůSportKoloběžkyFreestyle koloběžky - Vybíráme ty nejlepší! (do 2000 kč)

Freestyle koloběžky – Vybíráme ty nejlepší! (do 2000 kč)

Freestyle koloběžky dnes už nemusíte potkat pouze ve skateparcích.

Jejich obliba postupem času narůstá a proto jsme pro vás připravili tento článek, ve kterém vám podáme základní informace o kritériích výběru.

5 nejlepších freestyle koloběžek (vybírali odborníci)

Druhy koloběžek

S oblibou koloběžek roste i nabídka výrobců, která se neustále rozšiřuje. Jedná se o odpověď výrobců na rostoucí poptávku.

Na trhu se proto v současnosti můžeme setkat s různými druhy koloběžek.

Rozdělit je můžeme podle různých kritérií.

Nejčastěji však rozdělujeme koloběžky na:

 • Streetové koloběžky se vyznačují rovnoměrným hranatým tvarem desky. Desky jsou široké a dlouhé, stejně jako řidítka. Streetové koloběžky jsou větší, těžší a robustnější než modely do skateparků.
 • Koloběžky pro park mají zespodu zkosené hrany, což je o něco méně příjemné v případě nárazu do holeně. Řídítka jsou zpravidla hliníková kvůli nízké hmotnosti. Deska je užší a kratší.
 • Dirtové koloběžky mají velká kolečka se vzorky, která si poradí is nezpevněným terénem a downhillem.

freestyle koloběžky gizmania

Další typy koloběžek

Jak jsme zmínili výše, koloběžky umíme rozdělit i podle dalších kritérií.

Vynecháme-li terénní koloběžky, můžeme většinu produktů rozdělit do tří základních skupin.

O každé si teď povíme něco blíž.

 • Skládací koloběžky – Skládací koloběžka s plastovými inline kolečky, kterou koupíte v hračkářství nebo nespecializované sportovním obchodě je určena spíše jako dopravní prostředek. Určitě na ní nezkoušejte skákat na překážkách. Dlouho by takové zacházení nepřežila.
 • Amatérské freestyle koloběžky – Freestyle koloběžky pro začátečníky jsou určeny k nácviku základních triků, jako je bunnyhop, tailwhip, 180 a barspin. Konstrukce přežije i slidy na kovových překážkách.
 • Profi skákací koloběžky – Profi koloběžku je možno si poskládat na míru z jednotlivých dílů, což doporučujeme lidem, kteří už nějakou dobu jezdí a vědí přesně co potřebují. V opačném případě je možné si vybrat také z nabídky specializovaných výrobců, kteří často nabízejí velmi kvalitní modely.

Amatérské freestyle koloběžky

Používání amatérských freestyle koloběžek se musí řídit určitými specifiky. S ohledem na kvalitu materiálů a provedení je třeba být opatrný a nesnažit se jít hned do těžkých triků.

Ve skateparku je pak třeba se vyvarovat vyšších skoků a spíše kopírovat povrch překážek (rádiusy, fun boxy, bazény…).

Tyto začátečnické freestylové koloběžky jsou zpravidla určeny jezdcům od 6 do 12 let s hmotností do 40 kg.

Pokud na začátečnické koloběžce bude dítě pravidelně skákat z výšky přes 20 cm, dříve nebo později začnou praskat plastová kolečka a projeví se vůle v řídítkách.

Cenově se amatérské dětské koloběžky pohybují kolem hodnoty 100 euro. Pod tuto částku si pořídíte kvalitní koloběžku jen velmi obtížně.

Pokud chcete koloběžku co už něco vydrží, sáhněte po dražších modelech s bezzávitovým hlavovým složením a ocelovými kolečky.

Kvalitní amatérské koloběžky

freestyle koloběžky

Hledáte kvalitní freestyle koloběžky do 2000 kč? Vyzkoušejte následující produkty. Vyberete si z různých koloběžek za super cenu.

Profi freestylové koloběžky

Pokud jste rider toužící po profesionální koloběžce bez kompromisů, nebo jedná-li se o velmi odhodlaného začátečníka s vyšší váhou, je lepší sáhnout po továrním setupu za vyšší pořizovací náklady.

Taková koloběžka již nabízí kvalitní díly a lze ji snadno dodatečně upgradovat.

Levné freestyle koloběžky nemá smysl upgradovat už jen proto, že kvalitnější díly vyšších řad nebývají ani kompatibilní.

Ryan Williams – Profesionální jezdec na koloběžce – Zobrazit na Instagramu

Parametry freestylových koloběžek

V této části si trochu přiblížíme základní parametry, funkce a charakteristiky koloběžek, na které je dobré při nákupu dívat.

Jedná se o tyto základní parametry:

Hmotnost koloběžky

Pro některé triky je hmotnost koloběžky zásadním parametrem, pro jiné nehraje roli. U 25 kilového dítěte je ale rozdíl i méně než 1 kg výrazný.

Třeba na to myslet i při výběru samotné koloběžky.

Obecně platí, že lehčí koloběžky jsou z hliníkových slitin au levnějších těžších modelů je zejména na řidítka používána ocel. Její výhodou je však vyšší odolnost.

Velikost koleček

Čím větší kolečka, tím rychlejší jízda. Nevýhodou je o něco vyšší hmotnost.

Začátečníkům doporučujeme 100 mm kolečka a pokročilejším pak 110 mm. Pro profi jezdce a na velké rampy je lepší volit rozměry 120 až 125 mm.

Na tomto místě se hodí upozornění – kolečka nejsou volně zaměnitelná a pokud toužíte do budoucna po kolečkách o 120 mm průměru, myslete na to už při volbě vidlice, brzdy a desky, které s nimi musí být kompatibilní.

Tvrdost koleček na freestyle koloběžku

Pravidlem bývá, že kolečka z tvrdší směsi jdou rychleji a déle vydrží. Naproti tomu měkčí guma nabízí vyšší přilnavost k povrchu, na kterém se jezdí a tím lépe tlumí nerovnosti.

Při jízdě na koloběžce nebrzděte smykem. Brzda se používá jen u určitých triků. Pro běžné zastavování je lepší brzdit pomocí nohou.

Pokud byste brzdili na běžném pořádku brzdou, na gumě by se vám vytvořily opotřebované plošky a kolečka byste časem zničili.

Výška řídítek

Nezapomínejte ani na rozměry koloběžky a jejich přizpůsobení tělesným rozměrům jezdce. Existují určitá pravidla, podle kterých byste se měli při výběru řídit.

Při postavení se na desku by měla řidítka sahat mírně nad pás. Ruce by neměly být nataženy.

Čím nižší řídítka jsou, tím se budou snáze provádět parkové triky, ale trpí při tom záda. Řídítka není problém zkrátit podle potřeby.

Jednoduše se odřízne přebytečný materiál.

Podívejte se, co všechno dokážou profíci na freestyle koloběžkách.

Šířka řídítek

Milovníci ježdění po ulicích volí spíše vyšší a širší řídítka, která jsou stabilnější při vyšších rychlostech. Do skateparku jsou lepší užší modely.

Ergonomické přehnutí řídítek směrem k jezdci se nazývá Backsweep. Širší řidítka s backsweepem jsou vždy mnohem pohodlnější.

Další směry prohnutí (dolů, nebo nahoru) se označují jako downsweep/upsweep a také disponují svými charakteristikami.

Řídítka mohou mít tvar písmene „Y“ nebo „T“:

 • „Y“ nabízejí vyšší pevnost, ale také hmotnost.
 • „T“ řídítka jsou lehčí a jsou lepší a ideální pro začátečníky.

Kompresní systém

Kompresní systém drží koloběžku pohromadě. Spojuje řídítka, vidlici, desku a hlavové složení.

Základní dělení je na levné závitové a kvalitnější bezzávitové kompresní systémy.

Závitový systém obsahuje závitovou vidlici, závitové hlavové složení a objímku. Používá se na nejlevnější freestyle koloběžky pro začátečníky. Dříve nebo později se u závitového systému projeví vůle a řídítka se začnou kývat.

 Bezzávitové kompresní systémy jsou pokročilejším řešením a podle konkrétního řešení je v popisku naleznete pod zkratkami ICS, HIC, IHC a SCS.

Z výše uvedeného vyplývá zásadní poznatek.

Pokud si koupíte levnou začátečnickou koloběžku, nemůžete ji jen tak později upgradovat profi vidlicí nebo řídítky. Systémy jsou totiž nekompatibilní.

Jak je to s cenami?

Rozdílná cena freestyle koloběžek není o vysoké přirážce za to, že koloběžka nějakou značku má, ale o tom, z jakých kvalitních dílů je sestavena.

Roli v určení ceny koloběžky hraje:

 • kvalita koleček (střed z obyčejného plastu, tvrzeného plastu nebo z hliníku) a ložisek (která buď jsou nebo nejsou jejich součástí), velikost koleček (základní 100 mm nebo 110 mm)
 • typ hlavového složení (nejjednodušší závitové nebo bezzávitové, integrované nebo neintegrované)
 • materiál, typ a pevnost desky, vidlice a řídítek
 • případně i kvalita gripů a Griptape

Princip je jednoduchý, čím kvalitnější díly, tím dražší koloběžka.

Právě kvalitní díly by měly být pro zájemce o dobrou freestyle koloběžku největším argumentem v prospěch nákupu výrobku od osvědčeného výrobce.

NÍZKÁ KVALITA DÍLŮ LACNÝCH KOLOBĚŽEK NEJENĚŽ ZVYŠUJE RIZIKO JEJÍHO POŠKOZENÍ V PRŮBĚHU POUŽÍVÁNÍ ALE TAKÉ VYSTAVUJE JÍZDCE NEBEZPEČÍ.

Obecně lze předpokládat, že ty úplně nejlevnější freestyle koloběžky na prodej by mohly stačit a nějakou dobu vydržet.

Jsou to přece jen „freestyle koloběžky“. Opak je ale pravdou.

Jezdci na koloběžkách zatěžují každý díl koloběžky takovou silou (skoky, obrubníky, pády, nárazy), že výrobní nedostatky nejlevnějších koloběžek se projeví velmi brzy.

Začnou se kývat řídítka, gripy se drolí nebo přetáčí, hlavové složení je volné a praská v něm a špatně se přetáčí, brzy odjedou ložiska v kolečkách, samotná kolečka atp.

Proto doporučujeme zakoupit koloběžku od výrobců, kteří se zabývají jen výrobou koloběžek a dělají výrobu odborně. Máme na mysli značky jako jsou: Chilli, JD Bug, District, Blunt, Alfa Omega, Lucky, MGP (Madd Gear), Nokaic pod.

freestyle koloběžky pro pokročilé

Závěr

Věříme, že jsme vám tímto článkem poněkud osvětlili základní parametry freestylových koloběžek, podle kterých vybírat. Na závěr přidáme krátké zhodnocení.

SAMOZŘEJMOSTÍ JE, ŽE POKUD MÁTE LEHKÉ DÍTĚ, U KTERÉHO SI NEJSTE JISTÍ ODHODLANOSTÍ, NEMÁ SMYSL KUPOVAT NEJDRAHŠÍ MODEL.

Pokud se už ale projevilo jako odhodlaný sportovec, který jde do všeho naplno, lze očekávat na koloběžce skákání z vyšších výšek.

V takovém případě pak není na místě šetřit.

Vyplatí se zainvestovat do dražší profesionálnější freestyle koloběžky, která svojí úrovní kvalitativního provedení a odolnosti použitých komponent značným způsobem zvyšuje bezpečnost jejího používání.

4/5 - (4 votes)

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno

Jakub
Jakubhttps://www.fitnesaci.cz
Sportu se věnuji odmalička. Hraju fotbal a ve volném čase rád cvičím. I proto jsem se rozhodl založit tento web. Neustále se v této problematice vzdělávám. V mých článcích se budu snažit přiblížit vám můj pohled na věc.