DomůSportOchranné pomůckyOrtéza na kotník – Jak vybrat tu nejkvalitnější?

Ortéza na kotník – Jak vybrat tu nejkvalitnější?

Myslíte si, že ortéza na kotník je dobrá jen v případě, když se zraníte? Není tomu tak, protože ortéza vám může pomoci ve více případech. Je to vynikající zdravotnická pomůcka. Jak již z názvu vyplývá, je vhodná na oblast hlezenního kloubu. Používá se zejména k fixaci kotníku, ale také k doléčení stavů po úrazech. Je však vhodná také jako fixace při sportu. V následujícím článku vám dáme návod na to, která ortéza je pro vás vhodná, ale také jak se jednotlivé ortézy liší. Jaká je cena ortézy na kotník? I to se dozvíte v tomto článku.

Kdy potřebujete ortézu na kotník?

Ortéza na kotník je vhodná v jakékoli fázi problému s vaším kotníkem. Používá se jako prevence, při úrazu, ale také k doléčení poúrazových stavů. Určitě její nošení zvažte zejména v těchto případech:

  • Úraz – distorze kotníku;
  • Použití při sportu jako opora (zejména trpíte-li nedoléčeným stavem po distorzi, kloubní hypermobilitou či laxicitou vazů);
  • Předcházení vyvrtnutí kotníku;
  • Odlehčení kotníkových kloubů;
  • Podpora při různých druzích zranění: -poškození vazů v kotníku,
    -karpální tunel,
    -bolesti zad nebo páteře, a podobně.
V případě prevence je mimořádně vhodné kombinovat ortézu na kotník i s aktivním cvičením.

Výhody nošení ortézy na kotník

Divili jste se už někdy, jak je možné, že malá jednoduchá ortéza může mít tak dobré účinky? Je to snadné.

Ortéza svým střihem, materiálem a provedením vyvíjí tlak na přesně určené místo.

V praxi existují různé druhy ortéz, přičemž například ty magnetické nejvíce zvyšují prokrvení pokožky.

Výhody jejich nošení jsou tyto:

  • Prokrvení končetin;
  • Pomáhají v doléčovacím procesu po úrazech;
  • Jsou ideální také jako rehabilitační pomůcka;
  • Ochrana proti zranění;
  • Pomáhá při bolestech kloubů;
  • Podpora pohyblivosti.

Jak správně vybrat ortézu?

V první řadě je důležitý účel, pro jaký ortézu na kotník potřebujete. Pokud se vám stal úraz, například výron kotníku, bude vhodnější jiná ortéza než jakou potřebujete k nošení při sportu. Tlak na ortézu se zvyšuje právě během sportovního výkonu, proto je pro prevenci a nošení při sportu důležitá zejména její elasticita. Nutno podotknout, že bandáže zranění neléčí. Při výběru ortézy se orientujte podle těchto základních rozdělení úrovně fixování.

Ta je při vašem výběru naprosto nejdůležitější.

Ta vám totiž zajistí, jestli vaše ortéza bude skutečně fungovat přesně tak, jak potřebujete.

Několik značky používají i ustálený způsob značení, který vám pomůže úroveň fixace lépe vybrat.

Ta bývá většinou značena jako level 1,2 nebo 3. Jednotlivé levely se liší následovně:

Level 1 – slouží spíše jako ochrana nebo prevence, pomáhá při drobných bolestech nebo při sportu, je vyrobena z elastického materiálu;

Level 2 – střední úroveň prevence a ochrany, součástí bývají většinou i popruhy nebo různé výztuže pro ještě lepší stabilitu, je vhodná k podvrtnutí;

Level 3 – poskytuje maximální ochranu a oporu, její součástí jsou velmi pevné výztuže a popruhy z elastických materiálů, je vhodná pro těžší zranění a urychluje proces hojení.

Velmi dobrý článek, který poskytuje více informací o tom, při jakých druzích úrazů je vhodná ortéza na kotník, naleznete zde.

Jaká je cena ortézy na kotník?

Cena ortézy na kotník se liší podle toho, jakou kvalitu si vyberete ortézy si vyberete. Je jasné, že levnější verze budou plnit menší účel než ty dražší. Samozřejmě, pokud chcete ortézu používat jen jako pomůcku k prevenci, nepotřebujete nejdražší verzi. Pokud však chcete léčit poúrazový stav, doporučujeme vám vybrat si kvalitnější, a tedy a tedy io něco dražší kousek.

Ortézy najdete v cenách již od několika stovek korun.

Takové ortézy jsou vyrobeny z měkkých a jemných materiálů a poskytnou vám příjemnou úlevu, ale nečekejte zázraky.

Takovou ortézu najdete i pod označením bandáž nebo návlek a jejich cena se pohybuje již na úrovni zhruba 144 Kč.

Kvalitní ortézu, která plní skutečně účel opravdové ortézy, se pohybuje na úrovni přibližně od 670-960 Kč.

Ty kvalitněji stojí až do zhruba 1686 Kč. Cenový rozdíl spočívá v kvalitě materiálu a od úrovně poskytované úlevy a účelu, na jaký se ortéza nosí.

Dále se liší v závislosti na kvalitě materiálu a úrovni elasticity, také podle toho, zda se na ní nacházejí i další popruhy či zpevnění.

Ortéza může být vhodná i na zlomený kotník.

Nicméně, určitě se o jejím používání poraďte nejprve s lékařem a nikdy nepoužívejte ortézu jako náhradu sádry nebo jiné ochrany proti zlomenině. Ortéza je spíše vhodná k podpoře při rehabilitaci.

Proto je vhodné projít nejprve celým léčebným procesem při takové zlomenině a až následně, když začnete s rehabilitací můžete si jako podporu zvolit i ortézu.

4.5/5 - (10 votes)

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno

Jakub
Jakubhttps://www.fitnesaci.cz
Sportu se věnuji odmalička. Hraju fotbal a ve volném čase rád cvičím. I proto jsem se rozhodl založit tento web. Neustále se v této problematice vzdělávám. V mých článcích se budu snažit přiblížit vám můj pohled na věc.