DomůCyklistikaPříslušenství na koloKVALITNÍ přilba na kolo - (TOP 5)

KVALITNÍ přilba na kolo – (TOP 5)

Říkáte si, že vám se nemůže nic stát? Opak je bohužel někdy pravdou. A to platí i při jízdě na kole. Přilba na kolo je jednoznačně vhodná vždy. Nikdy totiž nevíme, co se může přihodit. A přitom ani ne naší vinou.

Nemluvě o tom, že v určitých případech je povinnost ji nosit. Dětská přilba na kolo je samozřejmě ještě důležitější. V tomto článku pro vás vybíráme ty nejlepší přilby na kolo, ale zároveň vám popíšeme, jak a na základě čeho si přilbu vybrat. Je důležité také vědět, a jakých cenových relacích se pohybují a jak se liší. Takto si budete moci jízdu na kole vychutnat plnými doušky.

Kdy je přilba na kolo povinná?

Od 1. prosince vstoupila v platnost novela Zákona o silničním provozu. Podle ní cyklisté mimo obec nad 15 let nemusí používat přilbu. Pro cyklisty mladší 15 let stále platí stejné pravidlo. Třeba si však uvědomit, že přilba je v první řadě základní ochrannou pomůckou k tomu, aby se vám nic nestalo. Nasazení přilby vás vůbec nezdržuje ani není drahá. Čtěte dál a dozvíte se, jak postupovat při koupi přilby na hlavu.

Základní parametry při výběru přilby na kolo

Když si půjdete vybírat přilbu na hlavu, všímejte si zejména těchto základních prvků:

 • Hmotnost přilby – přilbu budete nosit na hlavě, takže je samozřejmě nejvhodnější vybrat si co nejsnazší. A to zejména tehdy, když jezdíte pravidelně i na delší trasy. Lehčí přilbou si odlehčíte krk a nebude vás tak zatěžovat.
 • Aerodynamika – pokud jezdíte jen rekreačně, aerodynamika přilby pro vás ne až tak důležitá; v každém případě platí, že čím je přilba aerodynamičtější, tím jste rychlejší.
 • Větrání a otvory na přilbě – je dobré si vybírat přilbu s otvory, neboť to zajistí, že se vaše hlava bude méně potit.
 • Náhradní díly – je dobré, pokud vaše přilba obsahuje i další vyměnitelné díly, jako například vyměnitelný kšilt.

Cyklistická přilba opravdu chrání tu nejdůležitější část našeho těla – a to je náš mozek.

Je důležité poznamenat, že někdy opravdu stačí jen malý úder do hlavy, v přírodě nebo na cestě, a to může způsobit velmi vážné důsledky. Pokud narazíte hlavou do překážky, váš mozek může prostřednictvím setrvačné síly narazit do lebeční kosti, a to může způsobit velmi vážná zranění.

Přilba na kolo tvoří bariéru mezi překážkou a vaší hlavou.

Proč cyklistická přilba na kolo chrání vaše zdraví?

 • Materiál, který se uvnitř nachází dokáže pohltit část nárazové energie
 • Díky přilbě mozek naráží na lebeční kost s menší setrvačnou silou
 • Síla nárazu se díky povrchu přilby rozptýlí na větší plochu a menší intenzitu
 • Přilba je také mechanická bariéra

Na co se zaměřte při koupi přilby na kolo?

Když si budete vybírat přilbu, nevybírejte si podle barvy nebo značky, kterou chcete v první řadě. Každá přilba samo o sobě splňuje její základní funkci, ale jsou důležité i její další vlastnosti.

 

Přilbu si vždy před koupí důkladně vyzkoušejte, abyste si byli jisti, že vám skutečně na hlavě sedí dobře.

Zaměřte se na tyto faktory:

 • Velikost přilby – každá přilba je označena velikostí, nicméně její tvar může být specifický, stejně jako naše hlava. Vždy přilbu vyzkoušejte. Důležitý je obvod hlavy
 • Účel přilby – popřemýšlejte, k jakému účelu chcete přilbu využívat. To je velmi důležité a pomůže vám to rozhodnout se. Některé přilby jsou spíše vhodné pro rekreační cyklistiku, některé pro skutečné sportování.

Další faktory:

 • Atest přilby – je označení, že přilba vyhovuje normě EN 1078. Někteří světoví výrobci mají na přilbách i označení TÜV (testována nezávislými zkušebnami TÜV ) a GS (Geprüfte Sicherheit – odzkoušená bezpečnost). Tyto značky jsou značky jakosti, které deklarují standard v kvalitě a bezpečnosti.
 • Upínání přilby – jedním z nejdůležitějších faktorů je způsob upínání přilby. Zejména při výběru dětské přilby na kolo je velmi důležité, aby přilba opravdu držela. Zaměřte se na nastavování upínacích popruhů.
 • Větrací otvory – již zmiňované větrací otvory jsou také velmi důležité. Ujistěte se, že otvory nejsou příliš velké a že jsou alespoň přední otvory chráněny síťkou proti hmyzu.

Při výběru přilby bude pro vás důležitá samozřejmě také cena samotné přilby.

Ty levnější a jednodušší modely se pohybují v cenách od 480 až 720 Kč, až do ceny 2409 až 4820 Kč, například u přileb určených pro cyklokros. Dětské přilby na kolo jsou o něco levnější. Jejich ceny se najdete pohybovat od zhruba 480 Kč, kvalitnější jsou zhruba za 963 až 1200 Kč. Jako u každého druhu zboží platí, že cena se zvyšuje s kvalitou produktu. Případně se značkou. My doporučujeme zlatou střední cestu, ale konečný výběr v tomto směru necháme na vás. Cena za dobrou přilbu se pohybuje mezi 1200 až 2890 Kč.

 

V čem tedy spočívá dražší cena přilby?

Dražší přilba by měla být:

 • Lehčí
 • Má lepší odvětrávání
 • Lepší ventilace vzduchu
 • Lepší aerodynamika
 • Modernější materiál
 • Modernější technologie použité při výrobě
 • Lepší dostupnost náhradních dílů
 • Větší výběr příslušenství
 • Má více reflexních prvků
 • Je krásnější

Ať je vaše helma hlavně pohodlná


Mnoho, zejména rekreačních cyklistů neví vždy přesně, jak má správně přilba sedět. Přilba musí být také pohodlná na nošení. Nezapomínejte, že někdy se možná pojedete jezdit na několik hodin.

Vaše přilba vám tedy musí nejen dobře sedět, ale musí se vám také dobře nosit. V tom případě spolehlivě splní v případě potřeby i její účel.

Když si půjdete vybírat přilbu na kolo, je vhodné si změřit obvod vaší hlavy, a to několik centimetrů nad uchem.

Některé helmy se dokonce dají vzadu i přesně nastavit. Při zkoušení přilby povolte stahování a následně po nasazení jej dotáhněte.

Zatím, bez zapnutí přilby, se zkuste mírně předklonit, případně jen pokývněte hlavou ze strany na stranu.

Přilba by měla stále na hlavě držet. Pokud má helma tendenci spadnout, není to ta správná velikost. V opačném případě si pak zkontrolujte přilbu po celé jejím obvodu. Nesmí vás nikde tlačit!

Většinou se přilby na hlavu označují těmito velikostmi podle obvodu vaší hlavy:

 • S – 50 až 54 cm
 • M – 54 až 58 cm
 • L – 58 až 62 cm
Doporučujeme vám vyzkoušet více druhů od různých výrobců. Jen tak zjistíte, která přilba vám nejlépe sedí. Případně zkoušejte různé modely od stejného výrobce.

Hygiena přilby na kolo


Všichni se přirozeně potíme, to jistě víme. Víme i to, že při sportu je to ještě o něco víc. Proto je také hygiena při výběru přilby velmi důležitá.

přilba na kolo POC

Již jsme zmiňovali, že velmi důležité je odvětrávání na přilbě prostřednictvím otvorů. Ty zabezpečují, aby teplo, které se v přilbě hromadí, unikalo přirozeně.

Dalším důležitým kritériem, co se týče hygieny, je vyjímatelná vnitřní stélka. Tu však nemá každá přilba na kolo.

Pokud ji přilba má, bývá většinou připevněna pouze suchým zipem. Je tedy velmi jednoduché kdykoli ji vyjmout a vyprat.

Kvalitnější modely mají výstelku vyrobenou z antibakteriálního materiálu, který se nazývá X – static.

Tento materiál obsahuje ionty stříbra, díky čemuž ničí bakterie a má schopnost zamezit hromadění zápachu.

Přečtěte si další užitečná kritéria v tomto článku.

Jak má být vybavena správná cyklistická přilba?

 • Nastavitelný štít – ten je vynikající pomůckou zejména při ostrém slunci. Ochrání vás však i před hmyzem, větvemi stromů či blátem. Pokud však jezdíte rychle nebo závodně, kšilt vám může bránit ve výhledu.
 • Cyklistický šátek – ten se skvěle hodí pro chladnější jarní nebo podzimní dny. Je užitečná jako ochrana před studeným větrem. Když je venku příliš horké počasí, zabraňuje stékání potu do tváře.
 • Integrovaná blikačka na přilbu – pokud jezdíte často i v noci, blikačka se vám nesmírně hodí. Někdy je přilba vybavena pouze lepším polstrováním, které rovněž splňuje tento účel. Blikačka na přilbě je také ideální hlavně pro děti.

Na závěr lze říci jen tolik, že není třeba zapomínat, že investice několik stovek korun vám může zachránit i život.

 

4.6/5 - (8 votes)

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno

Jakub
Jakubhttps://www.fitnesaci.cz
Sportu se věnuji odmalička. Hraju fotbal a ve volném čase rád cvičím. I proto jsem se rozhodl založit tento web. Neustále se v této problematice vzdělávám. V mých článcích se budu snažit přiblížit vám můj pohled na věc.