DomůSportVodní sportyJak vybrat nejlepší kajak a nafukovací člun?

Jak vybrat nejlepší kajak a nafukovací člun?

Spousta sportovních aktivit a náčiní má svůj původ v minulosti, kdy byly používány především pro pracovní a užitkové činnosti lidí. Právě takovým je i kajak. Ten je však dnes používán pouze pro zábavu a sport. Zajímavostí je, že kajak byl vynalezen před více než 6 000 lety, kdy jej vynalezli domorodí obyvatelé Kanady a Grónska. Dnes je populární ve většině zemí světa a od roku 1936 také kajak a vodní slalom patří mezi olympijské disciplíny.

Nejlepší kajak – TOP 9

Co je to kajak?

V minulosti se kajaky používaly jako dopravní prostředky a sloužily na řekách, jezerech nebo na pobřežích. Teprve v 19. století se našlo i sportovní uplatnění kajaku a začal se používat na řadu sportovních disciplín a závodů na hladké vodě.

Kanoistiku, která je tedy druhem sportu na kajaku, lze považovat za sport, ale také formu relaxu a odpočinku.

Kajak je vcelku malé, pádlem poháněné plavidlo. Pochází ze severských oblastí. K jeho pohonu se používá kajakářské pádlo. dvojpádlo.

V tom spočívá jeho hlavní rozdíl vůči příbuznému kánoi, které má jen jednostranné pádlo. V kajaku se sedí.

Jak vybrat kajak?

Pokud jste zkušený kajakář, určitě není vyloučeno, že byste mohli sami chtít vlastnit kajak. Na první pohled by se mohlo zdát, že se jedná o velmi nákladnou záležitost, ale kajaky jsou v současnosti mnohem dostupnější a pokud jste milovníkem tohoto sportu, není žádný důvod, proč byste ho nemohli mít.

Při výběru kajaku je v první řadě důležitý účel, pro který chcete kajak používat.

Podle toho se kajaky člení na tyto kategorie:

 • na divokou vodu – tyto kajaky jsou o něco kratší než ty, které se používají pro turistické účely. Při splavování divokých vod je především důležité, aby měli vysokou odolnost a také točivost, protože s nimi budete muset manévrovat v bouřlivých vodách, mezi kameny a v peřejích. Ve srovnání s kajaky, které se používají na moře, jsou tyto o něco pomalejší. Tím, že jsou kratší obvykle nemají žádný zavazadlový prostor, čili jsou vysloveně určeny ke splavování a pro adrenalinové nadšence.
 • turistické kajaky – chcete-li probádat klidné vody a spíše relaxovat, hledejte kajak, který je o něco delší, a to 3 až 4 metry. Obvykle se v něm nachází i malý zavazadlový prostor, takže bude ideální i pro menší výlety a putování po řekách a jezerech.
 • rychlostní kajaky – tyto kajaky jsou většinou vyrobeny z karbonu a je je nejlepší kupovat ve specializovaných prodejnách. Jsou ideální pro sport a výkonnostní pádlování na rovné a mírné vodě. Jejich výhodou je rychlost a lehkost. Nejsou však ideální pro začátečníky, neboť se mohou velmi snadno přetočit.
 • nafukovací kajaky – jsou ideální alternativou pro začátečníky a pro ty, kteří si chtějí užít přírodu trochu jinou formou. Na rozdíl od pevných kajaků se dají bez problémů poskládat do auta a tím pádem je můžete převážet kdekoli budete chtít. Obvykle je tento kajak vybaven také odnímatelným sezením a jeho váha je asi 10 kilogramů.
 • mořské kajaky – jsou sofistikovanější druhy kajaků, protože mají v sobě častokrát zakomponované i kormidlo z důvodu, že slouží k dlouhému kajakování. Jsou rychlé, stabilní i pohodlné k sezení. Bez problémů v nich zvládnete i několikadenní putování na řekách či na moři. Obvykle jsou vybaveny také prostorným a voděodolným zavazadlovým prostorem, takže do nich vejdete vše potřebné. Jejich základní nevýhodou je, že jsou pomalejší.

Jakou velikost kajaku potřebuji?

Při výběru kajaku si musíte vybrat kajak, který je dostatečně pevný aby vás unesl, dostatečně dlouhý, aby vám poskytl prostor pro nohy a dostatečně široký, abyste se do něj pohodlně vešly.

To, kolik místa budete potřebovat závisí na vašich potřebách a preferencích, proto si před koupí dvakrát zkontrolujte nosnost kajaku, jeho délku a šířku a ujistěte se, že rozlišujete mezi celkovou šířkou kajaku a šířkou kokpitu kajaku.

Tím však úvahy o velikosti nekončí. Musíte si zodpovědět ještě několik otázek.

Plánujete vzít s sebou nějaká zavazadla nebo jiný náklad?

Pokud ano, budete si muset být jisti, že váš kajak je dostatečně prostorný pro uložení vašich věcí a dostatečně pevný, aby unesl jejich váhu spolu s tou vaší.

Pokročilí kajakáři mohou preferovat déle, užší kajaky, které mají tendenci plavit se rychleji a vydrží i dlouhé vzdálenosti. Rekreačním kajakářům bude pravděpodobně stačit kratší a poněkud širší kajak.

Odolnost kajaku

Dokonce i v klidnějších podmínkách mohou kajaky narazit na mělčí břehy a skryté kameny. V těchto chvílích se vyplatí mít kajak, který je dostatečně odolný.

Druhy materiálů pro výrobu kajaku

 • dřevo,
 • sklolaminát,
 • kompozit,
 • termoplast,
 • polyesterová tkanina s nánosy syntetických kaučuků,
 • karbon.

Charakteristika jednotlivých druhů materiálu

Plast se obvykle používá při výrobě mořských kajaků. Jeho velkou výhodou je, že je odolný a má také dlouhou životnost. Má však také vyšší hmotnost a drsnější povrch. Vybírejte si spíše měkčí plastové materiály, které jsou méně náchylné k prasknutí.

Hlavní výhody – cenově dostupný materiál, dlouhá životnost, odolnost vůči pádu a odolnost vůči nízkým i vysokým teplotám;

Hlavní nevýhody – těžký materiál.

Karbon je dražší druh materiálu, který spíše používají prestižnější značky. Jeho výhodou je, že je mnohem lehčí v porovnání s plastem, má perfektní skluz, a proto se používá především pro rychlostní kanoistiku. Je však křehký a také výrazně dražší než jiné materiály.

Hlavní výhody – elegantní vzhled, lehkost, snadná manipulace;

Hlavní nevýhody – křehkost, vyšší cena.

Sklolaminát má velmi podobné vlastnosti v porovnání s karbonem a je jeho levnější variantou. Je pružný, ale také o něco těžší.

Hlavní výhody – lehký materiál, snadná manipulace, vzhledný materiál.

Hlavní nevýhody – náchylnost k poškození, vyšší cena oproti plastu.

Hmotnost

Hmotnost kajaku může výrazně ovlivnit jeho přenosnost. Kajakáři, kteří plánují přepravovat své kajaky z místa na místo, by měli při nákupu kajaků zvážit hmotnost. Pokud patříte do skupiny lidí, kteří plánují jezdit na kajaku jen zřídka, doporučujeme vyzkoušet mimořádně skladný a lehký nafukovací kajak.

Nosnost

Nosnost kajaku ovlivňuje, kolik věcí dokáže unést a hlavně to, jak těžký může být jeho pasažér. Kajakáři, kteří plánují vícedenní dobrodružství, budou potřebovat kajak s větším úložným prostorem a vyšší nosností. Pokud patříte do skupiny hobby kajakářů, nemusíte nosnosti věnovat příliš velkou pozornost.

Doplňky ke kajaku

Ať už se chystáte rychlostní kanoistiku nebo chcete kajak jen pro volný čas, vždy budete potřebovat několik hlavních doplňků. Jsou jimi:

Vodotěsný kufr

Je ideálním doplňkem k mořským kajakům, pokud se chystáte sjíždět na několik dní. Díky němu sbalíte na vaši cestu spoustu věcí a i kdyby se kajak převrátil, dostane se do kufru jen minimum vody. V každém případě je doporučeno balit důležité části výbavy, jako je například vařič, do menších vodotěsných vaků. Některé mořské kajaky mají dokonce zavazadlový prostor jak vzadu, tak vpředu, proto tam skutečně sbalíte vše, co potřebujete. Máte-li na kajaku pouze jednu komoru, snažte se ji zbytečně nepřetěžovat, jinak by mohl být zbytečně váš kajak nakloněn na jednu stranu.

Kormidlo

Je třeba pouze v případě delšího splavování hlavně na mořských kajacích. Pokud budete čelit větru nebo potřebujete-li zajistit, aby se vám kajak dobře ovládal, je kormidlo ideální. Pokud máte dobře obratný kajak nebo vám jde především o sportovní vyžití, kormidlo není zapotřebí.

Sezení

Je ideální zaměřit se na něj především, chcete-li v kajaku opravdu relaxovat nebo já delší plavby kajakem. Sezení je vždy ideální si před koupí vyzkoušet, protože vám může sednout jen určitý typ sezení.

Kolik stojí kajak?

Pokud se rozhodnete pořídit si kajak, samozřejmě se nejedná o zcela malou investici. Má význam především tehdy, chcete-li se této sportovní aktivitě věnovat. V jiném případě vám naprosto postačí kajaky, které jsou k dispozici na outdoor sportovištích.

Nejlevnější druhy kajaků jsou obvykle nafukovací a jejich cena začíná již od 3.550 Kč. Vše závisí na vašich očekáváních a požadavcích. Čím více kladete důraz na pohodlnější sezení, odolnější materiál nebo úložný prostor, tím jsou kajaky dražší. Ty nejdražší nafukovací se pohybují na úrovni 16.540 až 18.900 Kč. Kajaky z pevných materiálů naleznete v cenách od 7.085 až po 28.350 Kč.

Pokud jste tedy fanouškem tohoto druhu sportu a toužíte být flexibilní ve výběru času a prostoru, kde budete kajak používat, je ideální pořídit si vlastní.

Kanoistika – druh sportu na kajaku

Tato sportovní kázeň je dnes součástí mnoha vodních parků, proto nemusíte být vlastníkem kajaku, abyste si ji mohli vyzkoušet. Mimochodem kanoistika je velmi zdravý sport (zdroj).

Nejčastěji se provádí na umělých vodních tratích, jako jsou umělé kanály, které slouží i pro jiné sporty. Může se však také realizovat na různých přehradách či dokonce v mořích. Podle Mezinárodní kanoistické federace (International Canoe Federation) jsou její sportovní disciplíny následující:

 • rychlostní kanoistika
 • slalom na divoké vodě
 • sjezd na divoké vodě
 • maraton
 • polo na kánoi
 • kanoe sailing
 • dračí lodě

Jak se kajak ovládá?

Ovládání kajaku není zdaleka určeno pro začátečníka. Je potřebný minimálně určitý trénink na souši, kdy si člověk osvojí základní triky jeho ovládání.

V případě kajaku je sportovec otočen vždy ve směru jízdy. K pádlování se používá dvoulisté pádlo. To je většinou vyrobeno z vláken karbonu a kevlaru. Křídla pádla jsou vždy speciálně vykrojena, aby zajistila správnou techniku pádlování.

Chcete-li se plavit po rozbouřených vodách a úzkých průchodech, musíte se umět pohybovat obratně a rychle.

Tito kajakáři by měli hledat kajak, který má velmi dobrou ovladatelnost. Sedací kajaky, které nabízejí více bodů kontaktu mezi tělem kajakáře a lodí, mají tendenci nabízet větší kontrolu než ty, kde se sedí na vrchu.

Kratší kajaky se také zvyknou snáze ovládat než ty delší.

Ujistěte se však, že máte s ním zkušenosti a nevyberete se na vodu bez člověka, který tuto sportovní aktivitu ovládá nebo bez předchozí zkušenosti s instruktorem. Nejlepší je absolvovat si několikrát sjíždění na uměle vytvořené vodě a teprve následně se pustit na otevřenou vodu. Je to ovšem zajímavý a vzrušující typ aktivity, kterou stojí za to si vyzkoušet.

Jaké oblečení si obléct pro jízdu na kajaku?

Při jízdě na kajaku můžete očekávat, že se dost výrazně namočíte, a to zejména pokud používáte kajak k sezení. Ideální je obléct si oblečení, u kterého vám nebude vadit pokud se namočí.

Pokud je venku horké letní počasí, můžete nosit plavky, krátké kalhoty, triko a případně boty do vody.

Pokud je venku chladnější, oblékněte si neoprenové oblečení.

Zajímají vás také další druhy outdoor aktivit? Přečtěte si také článek o paddleboarde!

4.5/5 - (8 votes)

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno

Jakub
Jakubhttps://www.fitnesaci.cz
Sportu se věnuji odmalička. Hraju fotbal a ve volném čase rád cvičím. I proto jsem se rozhodl založit tento web. Neustále se v této problematice vzdělávám. V mých článcích se budu snažit přiblížit vám můj pohled na věc.