DomůSportBrusleKolečkové brusle - Jak vybrat ty nejlepší? (NÁVOD)

Kolečkové brusle – Jak vybrat ty nejlepší? (NÁVOD)

Mrazivé, chladné počasí postupně vystřídali teplé, slunečné dny a vy s příchodem jara uvažujete o tom, že by nebylo na škodu pustit se do nějaké sportovní aktivity? Po kratším uvažování jste se rozhodli, že si pořídíte kolečkové brusle a stane se z vás vášnivý bruslař?

Pokud s koupí kolečkových bruslí nemáte žádné zkušenosti, je třeba vědět, že výběr těch správných je mnohem komplexnější, než se může zdát na první pohled. V dnešním článku vám poradíme jaké kolečkové brusle vyjmout.

TOP 5 – Nejlepší kolečkové brusle

Není to jen o tom, že si koupíte kolečkové brusle z bazaru pro jejich pěknou modrou barvu a nízkou cenu. Při výběru vhodných bruslí je třeba důmyslně zvážit všechny faktory, abyste si na nich následně mohli užívat příjemné jízdy.

Nemusíte se však obávat, my vám přinášíme přesný návod, díky kterému se vám podaří vybrat si správně, aniž byste svého nákupu později litovali.

Jaký druh bruslí?

Zásadní otázky, které je třeba si položit při koupi kolečkových bruslí jsou:

  • pro koho jsou brusle určeny
  • pro jaké účely je kupujete
  • jak často je budete využívat

Pokud jezdíte na kolečkových bruslích poprvé, určitě chcete brusle, které vám usnadní udržení rovnováhy.

Musíte hledat prvky, které podporují stabilitu. Takovým prvkem je například odolný rám, bezpečnostní řemínky na kotníky a dostaočné polstrování.

Pokud jste zkušený bruslař, který chce posunout své dovednosti na kolečkových bruslích na vyšší úroveň, hledejte co nejsnazší brusle s nízkým profilem.

Při sestavování tabulky nejlepších kolečkových bruslí jsme hodnotili každý produkt z hlediska pevnosti, odolnosti, polstrování a typu terénu, pro který jsou brusle nejvhodnější.

V případě, že máte s bruslením jen minimum zkušeností, jste nováček a brusle využijete jen při večerní jízdě v místním parku, tak by pro vás byly nejvhodnější volbou rekreační brusle.

Ty jsou vyráběny z měkčích, poddajnějších materiálů, což vám během jízdy zajistí stoprocentní komfort. Je však třeba počítat s tím, že tyto druhy bruslí disponují se slabší kvalitou.

Snáze se opotřebovávají a jsou náchylnější k poškození. S pravidelnou údržbou však umíte rozhodně prodloužit jejich životnost.

Pokud však už máte nějaký ten pátek odbruslený, určitě neváhejte sáhnout po fitness bruslích. Ty se řadí mezi nejoblíbenější a nejprodávanější třídu.

Můžete si vybrat z širokého výběru. A opravdu každý si zde najde to své, co mu bude vyhovovat. Vstupní modely mají klasické šněrovací zavazování, ale najdete i brusle s modernějším systémem zapínání.

Dětské kolečkové brusle

Zvažujete koupi dětských kolečkových bruslí? Potom se ujistěte, že bude možná nastavitelná velikost jejich podvozku.

Díky ní se vaše děti budou moci těšit z bruslení ještě dlouhá léta, aniž byste museli zbytečně utrácet za nové modely pokaždé, jak trochu povyrostou.

Ale kdybyste to mysleli s bruslením opravdu vážně a chtěli ho posunout na jiný level, na trhu najdete různé druhy bruslí vhodných pro tréninky, zkoušení různých triků, na freestyle bruslení nebo na závody.

Mezi takové se řadí quad brusle nebo čtyřkolečkové brusle, které mají místo typických čtyř za sebou jdoucích koleček dvě vpředu a dvě vzadu.

 

Dalšími alternativami jsou také rychlostní, závodní či hokejové brusle. Ale ty se doporučují už skutečně jen pro pokročilé bruslaře.

Značka bruslí

Při výběru kolečkových bruslí je velmi důležité hledět i na jejich značku. Tentokrát nejde o to, že platíte jen za značku. Brusle Oxelo, Fila, Tempish, Roces, Worker nebo Botas jsou mnohem kvalitnější než Tesco brusle.

Velikost a tvrdost koleček

Právě velikost a tvrdost zvolených koleček budou ta, která rozhodnou o výkonnosti vašich kolečkových bruslí. Na nich závisí, jakou rychlostí dokážou jet vaše brusle a jaký terén zvládají bez problémů projet.

Základní brusle pro začátečníky mají obvykle menší kolečka než brusle pro pokročilé. Pokud tedy chcete zdolávat náročný terén při vysokých rychlostech, pravděpodobně se vyplatí investovat do kvalitnějšího páru.

Ale pokud rádi bruslíte mírnou rychlostí na chodnících a ulicích, nebudete muset věnovat příliš velkou pozornost svým kolům. Většina z nich by pro vás měla fungovat dostatečně dobře.

Průměrná velikost koleček se pohybuje od 43 milimetrů do 110 milimetrů.

Pro začáteční bruslaře jsou optimálnější menší kolečka (76 mm-80 mm). Menší kolečka zajistí tělu vyšší stabilitu během stání, ale i při samotné jízdě na kolečkových bruslích.

A také se s nimi snadněji manévruje.

Co začínající bruslaři určitě ocení během toho, jak se budou učit obezřetněji zacházet se svými bruslemi.

MENŠÍ KOLEČKA VŠAK MAJÍ I MENŠÍ RYCHLOST.

Velikost mezi 80 mm a 85 mm se řadí mezi univerzální, čili je vhodná pro všechny typy bruslařů.

Skvělá volba
Brusle Action Olaff 2v1
Brusle Olaff obsahují vložku Comfort Fit, která zajistí pohodlí a správnou polohu kotníku. Hliníkový rám, odnímatelná brzda a jiné vychytávky, na které si velmi rychle zvyknete. Velmi rychle je předěláte na zimní brusle.

Pro děti se doporučují kolečka o průměru 60 mm-70 mm. Je to velikost, při které si budou moci snadno osvojit techniku jízdy a manévrovatelnost s bruslemi.

Kolečka o velikosti 85 mm a více se vyznačují velkou rychlostí. Ty už využívají skutečně zkušení bruslaři, obvykle při závodech a závodech.

Dalším aspektem při výběru koleček je jejich tvrdost – ta se označuje od nejměkčí (74A) po nejtvrdší (97A).

  • Měkčí kolečka (74A – 80A) jsou lepší pro jízdu po nerovném, méně kvalitním povrchu, protože lépe tlumí a absorbují nerovnosti a nárazy.
  • Středně tvrdá kolečka (80A – 90A) se řadí mezi nejvyužívanější. Jsou určeny pro jízdu po chodnících pro bruslaře, rovných cestách a površích.
  • Tvrdá kolečka (90A – 95A) se doporučují na opravdu rovný, kvalitní povrch. Tato kolečka se obvykle kombinují s rychlostními a závodními bruslemi.

Pokud se plánujete bruslit s přáteli nebo se svojí polovičkou, zjistěte si, s jakou tvrdostí a velikostí disponují kolečka jejich kolečkových bruslí.

Tím pádem předejdete tomu, že se budete muset dohánět nebo čekat jeden na druhého. A můžete si klidně vychutnávat společnou jízdu.

Rám a ložiska bruslí

Rám je také jednou z důležitých věcí, ke které je třeba přihlížet při výběru správných bruslí. Kratší rám umožňuje snazší ovladatelnost bruslí, zatímco delší rám je určen spíše pro vytrvalostní jízdy. Kvalitu těchto rámů určuje materiál, ze kterých jsou vyrobeny.

Rámy z hliníku se rozhodně považují za kvalitnější a lépe odolávají nárazům než jejich plastová alternativa.

Ložiska bruslí nemají vliv jen na rychlost vaší jízdy, ale také na její samotnou kvalitu.

Ložiska se značí zkratkou ABEC (Annular Bearing Engineering Committee) a nesou číslování od 1 po 9. Toto číslování je ukazatelem přesnosti, s jakou byla ložiska vyrobena.

Přičemž čím vyšší označení nese ložisko vašich bruslí, o to podrobnější bylo jeho zpracování při výrobě. Tedy je také kvalitnější a odolnější.

Podvozek bruslí

Právě o podvozek bruslí, neboli nože, se zachycují kolečka. Při jejich výběru si zjistěte, jaká je maximální velikost koleček, která o ně můžete uchytit.

Pro náročné
Brusle Worker Adriane
Dámské fitness brusle s odpruženými kolečky a kvalitními ABEC ložisky. Lehce se obouvají a drží kotník v té pravé poloze.

Tím pádem, pokud se vám vaše kolečka budou později jevit příliš malé nebo pomalé, nebudete mít problém s jejich výměnou a nebudete si muset kvůli tomu kupovat kompletně nové kolečkové brusle.

Dále se snažte ujistit, že nože vašich bruslí nebudou plastové (což se nejčastěji využívá u dětských bruslí).

Brusle s těmito noži mohou být sice levné, ale v porovnání s jejich nízkou kvalitou to nebude žádná výhra. Raději sáhněte po kompozitních nožích nebo vyrobených z hliníkové slitiny.

Pohodlnost bruslí

Při výběru bruslí hleďte na to, aby vám jejich látka těsně obepínala nohu. Větší pantofle by na vaší noze nebyla dostatečně těsná a pro nedostatek opory byste mohli skončit s nepříjemnými otoky, puchýři a odřeninami.

To by vám jen zbytečně ztrpčilo vaše zážitky z bruslení.

Dokonce se doporučuje při výběru boty sáhnout na o půl čísla menší než obvykle nosíváte. Jelikož vnitřní výplň se v průběhu používání přizpůsobí tvaru vaší nohy.

Ke zmírnění nepohodlí a zajištění správného přizpůsobení jsou kolečkové brusle obvykle vystlané plyšovou výstelkou. Pokud máte kvalitní pár bruslí, tak na materiálu výstelky obecně až tak nezáleží.

No na druhé straně dávejte pozor i na to, aby vás bota netlačila a vy si nezvolili velikost, která by byla příliš malá.

Brusle si vyzkoušejte nejen vestoje, ale zkuste se v nich i mírně předklonit, jako kdybyste se bruslili. Tak se můžete ujistit, zda vám brusle budou vyhovovat i během jízdy.

Koupí kolečkových bruslí si nejen obohatíte svůj volný čas strávený venku na čerstvém vzduchu. Ale uděláte i něco prospěšného pro své zdraví.

Bruslení má spoustu benefitů – posílíte si díky němu vaše dolní končetiny, zlepšujete svou vytrvalost a hezky se zadýcháte, čímž kvalitně prokrvíte své tělo.

Nejprodávanější kolečkové brusle – přehled

4/5 - (4 votes)

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno

Jakub
Jakubhttps://www.fitnesaci.cz
Sportu se věnuji odmalička. Hraju fotbal a ve volném čase rád cvičím. I proto jsem se rozhodl založit tento web. Neustále se v této problematice vzdělávám. V mých článcích se budu snažit přiblížit vám můj pohled na věc.