DomůFitnessSportovní inteligentní hodinkyKrokoměr. Jak funguje a k čemu přihlížet při jeho nákupu?

Krokoměr. Jak funguje a k čemu přihlížet při jeho nákupu?

Krokoměr, jinak nazývaný také jako pedometr, je na první pohled nenápadný přístroj, jehož hlavním úkolem je počítání a měření vašich kroků.

Určitě jej ocení lidé, kteří chtějí žít aktivnějším životním stylem, senioři ale využívá se i při intenzivním váhově redukčním programu.

Kromě toho jej využívají i aktivní sportovci, kteří chtějí mít přesný přehled ve svých podaných výkonech.

Krokoměry jsou skvělým doplňkem také pro nordic walking a outdoorové sporty.

V následující tabulce jsme pro vás vybrali 5 nejlepších krokoměrů.

Jedná se o náš výběr, který jsme sestavili podle různých kritérií a hodnocení zákazníků.

Doporučujeme vyzkoušet tyto krokoměry

Čím jsou však tyto malé přístroje tak výjimečné?


Krokoměr a jeho základní modely slouží hlavně k počítání a měření odbavených kroků, které během nošení tohoto přístroje uděláte.

Počet kroků je velmi cenný údaj, který vám umí prozradit hned několik dalších informací. Pomocí počtu kroků se umíte dostat k počtu spálených kalorií, ujetou vzdálenost nebo počet překonaných pater.

Ovšem modernější typy jsou vybaveny skutečně bohatou škálou vymožeností. Kromě toho, že slouží k měření „odmakaných“ kroků vám například:

  • Pomáhají s monitorováním zdravotního stavu
  • Obsahují motivační funkce, které vás donutí k častějšímu pohybu
  • Monitorují průběh spánku a slouží k měření jeho kvality
  • Jsou vybaveny automatickou synchronizací s iOS nebo Androidem
  • Počítají spálené kalorie během chůze/pohybu
  • Zobrazují čas

Tyto přístroje jsou skutečně vybaveny širokospektrálně a každý si najde pro sebe ten správný, který bude vyhovovat jeho požadavkům.

Pre nenáročných
Krokoměr inSPORTline Strippy
Podsvícený displej, připojitelný k počítači přes USB, 30 denní paměť. Skvěle se připne na nohu nebo na ruku. Bezkonkurenční cena.

Druhy krokoměrů


S mechanismem prvotních krokoměrů si už zahrávalo v období slavného Da Vinciho.

Takový jednoduchý krokoměr obvykle obsahoval olověnou kuličku nebo kyvadélko a prostřednictvím něj přístroj dostával impuls k započtení kroku při každém pohybu člověka. Od té doby se však technika těchto zařízení již dávno zinovovala a zlepšila.

Stará klasika

Základní modely krokoměrů mají uvnitř zabudované pružinové kyvadélko, které se během pohybu kývá ze strany na stranu.

V periferní poloze se spojuje elektrický obvod, čímž nastává započtení provedeného kroku.

Jedná se o levnější druh. Třeba však počítat s tím, že krokoměry, které využívají pružinový systém jsou hlučnější a po určité době přestávají měřit s takovou přesností.

MEMS

Modernější verze krokoměrů využívají mikro-elektro mechanické senzory (MEMS), které jsou nejčastěji založeny na piezoelektrickém principu.

Tyto senzory následně dokáží zaznamenávat daný pohyb či akceleraci s vysokou přesností i tehdy, máte-li jej umístěn v batohu.

Umístění krokoměru


Ptáte se, kam se pořízeným krokoměrů?

Vůbec se nemusíte obávat, že by vám krokoměr překážel během sportování či aktivního pohybu. Většina těchto přístrojů má malé rozměry. Některé jsou dokonce velikosti mince.

Nejčastěji se však krokoměr umisťuje na bok v pase.

No dnešní vymoženosti nám nabízejí už i krokoměr na nohu či krokoměr v podobě náramku, který můžete nosit během celého dne. Některé z nich jsou dokonce voděodolné a monitorují i samotné plavání.

Náš TIP
Krokoměr Suunto Ambit3
Skvělý multifunkční krokoměr, který je vybaven hrudním pásem, GPS, výškoměrem, kompasem a váží pouhých 72g.

Krokoměr s citlivějšími senzory si můžete klidně hodit do batohu či do kabelky nebo převěsit přes krk na šňůrce. Krokoměr si také můžete pořídit jako mobilní aplikaci.

K čemu přihlížet při koupi vhodného krokoměru?

Způsob využití


Pokud patříte mezi seniory, kteří chtějí přilepšit svému zdraví nebo krokoměr plánujete využívat pouze ojediněle, vystačíte si s levnějšími prototypy.

Při vzácném využití se váš krokoměr nebude natolik opotřebovávat a vydrží vám i delší dobu.

Nicméně, patříte-li mezi ten typ lidí, kteří budou většinu svého času trávit někde na túrách zdolávající mohutné hory, nebo jste aktivní sportovec, který musí mít přesně zaznamenaný progres a výsledky svých tréninků případně jste se odhodlali na vážný souboj s kaloriemi, rozhodně sáhněte po modernějších krokoměrech.

Profesionální krokoměr vám pomůže mnohem přesnější a kvalitnější výkony. Navíc disponují dalšími vymoženostmi, které budou splňovat specifické požadavky i těch náročnějších uživatelů.

Funkce krokoměru


Při koupi zvažte, co přesně budete od svého krokoměru očekávat.

Obvykle všechny modely krokoměrů, kromě počítání kroků, dokážou určovat ujetou vzdálenost a čas, a spálené kalorie.

V případě, že krokoměr potřebujete jen na monitorování chůze či běhu, vystačíte si i se základním modelem.

Modely s nadstandardními funkcemi nejčastěji zahrnují aerobní kroky, čas v aerobním pásmu či stopky. Také zahrnují možnost zálohování dat do počítače a dlouhou paměť.

Pre náročných
Krokoměr Suunto Core All Black
Špičkový outdoorový přístroj, který uspokojí potřeby těch nejnáročnějších zákazníků. Obrovské množství funkcí pro měření téměř všech důležitých informací z něj činí jasného favorita v našem testu.

Při výběru krokoměru se ujistěte, že kvalita a výdrž přístroje bude vyhovovat náročnosti a zátěži, které ji vystavíte. Například dlouhodobé využívání během vícedenní túry nebo výletu. Nebo při používání na prašném, špinavém terénu.

A také, že jste si zvolili typ, který bude splňovat účely, pro které jste si jej pořídili.

Nejlepší krokoměr

4.8/5 - (9 votes)

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno

Jakub
Jakubhttps://www.fitnesaci.cz
Sportu se věnuji odmalička. Hraju fotbal a ve volném čase rád cvičím. I proto jsem se rozhodl založit tento web. Neustále se v této problematice vzdělávám. V mých článcích se budu snažit přiblížit vám můj pohled na věc.