DomůFitnessOblečeníBoty do vody - Kvalitní obuv do vody (TEST)

Boty do vody – Kvalitní obuv do vody (TEST)

S přicházející letní sezónou se blíží i frekventovanost pobytu lidí venku u vody. Základem jsou správné boty do vody.

Přinášíme vám proto článek, ve kterém vám přiblížíme základní principy výběru obuvi k moři a k vodě obecně.

Podotýkáme, že stejné principy výběru platí pro výběr dámské i pánské obuvi do vody.

Dámské modely se liší především v barevném provedení, ne však v materiálech a v kvalitě.

Kvalitní boty do vody

Nebezpečí u vody – obuv do vody jej eliminuje

Nepozornost, neznalost terénu při koupání, případně podcenění teplotních podmínek, to jsou nejčastější příčiny nehod v letních měsících.

„V nemocnici často skončí tající lidé, amatérští potápěči, plavci po skoku či pádu do vody s nárazem na hladinu, mělké dno nebo třeba na skokanskou desku. Na vině mohou být také velké vedra,“

objasňuje odborník na bezpečnost při koupání.

Právě výběrem vhodné obuvi můžeme minimalizovat riziko zranění a zajistit si tak bezpečný pobyt u vody.

Aby váš výběr byl dobrý, věnujte mu dostatek času a dejte si na něm záležet. Náš článek vám v tom jistě pomůže!

Dětské boty do vody

Vedle případů tání či úpalu se lékaři na pohotovosti často setkávají také s nejrůznějšími frakturami končetin, lebky a prstů.

Ty obvykle způsobí podklouznutí bosé nohy na kluzkém či nerovném povrchu.

Slováci totiž podle odborníků stále nevěnují dostatečnou pozornost volbě vhodné obuvi.

K vodě si často nenosí žádné boty, případně volí modely se zaměřením na design bez ohledu na praktické a zdravotní hledisko.

Speciálně to platí pro děti. Z důvodu níže vyvinuté motoriky jsou náchylnější na různé pády a nehody.

Proto bychom je měli na výlety k vodě vybavit kvalitní obuví s co nejlepšími protiskluzovými vlastnostmi a zapomenout bychom neměli také na zdraví prospěšnou kvalitu dětské obuvi.

Dětské boty do vody

boty do vody

Hledáte kvalitní dětské boty do vody za přijatelnou cenu? Vyzkoušejte následující produkty. Vyberete si z různých bot za super cenu.

Žabky, sandály nebo crocsy?

„Nejčastějšími zraněními na tuzemských venkovních koupalištích jsou různorodé pohmožděniny, a to především končetin a hlavy po nárazu. Těsně za nimi se pak objevují zranění z důvodu uklouznutí. Mezi ty se řadí zejména podvrtnutí paty či úrazy prstů a jejich následné zlomeniny. Lidé by měli pohybu na koupališti věnovat stejně zvýšenou pozornost jako provozu na silnici. Velmi důležité jsou i správně zvolené boty,“

objasňuje Ján Behúň ze Slovenské společnosti pro ortopedii a traumatologii.

Boty do vody nebo na koupaliště by měly splňovat hned několik specifických požadavků.

„V první řadě by boty k vodě měly mít protiskluzovou podrážku, která zabrání uklouznutí nohy po kluzkém povrchu. Důležitá je dostatečně pevná stélka. Bota se samozřejmě nesmí ani rozmáčet,“ dodává ortoped.

Pokud se v botách pohybujete delší dobu, měly by být také prodyšné.

Slováci často vyrážejí k vodě v žabkách, které však neposkytují noze dostatečnou oporu a ta v nich snadno proklouzne. „Takové boty se hodí na písek, možná do suchých podmínek s rovným terénem, ​​ale ne na koupaliště, k rybníku nebo snad na skálu,“ vysvětluje Ján Behúň.

Gumové sandály typu Crocs pak ortoped doporučuje na kratší dobu, ale nehodí se na příliš dlouhé nošení.

S výběrem pomůže certifikace

Jak si tedy boty z široké nabídky vybrat?

Klíčem ke správnému výběru může být certifikát obuvi, kterých se na Slovensku uděluje hned několik.

„Certifikát kvality například zaručuje protiskluzové vlastnosti boty, garantuje odolnosti vůči potu či vylučuje přítomnost těžkých kovů v materiálu. Taková obuv by měla zároveň splňovat náročná hygienická kritéria vystavená vyhláškou Ministerstva zdravotnictví ČR. Další zkoušky a certifikace se zaměřují například na váhu boty nebo odolnost materiálu proti ohybu a oděru.Všechny tyto vlastnosti se pak hodí například pro pracovní nebo letní obuv.“

popisuje Tomáš Jurák ze společnosti zabývající se výrobou specializované obuvi.

A dodává, že certifikovaná obuv, paradoxně, nemusí být dražší než její nevyzkoušené kolegyně. Například letní sandály se pohybují od 10 do 30 eur.

Podle ortopedů bychom v případě výběru obutí měli myslet na cenu až ve druhé řadě. Neboť jak Slováky a Slovenky vybízí lékař Jan Běhoun: „Finanční efekt je po sčítání nula od nuly a zničené nohy za to nestojí.“

Ještě předtím, než se vypravíte na nákupy, je nutné si uvědomit, na jakou vodu vlastně chcete vyrazit.

Jestli si jen jednou za rok zapádlujete na kánoi nebo se vodáctví hodláte věnovat intenzivněji a budete sjíždět divokou vodu.

Je jasné, že vodácké vybavení se bude podle potřeby lišit v mnoha atributech, a v neposlední řadě se bude lišit také v ceně.

Budete-li se chtít věnovat vodním sportům dlouhodobě, pravděpodobně víte, do čeho jdete a už s vodou jako živlem máte vlastní zkušenosti.

Nepotřebujete tedy radit.

Proto se tento článek bude věnovat spíše vodní turistice a vzít k srdci by si jej měli zejména lidé, kteří například na vodě jako vodáci ještě nikdy nebyli, a tedy nevědí co a jak.

„Na vodě je mokro“

Důležité je, abyste rychle odbourali představu, že na vodě budete stále v suchu. Na vodě je mokro, je to prostě tak.

A na to je třeba se připravit! Jednoduše řečeno, vše, co si se sebou na vodu berete, může být na konci vašeho výletu vlhké, mokré nebo úplně promočené.

Počítejte tedy s tím, že věci, které si berete sebou, by měly být vodě odolné a voda by jim neměla vadit.

Materiály odolné vůči vodě by proto měly být samozřejmostí. Chceme vás hlavně vystříhat před levnými výrobky pocházejícími z Číny.

Ty jsou sice mnohdy cenově zajímavé, avšak ani zdaleka nedisponují kvalitativními vlastnostmi vhodnými pro bezproblémové používání.

Co na sebe, když jdu na vodu

Spousta vodáků jezdí na své výjezdy třeba jen v plavkách, jenže ty vás neochrání před ostrým letním sluníčkem.

Proto je vhodnější vybrat ze šatníku i nějaké ty „kraťasy“ a lehké tričko nejlépe s dlouhými rukávy, které lze podle potřeby vyhrnout.

Oblečení by nemělo být příliš savé, aby po případném namočení rychle uschlo.

Pro případ, že by na vodě foukalo, je dobré si s sebou vzít i nějakou lehčí mikinu nebo větrovku, ve které se člověk zapaří a není mu taková zima.

I kdyby pršelo, nikdy si neberte na vodu pláštěnku nebo něco podobného. V případě otočení lodi byste se do takové věci mohli snadno zamotat. Lepší je volit oblečení více „na tělo“.

Pro nohy jsou vhodné například boty do vody nebo uzavřené boty s pevnou patou. V žádném případě si na vodu neberte sandály, pantofle nebo crocsy.

Taková obuv do vody neochrání vaše nohy před kamením na dně můžete je akorát tak ztratit.

Neoprenové boty

Další variantou je zakoupit si nebo zapůjčit neoprenový komplet. V horku to nemá cenu, zbytečně by vám bylo horko.

Pokud však chcete sjíždět nějakou studenější vodu nebo si vyrazit na vodu už na jaře, neopren je k nezaplacení.

Vodácký neopren se liší od potápěčského především střihem v horní části. Ten vodácký vám musí umožnit volný pohyb rukou při pádlování, a proto nahoře končí širokými šlemi.

Neopreny s krátkým či dlouhým rukávem tedy nejsou pro vodáky vhodné.

Takové vysoké neoprenové kalhoty dobře doplní vodácká bunda, která vám zajistí teplo a relativně sucho.

Skvěle se k nim hodí také neoprenové boty, které vás oproti obyčejným plátěným botám do vody zahřejí a většinou mají i pevnější střih a funkčnější podrážku (což oceníte hlavně při vystupování nebo pohybu po kluzkých kamenech).

4.4/5 - (8 votes)

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno

Jakub
Jakubhttps://www.fitnesaci.cz
Sportu se věnuji odmalička. Hraju fotbal a ve volném čase rád cvičím. I proto jsem se rozhodl založit tento web. Neustále se v této problematice vzdělávám. V mých článcích se budu snažit přiblížit vám můj pohled na věc.