DomůFitnessOblečeníFunkční tričko - Pánské a dámské + (SUPER CENA)

Funkční tričko – Pánské a dámské + (SUPER CENA)

Funkční tričko je vynikající hned z několika důvodů. Při jakékoli fyzické aktivitě nebo naopak v zimě, kdy má člověk na sobě více vrstev oblečení, se lidské tělo potí. Pot z těla je nejvhodnější odvézt z těla co nejrychleji. K tomu slouží právě funkční triko, které zabrání podchlazení organismu, a má také řadu dalších výhod.

Nejlepší funkční oblečení – Náš výběr

Vlastnosti funkčního trička

Funkční tričko je vyrobeno ze speciálních vláken, která pomáhají odvádět pot z těla a dokážou také izolovat před chladem.

Když se ohlédneme do historie, toto triko vzniklo někdy v 90. letech, kdy bylo oblíbené především u nadšencem outdoor sportů. Od té doby se však jeho popularita značně rozšířila. Dnes už jej naleznete v různých módních i barevných provedeních.Funkční tričko

Nejdůležitější vlastnosti funkčního trička:

 • dokáže odvádět pot z pokožky;
 • nechladí na těle, protože je tekutina absorbována dovnitř tkaniny;
 • nezvyšuje svou váhu při absorbování potu;
  rychle schne;
 • nebrání v pohybu;
 • dokáže ochladit, ale i zahřát (například při běhu v zimě).

Pokud chodíte například na túry, funkční triko je pro vás opravdu ideální. Je také vhodné ke cvičení nebo jen v případě chladného počasí. Obléknete-li si funkční triko na kteroukoli z těchto aktivit, budete cítit značný rozdíl.

Klasické bavlněné tričko nebo oblečení ze syntetického materiálu, bude při každé aktivitě dříve či později promočeno. Proto pokud si nechcete brát s sebou na túru nebo na sportování hned několik kusů, funkční triko je ideálním řešením.

Proč si koupit funkční triko?

Jak je již zmíněno výše, největší výhodou tohoto trička je, že je vyrobeno ze speciálních vláken, která mají schopnost odvádět pot od pokožky. Následně je schopno přestupovat do dalších vrstev oblečení, odkud se odpaří. Právě díky tomu velmi rychle schne, nebude chladit a také ochrání před případným přehřátím nebo i nachlazením.

Úžasné vlastnosti funkčního trička

Pokud máte suchou pokožku a nemáte tedy například mokrá záda, vaše pokožka se ochlazuje pomaleji, nevysušuje se a tělo zůstává v teple. Zde jsou jeho další výhody:

1. Ochrana před studeným počasím

V nabídce naleznete trička pro mírné, střední a extrémní podmínky. To znamená, že si skutečně můžete vybrat tričko podle toho, kam se chystáte nebo k jakým účelům jej potřebujete nejčastěji. Velká výhoda je tedy ta, že nemusíte mít na sobě spoustu vrstev, abyste zajistili, že vám nebude zima.funkční tričko

2. Neomezuje v pohybu

Zatímco množství vrstev oblečení a propocené tričko může být skutečně nepohodlné k nošení, funkční tričko žádným způsobem neomezuje. Nebrání vašemu pohybu rukou a těla, což je při sportu nebo turistice velmi důležité. Termo materiály umožňují pohodlný pohyb a navíc řídí vlhkost, což je velmi důležité. Výrobci se také snaží o to, aby byl materiál vždy dostatečně pružný.

3. Outdoor aktivity budou mnohem příjemnější

Určitě znáte ten pocit, kdy se při turistice nebo při jakémkoli sportu necítíte příjemně právě proto, že jste zpocený. Toto účinně a efektivně řeší funkční tričko. Můžete mít i další funkční oblečení, ale právě triko je to nejdůležitější. Je ideální pro jakékoli činnosti od horských túr, přes lyžování, horolezectví, kolo či jiné outdoor sporty. Díky němu si tyto aktivity budete moci užívat mnohem déle.

4. Šetří vnitřní energii vašeho těla

Velice podstatnou vlastností je ta, triko vás chrání před ztrátou tělesného tepla, díky čemuž šetří i vaši vnitřní energii. Funguje jako určitý termoregulátor.

Pánské funkční triko

To vybírejte podle toho, kam se bude nosit. Přestože je toto triko univerzální, je důležité znát vaše očekávání, a tedy zda potřebujete, aby vás více zahřálo nebo aby dobře odvádělo pot. Nejtypičtější střih triček pro pány je buď klasické triko s krátkým rukávem nebo triko s dlouhým rukávem.

Dámské funkční triko

Výbornou zprávou je, že v současnosti designéři nabízejí opravdu široké možnosti a také dámská funkční trička vypadají opravdu stylově a vkusně. Na trhu najdete spoustu provedení od klasických nebo sportovních tílek, přes trička s krátkým rukávem až po dlouhá trička. Stejně, jako je tomu v případě pánských triček, zohledněte především účel, pro který chcete tričko nosit.

Termoprádlo

Termoprádlo je samostatný druh funkčního trička, jehož hlavní rozdíl spočívá v tom, že se liší změnou tkaniny. Termoprádlo má jiný poměr materiálu ve tkanině, a tedy má hlavně vyšší procento termosložky. Na rozdíl od něj má prádlo, které je určeno především pro nošení v létě, vyšší poměr vlákna, které se nazývá odvodové.

Materiál

Pokud jste sportovec nebo potřebujete toto triko nosit často a dlouho, zajisté oceníte funkční prádlo, které je obohaceno o takzvané nano-částice stříbra. To samozřejmě do určité míry také zvyšuje cenu oblečení, ale jeho výhoda je v tom, že tato technologie dokáže redukovat zápach.

 

Funkční prádlo je obecně nejčastěji vyrobeno ze syntetických vláken, kterými jsou:

 • PES – polyester – je ideální do horkého počasí, protože snese vyšší teploty. Dokáže dobře odvádět teplo a rychle schne. Jeho vlákna umožňují barvení, proto jej naleznete v široké nabídce barevných provedení.
 • POP – polypropylen – má velmi nízkou úroveň vstřebávání a jeho vlákna jsou pěkná. Má však také nízkou tepelnou vodivost, je lehké a ideální do chladnějšího počasí. Má odolnost vůči plísním a bakteriím. Jednoduše se bere a dokáže rychle schnout. Díky jeho pevnosti vlákna jej naleznete jen v určitých barevných provedeních, protože se jeho vlákna nedají barvit.

Kromě toho může být funkční prádlo vyrobeno i z dalších přírodních materiálů. Někdy se k jeho výrobě používají i přírodní materiály, jako je například bambus nebo vlna.

Výhody těchto materiálů:

 • prodyšnost,
 • jsou antibakteriální,
 • eliminují zápach,
 • vhodné pro delší nošení.

Co je důležité při nošení funkčního trička?

Dbejte na to, abyste na něm měli oblečené vrstvy, které jsou propustné a prodyšné. Ideální je tedy klasické bavlněné triko, protože jinak by i kvalitní funkční oblečení mohlo ztrácet svůj účinek.

Tak jako každý produkt, i funkční triko má několik malých nevýhod. Jsou jimi:

 • možnost mechanického poškození – syntetický materiál či vlna jsou materiály náchylnější k mechanickému poškození. Je proto dobré, abyste se o něj správně starali a prali pouze na jednom programu. Také dávejte pozor, aby nedošlo k vytažení nebo porušení vlákna.
 • nižší trvanlivost – s možností opotřebování souvisí i menší trvanlivost. Stává se, že vlákna ztrácejí svoji pružnost a někdy prádlo vypadá jako zašlé. Všechno však dokážete eliminovat vhodnou péčí.

Při výběru funkčního trička nezapomeňte také na správnou velikost, právě ta je velmi důležitá. Je třeba, aby tričko bylo co nejvíce přilnuto k pokožce.

Správná velikost funkčního trička zajistí všechny jeho důležité vlastnosti.

4.4/5 - (7 votes)

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno

Jakub
Jakubhttps://www.fitnesaci.cz
Sportu se věnuji odmalička. Hraju fotbal a ve volném čase rád cvičím. I proto jsem se rozhodl založit tento web. Neustále se v této problematice vzdělávám. V mých článcích se budu snažit přiblížit vám můj pohled na věc.