Fotbalové brankářské rukavice jsou nejdůležitější součástí brankářské výzbroje.
Jejich hlavním úkolem je chránit prsty a ruce brankáře před zraněním. Kromě toho pomáhají lépe kontrolovat letící míč a jsou nápomocné i při jeho odhazování a vyrážení.
Brankářské rukavice jsou díky inovativním materiálům a technologiím maximálně prodyšné a skvěle odvádějí pot.
Také zmírňují sílu střely, která by jinak padla na holou kůži.
Pouze v kvalitních brankářských rukavicích lze dosáhnout skvělých výkonů. Horší kvalita brankářských rukavic se ukazuje na horších výkonech brankáře.
Výběru těch správných rukavic je proto třeba věnovat dostatek pozornosti.
Obsah článku
- Nejlepší brankářské rukavice – náš výběr
- Na co je třeba si při výběru dávat pozor?
- Správná velikost brankářských rukavice je klíčová
- Typ rukavic vybírejte také podle povrchu a počasí
- Bez ochranných prvků to nejde
- Jak vyčistit brankářské rukavice
- Několik tipů pro správnou údržbu
- Střih brankářských rukavic
- Typ pěny rukavic
- Značky brankářských rukavic
Nejlepší brankářské rukavice – náš výběr
Na co je třeba si při výběru dávat pozor?
Nejdůležitějšími parametry při výběru brankářských rukavic jsou:
- velikost rukavic
- typ rukavic
- ochranné prvky
Správná velikost brankářských rukavice je klíčová
Správně zvolená velikost brankářských rukavic může být tím rozhodujícím faktorem zda se vám podaří zabránit gólu nebo ne.
Při výběru správné velikosti brankářské rukavice je nejdůležitější správně změřit šířku dlaně. Pak stačí naměřenou hodnotu nalézt v tabulce a znáte svou velikost brankářských rukavic.
Pozor, následující tabulka neplatí pro dětské brankářské rukavice!
Velikost brankářských rukavic | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | 11 | 12 |
Šířka dlaně v cm | Do 6 | 6 – 6,5 | 6,5 – 7 | 7 – 8 | 8 – 9 | 9 – 9,5 | 8,5 – 9 | 10 – 11 | 11,5 – 12 | Od 12 |
Typ rukavic vybírejte také podle povrchu a počasí
Při výběru brankářských rukavic musíte brát v úvahu, na jakém povrchu budete chytat. Pro každý typ povrchu jestli je to umělá, nebo přírodní tráva, či jiné tvrdé povrchy, je vhodný jiný typ rukavic.
Správně vybraný typ rukavic vám zajistí ideální přilnavost, a tím i delší životnost rukavic.
- Suché počasí – pro chytání za sucha je nutné mít brankářské rukavice se speciálním složením dlaňového materiálu. Adhezní vlastnosti pěny jsou určující pro optimální přilnavost a nejlepší výkon. Klimatické podmínky ovlivňují výkon dlaňového materiálu, proto v důsledku suchého počasí vyžadují speciální složení latexové pěny pro využití celého svého potenciálu.
- Mokré počasí – za mokra musí být materiál na dlani měkčí s otevřenějšími póry, které nadbytečnou vodu absorbují. Ideální je Aquasoft nebo A2 Aquatech.
Odolnost proti oděru – latex je velmi citlivý materiál. Častý kontakt s míčem způsobuje oděr dlaně. - Odolnost proti oděru, která rozhoduje o míře opotřebení, závisí na struktuře povrchu stejně jako na schopnosti komprese dlaňového materiálu. Čím více robustnější a hrubší latex, tím je rukavice odolnější z hlediska opotřebení. Příkladem speciálních dlaňových úprav pro tvrdé a umělé povrchy jsou D1 Durasoft a R2 Supersolid, které u svých rukavic používá Reusch nebo pěna Super Graphit u rukavic Uhlsport.
Bez ochranných prvků to nejde
Brankářské rukavice musí mít dostatek ochranných prvků, jinak by vám v brance příliš nepomohly. Zajišťují totiž maximální bezpečnost brankáře.
Nejčastějšími ochrannými prvky jsou tlumící prvky v oblasti nártu ruky.
Jako ochranný prvek lze považovat tlumící materiál na rukavici. Ten brankáře nejen ochrání, ale také zvýší jistotu zákroku. Silná vrstva latexu nebo jiného funkčního materiálu, dokáže výrazně zmírnit sílu míče.
Tato vrstva také usnadňuje chytání a držení míče a zabraňuje, aby brankáři míč vyklouzl. Tloušťka se udává v milimetrech a je klíčová při určování ceny a hodnoty rukavic.
Různé systémy na ochranu prstů pak zabraňují možnému zlomení prstů a palce. Případně chrání již postižené části ruky.
Přestože všichni výrobci těchto konstrukcí na ochranu prstů tvrdí, že flexibilitu prstů nijak neovlivňují, mnoho brankářů preferuje rukavice bez tohoto prvku. Příkladem těchto technologií je Ortho-Tec u rukavic Reusch, BIONIKFRAME od Uhlsport nebo Fingersave od Adidas.
Údržba je u brankářských rukavic opravdu velmi důležitá.
Jak vyčistit brankářské rukavice
Brankář se musí udržovat ve vrcholné formě, aby opouštěl trávník jako vítěz a prakticky totéž platí pro samotné brankářské rukavice.
Pokud chtějí být v nejlepší formě, vyžadují pozornost i mimo hrací pole. Dobrá příprava před zápasem, stejně jako pečlivé čištění poté, prodlouží jejich životnost a zaručí nejlepší šanci prezentovat svůj plný potenciál na hřišti po dlouhou dobu.
Stejně jako o jiné sportovní vybavení, tak i o brankářské rukavice musíte starat. Existuje na ně speciální šampon určený pro brankářské rukavice. Jeho použití zaručuje odstranění všech nečistot. Navíc také zlepší přilnavost pryže na straně úchopu. Zabrání se také tvrdnutí na bekendové straně rukavice.
Speciální šampon používejte pravidelně a zvýšíte tak životnost vašich brankářských rukavic.
Řiďte se dle instrukcí na balení konkrétního přípravku.
Několik tipů pro správnou údržbu
Správná údržba je u brankářských rukavic opravdu velmi důležitá.
Přinášíme vám proto pár rad od specialistů:
Dobrá příprava
Zejména před prvním použitím se musí dlaňová část opláchnout teplou vodou. Tím na dlani nezůstane žádné mýdlo, které bylo použito ve výrobním procesu. Bude dokonale odstraněno. Teprve poté bude dlaňový latex plně schopen výkonu.
Také speciální rukavice do mokrého počasí se musí před použitím opláchnout. Nejlepší teplou vodou s teplotou mezi 35 – 40 stupni Celsia. Aktivuje se tak materiál, který zaručuje optimální přilnavost za mokra. Je důležité, aby dlaňová část zůstala namočená v průběhu celého zápasu!
Po zápase
Ani po zápase ještě není po všem. Latex je velmi citlivý materiál, který potřebuje zvláštní péči. Špina a nečistoty ovlivňují latexové rukavice, a proto je třeba je rychle odstranit.
Umyjte rukavice teplou vodou za použití speciálního šamponu pro brankářské rukavice (Reusch Glove Wash, Uhlsport Goalkeeper Glove Cleaner). Potom rukavice pomalu sušte, ale nikdy ne na přímém zdroji tepla či radiátoru.
Nechte je odpočinout
Kromě čištění je to také uskladnění rukavic, které hraje důležitou roli. Správné uskladnění zaručí, že rukavice neztratí svoji vysokou funkčnost. UV záření činí latex tuhým, porézním a křehkým. Doporučuje se proto nevystavovat brankářské rukavice intenzivnímu slunečnímu záření nebo světlu z agresivních žárovek.
Speciální brankářské tašky poskytují nejlepší ochranu před vnějšími vlivy.
Kolik vydrží?
Odolnost latexu je dobře známá veličina pro každého brankáře. Čím měkčí a jemnější je latexová pěna, tím vyšší je přilnavost. Snižuje se však její odolnost proti oděru a poškození. Je užitečné vědět, že funkční vlastnosti zůstanou rukavicím až do téměř úplného opotřebení dlaňové části.
Střih brankářských rukavic
Pokud si myslíte, že existuje jeden jediný střih rukavic pro brankáře, jste na omylu. Je jich hned několik a nejpoužívanější jsou následující:
Negativní Cut (NC)
Negative Cut se doporučuje spíše mladším gólmanům s úzkými dlaněmi. Švy jsou v tomto případě skryty uvnitř a rukavice je velmi těsná. Díky těsnému obepnutí prstů je tak zaručen lepší kontakt s míčem.
Hyla střih
Hyla střih je nepříliš známým střihem, ale je opravdu skvělý. Má vnitřní šití, ale přitom v rukavicích žádné švy neucítíte.
Rukavice je ergonomicky navržena přímo na ruku, a tak máte cit na míč přesně takový, jaký potřebujete. Volbou tohoto střihu nemůžete nic pokazit.
Roll Finger (RF)
Dalším střihem je Roll Finger, který se vyznačuje bezešvým připojením dlaně přímo k zadní straně rukavice. Je určen spíše pro brankáře s většími dlaněmi. Míč v moderním fotbale létá vysokou rychlostí, a proto se nemůžeme divit, že mnoho brankářů upřednostňuje robustnější rukavice.
Hybrid NC
Posledním střihem, který na trhu můžete zakoupit, je Hybrid NC. Tento střih kombinuje výhody střihu Negative Cut s jinými střihy. Takže, pokud nevíte, který druh střihu si vybrat, Hybrid je určen právě pro vás.
Typ pěny rukavic
Druh použité pěny předurčuje vlastnosti samotných rukavic. Tato pěna nejenže chrání ruku brankáře, ale navíc dodává rukavicím speciální vlastnosti. Nejčastěji se používají tyto typy pěny:
Contact Grip
Vysoce profesionální pěna, která má skvělé vlastnosti za mokra a vydrží opravdu neskutečné věci. I když profesionální pěny nejsou určeny pro umělou trávu, mnoho brankářů tuto pěnu na umělé trávě používá.
Giga Grip
S touto pěnou budete jako v peřince. Je krásně měkká, neskutečně drží na ruce a má ji v oblibě spoustu profesionálních brankářů.
Super Soft
Tuto profesionální pěnu výrobci používají především na juniorských rukavicích. Má podobné vlastnosti jako Giga Grip, nicméně je o něco levnější.
Značky brankářských rukavic
Jak už to u sportovních pomůcek a vybavení bývá, velkou roli zde hraje i značka.
Pojďme se proto podívat na nejpopulárnější a nejkvalitnější značky brankářských rukavic.
Mezi špičku se právem řadí brankářské rukavice značky Nike. Kultovní logo je zde symbolem pro kvalitu a dlouhou životnost.
Synonymem pro kvalitu v oblasti sportů je i značka Adidas. Jinak tomu není ani v případě brankářských rukavic Adidas. Ty nejenže disponují skvělými vlastnostmi, ale mají také vytříbené designové zpracování.
Na závěr vám dáme drobnou radu. Pokud to s chytáním a fotbalem myslíte vážně, nebojte se zainvestovat do kvalitnějšího vybavení.
Kvalitní rukavice jsou sice dražší, ale pomohou vám podávat lepší výkony a vydrží déle. Ve výsledku jsou tedy lepší investicí než levnější a méně kvalitní brankářské rukavice.