DomůSportMíčové sportyPingpongový stůl - Jak vybrat ten nejkvalitnější? + (TOP 5)

Pingpongový stůl – Jak vybrat ten nejkvalitnější? + (TOP 5)

Ať už jste aktivní sportovec nebo občasný rekreační sportovec, každý z nás rád zkombinuje pohyb a zábavu. Jedním ze způsobů, jak tyto dvě věci spojit a užít si v kolektivu dobře stráveného času je rozšíření svého sportovního sortimentu o pingpongový stůl.

Berte tento článek jako poradce, který vám pomůže objasnit základní faktory při výběru a pomůže vybrat ten nejlepší stůl pro stolní tenis, který uspokojí vaše požadavky.

Nejlepší pingpongový stůl – TOP 5

Jak vybrat pingpongový stůl?

Na první pohled vypadají všechny stoly na stolní tenis téměř stejně a zdá se, že se liší jen barvou povrchu. Ale není tomu tak, rozdílů je mnohem víc.

Proto, pokud se právě ke koupi takového stolu chystáte, máme pro vás pár rad, jak se v nabídce orientovat.

Vzpomeneme si také podle jakých kritérií vybírat a na co se při koupi zaměřit.

KVALITNÍ STŮL BY MĚL VYDRŽET NĚKOLIK LET INTENZIVNÍHO HRANÍ.

Není výjimkou, že v některých tělocvičnách jsou stoly staré i dvacet let.

Při nákupu je proto třeba postupovat s rozvahou, aby i vám nový sportovní společník sloužil co nejdéle.

Profesionálové používají pouze špičkové pingpongové stoly značek jako JOOLA, Stiga, Butterfly, Donic, DHS a Tibhar. To znamená, že obvykle by profesionální pingpongové stoly neměly mít hrací plochu tenčí než 22 mm.

pingpongový stůl

Nákup pingpongového stolu byste rozhodně neměli podcenit. Je třeba si uvědomit, že by vám měl stůl sloužit několik let.

Musí být tedy velmi kvalitní a z odolného materiálu.

Pokud bude mít hrací deska po celém svém spodním obvodu kovový rám, nebude se ani po letech kroutit. Je také rozdíl, jestli budete chtít hrát pingpong venku nebo v hale. Tomu samozřejmě musíte přizpůsobit své požadavky.

Budete hrát venku nebo uvnitř?

Zásadní volba pro každého, kdo si vybírá stůl pro pingpong. Je to velmi zásadní a první rozhodnutí. Člověk by si jej měl ujasnit dříve, než začne listovat a pátrat na stránkách či katalozích vybraného zboží.

  • Venkovní stoly (outdoor) mají obecně vyšší cenu a širší uplatnění, kvůli svým povrchovým úpravám a použitému materiálu jsou schopny odolávat vnějším podmínkám (vlhkost, sluneční záření). Díky antireflexní vrstvě/UV filtru jsou využitelné po celý rok.
  • Vnitřní stoly (indoor) jsou přirozeně levnější, neboť je zbytečné mít do domácích podmínek stoly se speciální povrchovou úpravou a pod. Dalším faktorem je samozřejmě také odpovídající prostor pro samotné hraní.

Pingpongový stůl: Hrací deska

Pokud je něco neměnného, tak jsou to rozměry hrací desky, které jsou jasně a pevně dány. Základní rozměry jsou: délka: 274 cm, šířka: 152,5 cm, výška: 76 cm.

Stůl je samozřejmě také barevně ohraničený podle oficiálních pravidel.

Pokud je ale něco opravdu důležitého, pak samotná tloušťka hrací plochy, která vytváří stabilitu, masivnost stolu a v neposlední řadě i ochranná lišta, která umocňuje životnost hrací plochy.

Chrání ji totiž před poškozením (odlomením) při hře či náhodném nárazu.

Stoly na stolní tenis

Hledáte kvalitní pingpongové stoly? Vyzkoušejte následující produkty. Mají pozitivní ohlasy na internetu a výhodnou cenu.

Hrací plocha a použité materiály

Hrací plocha a použitý materiál se liší v závislosti na ceně a identifikaci modelu.

U interiérových stolů je většinou používána deska ve formě levnější dřevotřísky (lisování z více vrstev dýhy), nebo speciálně tlakově vrstvených kompozitů, které jsou odolnější vůči poškození.

U venkovních stolů se používá několik typů desek. Nejčastější a nejlevnější volbou jsou desky na bázi laminátu. melaminu.

Lepší modely pingpongových stolů s delší životností mají desky se speciální povrchovou úpravou z vrstvených hliníkových plátů s antireflexní odrazovou vrstvou zabraňující odrazu světla a oslnění hráče.

ODRAZOVÉ VLASTNOSTI VNĚJŠÍCH STOLŮ JSOU ZCELA POROVNATELNÉ S VNITŘNÍMI DŘEVĚNÝMI STOLY.

Dalším faktorem při výběru může být samozřejmě i např. barva. Standardně se pro sportovní hru využívá zelená či modrá barva.

Občas se vyskytují i jiná barevná provedení: šedá, černá a pod. Všechny barvy mají samozřejmě vždy stejné odrazové vlastnosti.

pingpongový stůl

Konstrukce pingpongových stolů

Rámová konstrukce je další neméně důležitou kapitolou při výběru stolu.

Konstrukce je naprosto zásadní pro životnost a celkovou stabilitu stolu. Ty nejlevnější modely mají jen základní rám s jednoduchými vzpěrami.

Ty jsou vhodné pro občasné hraní s malou frekvencí skládání a rozkládání.

Vždy se vyplatí trochu zainvestovat pokud chcete mít stůl pro dlouhodobé pravidelné užívání a zakoupit lepší model.

Vybírejte tak, aby měl alespoň základní horizontální vzpěry, které umocní stabilitu celkové konstrukce a ochrání hybné části stolu.

Do komerčního prostředí, kde bude stůl pravidelně zatěžován, je vhodné zakoupit spíše stoly ze svařených pozinkovaných profilů.

Jaké jsou mechanismy skládání?

Častým požadavkem zákazníků je možnost složení stolu, případně sklopení jedné strany stolu na trénink pro jednoho hráče.

Lepší stoly tyto požadavky samozřejmě splňují au lepších značek je skládací mechanismus velmi jednoduchý a fyzicky nenáročný.

Složit takový stůl zvládne bez problémů i jedna osoba.

Manipulace se stolem na pingpong

Hlavně u venkovních stolů je důležitá snadná manipulace se stolem při jeho přesunech.

Jen u levných stolů chybí pojezd úplně. Jinak bývá pingpongový stůl vybaven pojezdem buď s plastovými kolečky (jednoduchými, zdvojenými, nejlépe pak otočnými), nebo komfortnějšími pogumovanými.

Větší kolečka jezdí lépe, ideální je, pokud má stůl možnost kolečka odbrzdit, což značnou měrou zvyšuje stabilitu stolu.

Co může pingpongový stůl nabízet navíc?

Pro vyšší uživatelský komfort je u lepších modelů stolů možnost nastavení výšky síťky a dopínání síťky bez nutnosti polohové aretace otočným regulátorem.

Dalším prvkem jsou polohovatelné adaptéry na noze stolu, které vám umožní výškové nastavení pro vyrovnání nerovností terénu.

Barva stolu

Téměř všechny pingpongové stoly se dodávají v zelené nebo modré barvě, sem tam naleznete také černý pingpongový stůl. Barvu, kterou si vyberete, je jen na vás, ani jedna z nich nemá žádnou výhodu.

Je to úplně jedno, jestli je stůl modrý nebo zelený, spíše záleží na tom, aby byla barva tmavší. Světlejší stoly mohou být občas poněkud rušivé.

Pingpongový stůl cena

Pro vnitřní stoly doporučujeme pro vášnivé hráče tloušťku hrací plochy minimálně 12 mm.

Nejlevnější 12 mm stůl, který je momentálně k dispozici, je Pongori TTT 100 s cenou 8900 Kč, takže toto je přibližně minimální cena, za kterou si můžete koupit relativně kvalitní stůl.

Avšak jen pár eur navíc vám umožní koupit mnohem kvalitnější pingpongový stůl, který vám vydrží léta.

 

Společník na celý život

Chcete-li stůl, který vám poslouží dlouhá léta a nijak se při tom nebude křivit vybírejte stůl, který má po celém spodním obvodu hrací desky kovový rám. Právě ten totiž zabrání prohnutí a jiným deformacím.

„U levnějších modelů není konstrukce vyztužená, kolečka nemají brzdy atp.

To samozřejmě ovlivňuje stabilitu celého stolu,“ varuje Ondřej Novák, dlouholetý prodejce pingpongových stolů.

pingpongový stůl

Stoly se od sebe liší také tloušťkou desky. Nejužší deska na trhu má tloušťku 4 mm a nejsilnější deska 30 mm.

Jak už jsme říkali dříve, nejmarkantnějším rozdílem je barva stolu. Nejčastěji používanou je modrá a zelená. Záleží také na druhu laku, kterým je povrch desky ošetřen.

Vyberte si stůl, který se pyšní odolným lakem, protože jen tak se po několika měsících intenzivního hraní vyhnete rozčarování ze škrábanců a odřenin.

Stolní tenis

Hledáte kvalitní vybavení pro pingpong? Vyzkoušejte následující produkty. Mají pozitivní ohlasy na internetu a výhodnou cenu.

Na detailech záleží

Když se rozhodnete, zda zvolit stůl interiérový nebo exteriérový, máte půl výběru za sebou. Potom už se soustřeďte jen na detaily, kterými se jednotlivé stoly liší.

POKUD TOTIŽ NEJSTE PINGPONGOVÝMI ODBORNÍKY, NABÍZENÉ STOLY VÁM BUDOU PŘIPADAT TÉMĚŘ STEJNÉ.

Při bližší ohledání zjistíte, že některé mají zajímavé detaily.

„Dražší stoly mívají zdvojená kolečka pro přepravu, držáky na rakety míčku a krásnější provedení,“ říká Ondřej Novák.

Například odkládací prostor pro rakety a míčky je opravdu příjemná „vychytávka“.

Díky ní vám odpadne nutnost hledání rozkutálených míčků po místnosti. Po skončení hry vše jednoduše odložíte do držáku na straně stolu a je uklizeno.

Zvolíte-li si skládací stůl, pak příjemnou možností je možnost tréninku jednoho hráče. Ve chvíli, kdy se jedna strana sklopí vzhůru, vznikne odrazová stěna a vy tak můžete trénovat bez spoluhráčů.

A nesmíme zapomenout ani na děti. Některé stoly nabízí komfort výškového polohování a některé firmy pak vyrábějí dokonce stoly přímo určené pro malé hráče.

Stačí si jen vybrat!

4/5 - (5 votes)

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno

Jakub
Jakubhttps://www.fitnesaci.cz
Sportu se věnuji odmalička. Hraju fotbal a ve volném čase rád cvičím. I proto jsem se rozhodl založit tento web. Neustále se v této problematice vzdělávám. V mých článcích se budu snažit přiblížit vám můj pohled na věc.