DomůSportMíčové sportyTurfy - Co to je? + NÁVOD, jak vybrat ty nej

Turfy – Co to je? + NÁVOD, jak vybrat ty nej

Většina hřišť na hraní fotbalu dnes zavádí umělý trávník jako náhradu za běžnou trávu. Ptáte se, proč? Má to dobrý důvod. Umělá tráva má řadu výhod oproti skutečné trávě. Hlavní problém je v tom, že na umělém trávníku nemůžete hrát fotbal se stejnými kopačkami, jaké byste použili na skutečné trávě. V tomto článku vám představíme to, jak vybrat nejlepší turfy na umělou trávu.

Nejlepší turfy – náš výběr

Proč nemůžete hrát ve stejných kopačkách jako na klasické trávě?

Ať už ovšem hrajete na umělém trávníku nebo přírodní trávě, musíte mít správný typ bot pro daný povrch, jinak bude vaše hra výrazně ovlivněna slabou trakcí.

Dobré turfy mají na podrážce malé špunty, které jsou navrženy přesně na umělou trávu. Takové kopačky jsou určeny pro tvrdší povrchy, takže místo toho, aby pronikly do trávy jako klasické kopačky, zůstávají na jejím povrchu.

To zvyšuje jejich trakci a umožňuje vám dostatečně přilnout k hustému umělému trávníku.

Jak vybrat turfy?

Na trhu naleznete obrovské množství kopaček na umělou trávu. S tisíci designů a značek, ze kterých si můžete vybrat, může být obtížné vědět, kde začít.

Abychom vám to usnadnili, sestavili jsme seznam nejlepších turfů na umělou trávu. Podívejte se na náš seznam, který vám pomůže najít perfektní pár přesně pro vaše potřeby a zároveň zlepšit váš zážitek ze hry.

Podrážka

Fotbalová obuv se liší ve více aspektech, jako je vzor kolíků a kvalita podrážky. Všechny tyto aspekty musí být vhodné pro hru na umělé trávě.

Umělá tráva vyžaduje speciální podrážky s méně výraznými klíny pro správnou přilnavost.

Používání nesprávných kopaček na umělé trávě může vést ke zraněním. Proto se doporučuje, abyste si pořídili speciální boty na umělou trávu.

Proč si koupit turfy?

Na umělé trávě jsou turfy mnohem efektivnější než běžné kopačky.

Fotbalové turfy na umělý trávník jsou také výrazně pohodlnější pro nošení, protože jsou určeny pro konzistentní interakci s povrchem trávníku.

Turfy a jejich cena

Pokud jste nováček, měli byste hledat turfy, které stojí do 900 kč.

Pokud jste středně pokročilý hráč, měli byste hledat kopačky, které se pohybují kolem 1200 – 1300 Kč.

Jako profesionální hráč, budete chtít investovat do vysoce kvalitní obuvi, která stojí více než 2500 Kč.

V případě, že kupujete dětské turfy, rozhodně se nevyplatí investovat do zbytečně drahých kousků, které stejně vaše děti vyrostou. Prohlédněte si raději levné turfy na tomto odkazu.

Je to samozřejmě jen orientační cena, je to vaše volba, kolik chcete do koupě turfů investovat.

Turfy a halovky – jaký je mezi nimi rozdíl?

Turfy mají malé výstupky na podrážce, které vám poskytnou potřebnou přilnavost při hře na umělé trávě.

Hlavním rozdílem mezi těmito typy fotbalových bot je podrážka.

Sálovky mají plochou podrážku určenou na rovný povrch, aby poskytovaly optimální přilnavost na tvrdém povrchu.

Sálová fotbalová obuv má obvykle plochou gumovou podrážku, která by na trávníku příliš klouzala, zatímco turfy mají na spodní části malé špunty, které zase neposkytují trakci na vnitřním halovém povrchu.

turfy

Turfy nejsou určeny ke hraní v hale, ale je pravda, že je můžete nosit iv interiéru a dokonce budou i docela pohodlné na hraní. Je to na vás, jestli vám to bude vyhovovat.

Hlavní výhoda turfů je v tom, že v nich můžete hrát na jakémkoli suchém nebo tvrdém povrchu, dokonce i na betonu.

Dávejte si však pozor, budete-li turfy používat v hale aby nezanechávaly příliš mnoho fleků na podlaze.

Můžu je nosit i na klasické trávě?

Ano, můžete je nosit i na klasické trávě, ale nebude to příliš vhodné, jelikož turfy na klasické trávě neposkytnou tolik stability jako klasické kopačky. Lépe bude používat klasické kopačky.

Chcete-li je používat i na jiných tvrdých vnějších površích (například beton).

Musíte však počítat s jednou věcí!

Turfy mají malé pryžové hroty, které jsou většinou pryžové.

Ty se na betonu rychleji opotřebují a nebudou fungovat tak efektivně, když se znovu vrátíte na trávu.

Jak jsme řekli výše, turfy jsou speciálně navrženy pro hraní na umělé trávě.

Pro plnohodnotnou hru na klasické trávě budete potřebovat fotbalové kopačky s většími špunty nebo kolíky než mají turfy.

Na co si dát pozor při výběru?

Pokud se snažíte najít ideální fotbalové boty na umělý trávník, možná vám pomůže náš návod.

Materiál turfů

Úplně první věc, kterou je třeba zvážit při koupi těch nejlepších kopaček na umělou trávu, je materiál boty.

Kopačky se vyrábějí ze dvou základních materiálů: kůže a syntetika. Kůže je vždy dobrá volba. Syntetika je rovněž odolná a může poskytnout dlouhodobý výkon na umělém trávníku za nižší cenu.

Kůže

Boty vyrobené z kůže nabízí nejlepší pocit a pohodlí ze všech materiálů.

Kožené turfy (nebo celkově kopačky) jsou o něco dražší a může chvíli trvat, než se přizpůsobí vaší noze, ale když změknou, budou super! Kůže je pravděpodobně nejodolnější materiál pro kopačky.

Čím měkčí kůže je použita k výrobě, tím lepší cit pro míč budete mít.

Je to také jeden z nejpohodlnějších materiálů, neboť má tendenci tvarovat se do tvaru vaší nohy a v průběhu času se stále více přizpůsobí.

Syntetika

Kopačky ze syntetiky budou pravděpodobně ideální pro většinu hráčů základní a střední úrovně.

Syntetické a textilní materiály mohou být lehčí a jejich cena je obvykle nižší, ale mějte na paměti, že pravděpodobně budou i méně odolné. Obecně jsou levnější než kožené boty, ale nenabízejí tak dobrý pocit a nevydrží tak dlouho jako dobře udržované kožené boty

Na podrážku se většinou využívá guma. Je to nejodolnější materiál, který se používá k výrobě většiny podrážek fotbalových bot. Je to také kvůli tomu, že poskytuje vynikající přilnavost a snadno se neopotřebuje.

Prémiová syntetika

S pokrokem moderní technologie byly vyvinuty nové prémiové syntetické materiály a používají se také na kopačky vyšší úrovně.

Tyto prémiové syntetické materiály jsou vyrobeny z vodoodpudivých mikrovláken a jsou obecně velmi lehké.

Mnohokrát se tyto syntetické materiály kombinují s kůží, aby se kopačka optimálně přizpůsobila a poskytla dostatek pohodlí.

Vzor podrážky

Další věc, kterou musíte mít na paměti, je vzor podrážky a špuntů. Při hraní na umělém trávníku je nezbytná kvalitní pryžová podrážka. Ta totiž pomáhá lépe přilnout k povrchu umělého trávníku.

Chcete-li dosáhnout ještě lepších výsledků, hledejte boty s mezipodešví EVA. Materiál EVA má pro vaše chodidla několik výhod, jako je zvýšená stabilita a lepší přilnavost na trávníku. Je také příjemně měkká a flexibilní, takže může poskytnout ještě větší pohodlí.

Hmotnost

Věnujte pozornost tomu, kolik turfy váží a materiálům, ze kterých je vyrobena, protože to může ovlivnit i váš výkon na hřišti.

Každé kopačky by měly být lehké, abyste se mohli po hřišti pohybovat rychle, hladce a bez námahy přihrávat a chytat míč.

Je to všechno o posouzení vašich potřeb a nalezení té správné rovnováhy.

Pohodlí

Ať už si vyberete turfy od značky Adidas, Puma nebo Nike, dvě věci, ve kterých nesmíte dělat kompromisy, jsou střih a pohodlí.

Pokud se v turfech, které nosíte, necítíte dobře, daleko se nedostanete. Takže se ujistěte, že vaše turfy vám dobře sedí a pomáhají vám užít si hru.

Bez ohledu na typ fotbalových bot, které hledáte, střih by měl být vždy prioritou číslo jedna.

Na rozdíl od jiných typů bot, fotbalové kopačky by měly být naprosto přiléhavé.

Bez dobrého střihu se v kopačkách budete cítit nepohodlně a nebudete moci využívat výhod jejích vlastností.

Cena a značka

Na trhu s fotbalovou obuví dominují velké značky jako Nike, Adidas a Puma. Tyto značky vyrábějí turfy již desetiletí.

Tyto značky mají tendenci být o něco dražší než některé z méně známých značek. Ovšem dejte si pozor, značka obuvi automaticky nerozhoduje o její kvalitě.

To znamená, že existuje široké spektrum levnějších značek, které vám poskytnou stejnou nebo podobnou kvalitu za nižší cenu (například turfy z Decathlonu). I levné turfy vám poskytnou spoustu zábavy.

Závěr

Turfy a jejich výběr může být obtížný úkol.

Doufáme, že výše uvedený seznam TOP 8 a naše rady vám pomohou vybrat tu správnou obuv, která vám pomůže dosáhnout nejlepšího výkonu na umělé trávě.

Jak již bylo řečeno, při výběru nejlepších turfů pro hru na umělé trávě je třeba mít na paměti několik věcí. Dejte si pozor na materiál, podrážku, pohodlnost a cenu.

4/5 - (5 votes)

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno

Jakub
Jakubhttps://www.fitnesaci.cz
Sportu se věnuji odmalička. Hraju fotbal a ve volném čase rád cvičím. I proto jsem se rozhodl založit tento web. Neustále se v této problematice vzdělávám. V mých článcích se budu snažit přiblížit vám můj pohled na věc.