DomůSportMíčové sportyNejlepší basketbalový míč - Jak vybrat + (TOP 5)

Nejlepší basketbalový míč – Jak vybrat + (TOP 5)

Basketbal je jeden z populárních halových kolektivních sportů. Své příznivce si získal i v České republice. Hraje se na dva týmy, které mají po pěti hráčů a jejich cílem je vhodit míč do soupeřova koše. Právě basketbalový míč je při tomto sportu velmi důležitý. Samozřejmě, nedá si bez ní hrát a její kvalita hru významně ovlivňuje. Zjistěte v tomto článku, jak se basketbalové míče dělí, co je při jejich výběru důležité a jak si také můžete vybrat basketbalové tenisky.

Nejlepší basketbalové míče – náš výběr

Jak vybrat basketbalový míč

Na trhu naleznete poměrně velké množství různých druhů basketbalových míčů, proto se výběr té správné může zdát poměrně složitý.

Stačí vám však vědět, na co se potřebujete zaměřit a jistě si vyberete tu, která vám bude vyhovovat.

Basketbalové míče se liší především těmito parametry:

 • velikostí
 • hmotností
 • použitým materiálem
 • designem
 • jsou také modely, které jsou speciálně vyrobeny pro muže, ženy nebo děti

Nejdůležitější kritéria při výběru basketbalového míče

Abyste se správně rozhodli, zaměřte se při výběru na následující:

 • materiál
 • velikost míče
 • design míče
 • údržba

Materiál

Povrch většiny basketbalových míčů je vyroben z pryže nebo syntetické kůže. Oba materiály mají svá pro a proti.

Gumový povrch je lehčí a odolnější než kožený povrch v drsných vnějších podmínkách a obvykle jsou takové míče i podstatně levnější.

Při hraní venku na betonu se mohou kožené míče lehce opotřebovat a poškrábat. Obecně jsou kožené míče mnohem vhodnější než gumové, protože se nejčastěji používají při profesionálních basketbalových zápasech.

Stejně, jako je tomu iv případě ostatních míčových sportů, na trhu naleznete množství různých druhů materiálů, ze kterých se míče vyrábějí. Liší se svou kvalitou, ale také tím, na jaké hřiště jsou určeny.

basketbalový míč

Materiál basketbalového míče může být:

 • Pravá kůže – je-li basketbalový míč vyroben z pravé kůže, splňuje nejvyšší třídu kvality. Míče z tohoto materiálu jsou vhodné zejména pro vrcholové hráče, pokud hrajete basketbal spíše rekreačně, bez obav si vystačíte is levnější alternativou. Tento míč má však ty nejlepší vlastnosti a je také nejkvalitnější. Kožené míče jsou spíše vhodné do haly. Nepoužívejte je v exteriéru, protože byste je zbytečně zničili. Jejich cena se pohybuje od 3000 do 5000 Kč.
 • Syntetická kůže – je vhodná alternativa pro méně náročné hráče a je i nejběžnějším materiálů, který se používá na basketbalových míčích. Její největší výhodou je, že má vysokou trvanlivost a také lze s ní skvěle manipulovat. Při výběru míče ze syntetiky si dejte pozor, protože některé míče mají speciální povrch, který vám umožňuje použít jej i v exteriéru. Její cena je od 120 až do 300 Kč.
 • Guma – je nejlevnějším materiálem pro výrobu míčů a je spíše vhodná pro začátečníky nebo pro ty, co basketbal hrají jen výjimečně. Je však vhodná také na exteriér a na drsné povrchy, proto je také ideální pro děti. Počítejte ovšem s tím, že vám nevydrží příliš dlouho.

Pokud si chcete vytvořit basketbalové hřiště přímo u vás doma, nezapomínejte, že základním příslušenstvím je kromě basketbalového míče také basketbalový koš.

Přečtěte si v článku zde více o tom, jak si vybrat ten správný koš.

jak vybrat míč na basketbal

Velikost míče

Velikost basketbalového míče je vůbec tím nejdůležitějším kritériem, podle kterého kupujte basketbalový míč.

Jednotliví výrobci začali označovat míče různých velikostí tak, aby bylo jasné, pro koho je míč určen.

Basketbalové míče naleznete ve velikostech 1, 3, 5, 6 a 7.

Jednotlivé velikosti se liší podle následujících parametrů:

 • 1 – je malý míč, který je určen ke hraní pro děti do dětského basketbalového minikoše;
 • 3 – míč určený pro děti pro volný čas;
 • 5 – míč pro juniory. Jejich obvod je 580 mm a hmotnost přibližně 330 gramů.
 • 6 – ženský basketbalový míč, který je o něco menší. Míče velikosti 5 a 6 mají obvod 710 mm a jejich hmotnost je 560-570 gramů.
 • 7 – oficiální rozměr míče pro hru mužů. Velikost míče 7 využívají i profesionální mužské soutěže, jako je například FIBA. Je vhodná pro muže od 15 let. Délka obvodu tohoto míče je asi 780 mm a jeho hmotnost přibližně 700 gramů.

Obecně se tedy velikost basketbalového míče liší podle věku hráče. Děti mají kratší tělo i ruce, proto potřebují míč menších rozměrů v porovnání s dospělými.

Design míče

Pokud jste našli velikost a materiál míče podle vašich představ, můžete se zaměřit na design.

V oficiálních basketbalových soutěžích se používá jednotný standard designu podle FIBA, avšak pro rekreační účely si můžete vybrat takovou, která se vám líbí.

Na trhu najdete obrovské množství různých provedení basketbalových míčů, takže si je rozhodně z čeho vybírat. Vyberte si klasický design nebo také můžete sáhnout po některé z atypických vzorů.

spalding

Údržba

V neposlední řadě bude pro vás při výběru důležité také to, jak je třeba udržovat míč.

Nespoléhejte se na to, že pokud hrajete basketbal pouze v interiéru, míč není třeba udržovat. Právě tou můžete výrazně prodloužit životnost míče bez ohledu na to, zda se jedná o interiér nebo exteriér.

Snažte se řídit těmito pravidly:

 • Míč zbytečně nevystavujte přímému záření a vysokým teplotám, i pokud by se jednalo o rozpálené auto, což se často stává. Nesušte míč fénem, také jej nepokládejte k horkému radiátoru. Právě vysoké teploty výrazně znehodnocují vnější materiál míče.
 • Míč vždy po hře pouze opláchněte vlažnou vodou, je-li to nutné, použijte klasické mýdlo.
 • Netřete ji nikdy ručníkem, ale nechte volně vyschnout.
 • Na míč, hlavně na jeho kožená provedení nejsou vhodné žádné saponáty nebo jiné mycí prostředky.
 • Míč uskladněte na suchém a čistém místě.

Při výběru míče je také dobré zvážit, jestli máte zájem o některou z populárnějších značek nebo si vystačíte s něčím zcela běžným.

Populární značky basketbalových míčů jsou například Molten, Gala nebo Spalding. Právě ty se vyznačují vysokou kvalitou. Oblíbená je také značka Tarmak.

Jak vznikl basketbalový míč?

Znáte vlastně historii tohoto sportu?

Je víc než zajímavá. Původně tato hra začala s osmnácti muži v americkém státě Massachusetts. První hra se hrála již v roce 1891.

Za jejím původem je učitel tělesné výchovy, který chtěl pro studenty vymyslet hru, kterou lze hrát iv chladném počasí v interiéru. Zakomponoval do této hry vše, co je důležité pro rozvoj dětí a osobnosti:

 • Koordinaci rukou a očí;
 • Běh a skákání;
 • Házení míče, přičemž se hráč zaměřuje na cíl;
 • Manipulaci s míčem;
 • A v neposlední řadě spolupráci mezi hráči.

Tak vznikl basketbal. Právě basketbalový míč prošel velkým vývojem od svého začátku, přestože se samotná pravidla výrazně nezměnila.

basketbalový míč velikost 5

Ve svých začátcích se basketbal dokonce hrál s fotbalovým míčem. První míč, který se však podobal tu současnou basketbalovou vznikl v roce 1892.

Její vzhled, který je podobný tomu současnému, vznikl až v 50. letech minulého století. Tehdy byla na míč přidána oranžová barva a černé čáry, aby byl míč lépe viditelný během zápasu.

Jak můžete jednoduše zkontrolovat kvalitu míče?

Je normální, že basketbalový míč se během hry postupně opotřebovává. To ovšem neznamená, že je třeba ji vyměnit, a to hlavně tehdy, budete-li se o ni dobře starat. Před hrou si vždy zkontrolujte, zda je míč v dobrém stavu. Stejný test můžete provést i před nákupem basketbalového míče. Uděláte to následovně:

 1. Míč je třeba čas od času dofouknout na požadovaný tlak.
 2. Měla by vám samovolně vyskočit do úrovně hrudníku a poté plynule padnout zpátky.
 3. Dobrý míč se odráží do výšky zhruba 70 až 80 centimetrů.
 4. Míč by se také při odrazu měl vždy odrazit jedním směrem. Odráží-li se do různých směrů, je velmi pravděpodobné, že její povrch je nerovnoměrný.

Basketbalové boty

Velmi důležité pro rekreačního i pro profesionálního hráče basketbalu je basketbalová obuv, kterou jsou basketbalové tenisky.

Jsou to většinou interiérové ​​tenisky, které musí být protiskluzové, aby se v nim hale dobře pohybovalo a manévrovalo. Musí být také lehké, ale pevné zároveň.

V neposlední řadě by měly by měly tenisky podporovat chodidlo při otočkách, odrazu do výskoku a také při běhu.

basketbalový míč hráč

Při výběru tenisek je důležité zvážit to, jak často basketbal hrajete a také jaký styl hry je pro vás charakteristický. Pokud patříte spíše mezi rychlé a obratné hráče, vyberte si co nejlehčí tenisky s nízkým střihem, díky kterým budete mít absolutní svobodu v pohybu.

Naopak, patříte-li spíše mezi silové hráče, často bráníte a vytváříte prostor, vyberte si vyšší a těžší tenisky, které ochrání kotníky a lépe přilnou k povrchu hřiště.

Na trhu naleznete tři základní druhy tenisek na basketbal, a to nízké, středně vysoké a vysoké.

Basketbal je skvělá kolektivní hra, která je oblíbená mezi muži i ženami, především je však určena pro muže.

Pokud hledáte vhodný druh aktivity i pro vaše děti, jistě je právě basketbal jedna z her, která je vhodná. Kromě toho, že je zábavná, děti i dospělí si při ní trénují svoji obratnost a týmového ducha, což je více než přínosné.

4.4/5 - (7 votes)

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno

Jakub
Jakubhttps://www.fitnesaci.cz
Sportu se věnuji odmalička. Hraju fotbal a ve volném čase rád cvičím. I proto jsem se rozhodl založit tento web. Neustále se v této problematice vzdělávám. V mých článcích se budu snažit přiblížit vám můj pohled na věc.