DomůSportMíčové sportyNejlepší basketbalový koš - Jak vybrat (TOP 10)

Nejlepší basketbalový koš – Jak vybrat (TOP 10)

Basketbal je po fotbale a hokeji pravděpodobně třetím nejoblíbenějším sportem. Populárním už není jen za velkou louži, ale na chuť mu začíná přicházet stále více lidí i u nás v České republice. Základním příslušenstvím tohoto sportu je kromě míče také basketbalový koš.

Nejlepší přenosný basketbalový koš – náš výběr

Nyní však nemáme na mysli takové basketbalové koše, jaké můžete vidět na basketbalových zápasech ve velkých halách. My myslíme na koše, které jsou na našem trhu poměrně populární a které si klidně můžete umístit iu vás doma. Hraní basketbalu s takovým košem může být pro vás a vaše přátele skutečnou zábavou.

Jak ale vybrat ten správný basketbalový koš? Na co si při výběru dávat pozor?

Jaké jsou jeho ideální rozměry a výška? Výběr takového koše zpočátku sice vypadá jako jednoduchý proces, ale ve skutečnosti byste před jeho koupí měli zvážit několik důležitých faktorů.

Existuje totiž několik druhů basketbalových košů či odrazových desek, a to zejména kvůli více stylům, jakými lze basketbal hrát. Pokud si však vyberete správně, basketbalový koš může vašim přátelům nebo dětem poskytnout zábavu na dlouhá léta.

Přečtěte si náš článek a dozvíte se vše potřebné.

Kde budete basketbalový koš používat?

Basketbal je opravdu perfektní hra. Má jednoduchý cíl, trefit basketbalový míč do koše. Můžete jej hrát každý den a neustále si naleznete nové výzvy.

Ať už chcete vylepšit střelbu na koš nebo zlepšit driblování, koupě basketbalového koše vám může poskytnout skvělý aktivní odpočinek.

Musíte se však rozhodnout, jestli je pro vás vhodnější nepřenosná, pevná varianta nebo naopak přenosný basketbalový koš.

Většina přenosných modelů nabízí nastavení výšky. To je vhodné, pokud máte malé děti.

Ještě dříve, než se začnete ve sportovních obchodech nebo na internetu poohlížet po basketbalových koších, měli byste si přečíst náš článek.

Protože to, kde budete svůj basketbalový koš používat, kolik prostoru máte k dispozici a kde jej umístíte, je velmi důležité.

Další důležitou otázkou, kterou je třeba si položit je, zda budete chtít v budoucnu nastavovat výšku svého koše. Ne u všech druhů basketbalových košů je totiž tato funkce možná.

Na základě toho si pak můžete vybrat z několika druhů košů, přičemž každý z nich má své plusy, ale také minusy a každý z nich je určen pro jiný typ hráčů.

basketbal

Druhy basketbalových košů

Basketbalové koše bychom mohli rozdělit do tří základních kategorií:

 • pevné basketbalové koše
 • přenosné koše
 • systém Combo Hoop

Pevný basketbalový koš

Tento druh basketbalových košů je pevně ukotven v zemi a nelze jej přenášet. Většinou se zalévá betonem. Je však pravděpodobné, že u žádného ze zmíněných druhů, nedosáhnete lepší stability, než u tohoto koše.

Při osazení tohoto typu koše je důležité najít pro něj správné místo, na kterém koš nebude nikomu překážet.

Místo by mělo být dostatečně prostorné, abyste si mohli naplno užít svoji hru.

Tyč, na které bude basketbalový koš zavěšen, doporučujeme zpevnit i kotevními šrouby, které oceníte při možném budoucím pohybu tyče.

Pokud máte v zahradě nebo na jiném prostranství dostatek prostoru a považujete se za hráče s agresivnějším stylem hry, jistě vám tento typ doporučujeme. Přenosné basketbalové koše

Přenosné basketbalové koše v porovnání s těmi pevnými koši, dávají hráčům větší flexibilitu a univerzálnost.

Co se týče stability, iu tohoto druhu košů naleznete takové, které se mohou alespoň částečně vyrovnat košem s pevnými základy. Základna na těchto basketbalových koších je většinou vyplněna vodou nebo pískem.

My vám doporučujeme spíše písek kvůli jeho větší hustotě. Koš tak stabilní vydrží mnohem delší dobu.

basketbalový koš

Druhou obrovskou výhodou přenosných košů je jejich nastavitelná výška. Díky této vlastnosti můžete takové koše vzít na různé sportovní akce nebo streetbalové turnaje. Zahrát si tak mohou začátečníci i pokročilí, jelikož výška takového koše, může dosáhnout až 305 centimetrů.

Combo Hoop

Systém Combo Hoop, který můžeme jinak nazvat i obručovým košem, je posledním ze základních typů. Rozhodnete-li se pro tento typ basketbalového koše, určitě s ním budete mít nejmenší starosti při jeho montáži.

TAKOVÉ KOŠE ZAHRNUJÍ V SOBĚ DESKU S MONTÁŽNÍM SYSTÉMEM, OBRUČ, RÁFIK A SÍŤ.

Nejčastěji se tento typ basketbalového koše montuje někde nad garáž nebo na pevnější stěnu.

Ideální je zejména pro hráče, kteří nemají dostatek prostoru pro umístění přenosného nebo pevného basketbalového koše.

Podobně jako u pevného systému, tak ani zde již později, bez opětovné montáže, nelze nastavit požadovaná výška.

Ze všech zmíněných druhů basketbalových košů je tento typ nejlevnější variantou.

Basketbalový koš pro děti

Speciálním typem košů jsou ty, které jsou určeny pro nejmenší hráče. Na trhu jsou populární zejména plastové basketbalové koše se stojanem do 100 centimetrů.

Takový koš můžete vašemu dítěti pohodlně umístit do dětského pokoje a postupně v něm probudit malého basketbalistu. Kromě toho si vaše dítě jistě zlepší svou motoriku v rukou. Většinou k takovým typům basketbalových košů pro děti dostanete i míč zdarma jako bonus.

Kvalitní míče na basketbal

Hledáte kvalitní míče na basketbal? V tomto článku se dozvíte jak vybrat ty správné a za super cenu.

Druhy odrazových desek

Při výběru basketbalového koše se vám typ jeho odrazové desky může zdát jako bezvýznamný detail. Opak je však pravdou. Druh materiálu, ze kterého je odrazová deska vyrobena, má totiž velký vliv na celou vaši hru.

Pravděpodobně nejrozšířenějším typem na Slovensku jsou grafitové a polyethylenové odrazové desky.

Primárně je ovšem tento typ určen zejména pro basketbalové koše pro děti.

Ideálním materiálem odrazové desky pro začátečníky až středně pokročilé jsou akrylátové desky. Tyto poskytují hráčům jasný a pevný povrch.

Kvalitní míč se od nich mnohem lépe odráží než od těch polyethylenových.

Pro hráče, kteří basketbal hrají již na profesionálnější úrovni, jsou určeny polykarbonátové desky. Tento materiál se vyznačuje zejména dlouhodobou trvanlivostí a také skvělým odrazem míče.

Odrazové desky, které můžete spatřit například v NBA, nejsou vyrobeny ani z jednoho z těchto materiálů. U nich se využívá špičkového tvrzeného skla, které je ideálním řešením pro agresivní a rychlé hráče.

Velikost desky

Odrazové desky se kromě rozdílného použití materiálů liší také svojí velikostí. Ta se udává v palcích. Známe desky o velikosti od 44 do 72 palců.

Basketbalové koše pro děti jsou obvykle vybaveny deskou o rozměru 44 palců. Tato velikost jim naprosto stačí, protože se teprve učí střílet.

Pro mírně pokročilé se doporučuje velikost desky od 48 do 52 palců.

Agresivním hráčům a profesionálním sportovcům se doporučují desky v rozmezí od 54 až do 72 palců, a to podle zkušeností a typu hry.

Oficiální basketbalová deska používaná v NBA a NCAA je 72 palců široká a 42 palců vysoká. Desku těchto rozměrů uvidíte doma na dvoře jen velmi zřídka.

Pokud pro vás peníze nejsou problém a chcete mít na svém dvoře profesionální basketbalové hřiště, vyberte si 72palcovou desku a do země zapuštěný basketbalový koš.

Chcete-li levnější řešení, tak na trhu jsou rozumnější možnosti, které jsme zmínili výše.

Basketbalový koš a jeho materiál

Přestože většina basketbalových košů má regulovanou velikost a v případě potřeby lze zvednout podobným způsobem, zadní desky se značně liší.

Existují totiž různé materiály rámu a rovněž i základny. Každý materiál má jinou tuhost a odolnost.

Zatímco většina pevných basketbalových košů, které naleznete v exteriéru má ocelový rám a podpěru.

Pokud jde o zadní desku, existuje mnoho možností:

 • dřevo
 • lisovaný plast
 • tvrzené sklo

Tvrzené sklo

Tvrzené sklo je zdaleka nejlepší materiál pro zadní desku koše. Tyto koše naleznete v samotném NBA.

Materiálem je sklo, které bylo zpevněno tepelným a chemickým procesem. Jelikož jej používají profesionálové, je to nejdražší dostupná možnost a pro běžné hazení na koš doslova zbytečná volba.

Akryl

Tento syntetický polymer je častý materiál zadní desky. Je známý pro svůj kvalitní odrazový efekt a vysokou odolnost.

Polykarbonát

Zadní desky vyrobené z tohoto materiálu mají mnoho podobných vlastností jako desky vyrobené z akrylových vláken, ale jsou ještě odolnější. Cena je přibližně stejná jako cena akrylových desek. Polykarbonát poskytuje skvělý odraz a je vhodný i pro tvrdší utkání.

Dřevo

Dřevěné zadní desky basketbalových košů jsou levné a relativně odolné. Dřevo je také dobrou volbou pro tvrdé zápasy. Jednou z nevýhod dřeva je to, že nenabízí rovnoměrný odraz. Další nevýhodou dřeva je jeho neprůhlednost. To znamená, že ti, kdo sedí za košem, nebudou vidět kompletní zápas.

Lisovaný plast

Jednoduchá instalace a nižší cena dělají z lisovaného plastu dobrou volbu materiálu zadní desky. Tento materiál je však méně odolný než jiné možnosti.

 

Síť basketbalového koše

Oficiální síť, která se používá v NBA je vyrobena ze 100% polyesteru s polypropylenem na povrchu pro extra pevnost.

Sítě mohou být také vyrobeny z kovového řetězu nebo pleteného bavlněného/nylonového materiálu.

Základní řady pro výběr basketbalového koše

V závěru článku vám přinášíme rady, na jejichž základě byste se při výběru svého vlastního basketbalového koše neměli zmýlit.

Ještě před nákupem je důležité uvědomit si, pro koho basketbalový koš kupujete a zda máte dostatek prostoru pro jeho umístění.

Pokud jej kupujete pro sebe a své děti, určitě vám doporučujeme přenosný basketbalový koš. Je stabilní a velmi flexibilní. Velkou výhodou je jeho nastavitelná výška. Můžete tak svoji hru přizpůsobit partii, se kterou právě hrajete.

Podívat se však třeba také na prostor, kde chcete basketbalový koš umístit.

Basketbal je rychlá a tvůrčí hra, pro kterou potřebujete dostatek prostoru. Pokud jej nemáte, doporučujeme sáhnout po obručovém montážním systému.

POKUD SE VŠAK POVAŽUJETE ZA POKROČILÉHO HRÁČE A PREFERUJETE AGRESIVNĚJŠÍ STYL HRY, URČÍTE VÁM DOPORUČUJEME ZAKOUPENÍ PEVNÉHO BASKETBALOVÉHO KOŠE.

Právě na něm si můžete se stoprocentní jistotou stability vyzkoušet různé triky.

Věříme, že vám tento článek zodpověděl alespoň základní otázky před koupí basketbalového koše.

Nyní, když znáte všechna kritéria, na jejichž základě je třeba se rozhodnout, je to už jen na vás.

basketbalový koš

Basketbal je skutečně krásná hra a ať už se rozhodnete pro kterýkoli typ basketbalového koše, jeho koupí určitě nic nezkazíte.

Zažijete při něm skvělé chvíle se svými přáteli nebo dětmi.

4/5 - (5 votes)

7 KOMENTÁŘE

 1. Zajímavé je i to, že materiál zadní desky basketbalového koše může mít vliv na kvalitu hry. Nikdy bych si nepomyslela, že sklo může být nejlepším materiálem pro zadní desku.

 2. Jsem hráč basketbalu na amatérské úrovni, a článek mi pomohl lépe rozumět různým typům odrazových desek. Akrylátová deska zní jako skvělá volba pro zlepšení odrazu míče.

 3. Rozdělení košů podle typů a jejich vlastností mi pomohlo lépe si představit, který by byl pro mě ten nejlepší. Velký dík za užitečné informace pro výběr basketbalového vybavení!

 4. Jaký druh basketbalového koše by byl nejlepší pro začínající hráče? Máme malé děti a chtěli bychom jim pořídit něco, co jim pomůže rozvíjet jejich dovednosti.

 5. Myslím si, že přenosný basketbalový koš s nastavitelnou výškou je ideální pro rodiny s dětmi. Děti rostou rychle, a tak lze koš přizpůsobit jejich výšce a dovednostem.

 6. Velmi zajímavý článek, který mi pomohl lépe pochopit rozdíly mezi různými typy basketbalových košů. Teď už budu vědět, na co si dát pozor při výběru pro svou zahradu.

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno

Jakub
Jakubhttps://www.fitnesaci.cz
Sportu se věnuji odmalička. Hraju fotbal a ve volném čase rád cvičím. I proto jsem se rozhodl založit tento web. Neustále se v této problematice vzdělávám. V mých článcích se budu snažit přiblížit vám můj pohled na věc.