DomůSportMíčové sportyPetanque - Kde koupit koule? + (PRAVIDLA)

Petanque – Kde koupit koule? + (PRAVIDLA)

Znáte petang nebo petanque? Tato původem francouzská hra se postupně udomácňuje iu nás a její princip je velmi jednoduchý. Hra vznikla ve Francii, konkrétně v malém městečku nedaleko Marseille. Název této hry je odvozen od polohy chodidel při hodu. Od druhé světové války se tato hra postupně zdomácněla iv ostatních zemích mimo Francii. Slovenská federace pétanque vznikla v roce 1994.

Nejlepší pomůcky na petanque (petang)

Co je petanque?

Na rozdíl od jiných her, u kterých potřebujete konkrétní druh povrchu nebo specifické sportovní náčiní, je tato hra velmi jednoduchá.

Právě proto si získává spoustu příznivců po celém světě. Zde jsou její hlavní výhody:

  • prostorově nenáročná hra
  • můžete ji hrát téměř kdekoli
  • žádné věkové omezení při hře (nehrozí žádná zranění)
  • nenáročnost na sportovní náčiní (potřebujete jen koule na petanque, které pohodlně sbalíte i do batohu)

K této hře budete potřebovat:

  • sadu tří ocelových koulí
  • hadřík na jejich utírání
  • malou dřevěnou kuličku
  • ideální i metr, abyste mohli měřit vzdálenost koulí od dřevěné kuličky

Petanque pravidla

Princip této hry je velmi jednoduchý, ale přitom velmi zábavný.

Cílem je dostat všechny koule co nejblíže k dřevěné kuličce, která se jmenuje košon nebo jack. 

V různých zemích se však také setkáte s různým označením této dřevěné kuličky. Přitom se hází z kruhu, který má průměr padesát centimetrů.

Na začátku hry jeden z hráčů hodí košon do dostatečné vzdálenosti, která je šest až deset metrů.

Následně totéž družstvo hází i první kouli. Hra je ukončena tehdy, když jedno z družstev dosáhne třinácti bodů. Body se spočítají, když hráči obou týmů odházeli všechny koule.

Vítězem se stává družstvo, jehož koule se dostala nejblíže košonu. Za bod se považuje každá koule, která je po ukončení hry blíže košonu, než první nejbližší koule soupeře.

Pokud by hráli hráči zkrácenou verzi této hry, hrají do 11 bodů. Za bod lze považovat každou kouli, která je po ukončení hry blíže ke dřevěné kuličce v porovnání s koulí soupeře.

Dřevěná kulička se hází přitom z místa, které je na povrchu vyznačeno kroužkem. Ten má průměr 35 – 50 cm a musí se do něj vejít obě chodidla.

Také je vzdálen od okraje hřiště alespoň jeden metr. Když se poprvé dřevěná kulička hodí, nelze již měnit povrch a okraje hrací plochy.

Jednotlivá družstva tedy mohou posunout nebo odrážet koule soupeře tak, aby ta je měla lepší pozici, případně posouvat také vlastní kouli směrem ke košonku.

Pokud by se v průběhu hry stalo, že oba týmy mají dvě koule stejně vzdálené od dřevěné kuličky a žádné z družstev už zároveň nemá žádnou další kuličku, hra se anuluje.

Jak se s míčem hází?

V pravidlech není stanovena přesná technika, jak by se mělo házet koulí. Nejběžnější technika, která se používá při hodu, je podhmat. Při této technice se koule chytí čtyřmi prsty kromě palce.

Je však důležité jej přisunout ik ostatním prstům, jinak by mohla koule chytit špatnou rotaci. Nataženou ruku následně zapažte co nejvíce dozadu a kouli hodíte obloučkem plynule dopředu.

Typy hráčů při petangu

Pokud patříte mezi zkušené hráče petangu, určitě si budete vybírat i svoji specializaci. Rozlišuje se podle následujících typů hráčů, kteří si také podle toho vybírají i koule:

  • střelec – úkolem střelce je vyrážet koule soupeře, proto si bude vybírat co největší koule. Důležité ovšem je, aby měly i určitý odpor vzduchu, jinak budou velmi těžkopádné.
  • umísťovač – ten nahazuje první kouli. Právě on je tedy zodpovědný za to, aby byla první koule co nejlépe umístěna. Obvykle si vybírá co nejtěžší, aby se soupeři špatně vyráželi. Je také vhodné, aby byly co nejmenší, protože ty se špatně trefují.
  • univerzál – jeho úkolem je koule vyrážet, ale také umisťovat.

Kolik týmů může hrát petanque?

Je skvělé, že tato hra je velmi flexibilní pro počet hráčů. Mohou ji hrát dvě tříčlenná družstva nebo dvě dvoučlenná družstva.

POKUD HRAJÍ HRÁČI V TROJČLENNÉM DRUŽSTVÍ, KAŽDÝ HRÁČ POTŘEBUJE DVĚ KOULE.

Pokud se jedná o dvoučlenné družstvo, každý z hráčů potřebuje tři koule. Stejný počet je potřebný i při hře jeden na jednoho.

Petang však mohou hrát pouze dva hráči, tehdy má každý z nich tři koule.

petanque

Hřiště na petanque

Další velkou výhodou této hry je, že nepotřebujete žádný speciální povrch. Jediným důležitým pravidlem hry je, aby s daným povrchem, kde budete petanque hrát, souhlasili všichni hráči.

Obecně platí, že je na hru lepší hlína, písek, písčitý štěrk nebo drobný štěrk než tráva. Po dopadu koule na trávu se totiž často stává, že může neplánovaně přeskočit o kousek dál.

Proto není travnatý povrch pro tuto hru ideální stejně jako není ideální ani písčitá pláž.

Pokud se jedná o profesionální hráče petangu, ti hrají hru na speciálně upraveném hřišti, které má také mantinely. Je důležité, aby byl povrch dostatečně tvrdý a odolný vůči dopadajícím koulím.

Koule na petanque

Pokud si chcete zahrát petang, opravdu není nic jednoduššího. Jedna z velkých výhod této hry je, že v závislosti na tom, kolik koulí máte, ji může hrát málo nebo naopak více hráčů, je praktická na přenášení a především finanční nenáročná.

Na hru petang potřebujete mít k dispozici pouze petangové koule.

Soupravu naleznete ve většině internetových obchodů či kamenných obchodů se sportovními pomůckami či s hrami.

Chcete začít hrát petang?

Cena se mírně liší v závislosti na tom, zda si koupíte sadu 6 nebo 8 koulí petanque a také podle kvality celé sady. Avšak bez problémů si tuto soupravu můžete pořídit v ceně již od 10 do 20 Eur. Pokud nejste profesionální hráč petanque, bude vám stačit taková sada.

Na trhu najdete také levnější provedení petangových koulí z plastových materiálů, ale určitě bude pro vás vhodnější, koupíte-li si ocelovou sadu.

Plastové koule na petanque jsou vhodné především pro děti, jelikož se zde vylučuje jakékoli drobné poranění, pokud by si děti náhodou pustily ocelovou kouli na prst.

Sada je obvykle zabalena ve vhodném pouzdře, a tak je maximálně praktická pro přenášení.

Základní rozdíl oproti profesionálním sadám je ten, že v tom případě je každá souprava koulí označena svým jedinečným číslem a také mají profesionální koule přesnou hmotnost a velikost.

Velkou výhodou této hry také je, že sada na petang vám vydrží velmi dlouho, a to i několik let.

Hra se může zdát velmi jednoduchá, ale přece je třeba si nacvičit určitou techniku, než se ji úplně naučíte.

Také by se vám mohla zdát nudná, ale stačí ji vyzkoušet pouze jednou a možná si ji zrovna vy zamilujete. Přestože se nejedná o vysloveně fyzicky náročnou hru, trénujete při ní mnoho jiného:

  • soustředěnost,
  • přesnost,
  • taktiku,
  • trpělivost.

Hra může být opravdu vzrušující a může se změnit v kterémkoli okamžiku.

Petanque

Ve Francii je od jejího vzniku až dosud tato hra velmi populární a hráče petangu naleznete téměř všude.

Hráči říkají, že jedním z největších benefitů této hry je, že není fyzicky náročná, ale člověk se u ní dokáže velmi dobře psychicky uvolnit.

Francouzský název této hry, který je také ustálen v některých zemích je petanque.

Název této hry je odvozen od francouzského slovního spojení „pieds tanqués”, což vlastně vyjadřuje, jak si hra hraje, a tedy s nohama u sebe.

Pokud si pořídíte petang, je pravděpodobné, že se z něj stane oblíbená hra pro vaše volné chvíle v parku s přáteli nebo s rodinou.

Právě proto, že vyžaduje přesnost a soustředění, je velmi oblíbená u dětí i pro dospělé.

Přečtěte si také článek o další velmi populární a nenáročné sportovní aktivitě – jak si vybrat správné švihadlo?

4/5 - (5 votes)

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno

Jakub
Jakubhttps://www.fitnesaci.cz
Sportu se věnuji odmalička. Hraju fotbal a ve volném čase rád cvičím. I proto jsem se rozhodl založit tento web. Neustále se v této problematice vzdělávám. V mých článcích se budu snažit přiblížit vám můj pohled na věc.