DomůVýživaBulgur – jedinečná superpotravina Středního východu

Bulgur – jedinečná superpotravina Středního východu

Přestože si cestu do našich talířů našel bulgur teprve nedávno, má tam své čestné místo. Jedná se o tradiční a středovýchodní pokrm, který je lehce stravitelný. Rovněž je připraven do pár minut a má nesporné přínosy pro naše zdraví.

Máte rádi rýži? Pokud ano, bulgur bude něco pro vás!

Slovo bulgur pochází z tureckého bulghur a arabského bourghoul. To v překladu znamená krupice. Vyrábí se z tvrdých odrůd pšenice, má výraznou obilninovou vůni a chutí po oříšcích. Lidé si ho také zvyknou mýlit s kususem.

Bulgur představuje hlavní složku tabbouleh, což je salát z bulguru, rajčat, cibule a bylin. A také pokrmu kibbeh, pod kterým se skrývají karbanátky z mletého masa s cibulí a pepřem.

Nejlepší bulgur – TOP 5

Bulgur jako perla Středního východu

Potravina bulgur představuje lámaná pšeničná zrna různých velikostí, která jsou předvařená nebo jinak tepelně upravená.

Proces výroby starý již několik tisíc let

Bulgur se vyrábí z tvrdé pšenice a předchází tomu určitý proces. Způsob, jakým se pšenice zpracovávala na bulgur, je starý již několik tisíc let. Již ve starověkém Egyptě a Římě se pšenice zpracovala tímto způsobem, a to z důvodu jednoduššího uskladnění. Přestože v dnešní době je výroba bulguru mechanickou záležitostí, základní princip výroby zůstává stejný.

Pšenice se v prvním kroku vypere, vysuší a následně se rozdrtí na menší kusy a roztřídí podle velikostí. Praním a vařením dochází ke vzniku enzymů a částečné přeměně škrobů na jednoduché cukry. Díky tomu je příprava bulguru velmi jednoduchá.

Jelikož se jedná o produkt ze pšenice, tím pádem obsahuje i lepek. Z tohoto důvodu není vhodný pro lidi, kteří trpí celiakií a musí přísně dodržovat bezlepkovou dietu.

Orientální původ bulguru

Od začátku 20. století si bulgur v USA a západní Evropě získal popularitu jako zdravé a gurmánské jídlo.

Jedná se o všestrannou potravinu vhodnou pro rychlou přípravu. I díky tomuto kritériu se stala hvězdou kuchyně každé společenské vrstvy. Milovali ji chudí, středně bohatí a i bohatí místní lidé orientu. Dokonce spolu s cizrnou, prosem, ječmenem a pšeničnými boby byla čínským císařem prohlášena za posvátnou plodinu.

bulgur

Bulgur se v úrodném půlměsíci zdomácněl už ve starověku. Využíval ho domácí lid, a to konkrétně v zemích jako starověké Řecko či Blízký východ.

Na Blízkém východě si udržuje své funkci důležité ingredience v každé kuchyni. Stejně je i běžnou surovinou v Indii či v balkánských státech.

Proč byste měli zařadit bulgur do vašeho jídelníčku – výhody a plusy

Nejenže je bulgur rychle připravený a stravitelný, stejně tak je i vysoce výživný. Dokonce má mnohem více vitamínů a zdravotních benefitů než například rýže nebo běžně zpracovaná pšenice. A to z tohoto důvodu, protože nejde o rafinovanou potravinu.

Tím pádem se zpracovává z celých zrn pšenice i s klíčky, endospermem a otrubami a zachovává si tak všechny pro tělo prospěšné látky.

Jelikož v procesu přípravy jde o minimálně zpracované obilí, zanechalo si mnoho prospěšných látek, vlákniny a bílkovin. Rovněž je významným zdrojem různých výživných látek a vitaminů, jako například:

  • hořčík,
  • železo,
  • kyselina listová,
  • mangan.

I díky tomuto zdravému obsahu bulgur s sebou přináší několik zdravotních benefitů, kvůli kterým se vám jej vyplatí zařadit i do vašeho jídelníčku.

Podle FoodData Central obsahuje 100g bulguru následující složky:

  • Voda – 77,8g
  • Energie – 83 kcal
  • Bílkoviny – 3,08g
  • Tuky – 0,24g
  • Sacharidy – 18,6g
  • Vláknina – 4,5g
  • Cukry – 0,1g
  • Vápník – 10mg
  • Železo – 0,96g
  • Magnesium – 32mg

Pomáhá při zácpách a procesu hubnutí

Bulgur ve svém složení obsahuje vysoký podíl vlákniny. Vláknina představuje nestravitelnou složku stěn rostlinných buněk. Jedná se o výbornou potravinu pro lidi, které trápí zácpa a jiné trávicí potíže.

Nejenže vláknina obsažená v této superpotravině představuje vhodnou výživu pro zdravé střevní bakterie, stejně tak zlepšuje peristaltiku střev. Jde o způsob, kterým se tělo zbavuje nestrávených zbytků potravy.

Co se týče hubnutí, jistě znáte proces, při kterém dostatek vlákniny zapijete vodou. Vláknina tuto vodu absorbuje, čímž okamžitě zvětší svůj objem a „nabobtná“. Tímto chytrým trikem ve vás dokáže vzbudit pocit plnosti a potlačit hlad.

Právě z tohoto důvodu je výbornou potravinou jak při problémech s vyprazdňováním, tak i při snaze zhubnout.

Je pomocníkem při udržení optimální hladiny cukru v krvi

Bulgur stejně jako jiné předvařené obiloviny obsahuje vyšší množství fytonutrientů, které mají význam při regulaci hladiny cukru v krvi. Rovněž hrají důležitou roli i při ochraně organismu před volnými radikály.

Na tento objev přišli i vědci ve srovnávací studii v Journal of Nutritional Health & Food Science. Ti zkoumali skupinu diabetiků, kteří konzumovali předvařené obiloviny. Vědci zjistili, že při této konzumaci nedošlo k výraznému zvýšení hladiny cukru v krvi.

Dokonce hodnota glykemického indexu byla podstatně nižší, než po konzumaci klasického žitného pečiva.

Snižuje riziko infarktu a riziko vzniku kardiovaskulárních onemocnění

Jak je to možné?

Vláknina v kombinaci s nízkým podílem tuku je prospěšná nejen pro činnost trávicí soustavy, ale i srdce. Vede ke snížení hladiny špatného (LDL) cholesterolu v krvi, který je považován za jednu z hlavních příčin kardiovaskulárních onemocnění.

Také vitamin B6, niacin a betain, které jsou v této potravině obsaženy, mají své benefity. Kombinace těchto vitamínů zmírňuje zánětlivé procesy v lidském organismu, čímž pomáhá předcházet vzniku onemocnění srdce.

bulgur

Všestranné využití superpotraviny bulgur

Jelikož bulgur je již dopředu předvařený, není jeho příprava složitá a je opravdu rychlá.

Na jaké způsoby si můžete bulgur připravit a na jakých jídlech si můžete pochutnat?

Na sladko i na slano

Jelikož bulgur je ve skutku všestrannou potravinou, můžete si ho podle chuti připravit na sladko i na slano.

Bulgur na slano připravíte jako:

  • nádivku,
  • karbanátky,
  • saláty či rizota.

Co se týče sladké verze této pšeničné potraviny, můžete si ho dopřát v různých variantách:

  • s ovocem,
  • přidáním různých druhů ořechů,
  • s medem.

A to vše díky jeho neodolatelné oříškové chuti, která vás zaručeně dostane.

Jak chutnější verze kroupů

Pokud máte rádi kroupy, bulgur může být v tomto případě občasným záskokem tradičních krupů. Výsledek sice není naprosto chuťově stejný, ale možná mu přijdete na chuť. Příprava je v obou případech stejná, ale bulgur se připravuje mnohem kratší dobu než klasické kroupy.

Jako přísada do polévek

Pokud jste polévkový typ a polévka nemůže u vás chybět při každém obědě, bulgur bude příjemným zpestřením těchto teplých pokrmů.

Můžete jej použít jako náhradu těstoviny, která je součástí některých polévek. Bulgur si můžete uvařit samostatně, nebo ho vařit přímo v polívce. Postup je jen na vás.

Bulgur jako placka do domácích burgrů

Máte rádi placky či domácí burgery a tradiční postupy přípravy se vám zunovaly? Použijte bulgur!

Bulgur si uvařte nebo zalijte horkou vodou a nechte nabobtnat. K takto předpřipravenému bulguru přimíchejte masovou či zeleninovou směs nebo sýr. Pokud v placičku není mnoho masa nebo vajíčko, spojte ji moukou, případně škrobem.

Z takto připravené směsi vymodelujete placky, které tepelně upravíte a můžete je podávat jako součást domácího kvalitního burgru

Jak připravit bulgur rychle a jednoduše

Další obrovskou výhodou bulguru je jeho nenáročná příprava.

V obchodě jej naleznete dostupný ve 3 stupních drsnosti, což předurčuje i jeho čas přípravy. V tomto případě obecně platí, že čím hrubší bulgur, tím déle je nutné ho vařit.

Samotná příprava bulguru se podobá vaření rýže, čemuž odpovídá i možnost přípravy v parním hrnci. Na jednu dávku bulguru se používají dvě dávky vody.

Existují 3 způsoby, jak si bulgur jednoduše a rychle připravit i u vás doma.

  1. Postup – bez tepelné úpravy

Bulgur zalijete studenou vodou a necháte ho alespoň hodinu nabobtnat, dokud není dostatečně měkký. Jedná se o nejšetrnější způsob přípravy, při kterém zůstanou v bulguru všechny vitamíny a živiny.

  1. Postup – bulgur zalitý horkou vodou nebo vývarem

Horká voda proces přípravy výrazně zkrátí. Obvykle lze v tomto případě bulgur konzumovat již za 20 až 30 minut.

  1. Postup – vařený bulgur

Jedná se o nejrychlejší způsob přípravy, který je vhodný zvolit například při přípravě jídla pro malé děti. Postup přípravy spočívá v tom, že bulgur dáte vařit asi na 15 minut do horké vody.

Chcete-li proces vaření ještě více urychlit, před vařením bulgur osmahněte na pánvi. Po tomto kroku bude příprava bulguru trvat jen asi 8 až 10 minut.

4.9/5 - (10 votes)

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno

Jakub
Jakubhttps://www.fitnesaci.cz
Sportu se věnuji odmalička. Hraju fotbal a ve volném čase rád cvičím. I proto jsem se rozhodl založit tento web. Neustále se v této problematice vzdělávám. V mých článcích se budu snažit přiblížit vám můj pohled na věc.