DomůVýživaBezlepková mouka - Jak ji správně používat + (6 nej)

Bezlepková mouka – Jak ji správně používat + (6 nej)

Trpíte celiakií a nevíte, jaká bezlepková mouka je vhodná k pečení chleba, koláčů či bábovky? Na dnešním trhu existuje několik druhů bezlepkové mouky, takže vybrat si tu správnou může být někdy problém. My vám s výběrem rádi poradíme!

Povědomí o celiakii se stále rozšiřuje, a tím pádem roste i popularita bezlepkové diety, s níž je rovněž spojena i bezlepková mouka. Na rozdíl od jiných diet nejde o žádný módní výstřelek, ale o dietu, která trápí lidi alergické na pšenici nebo lepek.

V nejnovějším článku vám poradíme, jak si vybrat tu správnou bezlepkovou mouku pro vaše pečení a vaření.

Nejlepší bezlepková mouka

Celiakie a její příznaky

Lidé, kteří musí dodržovat bezlepkovou dietu, jsou alergičtí na pšenici nebo lepek, jinak známý také jako lepek.

Gluten je forma proteinu nacházející se v obilovinách jako pšenice, stejně v menší míře i ječmen či žito, který se po přidání vody lepí, čímž vzniká lepkavá hmota, která se při větším míchání přemění na pružné, polštářové těsto – lepek.

Když se tento lepek zkombinuje s droždím a zároveň se peče při vysoké teplotě, vytvoří ve výpeku drobné plynové sáčky, které se nafouknou a ztvrdnou. To dává chlebu, koláčům a koláčovým kůrkám jejich pověstnou strukturu.

Příznaky celiakie a alergie na lepek

Lidé alergičtí na lepek mají různé příznaky, které mohou být závažné nebo méně závažné a projevují se například:

  • svěděním kůže,
  • pálením kolem úst,
  • bolestmi kloubů,
  • osteoporózou,
  • suchá kůže,
  • bledostí,
  • pigmentací,
  • ekzémy,
  • měkkými lámavými nehty,
  • průjmem,
  • zácpou,
  • nadýmáním,
  • zvracením,
  • neurčitými bolestmi břicha,
  • zhoršeným polykáním.

Bezlepková mouka a pečení

Lidé trpící celiakií nemohou jíst jídla obsahující pšenici, ječmen nebo žito. To znamená, že si musí vybírat potraviny, jako například mouku, která je vyrobena z různých bezlepkových rostlin, zeleniny nebo ořechů, které jsou pomleté pro její výrobu.

Při bezlepkovém pečení je obvykle vhodnější směs z více než jednoho druhu mouky, která obsahuje i pojivo, tedy náhradu za lepek, která napodobuje jeho strukturu, texturu a lepivost při pečení.

V tomto případě vybírejte bezlepkovou mouku s vysokým obsahem bílkovin, jako je například mouka z quinoy nebo malé množství tapiokové mouky, která se přidá do směsi na pečení.

Univerzální moučné směsi

Existuje mnoho značek univerzálních bezlepkových moučných směsí, z nichž každá obsahuje kombinaci několika druhů mouky.

Jedná se o pohodlnou alternativu, kterou můžete použít v různých receptech, přičemž může být i zbytečně předražená.

Různé druhy bezlepkové mouky, které naleznete na dnešním trhu

Mandlová mouka

Někdy nazývaná také mandlová moučka, která se vyrábí z jemně mletých mandlí se slupkou nebo bez ní.

Mandlová mouka vyrobená z mandlí se slupkou má tmavší barvu a je vhodná pro výrobu chleba, tmavších koláčů nebo pečiva.

Naopak mandlová mouka bez slupky je vyrobena z blanšírovaných mandlí, má světlou slonovinovou barvu a pečivu dodává jemnou mandlovou příchuť a strukturu. Používá se do světlých koláčů a muffinů, přičemž ji můžete skladovat v mrazničce až 6 měsíců.

 

Amarantová mouka

Amarantová mouka obsahuje vysoký podíl bílkovin a má oříškovou příchuť. Tento typ bezlepkové mouky se používá k výrobě pečiva nebo těstovin.

Fazolová mouka

Fazolová mouka se vyrábí z různých druhů fazolí, jako jsou například:

  • černá fazole,
  • bílé fazole,
  • fazole garbanzo,
  • sója fazolová a další.

Tyto mouky se vyrábějí rozemletím sušených bobů na jemný prášek, který lze použít k přípravě těstovin, k obalování jídel před restováním, jako pojivo do vegetariánských burgerů nebo sekané, či jako ingredienci do muffinů a chleba.

Fazolová mouka má tendenci propůjčovat jídlům jednoznačnou fazolovou příchuť, proto se používá hlavně u slaných a kořeněných jídel či v čokoládových dezertech, které přebijí tuto výraznou chuť.

Pohanková mouka

Navzdory svému názvu pohanka není pšenice a neobsahuje lepek. Má výraznou zemitou chuť, proto má využití tam, kde si můžete vychutnat její jedinečnou chuť, jako například v těstovinách nebo palačinkách.

Kokosová mouka

Kokosová mouka je vyrobena z odtučněného kokosu, má jemnou kokosovou příchuť, světle slonovinovou barvu a vysoký obsah vlákniny.

Můžete ji použít do koláčů, muffinů a palačinek, je však třeba myslet na správné množství, protože při velkém množství kokosové mouky může být pečivo příliš suché.

Kukuřičná mouka

Kukuřičná mouka se vyrábí smícháním sušených kukuřičných zrn, které byly uvařené a následně rozemleté s vodou a mastí. Toto těsto lze následně vysušit a používá se k výrobě kukuřičných tortill, kukuřičného chleba, muffinů a polenty.

Při výběru kukuřičné mouky se zaměřte na takovou, která obsahuje otruby a klíčky, abyste tak získali více vlákniny a živin.

Jáhlová mouka

Jáhlová mouka je mouka světlé barvy s jemnou příchutí, díky čemuž je ideální do sladkých nebo slaných receptů, jako jsou například muffiny, sušenky či kukuřičné chleby.

Rýžová mouka

Hnědá rýžová mouka se mele z rýže, na které jsou ještě přichyceny otruby a klíčky, čímž získává vyšší obsah vlákniny a živin. Bílá rýžová mouka je mletá z bílé rýže, přičemž má velmi světlou barvu a je téměř bez chuti.

Rovněž má bílá rýže i vyšší obsah škrobu a vyrábí se z rýže používané k výrobě „lepkavé rýže“, která se v receptech používá pouze v malém množství, nejčastěji jako pojivo než jako mouka.

Rýžovou mouku můžete použít k výrobě koláčů, chleba a nudlí, k zahušťování omáček a vytváření křupavých povlaků na smažených potravinách. Ani jedna z těchto druhů rýžové mouky není sladká a neobsahuje cukr.

Ovesná mouka

Ovesná mouka má jemnou chuť, je celozrnná a obsahuje vlákninu a živiny, takže se hodí pro přípravu sladké snídaně.

Třeba však myslet na to, že ne každý člověk s celiakií snese oves, proto je třeba se před používáním ovesné mouky poradit s vaším lékařem.

Quinoa mouka

Díky své jemné oříškové chuti a bledé barvě lze mouku z quinoy použít na slané i sladké recepty. Je vynikající v receptech na koláče, sušenky, chleby či muffiny.

Čiroková mouka

Čiroková mouka je celozrnná mouka, která má hladkou strukturu. Hodí se na pečení jemného chleba a muffinů, také v Indii se z čirokové mouky připravuje i tradiční indický chléb – Roti.

Teffová mouka

Tato jemně strukturovaná ořechová mouka se dá použít k přípravě koláčů, palačinek a křehkého pečiva. V etiopských kuchyních se z teffové mouky vyrábí tradiční plochý chléb Injera.

Teffová mouka má obzvláště vysoký obsah vlákniny a vitamínu C, což z ní činí jedinečnou bezlepkovou mouku.

TOP bezlepková mouka podle vašich recenzí

SCHÄR Mix IT univerzální směs na pečení

Tato univerzální směs na pečení bez lepku se skvěle hodí jak na vaření, tak na pečení. Je vyrobena speciálně pro lidi trpící nesnášenlivostí lepku, tedy z bezlepkových a bezpšeničných surovin.

Dá se použít k výrobě chleba, těstovin nebo do koláčů.

Hlavní výhody univerzální mouky SCHÄR Mix IT:

  • bez alergenů, může však obsahovat sójová zrna,
  • jde o univerzální směs na pečení i vaření,
  • neobsahuje laktózu,
  • mouka vhodná pro vegetariány a vegany,
  • bez obsahu lepku.

Allnature Mandlová mouka natural

Allnature mandlová mouka má příjemnou mandlovou vůni a stejně tak i chuť, proto je velmi oblíbená při přípravě dezertů, cukrovinek a krémů. Stejně jako přísada do müsli, smoothie či jogurtů.

Jde o skvělou náhradu pšeničné mouky a jiných druhů mouk vyrobených z obilovin.

Hlavní výhody Allnature Mandlové mouky:

  • jde o kvalitní zdroj bílkovin,
  • mouka vhodná pro vegetariány a vegany,
  • bez obsahu lepku,
  • přírodní bio náhrada pšeničné mouky,
  • vhodná do jogurtů, na pečení a do krémů.

GRIZLY Kokosová mouka BIO

GRIZLY kokosová mouka je vyrobena ze 100% čerstvé kokosové družiny z ekologického hospodářství. Jedná se o jemně mletou mouku, která vás přesvědčí lehce sladkou chutí a kokosovou vůní.

Můžete ji použít k výrobě koláčů, dortů, pečiva zákusků, či jako přísadu do smoothie nebo koktejlů.

Hlavní výhody GRIZLY Kokosové mouky:

  • vyrobena ze 100% čerstvé kokosové dužiny z ekologického hospodářství,
  • má sladkou a jemnou chuť kokosu,
  • obsahuje vysoký podíl vlákniny,
  • příjemná kokosová vůně,
  • vhodná k pečení i jako přísada do smoothie nebo koktejlů.

PROMIX-PK směs na bezlepkové pečivo

PROMIX-PK je bezlepková směs vhodná pro přípravu jemného pečiva, chleba, noků, knedlíků a zahušťování pokrmů.

Tato mouka je vyrobena z přirozeně bezlepkových a nepšeničných surovin, vhodná i pro vegetariány a vegany.

Hlavní výhody PROMIX-PK směsi na bezlepkové pečivo:

  • bezlepková směs vhodná speciálně na pečení,
  • vyrobena z přirozeně bezlepkových a nepšeničných surovin,
  • vhodná pro vegetariány a vegany,
  • bez obsahu lepku,
  • k výrobě chleba, noků a knedlíků.

Závěr

Pokud trpíte alergií na lepek, tak v tom případě musíte sáhnout po bezlepkových potravinách a pečivu, které jsou vyrobeny z bezlepkové mouky. Vyrábí se z ní například bezlepkový chléb, bezlepkové špaldové noky a knedlík, bezlepkové sušenky nebo zákusky.

Na trhu existuje několik druhů bezlepkových muk, které jsou vyrobeny z různých bezlepkových rostlin, zeleniny nebo ořechů.

Na výběr tak máte například mandlovou mouku, kokosovou mouku nebo rýžovou alternativu, avšak naleznete zde i různé univerzální směsi, které jsou vhodné jak na pečení, tak na vaření a zahušťování jídel.

4.5/5 - (10 votes)

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno

Jakub
Jakubhttps://www.fitnesaci.cz
Sportu se věnuji odmalička. Hraju fotbal a ve volném čase rád cvičím. I proto jsem se rozhodl založit tento web. Neustále se v této problematice vzdělávám. V mých článcích se budu snažit přiblížit vám můj pohled na věc.