DomůVýživaBanány a cholesterol: Víte jak souvisí? Máme odpověď!

Banány a cholesterol: Víte jak souvisí? Máme odpověď!

Vědci neustále pátrají po potravinách, které mohou pomoci lidem snížit jejich hladinu cholesterolu. A máte-li rádi banány, můžete se těšit, protože konzumace tohoto lahodného ovoce je ideální způsob, jak získat důležité živiny. Jak tedy souvisí banány a cholesterol? Čtěte dál a dozvíte se vše potřebné.

Banány a cholesterol – mýty a fakta

Existuje názor, že banány mohou zvyšovat cholesterol, ale ve skutečnosti obsahují vlákninu, draslík a antioxidanty, které mohou přispět k regulaci cholesterolu a krevního tlaku.

Nutriční hodnoty

Přírodní složky obsažené v banánu, které působí příznivě na naše zdraví, zahrnují draslík, vápník, hořčík, sacharidy, vitamíny A, C a vitamíny skupiny B.

Draslík hraje důležitou roli při ochraně srdce, neboť pomáhá regulovat krevní tlak. Jeho nedostatek může vést k srdečním problémům, únavě a podráždění.

Osoby, které konzumují nadměrné množství soli, by měly zvýšit příjem potravin bohatých na draslík, aby udržely rovnováhu mezi draslíkem a sodíkem v organismu (sodík má opačný účinek – zvyšuje krevní tlak a zadržuje vodu).

Banány obsahují také sacharózu, fruktózu, glukózu, vlákninu a bohatou zásobu živin a minerálů.

Jejich pravidelná konzumace může přispět ke zlepšení celkového zdraví.

1 banán (100 g) obsahuje přibližně:

 • Kalorie: 94 kcal
 • Tuky: 0,2 g
 • Bílkoviny: 1 g
 • Sacharidy: 22 g
 • Cukry: 19 g
 • Vláknina: 2 g
 • Vápník: 12 mg
 • Voda: 74 g

zrelé banány

Hořčík v banánu přispívá ke zmírňování žaludečních křečí a bolestí hlavy. Samozřejmě, banán není univerzálním řešením všech zdravotních problémů, ale jeho pozitivní vliv na organismus je nezvratný.

Banán působí preventivně i léčebně při vysokém krevním tlaku, přispívá k odvodňování organismu a redukci hmotnosti, čistí tělo od toxinů, podporuje hojení žaludeční stěny, snižuje hladinu cholesterolu v krvi, posiluje imunitní systém, zlepšuje kvalitu spánku a působí uklidňujícím dojmem.

Hladina cholesterolu: co je třeba vědět

Hladina cholesterolu by měla být kolem 200 mg/dl, a je-li nad 240 mg/dl, považuje se to za vysoké. LDL cholesterol, známý jako „špatný“ cholesterol, může vést k tvorbě plaku na stěnách tepen, zvyšující riziko kardiovaskulárních onemocnění.

Přečtěte si náš článek, ve kterém naleznete 17 potravin, které mohou pomoci snížit cholesterol.

Banány a cholesterol

Banány jsou výjimečně zdravé a cenově dostupné ovoce, které obsahuje vlákninu, vitamíny a minerály. Vláknina pomáhá snížit záněty, krevní tlak, cukr a regulovat hladinu cholesterolu (zdroj).

Jaké jsou výhody jejich konzumace

Banány neobsahují cholesterol a jsou bohaté na vlákninu a vitamíny. Vláknina zabraňuje absorpci části cholesterolu a podle studií může její pravidelná konzumace snížit celkový a „špatný“ cholesterol.

Možná jste nevěděli, že banány jsou mnohem lepším zdrojem energie než například energetické nápoje.

Už konzumace dvou banánů vám poskytnou dostatek energie na hodinový trénink nebo procházku.

Přečtěte si náš článek o banánech: 12 důvodů, proč jíst banán každý den

Podporují trávení a zdraví srdce

Banány mohou pomoci vašemu trávení. Jsou vynikajícím zdrojem prebiotik, nestravitelných uhlohydrátů, které působí příznivě v trávicím traktu.

Představují lehce stravitelnou potravinu, což je klíčové pro optimální trávení. Při problematickém trávení může tělo obtížně přijímat živiny z jídla. Konzumace potravin, které jsou lehce stravitelné, může zmírnit napětí trávicího traktu a dodávat energii tělu.

Sacharidy obsažené v banánech jsou snadno rozložitelné, poskytují buňkám potřebnou energii a podporují celkové zdraví trávicího systému.

Zahrnout banány do své stravy může být prospěšné pro zdraví srdce. Ideální je také kombinace s jinými potravinami bohatými na vlákninu.

Toto ovoce obsahuje také látku zvanou pektin. To je typ vlákniny nacházející se ve zralých i nezralých zelených banánech, který může pomoci předcházet zácpě a změkčit stolici.

Jezte zdravě, žijte zdravě

Chcete-li udržet cholesterol pod kontrolou, je důležité nejen jíst zdravě, ale také cvičit a přestat kouřit.

Banány mohou být jedním z kroků směrem ke zlepšení kardiovaskulárního zdraví.

Jak konzumovat banány? Zkuste tyto tipy

 • Banán je ideální k snídani: Přidejte nakrájené banány do misky s ovesnými vločkami nebo řeckým jogurtem. Ideální rychlá a výživná snídaně.
 • Připravte si banánové smoothie: Smíchejte banán s nízkotučným jogurtem nebo rostlinným mlékem. Ingredience rozmixujte a máte připravené osvěžující a chutné smoothie.
 • Lívance nebo banánový chléb: Vyzkoušejte banánové lívance nebo banánový chléb s arašídovým máslem a banánem.
 • Sendvič s arašídovým máslem a banánem: Vytvořte chutný sendvič s arašídovým máslem a banánem. K oslazení můžete přidat malé množství medu.
 • Banánový snack: Banán je rychlý a snadný snack. Jednoduše si s sebou vezměte jeden banán jako přírodní pochoutku plnou energii.

banány a cholesterol

Závěr

Konzumace banánů může být výborným způsobem, jak podpořit zdraví srdce a udržet hladinu cholesterolu na zdravé úrovni. Vyhýbejte se potravinám s vysokým obsahem nasycených tuků a doplňte svoji stravu ovocem, zeleninou a potravinami bohatými na vlákninu.

Banány a cholesterol spolu souvisí. Udržujte svůj cholesterol pod kontrolou, zlepšete svůj životní styl a nezapomínejte, že zdravá strava je klíčem k dlouhodobému zdraví.

4.9/5 - (35 votes)

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno

Jakub
Jakubhttps://www.fitnesaci.cz
Sportu se věnuji odmalička. Hraju fotbal a ve volném čase rád cvičím. I proto jsem se rozhodl založit tento web. Neustále se v této problematice vzdělávám. V mých článcích se budu snažit přiblížit vám můj pohled na věc.