DomůVýživaKokosová voda - 5 důvodů, proč ji vyzkoušet

Kokosová voda – 5 důvodů, proč ji vyzkoušet

Kokosová voda je ideálním nápojem pro osvěžení po sportovním výkonu. Ukrývá v sobě množství elektrolytů – draslíku, sodíku, hořčíku a vápníku, které tělu potřebujeme doplnit po namáhavé fyzické aktivitě. Kromě toho obsahuje pouze malé množství kalorií a cukrů a přirozeně neobsahuje žádné bílkoviny ani tuky.

Nejlepší kokosová voda

Původ kokosové vody

Na rozdíl od kokosového mléka, které se získává smícháním dužiny zralých kokosových ořechů s vodou, kokosová voda se získává ze zelených kokosových ořechů, které ještě nemají vyzrálou dužinu.

Výživné látky se tak nenacházejí v dužině, ale ve vodě uvnitř ořechu.

Samotná rostlina – kokosová palma působí jako přirozený filtr vody, proto čistá kokosová voda neobsahuje žádné příměsi, podobně jako filtrovaná nebo destilovaná voda.

Výhody kokosové vody

Přívrženci kokosové vody si tento nápoj cení zejména pro vysoký obsah elektrolytů, ale také nízké množství kalorií a zásadité pH.

Kokosová voda obsahuje vysoký podíl vody (kolem 95%), minerály, vitamíny a malé množství cukru.

Má nasládlou ořechovou chuť.

Obsahuje elektrolyty

Obliba kokosové vody mezi sportovci vzrostla v první řadě díky jejímu vysokému obsahu elektrolytů, tedy iontů minerálních prvků.

Pro správné fungování organismu je třeba udržovat přiměřenou hladinu elektrolytů v organismu – neměla by být příliš nízká, ale ani příliš vysoká.

Nesprávná hladina elektrolytů se může projevovat například bušením srdce.

Elektrolyty se z těla vylučují při namáhavé fyzické aktivitě, proto mohou sportovci často trpět jejich nedostatkem.

Ten se projevuje například bolestmi hlavy či svalovými křečemi.

Pití čisté vody po výkonu v tomto případě nemusí pomoci – čistá voda hladinu elektrolytů v těle ještě více snižuje. V porovnání s čistou vodou kokosová voda přirozeně obsahuje velké množství iontů draslíku, sodíku, vápníku a hořčíku, díky čemuž její pití zvyšuje hladinu elektrolytů.

Má málo kalorií

Na rozdíl od většiny nápojů pro sportovce, které také fungují na principu elektrolytů, kokosová voda obsahuje jen minimální množství kalorií.

To znamená, že ji můžete klidně pít, i když se snažíte o redukci hmotnosti.

Je zásaditá

Kokosová voda má přirozeně zásadité složení, proto napomáhá vyrovnat v těle pH při překyselení organismu.

Účinky kokosové vody

Snižuje krevní tlak

Ze všech elektrolytů obsahuje kokosová voda nejvyšší podíl draslíku a jen menší množství sodíku, díky čemuž její pravidelné pití pomáhá snižovat krevní tlak a předcházet některým srdečním onemocněním.

Snižuje tlak natolik efektivně, až se nedoporučuje dlouhodobě pít, pokud se chystáte na operaci nebo pokud již berete léky na snižování tlaku. (zdroj)

Podporuje fungování pohybového aparátu

Kromě draslíku obsahuje kokosová voda také značné množství iontů hořčíku a vápníku. Hořčík napomáhá tvorbě energie a spolu s vápníkem podporuje správné fungování svalů. Vápník navíc pomáhá zpevňovat kosti.

Zlepšuje hydrataci

Díky obsahu elektrolytů kokosová voda hydratuje ještě efektivněji než čistá voda.

To je další důvod, proč je vhodná i při hubnutí – správná hydratace pomáhá při snižování hmotnosti.

Podporuje zdraví ledvin

Pravidelné pití kokosové vody může podle výzkumů pomoci procházet tvorbou některých druhů ledvinových kamenů.

Pokud však máte problémy s ledvinami, je třeba konzultovat pití kokosové vody nejprve s lékařem, neboť v některých případech může mít její konzumace pro vysoký obsah draslíku právě opačný efekt.

Má příznivý vliv na kůži

Kokosová voda zlepšuje zdraví pokožky při zevním i vnitřním používání. Při pravidelném pití podporuje kožní buňky díky obsahu antioxidantů, které pomáhají chránit buňky před volnými radikály.

Při aplikování zvenčí pokožku hydratuje a díky svým antimikrobiálním vlastnostem dokonce pomáhá bojovat i proti akné.. (zdroj)

Jak připravit kokosovou vodu

Pravá kokosová voda se získává ze zelených kokosových ořechů. U nás sice nerostou, ale výjimečně je dostat v supermarketech, prodávají se v chladicích pultech.

Pokud jste na exotické dovolené, máte vyhráno – v zemích, kde rostou kokosové palmy, se čerstvé zelené ořechy běžně prodávají na tržnici či ve stáncích.

Nejlepší je kokosová voda z čerstvých ořechů, neboť obsahuje nejvíce enzymů.

1. způsob

Zelený kokosový ořech pořádně omyjeme a vyřízneme otvor kolem místa, kde rostl na stopce. Zářez musí být dost hluboký na to, abychom se dostali až k dutině s kokosovou vodou – ta by měla při prvním zářezu vytrysknout ven.

Během řezání nůž nedržíme kolmo na kůru ořechu, ale šikmo směrem k bodu, kde rostla stopka.

Nakonec vyříznutou část opatrně odstraníme.

2. způsob

Zelený kokosový ořech omyjeme a v místě stopky z něj odřízneme kůru. Potom v daném místě prorazíme otvor dovnitř ořechu pomocí kladiva a ostrého předmětu, například hrubého hřebíku nebo šroubováku.

Kokosovou vodu vylijeme nebo pijeme přímo z ořechu pomocí brčka. Po vypití kokosové vody můžeme zužitkovat i nezralou dužinu z ořechu.

Dužina v tomto stadiu zralosti je již bílé barvy, ale má konzistenci podobnou želé.

K tomu, abyste se k ní dostali, musíte ořech nejprve rozpůlit, což vám bez kvalitního nářadí, například dláta s kladivem, nepůjde.

Kde koupit kokosovou vodu

Pokud neseženete zelené kokosové ořechy, zůstává vám koupit si balenou kokosovou vodu. Koupíte ji v prodejnách s výživou pro sportovce, někdy i ve větších prodejních řetězcích.

Najdete ji například v dm drogerii.

 

V obchodech dostat kokosovou vodu v tekuté formě, ale sušenou i ve formě prášku, který si rozděláte ve vodě. Při ředění sušené kokosové vody doporučujeme použít filtrovanou vodu, neboť ta má vlastnosti nejvíce podobné kokosové vodě.

Kokosové vody v prášku jsou ekologičtější, neboť při jejich používání vyprodukujete méně odpadu z obalů v porovnání s tím, než kdybyste vypili stejné množství balené kokosové vody v tekuté formě.

Rozdíl v obalových materiálech se projevuje i v ceně kokosové vody. Jedno balení tekuté vody stojí kolem 120 – 240 Kč a obsahuje většinou 0,25 – l kokosové vody. Ve stejné ceně dostanete sušenou kokosovou vodu v prášku, z níž si připravíte i více než deset sklenic kokosové vody.

Která kokosová voda je nejlepší

Při výběru kokosové vody si všímejte jejího složení a způsobu výroby. Nejlepší kokosová voda by měla splňovat tyto parametry:

  • Má být vyrobena ze zelených kokosových ořechů. Některé značky prodávají kokosovou vodu vyrobenou ze zralých ořechů, ale taková voda již nesplňuje všechny parametry kokosové vody a často obsahuje i další přidané látky, aby chuťově připomínala vodu ze zelených ořechů.
  • Nesmí obsahovat umělé konzervanty ani ochucovadla. Zejména kokosová voda v tekuté formě by měla obsahovat ideálně 100% kokosové vody. Pokud obsahuje další přidané látky, měly by být přírodního původu.
  • Nemá být z koncentrátu – kokosová voda z koncentrátu během procesu výroby ztratí množství živin.

Najtelo COCOSA – Kokosová voda neperlivá 330 ml od prodejce pilulka

Oblíbená kokosová voda od značky Najtelo je ideální volbou pro všechny, kterým nechutná čistá voda a hledají alternativu k osvěžení. Je vhodná pro dospělé i pro děti. Nejlepší chutí vychlazená.

BioMedical coconut Water Powder – kokosová voda v prášku od prodejce namaximum.cz

Preferujete-li sušenou kokosovou vodu, sáhněte po prášku od BioMedical, který se vyrábí sušením kokosové vody mrazem. Jednu dávku, tedy 8 g prášku, stačí rozmíchat ve 250 ml vody a můžete pít. Není vyrobena z koncentrátu. Obsahuje pouze kokosovou vodu a maltodextrin.

Kokosová voda v prášku od prodejce grizly

Kokosová voda značky Grizly se vyrábí ze zelených kokosových ořechů z Vietnamu. Obsahuje pouze 100% kokosovou vodu a je vhodná pro celou rodinu.

Závěr

Kokosová voda určitě stojí za vyzkoušení – obsahuje množství elektrolytů, díky čemuž efektivně hydratuje a pomáhá předcházet jejich nedostatku, který se často objevuje po sportovním výkonu a může být spojen s křečemi či bolestmi hlavy.

Díky nízkému obsahu kalorií je vhodná i při redukci hmotnosti a její pravidelné pití pomáhá snižovat krevní tlak.

4.4/5 - (9 votes)

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno

Jakub
Jakubhttps://www.fitnesaci.cz
Sportu se věnuji odmalička. Hraju fotbal a ve volném čase rád cvičím. I proto jsem se rozhodl založit tento web. Neustále se v této problematice vzdělávám. V mých článcích se budu snažit přiblížit vám můj pohled na věc.