DomůVýživaDoplňky stravyNedostatek draslíku – proč klesá draslík v těle? + (projevy)

Nedostatek draslíku – proč klesá draslík v těle? + (projevy)

Věděli jste o tom, že draslík je třetím nejvíce vyskytujícím se minerálem v těle? I přesto, že o něm tak často nemluví, pro naše tělo je skutečně důležitý. Nachází se v každé lidské buňce a závisí na něm množství životně důležitých funkcí.

Nedostatek draslíku podle národního výzkumu trápí až 97% Američanů. Na vině je pravděpodobně nesprávný výběr stravy. Mírně nízký nedostatek obvykle nezpůsobuje žádné příznaky, ale pokud je jeho množství v těle skutečně malé, může dopomoci až k srdeční zástavě. Chcete-li se těmto nechtěným stavům vyhnout, jste na správném místě.

V tomto článku se dozvíte, proč je draslík pro nás důležitý, jak jej doplnit, ale i o tom, co může způsobit v našem těle nedostatek draslíku nebo naopak jeho nadbytek.

Jakou roli v našem těle má draslík?

Draslík není jen klasický minerál. Když se dostane do našeho těla, funguje jako tvz. elektrolyt. Ve vodě se elektrolyt rozpouští na kladné nebo záporné ionty, které mají schopnost vést elektrický náboj.

Draslík pomáhá přenášet elektrické signály do buněk v našem těle, což ovlivňuje správné udržování rovnováhy tekutin, nervového systému, zdraví srdečního svalu, krevního tlaku či PH.

Co všechno ovlivňuje draslík v těle?

  • Regulaci tekutin
  • Funkci svalů
  • Správné fungování nervového systému
  • Regulaci krevního tlaku
  • Metabolismus
  • Zdraví srdce
  • Hladinu PH v těle

Test na draslík v krvi

Znát hodnotu draslíku v krvi je klíčovým indikátorem pro vaše další jednání. Určitě si sami neordinujte vysoké dávky draslíku pokud si nejste jisti, že vám opravdu v těle chybí. Pokud máte podezření na nedostatek draslíku, může vám lékař provést test na draslík v krvi. Tento test se často provádí jako součást krevního testu, který analyzuje různé minerály a živiny v krvi.

Hladina draslíku v krvi se měří v milimolech na litr (mmol/L) nebo v mikromolech na litr (µmol/L). Za normální hodnoty považujeme rozsahu přibližně 3.5 – 5.0 mmol/L nebo 3,5 – 5,0 µmol/L.

Konkrétní hodnoty, u kterých bychom mohli mluvit o nízké hladině draslíku, se mohou lišit podle laboratoře, ale obvykle je to nižší než 3.5 mmol/L nebo 3,5 µmol/L.

Při poklesu draslíku pod 2,5 až 2,2 milimolu na litr, jedná se již o život ohrožující stav, vyžadující lékařskou péči.

Co je to hypokalémie?

Hypokalémie je stav, kdy hladina draslíku v krvi klesne pod normální rozsah.

Draslík se přirozeně z těla vylučuje ledvinami do moči. Existuje však několik důvodů, u kterých draslík klesá víc, než by měl.

Proč klesá draslík v těle?

Nedostatečný příjem draslíku

Jedním z hlavních důvodů hypokalémie může být nedostatečný příjem draslíku ze stravy. To se může stát při nevyvážené stravě, která je velmi chudá na ovoce, zeleninu, luštěniny či ořechy.

Příjem diuretik

Diuretika, nebo léky na zvýšení vylučování tekutin z těla, podporují vylučování nadměrného sodíku a vody. Tyto léky však mohou zvýšit i vylučování draslíku močí. Osoby, které užívají diuretika ke kontrole krevního tlaku nebo odvodnění, mohou být náchylnější k hypokalémii. Tito pacienti by měli být obzvlášť obezřetní a pokud se u nich vyskytnou typické příznaky nedostatku draslíku, své symptomy by měly konzultovat s lékařem.

Zvracení nebo průjmy

Dalším způsobem, kterým naše tělo ztrácí draslík jsou závažné a dlouhotrvající zvracení a průjmy. Při nich totiž tělo náhle ztrácí spoustu tekutin, které obsahují důležité minerály a mezi nimi i draslík.

Nadměrné pocení

Zejména při vytrvalostním cvičení nebo v horkém prostředí může nadměrné pocení způsobit ztrátu draslíku. To platí iv případě, pokud se ztráta tekutin nekompenzuje dostatečným příjmem draslíku.

Nemoci ledvin

Poruchy ledvin mohou ovlivnit schopnost těla udržovat rovnováhu draslíku. Osoby s chronickým onemocněním ledvin mohou být náchylnější k hypokalémii.

Nedostatek draslíku – projevy

Nedostatek draslíku můžeme na sobě zpozorovat prostřednictvím mnoha charakteristických příznaků.

Zde jsou některé z možných projevů:

Celková slabost a únava

Jedním z nejčastějších a nejranějších projevů hypokalémie je slabost a únava. Jelikož draslík pomáhá regulovat svalové kontrakce, když jsou jeho hladiny nízké, svaly produkují jen slabé kontrakce.

Slabost a únava je typickým příznakem mnoha jiných problémů či onemocnění, proto si zvažte i ostatní shodující symptomy.

Svalové křeče

Nedostatek draslíku může způsobit svalové křeče a také bolest svalů. Toto je spojeno se schopností draslíku regulovat svalovou kontrakci.

Křeče se objevují náhle a nekontrolovatelně. Když jsou hladiny draslíku nízké, mozek nedokáže přenášet efektivní signály, čímž vznikají prodloužené kontrakce, které následně my cítíme jako svalové křeče.

Pokud jsou hladiny draslíku nízké, vaše cévy se začnou stahovat, čímž omezují průtok krve do svalů. To má za následek ztuhlost i bolesti svalů.

Nepravidelný srdeční rytmus

Draslík je velmi důležitý pro správnou činnost srdce, jelikož jeho tok do a z buněk pomáhá regulovat srdeční rytmus. Pokud jej máte nedostatek, můžete zažívat pocit zvaný palpitace srdce. Jde o stav, kdy vaše srdce může bít silněji, rychleji nebo přeskakuje údery.

Problémy s trávicím systémem

Problémy s trávením nemůžeme připisovat jen nedostatku draslíku, ale mohou se při tomto stavu objevit.

Draslík pomáhá přenášet signály z mozku do svalů nacházejících se i v trávicím systému. Jak jsme již několikrát zmínili, když jsou hladiny draslíku v krvi nízké, mozek nedokáže efektivně přenášet signály, což může následně způsobit zpomalený trávicí systém.

Vyskytnout se mohou zažívací potíže, jako je nadýmání či zácpa.

Změny nálad a podrážděnost

Draslík je zahrnut také v regulaci nervového systému. Nedostatek draslíku může ovlivnit nervovou činnost a způsobit zvýšenou úzkost a podrážděnost.

Je důležité si uvědomit, že tyto projevy mohou být spojeny s různými faktory a měly by být interpretovány v kontextu celkové zdravotní situace člověka.

Jak zvýšit hladinu draslíku v těle?

Zvýšení hladiny draslíku v těle lze dosáhnout prostřednictvím stravovacích změn a životního stylu. Přinášíme vám několik doporučení, jak zvýšit hladinu draslíku:

  • Začleňte do vašeho jídelníčku potraviny bohaté na draslík
  • Vyhýbejte se nadměrné konzumaci alkoholu
  • Při užívání diuretik se poraďte s Vaším lékařem o pravidelném doplňování draslíku
  • Pravidelně se hýbejte
  • Vyhýbejte se stresu
  • Dodržujte pitný režim

Potraviny s vysokým obsahem draslíku

Nejlepším způsobem, jak zásobit tělo dostatečným množstvím draslíku, je zahrnout do jídelníčku více ovoce, zeleniny, luštěnin či ořechů.

Seznam potravin s vysokým obsahem draslíku:

  • Banány
  • Pomeranče
  • Avokádo
  • Rozinky
  • Součástí meruňky
  • Melouny
  • Špenát
  • Brokolice
  • Brambory
  • Rajčata
  • Hrách
  • Fazole (černá, červená, bílá)
  • Čočka
  • Cizrna
  • Mandle
  • Lískové ořechy
  • Slunečnicová semínka
  • Dýňová semínka
  • Tuňák
  • Losos
  • Kuřecí maso
  • Mléko a mléčné výrobky

nedostatek draslíku

Doplňky výživy

Při akutním nedostatku draslíku se doporučuje sáhnout po draslíkových doplňcích stravy. Ty však není vhodné užívat bez lékařského předpisu, jelikož nadměrné množství draslíku v krvi může způsobit nežádoucí zdravotní potíže.

Dobrou pomůckou mohou být i tzv. elektrolyty – sportovní nápoje, které mohou obsahovat také draslík. Nicméně, před koupí pozorně sledujte jejich složení as konzumací to nepřehánějte.

Nadbytek draslíku

Nadbytek draslíku v organismu, nazývaný také hyperkalémie, může být stejně nebezpečný jako jeho nedostatek.

Tento stav nastává tehdy, když hladina draslíku v těle vystoupí nad 5 milimolů na litr. V tomto případě se však ještě nemusí jeho nadbytek nijak projevovat. Větší problémy nastávají při hladinách nad 6 milimolů na litr a při náhlém zvýšení.

Což může způsobit nadbytek draslíku v těle?

  • Únavu a slabost
  • Svalové křeče a trnutí končetin
  • Žaludeční problémy
  • Problémy se srdečním rytmem
  • Nízký tlak

Jak může vzniknout nadbytek draslíku?

Pokud vás napadlo, že při vysokých dávkách ovoce nebo jiných potravin s vysokým obsahem draslíku se může jeho hladina výrazně zvýšit, nemusíte mít strach. Vaše ledviny totiž dokážou jeho hladinu spolehlivě korigovat a v případě, že je ho v těle výrazně více, začnou ho přirozeně vylučovat.

Problém však nastává, pokud vás trápí poruchy či onemocnění ledvin nebo nadledvinek. Poruchy ledvin mohou způsobit, že ledviny nevylučují dostatečné množství draslíku z těla ven. Za příčinou jeho nadbytku mohou stát i různé metabolické problémy, onemocnění jater i cukrovka.

Další častou příčinou hyperkalenie jsou některá léčiva, například na zvýšený krevní tlak, onemocnění srdečně-cévního systému, ale i běžně dostupná léčiva na bolest (při nadměrném a dlouhodobém užívání).

Léčba nadbytku draslíku závisí na závažnosti stavu a příčiny jejího vzniku. Při mírně zvýšených hladinách se doporučuje dieta bez draslíku, v horším případě byste si už o dalším postupu měli promluvit s vaším lékařem. Máte-li podezření na nadbytek draslíku, jednejte včas.

nedostatek draslíku

Závěr

Optimální příjem draslíku je nezbytný pro správné fungování celého organismu. Jeho přítomnost je důležitá pro udržení rovnováhy tekutin, správnou funkci svalů a nervů i regulaci krevního tlaku. Pokud nás trápí nedostatek draslíku, příznaky na sebe nenechají dlouho čekat.

Obecně vám však doporučujeme doplňovat hladinu draslíku v krvi přírodní cestou, tedy zařazením ovoce a zeleniny do jídelníčku. Máte-li jen mírný nedostatek draslíku, když budete jíst pravidelně dostatek potravin bohatých na draslík, váš stav je schopen se optimalizovat do několika dní.

Máte-li podezření na jeho vážný nedostatek, případně nadbytek, konzultujte váš stav s lékařem, který vám může provést i test na draslík v krvi.

4.9/5 - (17 votes)

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno

Jakub
Jakubhttps://www.fitnesaci.cz
Sportu se věnuji odmalička. Hraju fotbal a ve volném čase rád cvičím. I proto jsem se rozhodl založit tento web. Neustále se v této problematice vzdělávám. V mých článcích se budu snažit přiblížit vám můj pohled na věc.