DomůVýživaDoplňky stravyGaba: Co to je a jak pomáhá? (účinky)

Gaba: Co to je a jak pomáhá? (účinky)

Mozek je zázračný orgán, který ovládá náš každodenní život. Je plný komplexních chemických procesů a neurotransmiterů. Jedním z klíčových hráčů v tomto neuropsychologickém divadle je GABA, zkratka pro kyselinu gamma-aminomáselnou.

Gaba se stala v posledních letech oblíbeným doplňkem stravy. Částečně je to způsobeno zejména tím, že není snadno dostupná z potravy. Její účinky jsou však pozoruhodné. Tento doplněk stravy vám může výrazně pomoci dostat svůj psychický stav pod kontrolu. Stojí za to si něco o ní alespoň nastudovat.

V tomto článku společně prozkoumáme, co je GABA a jaký vliv má na náš mozek i celkové zdraví.

Co je gaba?

Gaba je jinak kyselina gama-aminomáselná, která se přirozeně nachází v našem mozku. Patří mezi inhibiční neurotransmitery, které dokáží snížit nervovou aktivitu. Neurotransmitery fungují jako chemičtí poslové. Gaba se považuje za inhibiční neurotransmiter, protože blokuje nebo inhibuje (deaktivuje) určité mozkové signály, čímž snižuje aktivitu nervového systému.

To může pomoci při pocitech úzkosti, stresu, strachu či při různých záchvatech. Snížená aktivita nervového systému se může pozitivně projevit navozením pocitu klidu, relaxace, uvolnění a pozitivní nálady. Díky tomu se tato látka často používá při péči o klidnou mysl, nerušený harmonický spánek a dobrou náladu, což se hodí nejen během náročného životního období.

Patří také mezi oblíbená nootropika, která se pojí se soustředěním a učením. Díky tomu je vhodná i pro studenty, manažery a další lidi, kteří se věnují duševně náročné práci. V neposlední řadě ji používají i siloví sportovci, kteří se chtějí maximálně starat o optimální hladinu růstového hormonu (HGH).

Gaba – účinky na náš organismus

Vědci již dlouhodobě zkoumají působení gaba na náš organismus, ale většina těchto studií byla zatím velmi malá a pro úplné osvědčení výhod této kyseliny jsou zapotřebí větší a dlouhodobější studie.
Přemýšlíte, že byste gaba vyzkoušeli i vy? Podívejte se, v čem všem umí být nápomocná alespoň podle dosavadních výzkumů.

Snížení úzkosti

Jak jsme již zmínili, tím, že gaba má schopnost snížit nervovou aktivitu v mozku může mít uklidňující efekt. Proto se považuje za přirozený prostředek ke snížení úzkosti.
Podle článku z roku 2006 dvě velmi malé studie zjistily, že účastníci, kteří užívali doplněk Gaba, měli během stresující události zvýšené pocity relaxace.

Podpora duševního zdraví

Rovnováha mezi vzrušujícími a inhibičními signály je klíčová pro duševní zdraví. Tento doplněk stravy můžete užívat pokud vás trápí vypjaté psychické období, spojené se záchvaty, depresí či smutkem.

Lepší spánek

Tím, že gaba podporuje relaxaci a tlumí nervové vzruchy může pomoci lidem, které trápí nespavost nebo časté buzení.

Zmírnění bolesti

V některých případech může pomoci zmírnit vnímání bolesti tím, že ovlivňuje přenos bolestivých signálů v nervovém systému.

 

Zlepšuje kognitivní funkce

Pravidelný příjem kyseliny gama-aminomáselné může zlepšit paměť, učení i koncentraci. Po tomto doplňku často sahají právě studenti.

Podpora regenerace

Příznivý vliv gaba na růstový hormon může přispět k lepší regeneraci a obnově svalů zejména po náročném tréninku.

Regulace krevního tlaku

Studie z roku 2009 zjistila, že užívání doplňku Chlorella s obsahem GABA dvakrát denně snižuje krevní tlak u pacientů s hraniční hypertenzí.

Vybrali jsme pro vás TOP produkty

NOW GABA

 • Tlumivý a zklidňující účinek
 • 750 mg gaba v jedné dávce
 • V balení 100 kapslí
 • Ověřený výrobce přírodních produktů
 • Vhodný k navození relaxace

Pokud jste se rozhodli pro doplněk výživy Gaba, kvalitní výrobek nabízí americká značka přírodních produktů NOW Foods. Balení obsahuje 100 kapslí. V jedné kapsli je obsaženo množství 750 mg kyseliny gama-aminomáselné. Doporučené dávkování představuje 1 kapsli 1 až 2krát denně. Užívejte na lačný žaludek a tabletu zapijte dostatečným množstvím vody.

Tento doplněk výživy vám může pomoci zmírnit nervové i svalové napětí. Má tlumivý účinek, zklidňuje a přitom chrání neurony před poškozením. Je vhodný pouze pro dospělé. Vyhýbejte se mu v případě, pokud trpíte onemocněním, jste těhotná, kojíte nebo se snažíte otěhotnět. Pokud užíváte ještě jiné léky, poraďte se nejprve s vaším lékařem.

Gaba – GymBeam

 • Balení se 120 nebo 240 tobolkami
 • Cena/kvalita
 • Oblíbený výrobce
 • Pro klidnou mysl, relaxaci a harmonický spánek
 • Hodí se silovým sportovcům
 • Vhodné i pro studenty

Dalším ověřeným produktem je Gaba od společnosti GymBeam. Kyselina gama-aminomáselná patří mezi oblíbená nootropika. Je vhodná pro sportovce, studenty a lidi pracující duševně. Dokáže být nápomocná při psychické zátěži, může vám pomoci s učením a soustředěním a přitom zachová „chladnou hlavu“. Sportovci ji ocení zejména pro její regenerační vlastnosti a optimalizaci růstového hormonu.

Tento produkt si můžete vybrat 120 nebo 240 kapslí. Výrobce doporučuje užívat 1 až 2 kapsle denně. 1 tobolka obsahuje 500 mg gaba. Nepřekračujte doporučenou denní dávku, tedy maximálně 2 kapsle denně. Produkt není vhodný pro děti, těhotné a kojící ženy.

Gaba kapsuly – Natural Nutrition

 • Kvalitní ingredience
 • Vhodné i pro vegetariány
 • Bez přidaných aromat, barviv, konzervantů a GMO
 • Duševní koncentrace apaměť
 • Svalový růst, syntéza HGH, spalování tuků
 • Balení obsahuje 90 tablet
 • 450 mg gaba v jedné dávce
Natural Nutrition nabízí Gaba kapsle, které jsou vyrobeny z účinných ingrediencí a bez umělých plnidel a přídatných látek. Neobsahují přidané aroma, barviva, konzervační látky ani GMO. Jsou vhodné i pro vegetariány. Dostupné je 90 tobolkové balení. V jedné tabletě se nachází 450 mg kyseliny gama-aminomáselné.
Produkt doporučujeme těm, kteří chtějí zlepšit svoji duševní koncentraci i paměť. Sportovcům může pomoci s růstem svalů, syntézou HGH a také s rychlejším spalováním tuků.

Jak podpořit hladiny Gaba v těle?

Existuje několik způsobů, jak podpořit hladiny gaba v těle:

Stravou

Mezi nejbohatší zdroje patří:

 • Fermentované potraviny jako tempeh, miso, kimchi a nakládaná zelenina
 • Ryby jako losos, makrela a tuňák
 • Drůbež jako kuře a krůta
 • Ořechy a semena jako mandle, vlašské ořechy a dýňová semena
 • Zelenina jako špenát, kapusta a brokolice

Doplňky

Pro podporu hladin gaba můžete zvolit také doplňky stravy. Nicméně, před zahájením užívání doplňků byste měli konzultovat se svým lékařem.

Fyzickou aktivitou

Pravidelná fyzická aktivita je spojena s nárůstem hladin gaba v mozku. Různé cvičební aktivity, zejména ty, které zahrnují aerobní cvičení, mohou mít pozitivní vliv na hladiny tohoto neurotransmiteru.

Cvičením jógy

Studie z roku 2020 publikovaná v The Journal of Alternative and Complementary Medicine zjistila, že cvičení jógy může vést k vyšším hladinám gaba. Díky tomu můžete mít lepší náladu a méně úzkosti.

Snížením stresu

Stres může inhibovat produkci gaba, takže metody ke snižování stresu, jako jsou meditace, jóga a hluboké dýchání mohou být jen prospěšné.

Pro koho je vhodná?

 • Pro sportovce
 • Studenty
 • Těžko pracujících lidí
 • Pro osoby, které zažívají vysoký stres

Dávkování doplňku výživy gaba

Před tím, než začnete užívat doplněk výživy gaba, se poraďte se svým lékařem. O dávkování vás seznámí lékař, případně samotný produkt.

Nezapomeňte, že je důležité dodržovat předepsané dávkování, abyste předešli nežádoucím účinkům.

Nežádoucí účinky

Gaba je obecně dobře snášena a má jen málo vedlejších účinků. Druhým faktem je i to, že její potenciální vedlejší účinky zatím nebyly dopodrobna prozkoumány, takže je obtížné vědět, co očekávat.
Některé běžně hlášené nežádoucí účinky zahrnují:
 • podrážděný žaludek
 • bolest hlavy
 • ospalost
 • svalová slabost
V ojedinělých případech může gaba vyvolat i alergické reakce.
Jelikož může u některých lidí způsobit ospalost, neměli byste po užití doplňku stravy gaba řídit ani obsluhovat stroje, dokud nevíte, jak na vás zapůsobí.

Není také jasné, jak gaba interaguje s jinými léky nebo doplňky. Pokud si chcete být jisti a neriskovat případné nežádoucí účinky, konzultujte její užívání s lékařem. Nezapomeňte mu říci o všech lécích na předpis nebo volně prodejných lécích, které užíváte, včetně bylin a jiných doplňků.

Závěr

Gaba nebo jinak kyselina gama-aminomáselná je neurotransmiter v našem mozku, který má inhibiční účinky a napomáhá nám uklidnit se a relaxovat. Tato chemická látka působí jako „brzda nervového systému“, tedy snižuje aktivitu neuronů a pomáhá udržovat rovnováhu mezi nabuzením a uvolněním v mozku.

Někteří lidé užívají tento doplněk stravy k regulaci nálady, úzkosti, k podpoře spánku či svalové relaxace. Přestože se gaba v těle nachází přirozeně, pro podporu zdraví a celkové pohody můžeme její hladiny zvyšovat pomocí doplňků výživy.

Doplňky, které si můžete koupit online, mohou stát za vyzkoušení zvláště pokud hledáte přírodní prostředky ke zmírnění stresu, podporu paměti či koncentrace.

Máte zkušenosti s výživovým doplňkem gaba? Podělte se s námi o vaše zkušenosti v komentářích.

Ohodnoťte tento článek

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno

Jakub
Jakubhttps://www.fitnesaci.cz
Sportu se věnuji odmalička. Hraju fotbal a ve volném čase rád cvičím. I proto jsem se rozhodl založit tento web. Neustále se v této problematice vzdělávám. V mých článcích se budu snažit přiblížit vám můj pohled na věc.