DomůVýživaDoplňky stravyIontový nápoj - Jak vybrat ten nejlepší (TOP 5)

Iontový nápoj – Jak vybrat ten nejlepší (TOP 5)

Ptáte se na význam iontového nápoje? K čemu je vlastně iontový nápoj dobrý? Na tyto otázky vám odpoví náš článek.

Při správném použití mohou iontové nápoje napomoci lepšímu sportovnímu výkonu a rychlejšímu zotavení po sportovní aktivitě.

Nejlepší iontové nápoje – náš výběr (konzultováno s odborníky

Kdy použít iontový nápoj

Pokud jde o nápoje před výkonem, tím myslíme hodinu před jeho začátkem, na pokrytí ztrát tekutin postačí buď čistá pitná voda, balená pramenitá voda, nebo ovocný neslazený nebo jen mírně slazený čaj s citrónem.

Neuškodí ani silný zelený nebo pravý černý čaj a dovolit si můžete také kávu, za předpokladu, že nejste dehydrovaní a nemáte problémy s ledvinami či žaludkem.

Nevhodné jsou všechny limonády, včetně minerálek, nápoje s obsahem alkoholu a neředěné džusy.

Pokud už chcete „ionťák“, sáhněte po hypotonickém

Pokud ale chceme zvolit již před výkonem (například během) iontový nápoj, musíme přihlédnout k jeho složení a z hlediska osmolality (laicky řečeno „hustoty“) nápoje vybrat nápoj s nižším podílem iontů, než je v krevní plazmě.

Tyto nápoje jsou označovány jako hypotonické iontové nápoje a můžeme si je dopřát také během dlouhotrvajících běhů obzvláště v teplém počasí, kdy je úbytek vody nadřazen ztrátě iontů.

Co dodržet před tréninkem

Před zátěží je nutné být dostatečně hydratovaný (tedy zavodněný).

Zhruba 20 minut před začátkem tréninku můžeme vypít ještě 3 decilitry tekutin, ale celkové množství tekutin za hodinu před tréninkem by nemělo přesáhnout 6 decilitrů.

 • Nápoj před výkonem by měl být spíše vlažný, ne ledový.
 • Neměl by obsahovat příliš mnoho volně rozpuštěného CO2.
 • Trvá-li sportovní výkon déle než 1 až 2 hodiny, je na místě sáhnout po iontovém nápoji.

Kvalitní izotonické nápoje

Hledáte kvalitní izotonické nápoje za přijatelnou cenu? Vyzkoušejte následující produkty. Vyberete si z různých nápojů za super cenu.

Hypotonické nápoje

Jako příklad hypotonických nápojů uvedeme Iso Drink (PROM-IN) a Ionix Drink (Survival).

Balení prvního z nich obsahuje 500 gramů sypké směsi, výrobce druhého tvrdí, že se z něj vyrobí až 60 litrů nápoje.

U prvního odpovídá zastoupení jednotlivých minerálních složek doporučeným dávkám.

U druhého najdeme navíc aminokyseliny karnitin, taurin a glutamin a ještě vitamíny skupiny B, což není na škodu.

Zato doporučení od výrobce, že nápoj je vhodný pro jakýkoli typ aktivity, a to jak před tréninkem, tak při výkonu a po něm, a že je dokonce určen i pro běžné pití, je zavádějící.

Další rozdíl je v typu použitých umělých sladidel, která najdeme v obou kromě maltodextrinu a glukózy. Jenže o tom, co je pro naše zdraví lepší, se můžeme kvůli kontroverznosti tohoto tématu jen dohadovat.

Žádný z těchto nápojů nehodnotíme jako lepší.

Iso Drink je v pořádku díky menší míře minerálních složek, což v tomto případě váš výkon neovlivní nijak negativně.

Obsah sodíku, který nápoje určené ke konzumaci před výkonem a při výkonu musí obsahovat, je dostatečný.

U druhého nápoje je sodíku spíše méně.

Pokud je vaším cílem tělo před výkonem trošičku více povzbudit, zvolte raději Ionix Drink.

Každopádně si však, připomeňme to ještě jednou, Ionix Drink nehodí pro běžnou konzumaci ani pro pití po výkonu, kdy je třeba dodat tělu především draslík, a to ve 3x menším množství než sodík.

Cena těchto iontových nápojů se liší. Iso Drink je o více než polovinu levnější, ale celkové množství hotového nápoje je více než 4x menší.

Izotonické nápoje při výkonu a po něm

Další skupinou jsou izotonické nápoje. Ty mají osmolalitu (látkové množství rozpustné látky v jednotkové hmotnosti rozpouštědla) stejnou jako krev a obvykle se pijí v průběhu tréninku i po něm.

Tato skupina nápojů je na trhu největší, nesmíte je však používat nevhodně. Vezměte v úvahu, že naše tělo ztrácí tekutiny prostřednictvím potu, nikoli krví, a pot je hypotonický.

Proto může při doplňování tekutin izotonickým nápojem během mírné zátěže dojít k vyššímu příjmu minerálních iontů, a tím ik narušení osmotické rovnováhy.

Izotonické nápoje jsou tedy většinou vhodnější až po tréninku.

iontový nápoj

Nápoje ke konzumaci při výkonu

Pokud hledáte dobrý způsob, jak konzumovat nápoje při výkonu, řiďte se podle těchto pravidel:

 • Během tělesné zátěže pijte nápoj s obsahem sodíku (Na+) a chloridů (Cl).
 • Obsah sodíku a draslíku by měl být poměru 3 – 4:1.
 • Při lehčím tréninku sáhněte po hypotonickém nápoji, pro intenzivnější formu tréninku můžete použít i izotonický nápoj, ale ne příliš sladký, protože využití glukózy při vysokém výkonu vázne.

Kvalitní iontové nápoje

Hledáte kvalitní iontové nápoje za přijatelnou cenu? Vyzkoušejte následující produkty. Vyberete si z různých brýlí a masek za super cenu.

Základem sportovních nápojů je energie

Důležitým prvkem sportovního nápoje pro vytrvalostní sporty je energie, kterou se snažíme nahradit ztráty vynaložené tréninkem nebo závodem.

Běžné iontové nápoje obsahují zpravidla jednoduché sacharidy, jako je glukóza, fruktóza a maltodextriny.

Nejvhodněji se z pohledu využití v organismu jeví maltodextriny, u některých jedinců však zase fruktóza. Její nevýhodou je ale při množství vyšším než 50 gramů nebezpečí průjmu.

Podáváním sacharidů během výkonu můžeme zajistit prodloužení vytrvalostního výkonu. Zátěž musí splňovat určitou intenzitu a trvání, protože při její vysoké intenzitě se příjem sacharidů neuplatní.

Pokud je intenzita zatížení do 75 % (VO2 max – maximální rychlost spotřeby kyslíku), je vhodné popíjet každých 20 až 30 minut 100 – 200 mililitrů hypotonického roztoku, i to však pouze za předpokladu, že výkon trvá déle než hodinu, co se týká především maratónů nebo delších vytrvalostních tréninků.

Iontový nápoj = celé spektrum látek

Množství látek v nápojích je ovšem samozřejmě daleko širší. Vedle vitamínu C, který je důležitým antioxidantem, můžeme nalézt v nápojích obvykle vitamíny skupiny B.

Z těch bychom vyzdvihli pro běžce důležitý vitamín B1, který odpovídá za přeměnu sacharidů na energii, B2 nebo B3 (tedy kyselinu nikotinovou, která ovlivňuje nejen energetický metabolismus, ale také pozitivně působí na psychiku), dále pyridoxin (vitamín B6), který hraje důležitou roli v metabolismu bílkovin a podporuje krvetvorbu a je nezbytný i při tvorbě protilátek.

Pro vytrvalce jsou přínosné vesměs všechny vitamíny B.

Nápoje ke konzumaci po výkonu

Při konzumaci sportovních nápojů po samotném sportovním výkonu je třeba dbát těchto pravidel:

 • V období zotavení, tedy po výkonu, je nutné, aby nápoj obsahoval draslík (K+) a hořčík (Mg2+).
 • Obsah sodíku a draslíku by měl být v opačném poměru než v jeho průběhu, tedy 1: 3 – 4.
 • Stopové prvky typu zinek, chrom, selen, železo, které jsou obvykle součástí „ionťáků“, jsou v průběhu výkonu nepodstatné a zbytečně tělo zatěžují. Po výkonu mohou být naopak přínosné, pokud neužíváte jiné multivitamíny a minerály v rámci jejich suplementace (doplnění).

Minerály a stopové prvky

Jednotlivé minerály se mohou vyskytovat v různých formách.

Sodík se obvykle přidává ve sloučenině jako kuchyňská sůl (NaCl), ale může být v nápoji také jako uhličitan sodný či difosforečnan sodný.

Draslík najdeme v těch levnějších nápojích jako chlorid draselný nebo v lépe využitelné formě uhličitanu draselného, nejvýhodnější je však v podobě citrátu draselného.

V posledních letech se objevuje také forma iontů vázaných na aminokyseliny, konkrétně aspartát hořečnatý.

Iontové nápoje

Hledáte kvalitní iontové nápoje? Vyzkoušejte následující produkty. Jsou kvalitní a za super cenu.

Za nejlepší jsou dnes považovány minerály v chelátové formě, a to díky lepší vstřebatelnosti a jejich následnému využití.

Aby to ovšem nebylo příliš jednoduché, platí, že co minerál, to různě optimální podoba pro nejvyšší míru jeho využitelnosti pro organismus.

Příkladem iontového nápoje, který obsahuje vyvážené poměry minerálů a který současně obsahuje i zmíněné cheláty, je The Edge (Reflex Nutrition).

Jeho použití bychom směřovali spíše jako součást regenerace, tedy po výkonu.

Zdroje:

Pozor na „éčka“

Nápoje obsahují také barviva, obecně je označujeme jako emulgátory, nazývané také jako „éčka“.

Jedná se vlastně o přídatné látky, tzv. aditiva (barviva, konzervanty, sladidla, tající soli a jiné přidané látky).

Většinou mají syntetický původ a pro rychlou orientaci v nich nám stačí vědět pár základních, jejichž použití je stále kontroverzní.

U nich je třeba dbát na přiměřené množství. Jsou to tyto emulgátory:

 • E 102
 • E 104
 • E110
 • E 122
 • E 124

U citlivějších jedinců či u dětí mohou působit jako spouštěče mnoha negativních vedlejších účinků.

O jejich přítomnosti nám může napovědět i relativně nízká cena nápoje, protože syntetické látky jsou pro výrobce daleko jednodušší cestou, než udělat nápoj lákavý, ale zároveň levný.

Cena však neodráží vždy kvalitu výrobku, a to nám spotřebitelům ztěžuje život, protože bez důkladného přečtení etikety nejsme schopni posoudit zda je nápoj kvalitní nebo ne.

Můžeme se setkat s iontovými nápoji, které svým složením zcela odpovídají požadavkům našeho těla, přesto je jejich cena spíše nižší.

Ve většině iontových nápojů jsou přítomny také některé aminokyseliny. Jedná se zejména o glutamin, karnitin, arginin, taurin.

Jejich použitím se snaží výrobci nalákat spotřebitele ke zvýšení výkonu a povzbuzení organismu, což jsou jejich hlavní přednosti.

Obecné rady

Na závěr vám předkládáme několik základních rad pro správné používání sportovních nápojů:

 • Pozor na již předem připravené hotové nápoje, u kterých nemůžete ovlivnit množství koncentrace jednotlivých minerálů. Obvykle se musíte spolehnout jen na tvrzení výrobce, kdy je vhodné nápoj popíjet.
 • Pokud se konzumuje příliš velké množství sportovních nápojů bez vynaložení adekvátní fyzické zátěže, může dojít k poškození ledvin. Hrozí to zejména u nápojů, které obsahují velké množství elektrolytů.
 • Vždy si prostudujte etiketu, nápoj totiž může negativně působit i na samotný výkon.
4/5 - (5 votes)

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno

Jakub
Jakubhttps://www.fitnesaci.cz
Sportu se věnuji odmalička. Hraju fotbal a ve volném čase rád cvičím. I proto jsem se rozhodl založit tento web. Neustále se v této problematice vzdělávám. V mých článcích se budu snažit přiblížit vám můj pohled na věc.