DomůVýživaDoplňky stravyChlorella - účinky, využití + (nejlepší produkty)

Chlorella – účinky, využití + (nejlepší produkty)

V dnešní době nás obklopuje množství různých doplňků stravy, z nichž některé vypadají tak, jako by měly skutečné zázračné účinky. Vybrat si z velkého množství může být problém. Jedním z takových výživových doplňků je také chlorella, často označovaná za superpotravinu. V tomto článku se podíváme na to, co je chlorella a jaké má účinky na naše zdraví. Čtěte dál.

TOP produkty s chlorellou

Co je chlorella?

Chlorella je jednobuněčná, sladkovodní řasa zářivě zelené barvy, která je bohatá na živiny. Dlouhá léta se užívá pro své pozitivní účinky na zdraví. Spolu se spirulinou je jednou z nejoblíbenějších výživových doplňků z řas.

Je považována za „superpotravinu“, protože má vysoký obsah bílkovin, železa, vlákniny, vitamínů B a komplexních sacharidů.

Existuje více než 30 různých druhů, ale ve výzkumu se nejčastěji používají dva typy – Chlorella vulgaris a Chlorella pyrenoidosa.

Obsahuje také velké množství antioxidantů, jako je vitamín C, omega-3 mastné kyseliny a karotenoidy jako betakaroten, které bojují proti volným radikálům.

Chlorella byla zkoumána pro svůj potenciál snižovat hladinu cholesterolu a pomáhat snižovat riziko anémie během těhotenství.

Zajímavé je, že studie naznačují, že může mít mnoho zdravotních výhod. Později si představíme některé z nich.

Protože chlorella má tvrdou buněčnou stěnu, kterou lidé nedokážou strávit, musíte ji užívat jako doplněk stravy, abyste mohli využít jejích výhod.

Chlorella + Spirulina ADVANCE 1000 tablet – BIO kvalita

 • 100% přírodní produkt
 • BIO certifikace CERES
 • Bez přídavných látek
 • Detoxikace organismu: Chlorella pomáhá odstraňovat toxiny a čistit organismus.
 • Vysoký obsah vlákniny: Chlorella a spirulina jsou přírodním zdrojem vysokého množství vlákniny.
 • Trávení: Podporují správné trávení a funkci střevního traktu.
 • Zdravá hladina cukru v krvi: Spirulina přispívá k udržení normální hladiny cukru v krvi.
 • Chlorofyl: Obsahují vysokou koncentraci chlorofylu.
 • Neobsahuje lepek, laktózu ani mléčnou bílkovinu.

Jako doplněk stravy je chlorella dostupná zejména ve formě tablet, prášku nebo extraktu.

V tomto článku vám popíšeme využití a výhody chlorelly jako doplňku stravy, jakož i její možná rizika, vedlejší účinky a interakce.

Co obsahuje chlorella?

Působivý nutriční profil a dobrý marketing chlorelly vedl prodejce k tomu, aby ji nazvali „superpotravinou“.

Přestože její přesný obsah živin závisí na podmínkách pěstování, použitých druzích a způsobu zpracování doplňků, je jasné, že obsahuje několik prospěšných živin.

Proč ji lidé opravdu užívají? Je to jen kvůli její zelené barvě? Ne! Čtěte dál a dozvíte se vše potřebné.

Chlorella nemá jen působivou barvu ale je také dobrým zdrojem mnoha živin, jako jsou:

 • Protein: Chlorella obsahuje 50–60 % bílkovin. A co víc, je to kompletní zdroj bílkovin, což znamená, že obsahuje všech devět esenciálních aminokyselin.
 • Vitamin B12: Některé odrůdy chlorelly obsahují také vitamín B12.
 • Železo a vitamín C: Chlorella může být dobrým zdrojem železa. V závislosti na produktu může poskytnout přibližně od 6 do 40% vaší denní potřeby. Je také vynikajícím zdrojem vitamínu C, který pomáhá lépe vstřebávat železo.
 • Další antioxidanty: Chlorella poskytuje širokou škálu antioxidantů.
 • Další vitamíny a minerály: Chlorella obsahuje malé množství hořčíku, zinku, mědi, draslíku, vápníku, kyseliny listové a dalších vitamínů B.
 • Omega-3: Stejně jako ostatní řasy, i chlorella obsahuje některé omega-3. Jen 3 gramy chlorelly dodají až 100 mg omega-3 mastných kyselin.
 • Vláknina: Ve velkém množství může být chlorella dobrým zdrojem vlákniny.

Popis chlorelly může někdy budit dojem, že je to téměř všelék, protože její účinky se zdají nekonečné – od podpory imunity přes detoxikaci těla až po hubnutí.

Účinky chlorelly na zdraví

1. Chlorella a detoxikace

Chlorella je často považována za detoxikační prostředek, ačkoli náš organismus má své vlastní mechanismy pro detoxikaci.

Náš organismus je denně vystavován toxinům, jako jsou těžké kovy, prostřednictvím stravy, životního stylu a environmentálních faktorů, jako je například znečištění.

I když jejich nízké hladiny jsou považovány za bezpečné, vysoké hladiny mohou vést ke zdravotním problémům, jako jsou různé nemoci nebo poškození vnitřních orgánů.

Zdá se, že chlorella může podpořit procesy detoxikace. Důvěryhodné zdroje tvrdí, že chlorella může pomoci odstranit těžké kovy a jiné toxiny z těla. Je to díky její schopnosti vázat se na tyto látky a pomáhat je vyloučit.

Kromě toho se ukázalo, že chlorella pomáhá snižovat množství jiných škodlivých chemikálií, které se někdy nacházejí v potravinách. Jedním z nich je dioxin, hormonální disruptor (zdroj).

2. Může pomoci v boji s vysokým cholesterolem

Vysoký cholesterol je rizikovým faktorem srdečních chorob. Při vysoké hladině cholesterolu se doporučuje úprava stravy. K léčbě vysoké hladiny cholesterolu se často předepisují léky. Existuje však velký zájem o alternativní způsoby snížení cholesterolu.

Studie ukazují, že živiny v chlorellu pomáhají snižovat špatný (LDL) cholesterol a triglyceridy, které mohou způsobit nahromadění v tepnách a zatěžovat srdce.

Mastné kyseliny chlorelly a minerály jako draslík také pomáhají snižovat ztuhlost cév.

Tím se zlepšuje funkce cév a snižuje se krevní tlak.

Chlorella byla zkoumána jako jedna z přírodních pomůcek ke snížení cholesterolu.

Podle studie z roku 2014 publikované v časopise Nutrition Journal, denní dávka chlorelly 416 miligramů zlepšila hladiny lipidů v krvi u 62 dospělých se středně zvýšeným cholesterolem. Došlo nejen ke snížení celkového cholesterolu, triglyceridů a LDL („špatného“) cholesterolu, ale došlo také ke zvýšení HDL („dobrého“) cholesterolu.

Metaanalýza publikovaná v roce 2018 zjistila, že užívání 4 gramů chlorelly denně po dobu nejméně osmi týdnů výrazně snížilo celkový cholesterol, LDL cholesterol, krevní tlak a hladinu cukru v krvi ve srovnání s placebem.

Novější studie publikovaná v roce 2021 zjistila, že menší dávky (1 500 miligramů denně) u lidí s cukrovkou pozitivně ovlivnily lipidové profily a hladinu cukru v krvi.

Další metaanalýza publikovaná v roce 2022 dospěla k závěru, že suplementace chlorelly snížila celkový a LDL cholesterol, ale nezlepšila triglyceridy ani HDL cholesterol. To se projevilo při 1 500 miligramech denně, zatímco vyšší dávky neměly žádný účinek.

Udržování hladiny dobrého cholesterolu, krevního tlaku a zdravých cév snižuje riziko vzniku srdečních chorob.

Chlorella + Spirulina ADVANCE 1000 tablet – BIO kvalita

 • 100% přírodní produkt
 • BIO certifikace CERES
 • Bez přídavných látek
 • Detoxikace organismu: Chlorella pomáhá odstraňovat toxiny a čistit organismus.
 • Vysoký obsah vlákniny: Chlorella a spirulina jsou přírodním zdrojem vysokého množství vlákniny.
 • Trávení: Podporují správné trávení a funkci střevního traktu.
 • Zdravá hladina cukru v krvi: Spirulina přispívá k udržení normální hladiny cukru v krvi.
 • Chlorofyl: Obsahují vysokou koncentraci chlorofylu.
 • Neobsahuje lepek, laktózu ani mléčnou bílkovinu.

3. Chlorella a výživa

Chlorella je bohatým zdrojem živin. Obsahuje až 60% bílkovin, včetně všech 9 esenciálních aminokyselin, což ji činí kompletním zdrojem bílkovin.

Kromě toho obsahuje vitamín B12, hořčík, chlorofyl a další vitamíny a minerály. Také obsahuje omega-3 mastné kyseliny.

4. Chlorella a imunita

Imunitní systém vám pomáhá udržovat zdraví tím, že bojuje proti infekcím a virům.

Studie naznačují, že chlorella může podpořit imunitní systém. Zvyšuje hladinu imunoglobulinu A (IgA), což je důležitý ukazatel imunitní funkce.

Ve studiích na zvířatech i na lidech bylo zjištěno, že chlorella zvyšuje imunitní odpověď.

V jedné malé studii muži produkovali více protilátek při užívání chlorelly než při užívání placeba. Protilátky pomáhají bojovat proti cizím virům ve vašem těle.

5. Může zvýšit aerobní vytrvalost

Jedna studie zkoumala vliv chlorelly na aerobní vytrvalost a prokázala pozitivní výsledek.

Výzkumníci podávali skupině mladých dospělých šest gramů chlorelly nebo placebo denně po dobu čtyř týdnů.

Na konci studie skupina s chlorellou prokázala výrazně zlepšenou schopnost naplnit své plíce kyslíkem, což je hlavním ukazatelem vytrvalosti. Skupina s placebem nezaznamenala žádné změny ve vytrvalosti.

Tento výsledek může být způsoben obsahem aminokyselin s rozvětveným řetězcem chlorelly.

Aminokyseliny s rozvětveným řetězcem jsou souborem tří aminokyselin, o kterých se v různých studiích zjistilo, že zlepšují aerobní výkon.

6. Může zlepšit hladinu cukru v krvi

Některé výzkumy ukazují, že chlorella může pomoci snížit hladinu cukru v krvi (důvěryhodný zdroj).

Jedna studie zjistila, že užívání chlorelly během 12 týdnů snížilo hladinu cukru v krvi nalačno u zdravých jedinců iu osob s vysokým rizikem nemocí souvisejících se špatným životním stylem.

7. Snižuje riziko vzniku chronických onemocnění

Chlorella obsahuje violaxantin, antioxidant nacházející se v listové zelenině, který může snížit zánět v těle. Další důvěryhodné zdroje tvrdí, že antioxidanty v chlorelle, jako je lykopen, také pomáhají snižovat záněty v organismu.

Podle WHO (Světové zdravotnické organizace) může chronický zánět vést k cukrovce, srdečním chorobám, gastrointestinálním poruchám a artritidě. Zánět je hlavní příčinou většiny úmrtí ve světě.

Chlorella také obsahuje širokou škálu prospěšných látek, jako jsou omega-3, vitamín C a karotenoidy jako beta-karoten a lutein.

Tyto látky bojují proti poškození buněk v našem těle a pomáhají snižovat riziko cukrovky, kognitivních chorob, srdečních onemocnění a rakoviny.

Další potenciální výhody

O chlorelle se dozvíte další zajímavá tvrzení. Ne všechny jsou podloženy dostatkem vědeckých studií. To znamená, že je potřebný další výzkum, který potvrdí tato tvrzení.

Zde jsou některé z dalších potenciálních zdravotních benefitů:

Vedlejší účinky

Chlorella je obecně považována za bezpečnou.

Při zvažování suplementace chlorelly je třeba mít na paměti několik věcí.

Někteří lidé hlásili nevolnost a bolesti břicha.

Kromě toho je důležité mít na paměti, že doplňky stravy mohou interagovat s některými léky.

Zatímco chlorella je všeobecně uznávána jako bezpečná a bylo hlášeno jen velmi málo vedlejších účinků, její užívání nemusí sednout každému.

Někteří lidé mají alergii na řasy jako spirulina a chlorella. I když je to velmi vzácné, může to vést k problémům s dýcháním nebo anafylaxi.

Jak suplementovat chlorellu?

Současná literatura o chlorellu nespecifikuje konkrétní dávkování. To se liší v závislosti na produktu.

 

Je to proto, že neexistují dostatečné důkazy pro určení množství potřebného k dosažení očekávaných účinků.

Některé studie zjistily pozitivní účinky při 1,2 gramu denně, zatímco jiné zkoumaly dávky 5-10 gramů denně.

Většina produktů uvádí denní dávku 2–3 gramy, což se vzhledem k výzkumu zdá být správné. Kromě toho je důležité najít kvalitní doplněk. Nejlepším způsobem, jak toho dosáhnout, je vyhledat takovou, která má pečeť kvality z testování třetí stranou.

Zkuste najít doplňky chlorelly od ověřených značek, kterým důvěřujete. My jsme testovali Chlorellu od ADVANCE. Produkt můžeme rozhodně doporučit!

Závěr

Podle důvěryhodných zdrojů se chlorella jeví jako výživový doplněk s velkým potenciálem na podporu zdraví. Je bohatá na živiny, podporuje detoxikaci a může mít pozitivní vliv na imunitu a hubnutí. Nicméně, nezapomeňte, že všechny výživové doplňky by měly být užívány v rámci racionální stravy a v souladu s doporučeními lékaře nebo jiného odborníka na výživu.

Zatím se zdá, že užívání doplňků chlorelly není na škodu a mohou podpořit vaše zdraví.

 

Použité zdroje literatury:

4.9/5 - (12 votes)

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno

Jakub
Jakubhttps://www.fitnesaci.cz
Sportu se věnuji odmalička. Hraju fotbal a ve volném čase rád cvičím. I proto jsem se rozhodl založit tento web. Neustále se v této problematice vzdělávám. V mých článcích se budu snažit přiblížit vám můj pohled na věc.