DomůVýživaDoplňky stravy✅ Nejlepší pískavice řecké seno - účinky na zdraví

✅ Nejlepší pískavice řecké seno – účinky na zdraví

Ať už jako chlebový pepř v jižním Tyrolsku, jako přísada do indických kari, nebo jako oběť egyptskému králi Tutanchamonovi – pískavice řecká je velmi oblíbená jako koření v kuchyních po celém světě a jako léčivou bylinu ji znali již staří Egypťané.
Při správném použití má velmi zvláštní chuť a úžasné léčivé vlastnosti.

Pískavice řecké seno – naše doporučení

Pískavice řecké seno: Koření s léčivými vlastnostmi

Jedná se o jednoletou rostlinu, která dorůstá výšky 80 cm a patří do čeledi luštěnin. Její latinský název je Trigonella foenum-graecum.
Vzpřímený, rozvětvený stonek vyrůstá v typickém jetelovém tvaru, obvejčité listy s pilovitými okraji v horní části.

Květy, které se objevují v párech nebo jednotlivě v paždí listů, jsou na bázi fialové a jinak jemně béžové. Rohovité, přibližně 7-12 cm dlouhé lusky, obsahují 10-20 světle hnědých semen, které šíří charakteristickou kořeněnou vůni.
Semínka sestávají z 23-30% bílkovin, 6-10% lipidů a 25-40% slizničních polysacharidů. Jejich speciální, farmakologicky účinné složky podporují zdraví na mnoha různých úrovních.
Díky svým protizánětlivým a antioxidačním vlastnostem se pískavice řecká používá jako léčivá rostlina, zejména v ajurvédě a čínské medicíně – obvykle jako čaj z mletých semen, méně často se používají listy nebo kořeny.
Mezi tradiční oblasti použití patří vyvolání porodu, podpora trávení a zkušenosti hovoří také o regulaci hormonální rovnováhy – zejména u mužů.

Pískavice se často používá jako „jen“ jako obecné tonikum ke stimulaci metabolismu a optimalizaci zdraví.

Doplňky stravy s obsahem pískavice se dnes používají zejména ke zlepšení zdravotního stavu mužů (zvýšení hladiny testosteronu), k regulaci hladiny cukru v krvi au kojících žen na podporu toku mléka.

Dr. Max ORGANIKA Pískavice řecké seno

 • 500 mg sušených semen v jedné kapsli
 • vhodné pro vegany
 • podporuje metabolismus
 • zvyšuje chuť k jídlu
 • posiluje funkci imunitního systému

Aktivní složky pískavice

Pískavice obsahuje množství minerálů a vitamínů. Svou jemnou vůni získává z esenciálních olejů.
Hlavní sekundární rostlinné látky nacházející se v senovce jsou flavonoidy jako kvercetin, apigenin a luteolin, ale také saponiny a sapogeniny. Poslední dvě uvedené se považují za hlavní účinné složky pískavice řecké. Jedná se o rostlinné látky ze skupiny triterpenů. K triterpenům patří také steroidní hormony testosteron a estrogeny.
Mezi nejčastější sapogeniny v pískavici řecké patří diosgenin a yamogenin. Zejména diosgenin je důležitým prekurzorem pro tvorbu steroidních hormonů, jako je testosteron.

Účinky pískavice řeckého sena na zdraví a výkonnost

Jak jsme zmínili, pískavice řecká se v ajurvédské a čínské medicíně používá již dlouho. Moderní tobolky jsou také propagovány jako zázračné léky – ale důkazy jsou poměrně vzácné a proto v současnosti nelze odvodit žádná odpovídající doporučení.
Následující oblasti však poskytly důkaz o účincích v počátečních studiích:

Kardio-metabolické zdraví: regulace hladiny cukru a cholesterolu v krvi

Aktuální klinická studie se 150 pacienty s cukrovkou (typ II) ukázala, že denní příjem písečky řecké spolu s jinými léčivými rostlinami po dobu tří měsíců byl účinný ve srovnání s placebem. Účinek na citlivost na inzulín a koncentrace cholesterolu byl přibližně tak velký jako účinek léku na diabetes metformin.

Fenugreek 60 kapslí Biotech

 • 1500 mg pískavice řeckého sena na jednu dávku
 • neobsahuje alergeny
 • osvědčený výrobce
 • působí jako antioxidant
 • upravuje hladinu cholesterolu v krvi
 • podporuje trávení a normální pH žaludku

Hormonální zdraví žen: zmírnění menstruačních křečí a syndromu polycystických ovarií (PCOS)

Klinická studie se 101 studentkami ukázala, že užívání tobolek z pískavice řecké během prvních tří dnů menstruace může zmírnit bolest v podbřišku ve srovnání s placebem. Dvě až tři tobolky (odpovídající dávce 900 miligramů prášku pískavice) se užívaly dvakrát denně po dobu dvou po sobě následujících cyklů.

Kromě toho se u 170 žen ve věku 18 až 45 let s PCOS redukovaly různé symptomy a měřené parametry (velikost cysty, poměr LH:FSH, koncentrace testosteronu a prolaktinu, pravidelnost cyklu, inzulínová rezistence a hladina lipidů v krvi) když užívali 1000 miligramů tobolek pískavice řecké po dobu 12 týdnů.

Pomáhá při menopauzálních příznacích a také zlepšuje sexuální funkce žen tím, že vyrovnává hormony. Podle „National Center for Complementary and Integrative Health (NCCIH)” z USA jsou však údaje například z oblasti zvýšené tvorby mateřského mléka nedostatečné a je zapotřebí další výzkum, který již probíhá.

Bohužel to, že působí pozitivně na růst prsou, zatím prokázáno nebylo, navzdory bombastickým reklamám.

Pískavice řecké seno pro muže

Ve studii na 150 mužů ve věku od 43 do 70 let dostávali 600 miligramů prášku z pískavice řecké denně po dobu 12 týdnů. Ukázalo se, že sexuální touha, měřená erekcí a frekvencí pohlavního styku, by se mohla zlepšit, což bylo vysvětleno efektivním zvýšením testosteronu ve srovnání s placebem.

Šlo však o muže, u kterých byla dříve diagnostikována určitá forma nedostatku androgenů a proto tyto výsledky nelze extrapolovat na zdravé muže.

Studie však potvrzují hormonální regulační vlastnosti pískavice řecké u mužů. V roce 2011 například v malé studii 30 mužů dostávalo 600 mg extraktu z pískavice řecké denně po dobu 6 týdnů a po skončení studie se u většiny účastníků zlepšila síla, libido a další sexuální funkce (např. počet erekcí).

Pískavice řecké seno – GymBeam

 • působí pozitivně na libido a hladinu testosteronu
 • funkční podíl saponinů
 • podporuje trávení
 • posiluje imunitu
 • vhodné pro vegany

Pískavice chrání před cukrovkou

Již v roce 2000 studia ukázala, že hladina cukru v krvi klesla o 13,4 procenta 4 hodiny po užití pískavice řecké (ve srovnání s hladinami cukru v krvi bez užívání pískavice řecké). Účastníci zkonzumovali 40 mg prášku z pískavice řecké na kilogram tělesné hmotnosti.

V klinické studii z roku 2015 s účastníky, kteří již trpěli prediabetem, bylo zjištěno, že užívání 5 g prášku z pískavice řecké dvakrát denně bylo velmi účinné při regulaci hladiny cukru v krvi – a to jak nalačno, tak po jídle (postprandiální krevní cukr). Zároveň klesla i hladina LDL cholesterolu.

Ve skupině, která nekonzumovala semena pískavice řecké, bylo riziko cukrovky nakonec více než čtyřikrát vyšší, což znamená, že cukrovku v průběhu tříleté studie vyvinulo mnohem méně účastníků ve skupině pískavice.

Náš tip: Chléb se semínky pískavice k regulaci cukru v krvi

Workout a suplementace pískavicí – na co si dát pozor

Vzhledem k podobnosti s testosteronem je logické předpokládat, že kapsle pískavice řecké mohou podporovat budování svalů. Klinická studie na 60 mužů ukázalo, že 300 mg tobolky dvakrát denně po dobu osmi týdnů vedly ke zvýšení hladin testosteronu a kreatinu, které jsou důležité pro budování svalů, ve srovnání s placebem.

Jisté je, že suplementace může trénink podpořit, ale nikdy jej nemůže nahradit

Swanson Fenugreek Seed

 • lze použít i jako čaj – přidáním do horké vody
 • 610 mg účinné složky v jedné kapsli
 • příznivý vliv v období menstruace
 • snižuje hladinu krevního cukru
 • podporuje trávení a upravuje hladinu cholesterolu v krvi
 • balení obsahuje 45 dávek
 • vynikající poměr cena/objem

Dávkování – je v pořádku užívat pískavici denně?

Denní konzumace přiměřeného množství pískavice řecké se obecně považuje za bezpečnou pro většinu zdravých lidí, pokud se užívá jako součást vyvážené stravy. Nadměrné užívání však může vést k nežádoucím účinkům nebo interakcím s některými léky.

Jak vyplývá z klinických studií (zmíněných výše), denně se podává 500 až 1 000 miligramů pískavice řecké, přičemž vyšší dávky se obvykle užívají kratší dobu.

Kdo by neměl užívat tobolky pískavice řeckého sena?

Máte-li známou alergii na luštěniny (sóju, arašídy nebo hrách), měli byste jejich užívání zvážit, nebo senovku užívat pod lékařským dohledem, aby se vyloučily alergické reakce.
Kromě toho byste se určitě měli vyhnout užívání během těhotenství kvůli vlastnostem podobným hormonům. Pokud jde o kojení, údaje jsou kontroverzní, protože se ozývají hlasy, které doporučují jeho užívání na podporu tvorby mléka. Suplementace se však pro jistotu nedoporučuje.
Diabetici by také neměli konzumovat příliš velké množství pískavice řecké, protože by v kombinaci s jinými léky na cukrovku mohla příliš snížit hladinu cukru v krvi.
I u antikoagulantů existuje podezření, že tobolky pískavice řecké ještě více snižují srážlivost a proto by mohly být nebezpečné, pokud dojde k poranění nebo krvácení.

Závěrem

Přestože existují slibné důkazy o zdravotních výhodách pískavice řecké ve formě kapslí, je důležité si uvědomit, že doplněk není zázračným lékem. Vyvážená strava a zdravý životní styl se spoustou pohybu by měly mít vždy přednost.

Pokud zvažujete užívání, měli byste se předem poradit s lékařem, abyste se ujistili, že doplněk může být přizpůsoben vašim individuálním potřebám.

Zdroje informací:

 1. healthline.com/nutrition/fenugreek#what-it-is
 2. allrecipes.com/what-is-fenugreek-8363083
 3. https://www.verywellhealth.com/benefits-of-fenugreek-88686
5/5 - (1 vote)

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno

Jakub
Jakubhttps://www.fitnesaci.cz
Sportu se věnuji odmalička. Hraju fotbal a ve volném čase rád cvičím. I proto jsem se rozhodl založit tento web. Neustále se v této problematice vzdělávám. V mých článcích se budu snažit přiblížit vám můj pohled na věc.