DomůVýživa12 důvodů, proč jíst banán každý den

12 důvodů, proč jíst banán každý den

Co kdybychom vám řekli, že existuje ovoce, které vám pomůže zhubnout, snížit nadýmání, bojovat proti rakovině a dodá vám energii na hodiny tréninku? Přesně tohle všechno dokáže banán! Čtěte dál a dozvíte se, co jeden banán dokáže udělat s vaším tělem.

Vyzkoušejte tyto banánové pochoutky

Co obsahuje banán?

Banány obsahují slušné množství vlákniny a několik typů antioxidantů. Jeden banán běžné velikosti (100 gramů) má takové nutriční hodnoty (zdroj):

 • Kalorie: 94 kcal
 • Tuky: 0,2 g
 • Bílkoviny: 1 g
 • Sacharidy: 22 g
 • Cukry: 19 g
 • Vláknina: 2 g
 • Vápník: 12 mg
 • Voda: 74 g

Jeden banán poskytuje přibližně 100 kalorií a sestává téměř výlučně z vody a sacharidů. Obsahují malé množství bílkovin a téměř žádný tuk.

Sacharidy v zelených, nezralých banánech jsou většinou ve formě škrobu. Jak banán zraje, jeho chuť je sladší a obsah vlákniny klesá.

Banán je excelentní zdroj energie

Banány jsou mnohem lepším zdrojem energie než energetické nápoje. Už dva banány poskytují dostatek kalorií pro hodinový trénink nebo procházku. Když se odpoledne cítíte unavení a malátní, zkuste nahradit kávu banánem.

Energie vám vydrží déle a neutrpíte prudkou únavu způsobenou vyprcháním kofeinu.

Může zlepšit hladinu cukru v krvi

Banány jsou bohaté na rozpustnou vlákninu. Během trávení se rozpustná vláknina rozpouští v tekutině a vytváří gel. Je to také to, co dává banánům jejich charakteristickou strukturu.

Nezralé banány také obsahují rezistentní škrob, který vaše tělo neumí strávit.

Společně mohou tyto dva typy vlákniny zmírnit hladinu cukru v krvi po jídle. Navíc mohou pomoci regulovat vaši chuť k jídlu zpomalením vyprazdňování žaludku.

To znamená, že navzdory vyššímu obsahu uhlohydrátů nezpůsobí banány u zdravých lidí výrazné kolísání hladiny cukru v krvi.

Pokud trpíte cukrovkou, můžete si klidně vychutnat banány, ale nedoporučuje se konzumovat velkou porci na jedno posezení.

Podporuje trávení

Banány mohou pomoci vašemu špatnému trávení. Jsou vynikajícím zdrojem prebiotik, nestravitelných uhlohydrátů, které působí příznivě v trávicím traktu.

Jak jsme již výše zmínili, banán obsahuje vlákninu, která je spojena s mnoha zdravotními výhodami, včetně zlepšeného trávení.

Jeden středně velký banán obsahuje přibližně 2-3 gramy vlákniny.

Zmiňovaný rezistentní typ vlákniny, který se nachází v nezralých banánech, je prebiotikum. Prebiotika váš organismus nedokáže strávit, a proto skončí ve vašem tlustém střevě, kde se stanou potravou pro prospěšné bakterie ve vašem střevě.

To pořád není všechno!

Banány obsahují také látku zvanou pektin. To je vláknina nacházející se ve zralých i nezralých banánech, která může pomoci předcházet zácpě a změkčit stolici.

Některé studie dokonce naznačují, že pektin může pomoci chránit před rakovinou tlustého střeva, ačkoli k úplnému potvrzení tohoto tvrzení je stále zapotřebí další výzkum.

Pomůže vám zhubnout

I když žádná netestovala účinky banánů přímo na hubnutí. Toto oblíbené ovoce má několik atributů, které by z něj mohly učinit jídlo vhodné na hubnutí.

Za prvé, banány mají relativně málo kalorií. Průměrný banán má něco přes 100 kalorií, ale je výživný a zasytí.

Konzumace většího množství vlákniny ze zeleniny a ovoce se pojí s nižší tělesnou hmotností a hubnutím.

Zkuste nahradit nezdravé sladkosti banánem a výsledky se zaručeně dostaví.

Může podporovat zdraví srdce

Draslík je minerál, který je životně důležitý pro fungování srdce, zvláště pro regulaci krevního tlaku. Navzdory jeho důležitosti jen málo lidí přijímá dostatek draslíku ve své stravě.

Banány jsou vhodným zdrojem draslíku, přičemž středně velký banán (100 gramů) poskytuje až 10% doporučené denní dávky.

Jelikož jsou banány bohaté na draslík, pomáhají oběhovému systému těla dodávat kyslík do mozku.

To pomáhá tělu udržovat pravidelný srdeční tep, snižovat krevní tlak a správnou rovnováhu vody v těle.

Podle starších výzkumů a studií mají lidé, kteří jedí dostatek draslíku, až o 27% nižší riziko vzniku srdečních chorob.

Banány navíc obsahují hořčík, další minerál, který je důležitý pro zdraví srdce.

Nedostatek magnézia může souviset se zvýšeným rizikem srdečních chorob, zvýšeným krevním tlakem a vysokými hladinami tuků v krvi. Proto je nezbytné, abyste konzumovali dostatek minerálů z pestré stravy.

Je plný antioxidantů

Ovoce a zelenina jsou vynikajícím zdrojem antioxidantů a banány nejsou výjimkou.

Banán obsahuje několik druhů silných antioxidantů, včetně flavonoidů a aminů.

Tyto antioxidanty jsou spojeny s mnoha zdravotními výhodami, jako je snížené riziko srdečních chorob a degenerativních onemocnění.

Pomáhají předcházet oxidačnímu poškození buněk způsobenému volnými radikály. Bez antioxidantů se volné radikály mohou časem nahromadit a způsobit škody, pokud se jejich hladina ve vašem těle příliš zvýší.

Zlepšuje libido

Banány jsou mimořádně vhodné pro muže a zahrnují celou řadu zdravotních výhod.

Draslík, hlavní živina v banánu, pomáhá zvýšit produkci testosteronu, mužského pohlavního hormonu a zlepšuje libido. Tryptofan přítomný v banánech pomáhá zvyšovat sekreci serotoninu, hormonu, který zlepšuje náladu a zvyšuje chuť k sexu.

Mangan a hořčík v banánech zlepšují zdraví prostaty a podporují optimální fungování reprodukčních orgánů.

Banány jsou skvělým zdrojem bromelainu a vitamínu B, který reguluje testosteron a zvyšuje sexuální výkonnost a celkovou mužnost.

Banán je také dobrý zdroj uhlohydrátů a zvyšuje energetickou hladinu. Pomáhá také prokrvit mužské pohlavní orgány.

Banán vás zasytí

Banány vám mohou pomoci cítit se sytě. Je to tím, že banán přidá objem do vašeho trávicího systému a zpomalí trávení.

Ne zcela zralé banány jsou bohaté na rezistentní škrob, který, jak už název napovídá, doslova odolává procesu trávení.

Pro hubnutí je ideální protein, ale banány mají nízký obsah této makroživiny. Takže pokud chcete zahnat hlad, zkuste sníst nakrájený banán s potravinami bohatými na bílkoviny, jako je řecký jogurt, nebo rozmixujte banán do proteinového koktejlu.

Nezralé banány mohou zlepšit citlivost na inzulín

Inzulínová rezistence je významným rizikovým faktorem řady chronických onemocnění, včetně diabetu 2. typu.

Několik studií ukazuje, že pravidelná konzumace rezistentního škrobu z nezralých banánů, může zlepšit citlivost na inzulín. To by mohlo způsobit, že vaše tělo bude lépe reagovat na tento hormon regulující hladinu cukru v krvi.

Jsou však zapotřebí další studie, které by zkoumaly, jak může rezistentní škrob v banánech ovlivnit citlivost na inzulín.

Může zlepšit zdraví ledvin

Draslík je životně důležitý pro funkci ledvin a regulaci krevního tlaku.

Banány, jako zdroj draslíku mohou být banány obzvláště prospěšné, pokud jde o udržení zdravých ledvin.

Jedna studie zahrnující více než 5000 lidí s počátečním stadiem chronického onemocnění ledvin spojovala draslík se snížením krevního tlaku a pomalejší progresí onemocnění ledvin.

Na druhé straně někteří lidé s onemocněním ledvin v pozdním stadiu nebo lidé na dialýze potřebují omezit příjem draslíku. Pokud patříte do jedné z těchto kategorií, před zvýšením příjmu draslíku si promluvte se svým lékařem.

Podporuje regeneraci po cvičení

Banány jsou někdy označovány jako dokonalé jídlo pro sportovce. Je to do značné míry způsobeno jejich obsahem lehce stravitelných sacharidů, jakož i minerálů draslíku a hořčíku, které oba působí jako elektrolyty (zdroj).

Během intenzivního cvičení ztrácíte elektrolyty pocením. Doplnění draslíku a hořčíku do těla po tréninku, například konzumací banánu, může snížit svalové křeče a svalovku.

Banány jsou ideální jídlo před, během a po tréninku.

Jednoduše se konzumuje

Banány jsou nejen neuvěřitelně zdravé, ale také jedním z nejjednodušších snacků. Neexistuje způsob, jak správně jíst banán. Je to jen na vás, který způsob vám vyhovuje.

Banán je skvělým doplňkem do jogurtu a cereálií. Je také ideální jako pochoutka na celozrnné toasty s arašídovým máslem. Můžete je dokonce použít místo cukru při pečení a vaření.

Banány se také neuvěřitelně snadno konzumují a přepravují. Vše, co musíte udělat, je oloupat je a sníst.

Závěr

Banány jsou oblíbené ovoce s mnoha zdravotními výhodami.

Díky obsahu vlákniny a antioxidantů mohou podpořit vaše trávení a zdraví srdce. Navíc mohou zlepšit hubnutí, protože mají relativně nízký obsah kalorií, jsou bohaté na živiny a zasytí.

Plně zralé banány i nezralé zelené banány uspokojí vaši chuť na sladké a pomohou vám cítit se lépe.

4.6/5 - (9 votes)

5 KOMENTÁŘE

 1. Tato informace o banánech a jejich schopnosti pomoci s hladinou cukru v krvi je pro mě nová. Určitě je budu konzumovat více, zejména při odpoledním úně.

 2. Chtěla jsem zhubnout, a teď vím, že banány mohou být mým spojencem. Mají málo kalorií, takže budu zkoušet nové banánové recepty pro svůj dietní plán. Díky za tipy!

 3. Nezralé banány obsahují rezistentní škrob? To je zajímavé. Budu se snažit více začleňovat nezralé banány do svého stravování.

 4. Jsem ráda, že banány podporují trávení, protože mám občas problémy s trávícím traktem. Vložím si do jídelníčku více banánů a uvidím, jak to pomůže.

 5. Úžasné, jak může banán mít takové pozitivní účinky na naše tělo! Mám pocit, že si ho budu více cenit a začnu ho zařazovat do svého denního jídelníčku.

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno

Jakub
Jakubhttps://www.fitnesaci.cz
Sportu se věnuji odmalička. Hraju fotbal a ve volném čase rád cvičím. I proto jsem se rozhodl založit tento web. Neustále se v této problematice vzdělávám. V mých článcích se budu snažit přiblížit vám můj pohled na věc.