DomůVýživaKokosový olej: Všestranný pomocník pro zdraví a krásu

Kokosový olej: Všestranný pomocník pro zdraví a krásu

Kokosový olej je skvělým pomocníkem nejen v kuchyni, ale také v domácnosti, při péči o pleť či zdraví. Má pozitivní vliv na hubnutí, snižuje pocit hladu, je to rychlý zdroj energie a má antibakteriální účinky.

Tento olej je jedlý a extrahovaný ze zralých kokosových ořechů, který má v domácnosti všestranné využití. Panenský kokosový olej se považuje za kvalitnější než rafinovaný olej a říká se, že je také bohatší na antioxidační polyfenoly, jakož i na živiny a vitamín E.

O dalších benefitech kokosového oleje na vaše zdraví a krásu se dozvíte níže v článku.

Nejlepší kokosový olej

Co obsahuje kokosový olej

Kokosový olej je 100% tuk, z toho jsou 80 až 90% nasycené tuky. A právě tento poměr mu dává jeho pevnou texturu, kterou si drží při nízkých nebo pokojových teplotách.

Získává se extrakcí nebo lisováním dužiny kokosovníku, jeho teplota tání je při 23 až 26 °C.

Rovněž obsahuje různé druhy kyselin, převládajícím typem je kyselina laurová (47 %), v menším množství jsou zastoupeny kyseliny myristová a palmitová. Ve stopových množstvích jsou přítomny i mononenasycené a polynenasycené tuky.

Nutriční výhody kokosového oleje

1 polévková lžíce (11 g) obsahuje:

 • 99 kcal / 407 kj
 • 11 g tuku
 • 9,5 g nasycených tuků
 • 0,7 g mono-nenasycených tuků
 • 0,2 g polynenasyceného tuku

Jaký kokosový olej koupit?

Ne všechny druhy kokosového oleje mají stejný vliv na naše zdraví.

Celkově platí, že čím méně je olej zpracován, tím je pravděpodobnější, že bude mít lepší pozitivní účinky na naše zdraví.

Extra panenský kokosový olej

Extra panenský olej pochází z plodů čerstvých, zralých kokosových ořechů.

Vyrábí se z čerstvé dužiny a lisuje za studena, což mu dodává nejvyšší kvalitu a nejlahodnější aroma, ale rovněž nejvyšší cenu. Jedná se však o nejlepší alternativu.

Kokosový olej RBD

Ze sušené kokosové dužiny se vyrábí kokosový olej typu RBD, což znamená, že je rafinovaný, bělený a deodorovaný. Tento druh oleje je levnější a zbavený své typické vůně.

Rovněž má vysokou odolnost proti oxidaci, to znamená, že netuhne, a proto je snadné jej skladovat. Můžete jej dát i mimo chladničku, stačí ho mít v pevně uzavřené nádobě.

Jaké jsou účinky kokosového oleje pro naše tělo a zdraví

Panenský kokosový olej si mnoho lidí pochvaluje hlavně pro jeho zdravotní přínosy, včetně antimikrobiálních a antioxidačních vlastností, pozitivních účinků na pleť, ústní dutinu a hubnutí.

Skvělý pomocník při hubnutí

Kokosový olej je bohatým zdrojem triglyceridů se středně dlouhým řetězcem (MCT), které patří do skupiny nasycených tuků.

Podle některých studií může konzumace MCT zvýšit počet kalorií, které vaše tělo spaluje, čímž napomáhá při hubnutí. Jelikož tuky v tomto oleji obsahují 65 % MCT, může mít vlastnosti pro spalování tuků podobné jako čistý MCT olej.

V tomto případě je však třeba být opatrný, protože samotný kokosový olej má vysoký obsah kalorií, a v případě konzumace velkého množství může mít opačný efekt, a to přibírání.

Rychlý zdroj energie

Triglyceridy se středně dlouhým řetězcem, které se nacházejí v kokosovém oleji, jsou skvělým zdrojem rychlého přísunu energie. A to tak, že při jejich konzumaci jdou MCT přímo do vašich jater, kde se staví rychlým zdrojem energie, podobně jako sacharidy.

Ve skutečnosti se MCT používají také v produktech sportovní výživy pro sportovce, protože tento typ energie dokáže naše tělo absorbovat a využít rychleji, než jiné typy nasycených tuků.

Poskytuje antimikrobiální účinky

Kokosový olej má antimikrobiální a protiplísňové vlastnosti, a to díky obsahu kyseliny laurové. Jedná se o mastnou kyselinu, která tvoří asi 50% MCT v kokosovém oleji.

Výzkum naznačuje, že tato kyselina může mít antimikrobiální účinky proti mikroorganismům způsobujícím nemoci, jako jsou:

 • Staphylococcus aureus
 • Streptococcus mutans
 • Streptococcus pyogenes
 • Escherichia coli
 • Helicobacter pylori

Rovněž další studie ukazují, že kyselina laurová může působit i jako bakteriostatické činidlo. Jedná se o látku, která zabraňuje množení bakterií, aniž by bakterie zabíjela. Kromě toho může také inhibovat růst mikroorganismů, které jsou škodlivé pro rostliny.

Snižuje pocit hladu

Jednou zajímavou vlastností kokosového oleje je to, že může pomoci zmenšit chuť k jídlu. Část triglyceridů, které v oleji přijímáme, se rozkládá v procesu, který produkuje molekuly zvané ketony.

Ketony snižují chuť k jídlu tím, že buď přímo působí na chemické posly v mozku, nebo mění hladiny hormonů vyvolávajících hlad, jako je ghrelin.

Zlepšuje zdraví pokožky

Kokosový olej je skvělým pomocníkem i v případě pokožky, kdy se využívá zevnitř i zvenčí. Mnoho lidí jej používá pro kosmetické účely, stejně jako ke zlepšení zdraví a vzhledu pokožky.

Studie ukazují, že kokosový olej může zvýšit obsah vlhkosti v suché pokožce, což vede ke zlepšení funkce pokožky a k ochraně před vnějšími faktory, jako jsou infekční agens, chemikálie a alergeny.

Rovněž jej můžete využít při suché pokožce na rukou, která je zničena častým používáním dezinfekčních prostředků na bázi alkoholu.

Dokazuje to i studie, která prokázala, že již aplikace 6 až 8 kapek panenského oleje na ruce a ponechání přes noc, zanechá vaše ruce hebké a jemné.

Rovněž může tento olej snížit závažnost mírných až středně vážných příznaků atopické dermatitidy, chronického kožního onemocnění charakterizovaného zánětem kůže a poruchami funkce kožní bariéry.

Ochrana pro vlasy

Tento olej funguje také jako častá přísada do různých přípravků na vlasy, protože je chrání před poškozením. Nejlepší alternativou je však použití raw kokosového oleje.

Tyto poznatky vycházejí ze studie, která zjistila, že kokosový olej proniká hluboko do vlasových pramenů, čímž je činí pružnějšími a zabraňuje jejich lámání.

Zlepšuje zdraví ústní dutiny

Dostupné informace ukazují, že používání kokosového oleje jako ústní vody, má pozitivní účinky na zdraví ústní dutiny a prospívá ústní hygieně.

Tento způsob ústní hygieny snižuje větší množství škodlivých bakterií v ústech, a to ve srovnání s běžnou ústní vodou.

Kromě toho kyselina laurová v kokosovém oleji reaguje se slinami a vytváří substanci podobnou mýdlu, která zabraňuje vzniku zubního kazu a pomáhá snižovat hromadění plaku a vzniku zánětu dásní.

Dobrý zdroj antioxidantů

Zmiňovaný olej je také dobrým zdrojem antioxidantů, které pomáhají neutralizovat škodlivé molekuly zvané volné radikály. To znamená, že pomáhá odvrátit několik chronických a degenerativních onemocnění.

Jaké antioxidanty obsahuje kokosový olej?

 • Tokoferoly
 • Tokotrienoly
 • Fytosteroly
 • Flavonoidy
 • Polyfenoly

Kokosový olej je dobrým zdrojem antioxidantů, které poskytují protizánětlivé, antidiabetické a mozkové ochranné účinky.

Několik tipů, jak použít kokosový olej u vás doma

V kuchyni

Kokosový olej je skvělým pomocníkem při vaří a pečení, protože se nepřepaluje, a tím pádem neuvolňuje ze sebe karcinogenní látky. Rovněž neobsahuje cholesterol, je lehce stravitelný a můžete si jej přidat do kávy, horké čokolády, smoothie či ovesné kaše.

Začněte s jednou lžičkou denně a postupně zvyšujte denní dávku na 3 až 4 lžičky.

Ochrana před spálením

Kokosový olej je skvělým pomocníkem do slunečných dnů, protože má ochranný faktor SPF mezi 4 až 6. Rovněž pomáhá rychlejšímu vstřebávání vitamínu D, díky čemuž vás dostatečně ochrání před spálením. Rovněž jej můžete použít i jako krém po opalování.

Pokud se rádi koupete v bazénech a místech s chlorovou vodou, kokosový olej zmírňuje negativní účinky chlóru, čímž ochrání vaši pokožku před poškozením.

Ekologická kosmetika

Pokud vás trápí různé alergie nebo citlivá pokožka, kokosový olej můžete využít také jako ekologickou kosmetiku, se kterou se odlíčíte i nalíčíte. Přitom se nemusíte bát mastnoty na tváři a těle, neboť se snadno a rychle vstřebává.

Jak můžete využít kokosový krém u vás v koupelně?

 • Oční krém
 • Krém proti vráskám
 • Balzám na popraskané rty
 • Krém na zmírnění akné
 • Deodorant bez hliníku a dalších škodlivin
 • Krém na holení i po holení
 • Krém na zpevnění nehtů a pokožky
 • Kondicionér na vlasy
 • Tělový peeling
 • Podklad k líčení
 • Odličovač
 • Ekologická zubní pasta
 • Olej na zmírnění tvorby strií
 • Dětský olejíček

Lubrikační a masážní gel

Extra panenský kokosový olej je netoxický přírodní olej, který je skvělým pomocníkem při klasické masáži a také erotických hrátkách.

Slouží jako nedráždivý a hygienicky nezávadný lubrikační gel, jehož přidanou hodnotou je ochrana před kvasinkovými onemocněními. Pozor si však dávejte na kombinaci s latexovými kondomy, protože kokosový olej má schopnost jej rozkládat.

Interiér a exteriér

Kokosový olej využijete i v dalších částech domácnosti, a to například k ošetření dřeva, odstranění žvýkaček a rezu, k ošetření pokojových rostlin a jako dezinfekci předmětů.

Rovněž tvoří vynikající základ pro tvorbu přírodního repelentu. Nevýhodou však v tomto případě je, že rychle vyprchá, a proto se musíte natírat cca každé 2 hodiny.

Pro zvířátka

Kokosový olej můžete využít i pro zkvalitnění života vašich domácích mazlíčků. Nápomocný je hned v několika směrech, jako například:

 • jako přísada v krmivu podporuje jejich imunitu, zdravotní stav a kvalitu srsti,
 • poskytuje hydrataci suchým a popraskaným tlapkám
 • zmenšuje svědění
 • jako přípravek na šetrné odčervení parazity
 • při pečení domácích zvířecích pochoutek

Závěr

Kokosový olej můžete používat jako zdravou a výživnou náhradu při vaření, v kosmetice či antibakteriálních přípravcích. Dokonce vás ochrání před otravnými komáry či slunečním zářením.

Vyrábí se z kokosových ořechů, nejlepší formou je extra panenský kokosový olej, který se lisuje za studena, což mu dodává nejvyšší kvalitu a nejlahodnější aroma.

Rovněž obsahuje i mnoho vitamínů, výživných látek a antioxidantů, takže se skvěle hodí při hubnutí či jako rychlý zdroj energie.

4.6/5 - (7 votes)

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno

Jakub
Jakubhttps://www.fitnesaci.cz
Sportu se věnuji odmalička. Hraju fotbal a ve volném čase rád cvičím. I proto jsem se rozhodl založit tento web. Neustále se v této problematice vzdělávám. V mých článcích se budu snažit přiblížit vám můj pohled na věc.