DomůSportCyklistikaCyklistické oblečení - od A po Z - (KOMPLETNÍ NÁVOD)

Cyklistické oblečení – od A po Z – (KOMPLETNÍ NÁVOD)

Když začínáte s novým sportem nebo volnočasovou aktivitou, může být obtížné vědět, jaký druh oblečení a vybavení potřebujete. Přesně to samé platí pro cyklistické oblečení. Jeho výběr se může zdát jednoduchý, avšak opak je pravdou.

Na začátku vaší cyklistické kariéry si chcete koupit věci, které skutečně potřebujete, aby váš zážitek z jízdy na kole byl 100%-ní.

V první řadě vás ujistíme, že opravdu nepotřebujete žádnou speciální soupravu, abyste mohli začít. Potřebujete několik základních věcí jako je cyklistická přilba, cyklistické kalhoty a cyklistické brýle. Dalším vybavením (které však stačí zakoupit až po nějaké době) jsou cyklistické tretry a cyklistické dresy. My si postupně představíme každou z těchto kategorií.

V dnešním článku se podíváme na to nejlepší cyklistické vybavení přesně pro vás.

Nejlepší základní vybavení na kolo

Vybavení na kolo – Must have!

Naše cyklistické tipy na vybavení jako jsou, přilby, chrániče, výživa, servisní nářadí a další jsou zaměřeny na začátečníky, nové jezdce, kteří právě začali se svým velkým dobrodružstvím na dvou kolech.

Budeme jako váš oblíbený zkušený kamarád, který vám chce pomoci dostat ze sebe a z vašeho kola maximum!

Níže jsme se pokusili pokrýt běžná úskalí při jízdě na kole, ale nezapomněli jsme, že nejlepší věc na kole je, že je to pořádný adrenalin.

Ať už jste silniční cyklista, cyklista na mtb kole nebo jen dojíždíte do práce, určitě si zde najdete nové informace (UPOZORNĚNÍ: to nejdůležitější naleznete na konci článku!).

Cyklistické přilby

Chraňte se. Chraňte si hlavu! Je to nejdůležitější část výbavy! Nenechte se však namluvit, abyste si koupili karbonem vyztuženou a super lehkou přilbu v Saganově týmové barvě za 6020 Kč.

 

Tyto helmy, i když jsou cool, jsou skutečně jen o snížení hmotnosti pro jezdce, kteří chtějí určitou výhodu, a nemusí nutně nabízet lepší ochranu než levnější verze cyklistických přileb.

Ujistěte se, že máte přilbu, která dobře sedí. Většina bude mít určitý stupeň nastavitelnosti a některé z dražších modelů zahrnují i systém MIPS (Multi-directional impact protection system), což je dodatečná vrstva určená k rozptýlení sil nárazu v případě srážky nebo nárazu.

Kalhoty na kolo

Dobrá cyklistická souprava (dlouhé kalhoty a šortky) je nezbytná k tomu, abyste se na kole cítili dobře v každém počasí.

Pokud kolem dojíždíte například do práce, určitě se vám stane, že budete muset jet i v mokrém počasí. V tomto případě jsou ideální nepromokavé kalhoty na kolo, které lze navrstvit na oblečení.

Pokud se snažíte kupovat levné cyklistické věci, tady se snažte nešetřit. Zejména kvalitní šortky s vložkou vám pomohou zůstat na kole v pohodlí během horkých letních výjezdů.

 

My jsme testovali šortky s vložkou z Decathlonu. Tyto produkty produkty v redakci používáme a jsme s nimi spokojeni. Prohlédněte si kvalitní nabídku cyklistických kalhot.

Pokud hledáte opravdu pohodlné kalhoty na kolo, doporučujeme vyzkoušet cyklistické legíny. Jsou speciálně upraveny pro jízdu na kole a během jízdy ani nebudete vědět, že nějaké kalhoty máte oblečené. Je už jen na vás, jestli si vyberete šortky nebo naopak dlouhé legíny, které jsou spíše určeny pro zimní a chladnější počasí (zdroj).

Cyklistické brýle

Cyklistické brýle jsou nepostradatelným pomocníkem během jízdy. Schytat nepříjemnou mušku do oka během rychlé jízdy je velmi nepříjemná záležitost. To, jak vybrat ty nejlepší cyklistické brýle se dozvíte v našem detailním článku s názvem „Jak vybrat cyklistické brýle?“.

Mezi velmi oblíbené brýle patří polarizované nebo fotochromatické cyklistické brýle.

Při výběru těch správných brýlí doporučujeme hledět hlavně na kvalitu zpracování, druh skel a také cenu brýlí.

Cyklistické rukavice

Cyklistické rukavice jsou druh výbavy bez které se obejdete. Nicméně, když přijde první pád bez rukavic a odnesou si to všechno vaše ruce, budete si přát abyste si ty rukavice objednali spolu s kolem.

Měli byste být schopni najít dobrý pár rukavic v rozmezí 360 Kč, který vám bude dobře sedět na rukou a hlavně splňovat funkci.

Je už na vás jaké rukavice zvolíte, ale obecně platí, že cyklistické rukavice bez prstů jsou určeny pro léto a do méně chladného počasí.

Rukavice s dlouhými prsty jsou buď zimní rukavice nebo na horskou cyklistiku, aby vás dostatečně ochránily.

Osobní preference při koupi cyklistických rukavic skutečně přicházejí v úvahu, takže je jen na vás, abyste našli ty, které se vám líbí a které se vám budou dobře hodit. Můžete si vybrat klasické nebo třeba gelové rukavice na kolo

Pamatujte, že většina rukavic se trochu natáhne, ale nechcete, aby byly tak těsné, aby vám omezily krevní oběh.

Cyklistické tretry

Cyklistické tretry jsou speciální boty na kolo. Důležité je zmínit, že k použití těchto bot budete také potřebovat speciální pedály.

Boty si jednoduše „zaseknete“ do pedálů a hotovo. Jejich výhoda je v tom, že budete kolo pohybovat nejen tlačením do pedálů, ale i jejich tažením.

V nabídce naleznete různé tretry. Nejčastěji jsou to silniční nebo mtb tretry. Pro začátek doporučujeme vyzkoušet levnější verzi například z Decathlonu. Později, pokud se vám tento typ bot osvědčí, můžete sáhnout po dražším modelu například od značky Shimano.

Cyklistické dresy

Nejlepší cyklistické dresy by měly být dostatečně přiléhavé a vyrobeny z funkčního materiálu.

Většina cyklistických dresů má vpředu zip po celé nebo poloviční délce a kapsy ve spodní části zad. Tyto kapsy jsou určeny k uložení základních věcí, jako je peněženka, bunda proti větru, občerstvení nebo multifunkční klíč.

Dresy na kolo s dlouhým rukávem poskytnou teplo v chladných podmínkách. Co se týká ceny, ta se liší na základě značky a materiálu. Chcete-li ušetřit, doporučujeme prohlédnout si dresy ve výprodeji.

Bonus

Multifunkční nářadí

Každý cyklista (ano, každý cyklista!) potřebuje s sebou nosit multifunkční nářadí. Tato šikovná nářadí jsou ideální k nastavení sedla během jízdy na kole nebo k ujištění se, že vaše brzdy fungují správně a nešoupe vám kotouč.

Nosím sebou vždy tento velmi jednoduchý nástroj od značky Kellys. Je vybaven 5 imbusovými klíči a hlavně je super malý, takže nezabere moc místa v kapse nebo podsedlové tašce.

Záleží jen na vás, kolik funkcí chcete mít s sebou – protože pamatujte, že tyto „tooly“ mohou být obtížné. Ale jako začátečník bude fajn mít pořádnou výbavu.

4.7/5 - (8 votes)

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno

Jakub
Jakubhttps://www.fitnesaci.cz
Sportu se věnuji odmalička. Hraju fotbal a ve volném čase rád cvičím. I proto jsem se rozhodl založit tento web. Neustále se v této problematice vzdělávám. V mých článcích se budu snažit přiblížit vám můj pohled na věc.