DomůSportCyklistikaNejlepší cyklistické brýle - Jak vybrat? (NÁVOD)

Nejlepší cyklistické brýle – Jak vybrat? (NÁVOD)

Vášnivé cyklisty je na cestách i v lesích stále více. Koupi kola si obvykle důkladně nastudujeme, ale koupit cyklistické brýle napadne jen málokterého z nás.

Tvar, povrchová úprava, materiál, styl jízdy – to vše jsou věci, které se při výběru vhodných brýlí vyplatí vzít v úvahu.

Jaké parametry by měly splňovat vhodné cyklistické brýle a jaké jsou nejnovější trendy v technologiích? O své zkušenosti se s námi podělili i zkušení cyklisté.

Nejlepší cyklistické brýle – VYBÍRAL NÁŠ ODBORNÍK

Bezpečnost na prvním místě

V zákoně je zakotvena pouze povinnost použití ochranné přilby, proto někteří začínající cyklisté nepovažují výběr cyklistických brýlí za důležitý.

Podobně byl na tom i Petr: „Při koupi prvního kola jsem brýle vůbec neřešil. Zlom přijel po absolvování první podvečerní jízdy při západu slunce. Měl jsem plné oči mušek a jízda byla pro mě víc utrpení než radost.“

Peter měl štěstí, že mušky byly jen nepříjemné. Ostré slunce, hmyz, odskočený kamínek či větvička ze stromu umí nejednou způsobit i trvalé poškození zraku. Cyklistické brýle neplní pouze ochranu před UV zářením, ale také před mechanickým poškozením oka.

cyklistické brýle

Před koupí se poraďte

Čtete-li tento článek, je pravděpodobné, že jste se rozhodli nenaběhnout do prvního obchodu a koupit jakékoli brýle, jen aby byly „cyklistické“.

„VYBRAL JSEM NĚCO ZE STOJANA A NASADIL NA OČI. PODÍVÁL JSEM DO ZRCADLA A VYBAVENÉ, MĚL JSEM BRÝLE. JIŽ PO PRVNÍ DLOUŠÍ BAJKOVAČCE JSEM SI ŘEKAL, ŽE BYCH SE MĚL PŘI KOUPE ZAMĚŘIT I NA NĚCO JINÉHO, NEŽ JEN IMIDŽ,“ POKRAČUJE V ROZPRÁVÁNÍ SVÉ ZKUŠENOSTI PETER.

Komfort při nošení a funkčnost jsou na prvním místě

Ženy by mohly výběr cyklistických brýlí přirovnat k výběru správné podprsenky: nesmíte vědět, že ji máte. Pohodlí při nošení vám nejen zpříjemní jízdu, ale přispěje ik její bezpečnosti.

Sportovní brýle by neměly tlačit, musí držet na nose a nepadat z uší. Pokud bajkujete v terénu, možná oceníte větší zorníky, které připomínají spíše brýle na lyžování.

Petrův výběr pokračoval následovně: nakráčel do téhož obchodu a znovu náhodně zkusil několik brýlí.

„Už jsem vybíral podle dvou kritérií: musí se mi hodit a nesmí mě tlačit,“ vzpomíná na výběr svých druhých cyklistických brýlí Peter.

Materiál

Většina cyklistických brýlí je vyrobena z odolného plastu.

Chápeme, že plast nepatří k ultra trendovým módním vychytávkám, má však jedno velké opodstatnění: v případě pádu cyklisty výrazněji neohrozí jeho bezpečnost. Výhodou je také nízká hmotnost brýlí.

Skla cyklistických brýlí

V předchozím bodě jsme zmiňovali bezpečnost plastu při pádu. Pokud by byla „skla“ cyklistických brýlí opravdu ze skla, o bezpečnosti by nemohla být ani řeč. I proto častěji mluvíme o tzv. zornících.

Na výběr máme z více druhů. Nejlevnější jsou obyčejné plastové zorníky, o něco dražší jsou polykarbonátová skla.

Pokud trávíte na kole týdně alespoň několik hodin a při jízdě si rádi užíváte komfortu, doporučujeme sáhnout po profesionálnějším provedení. Zde se nabízí polarizovaná (antireflexní) a fotochromatická skla.

Brýle s antireflexní povrchovou úpravou zorníků zaručí lepší viditelnost i v případě ostrého slunce. Jsou nápomocné, když odrážející se světlo ztěžuje viditelnost.

Výhodám fotochromatických čoček se budeme věnovat níže v článku.

Zabarvení brýlí

Výběr cyklistických brýlí musíme přizpůsobit zejména našemu stylu jízdy, resp. ročnímu období a době tréninku.

Spousta cyklistů v začátcích volí zabarvení, aniž by si uvědomovali jeho účel. Podobně byl na tom i Petr, jehož výběr správných brýlí se vyvíjel následovně:

„Hodně jízd jsem absolvoval hlavně večer po práci, když už bylo šero. Časem mi začalo vadit, že přes tmavá skla jsem moc neviděl, ale kvůli hmyzu jsem brýle potřeboval. Tak jsem šel do sportovního obchodu a koupil další se žlutými skly.

Najednou jsem měl dvoje brýle a na túry jsem nosil obojí. Při nošení v batohu s ostatními věcmi se mi však stalo, že se zlomili. Právě v tomto období jsem se setkal s bajkery s čirými skly. Po krátké debatě jsem se rozhodl, že je chci také – zejména kvůli sjezdům po lesních cestách, když už nesvítí slunce a je horší viditelnost.“

Jaké barevné provedení zorníků zvolit?

  • hnědé nebo šedé – pomohou zlepšit viditelnost ve slunečném počasí.
  • žluté zorníky – dokáží okolní prostředí „rozjasnit“, jsou vhodné při zamračeném počasí
  • čiré zorníky – neztmavují okolí, oceníte je zejména za šera, když světla není nazbyt

Cyklistické brýle s vyměnitelnými skly

A tak si Petr pořídil další brýle:

„Po předchozích zkušenostech jsem byl chytřejší a upravil jsem kritéria: musí se mi hodit z hlediska image, nesmí tisknout, musí mít vyměnitelná skla (tmavá, čirá a žlutá) a musí mít pevný obal (aby se mi v batohu znovu nezlomili).

Už jsem však nešel do sportovního obchodu, ale navštívil jsem kvůli technické zdatnosti personálu cykloobchod. Spolu jsme se dopracovali k brýlím značky HQBC, které mám už léta a jsem nadmíru spokojen.

Sedí mi parádně, netlačí. Mají 3 skla, pevný obal a v něm ještě i látkový. Za mě jsou top v poměru cena/kvalita.“

Peter je spokojen s jeho brýlemi a našel ideálního kandidáta v poměru ceny a kvality. Pokud si neumíte představit, že byste skla museli neustále podle potřeby měnit, možná vás zaujme nejnovější technologie fotochromatických čoček, která uspokojí i náročnější cyklisty.

Odborník radí

„Vždy před koupí se snažte nastudovat si dostatek informací o brýlích. Pokud si nevíte rady, napište nám komentář pod tento článek a my vám obratem pošleme mail s radami od odborníků.

Cyklistické brýle fotochromatické

Zvolit brýle primárně určené pro slunečné počasí, když svítí slunce, ale je oblačno? Co když se náhle zatáhne? A co pozdější návrat domů? Hodně světla už také nebude.

Podobné dilema jednou provždy vyřeší fotochromatická skla. Ty se automaticky přizpůsobí okolnímu světlu – brýle se zabarví přesně podle potřeby.

Celá „akce“ trvá přibližně půl minuty a je to určitě šikovnější řešení, než přerušit jízdu a měnit zorníky „za pochodu“, resp. ohrozit sebe i ostatní jízdou za zhoršené viditelnosti .

Kolik stojí fotochromatické sportovní brýle?

Ze širokého výběru fotochromatických brýlí si dnes vybere každý. Nabídka začíná někde kolem 1500 Kč a může se vyšplhat přes 6000 Kč – vše v závislosti na kvalitě, výrobci a použité technologii.

Existují modely konzervativnější, kde designéři vsadili na klasiku, ale i extravagantnější provedení, která vynikají barevným provedením nebo nápaditým rámem.

VIF One Black x Gold

První model slunečních brýlí VIF ONE vyniká svojí lehkostí a zpracováním. Brýle váží díky materiálu TR90, ze kterého je vyroben rám, pouhých 29 gramů. Součástí každého balení jsou 2 zorníky – vámi vybraná zrcadlová barevná skla a černá polarizační skla nebo fotochromatická samozatmavovací skla. Všechny sluneční brýle VIF mají doživotní záruku na obroučky. Nově také s možností dokoupit si extra samostatné zorníky!

Polaroid Sport PLD

Ke klasice můžeme zařadit model Polaroid Sport PLD. Jsou vyrobeny z odlehčeného plastu a čočky dokáží pohltit až 100 % škodlivých UV paprsků. Jedná se o trendový polorámový model určený pro pány s kulatým nebo oválným obličejem.

Oakley Jawbreaker

Bezkonkurenční moderní design poskytuje maximální zorné pole. Boční rám má vyměnitelné konce, celý povrch je protiskluzový. Promakaný design zlepšuje proudění vzduchu, díky čemuž tyto brýle jednou provždy skoncují se zamlženými skly. Čočky jsou z materiálu Plutonite, který je garancí 100% odfiltrování UVA a UVB záření. Koupíte od 4000 Kč.

Uvex Sportstyle 231

Tento model uspokojí i náročnější cyklisty. Jeho minimalistický design a ultra nízká hmotnost jsou zárukou komfortu i při dlouhých trasách. Pyšní se čočkami Variomatic, které se dokáží přizpůsobit světelným podmínkám v rozsahu 1-3. Před zamlžováním vás ochrání technologie Supravision. Praktickou vychytávkou je přizpůsobitelná velikost rámu, která zaručí, že padnou jako ulité na většinu tváří. Koupíte je od 3000 Kč.

Cyklistické brýle pro ženy

Ženy jsou většinou odvážnější ve výběru barev. S tím počítají i designéři a pro rok 2019 vytvořili hravou kolekci brýlí Julbo. Nám padly do oka brýle Julbo Aerolite.

Díky jejich tvaru a polovičnímu rámování sednou zejména dámám s kulatým a oválním obličejem. Samozřejmostí je 100% pohlcení UV záření.

S dioptrickou vložkou?

Nosíte brýle nebo kontaktní čočky a neumíte se rozhodnout, zda dát přednost cyklistickým nebo dioptrickým brýlím? Kompromisy si nechte pro partnerku či partnera, v případě brýlí je dělat nemusíte!

Dnes je již samozřejmostí, že vybrané modely mají možnost použít dioptrickou vložku. Vy si tak můžete užívat komfortu cyklistických i dioptrických brýlí v jednom.

Takové brýle mají dvě skla umístěná těsně vedle sebe, přičemž dioptrická vložka je blíže tvaru. Většinou se dají koupit v optice nebo ve větších e-shopech.

Nebezpečné zamlžování a nečistoty

Jízda v dešti, v chladném počasí nebo blátivém terénu klade na vaše cyklistické schopnosti zvláště vysoké nároky. Zamlžené nebo znečištěné brýle jsou to poslední, co ve ztížených podmínkách chcete.

Na trhu existuje řada hydrofobních roztoků, které zabraňují zadržování nečistot na sklech brýlí.

Ty nejdražší modely mají již hydrofobní vrstvu automaticky. Na některé typy brýlí lze použít i ochranné fólie, které v případě znečištění jednoduše odstraníte.

Před koupí si cyklistické brýle vyzkoušejte

Pokud máte možnost cyklistické brýle vyzkoušet, určitě tak učiňte – a nebojte se, nezůstane-li při prvních. Brýle by vám měly perfektně sednout nejen na uši a nos, ale měly by co nejlépe kopírovat i kontury vašeho obličeje.

Pokud plánujete brýle objednávat z e-shopu, nebojte se kontaktovat zákaznickou podporu a vysvětlete jim své požadavky.

Je možné, že mají určené místo, na které si můžete přijít brýle vyzkoušet.

Možným řešením může být i vrácení špatně padnoucích brýlí do 14 dnů, což nám umožňuje přímo zákon. 😊 Často totiž nejde o malé peníze a dobře zvolené brýle vám budou sloužit i několik let.

Sportovní brýle, které jsme testovali a dostali se do našeho článku, jsou opravdu kvalitní kousky. Neuděláte krok vedle koupí prvních v žebříčku ale ani posledních.

Podle čeho vybírají brýle ostatní cyklisté?

Na otázku, jaké cyklistické brýle, zda fotochromatické nebo polarizační sportovní brýle používají lidé v našem okolí. Vyzpovídali jsme 3 lidi. Zde jsou odpovědi.

Peťo

Peťo (39): Dávám přednost, když brýle chrání co největší část oka, jsou lehké a dobře dosedají na nos. Musí zvládnout chránit před sluncem a v létě i před muškami, případně větrem. Nestačí mi jen levné brýle bez polarizace. Bolí mě z nich hlava a nevydržím je mt na sobě několik hodin. UV filtr už považuji za samozřejmost. Pokud mají sportovní design, je to výhodou. Já využívám cyklistické brýle i na řízení auta a maximálně mi vyhovují.

Martin

Martin (30): Popravdě, podrobný rešerši jsem si před koupí nedělal. Věděl jsem, že potřebuji něco kvalitnějšího s dobrou UC ochranou. Rovněž jsem pod brýle potřeboval vejít ještě své dioptrické brýle. Jednou na mě na Instagramu vyběhla fotka s cyklobrýlemi, které vypadaly fajn a byly od značky, kterou jsem i do té doby měl spojenou s kvalitou. Podíval jsem se na pár technických info, hlavně recenze po bike portálů. Potom jsem hodil do googlu jejich název a hledal obchod. Našel jsem slovenský, specializující se na brýle různých typů – a jednoduše koupil. Od té doby je s sebou nosím pořád.

Zuzana

Zuzana (35): Na technické věci jsem úplný antitalent, proto jsem i výběr cyklistických brýlí nechala na profesionály. Před koupí jsem jen podívala pár e-shopů, abych měla představu o tom, jaký rozpočet budu potřebovat. Do cykloobchodu jsem šla s konkrétní částkou, do které jsem se musela vejít. Bylo to před pár lety, od té doby mám brýle s vyměnitelnými skly. Teď však přemýšlím nad fotochromatickými, výběr ale znovu svěřím do rukou profíků.

A jak bude vypadat váš výběr sportovních brýlí? Budeme rádi, pokud se s námi podělíte o své zkušenosti v komentářích pod článkem.

Přemýšlíte, že si k jízdnímu kolu pořídíte i cyklotrenažér? V tomto článku jsme se věnovali tomu, na co se vyplatí dívat při jeho výběru.

Pokud vás víc láká stacionární kolo, s výběrem vám pomůže zase tento článek.

4/5 - (5 votes)

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno

Jakub
Jakubhttps://www.fitnesaci.cz
Sportu se věnuji odmalička. Hraju fotbal a ve volném čase rád cvičím. I proto jsem se rozhodl založit tento web. Neustále se v této problematice vzdělávám. V mých článcích se budu snažit přiblížit vám můj pohled na věc.