DomůSportCyklistikaVybíráme gravel kola - Rychlý návod + (levné modely)

Vybíráme gravel kola – Rychlý návod + (levné modely)

Jak víme, jízda na kole je skvělý sport. Pokud jste zkušení, dá se dělat skoro v každém počasí. Pokud počasí nepřeje, náhradou může být i stacionární kolo nebo hodiny spinningu. Ale o tom se dnes bavit nebudeme. Dnes máme v hledáčku jen outdoorová jízda na kole, a to konkrétně gravel kola. Možná jste o nich slyšeli, možná ne, ale téměř určitě jste už nějaký viděli.

Oblíbené levné gravel kola

Jízda na kole zažívá boom

Sportovní jízda na kole se stala u nás velmi populárním, zejména poslední dvě desetiletí. Má své výhody, a kromě aerobní aktivity si užijete i radost z cestování na dvou kolech. Dnes se umíte vybrat na kole i na dovolenou, nebo na několikadenní túru. Zkrátka, jízda na kole je víc než jen sport, je to životní styl, který vám přinese mnohé radosti.

Jaké je to gravel kolo?

Jak se mluví anglicky „first things first“, a tedy pojďme si na úvod ozřejmit, co to vlastně je gravel kolo.

Gravel kola jsou dalším pokračováním, a jakýmsi hybridem mezi silničními a krosovými koly.

Jistě každý zná horské kolo, no a gravel má ty nejlepší kvality právě z něj, ale zároveň je dostatečně elegantní a ladný na to, aby splynul i na cestách. Oproti silničnímu kolu má však širší pneumatiky – 35 až 40 mm, což mu dovoluje překonávat oba terény bez problémů.

Šířka pláště bývá až do 45 mm, což zaručuje skvělou geometrii a „posazení“ na silnici, přičemž myslíme i nerovný terén, dokonce i bláto.

Věděli jste, že gravel kola mají v podstatě krátkou historii? První gravel kolo bylo vyrobeno v roce 2012 v americké Minnesotě, jako odpověď na poptávku po lehčím a hybridním kole.

Lidé chtěli kolo, které zvládne i náročnější terén, ale zároveň nebude tak těžkopádné jako krosové kolo.

První prototypy byly vyvinuty pro takzvané „gravel racing“ – místní soutěž v ježdění na čas po obou terénech. Jakmile se gravel osvědčil, zařadil se i do spotřebitelského trhu, a získal si popularitu po celém světě.

Jaké výhody nabízí oproti jiným jízdním kolům?

Gravel kola jsou výjimečná právě v tomto:

 • Oproti krosovému kolu gravel se pohybuje lehce i na asfaltových silnicích a městských komunikacích, a do toho ještě zvládne i středně náročný terén, který zase silniční kola v žádném případě nezvládají.
 • Gravel kolo dokáže jezdit poměrně rychle, a díky širším kolům si udržuje svou stabilitu i v náročném terénu.
 • Propracované kotoučové brzdy z něj dělají velmi spolehlivé kolo.
 • Širší konstrukce je pohodlná i na delší trasy, a pružné rámy skvěle zvládají i vibrace způsobené nerovnostmi na cestách.
 • Gravel kolo je dobrá investice pro každého milovníka tohoto sportu.

Jdeme vybírat nejlepší gravel kolo, jak na to?

Pojďme se spolu podívat na to, jak pro sebe vybrat nejvhodnější model gravel kola. Třeba se řídit podle těchto kritérií:

 1. Rám je základ. Měl by být ocelový, který díky menší tloušťce stěny dosahuje nízké hmotnosti, ale zároveň je pevný. Ocel je pevná, stabilní a dobře pohlcuje vibrace. Pokud nemáte problém zaplatit i více, pak vsaďte na karbon. Je to materiál budoucnosti. Často se setkáte is kombinacemi materiálů, hliník – karbon či ocel – karbon.
 2. Velikost kola. Netřeba brát v úvahu pohlaví, jako spíše individuální výšku a délku nohou. Velikost by měla cyklistovi přesně sedět, i když se říká, že vždy je lepší kolo trochu větší, než malé. U nižších postav se dají samozřejmě najít i menší kola, ale největší výběr bývá v těchto třech velikostech. Případně se ještě můžete setkat s označením S, M, L, a XL. S výběrem té správné velikosti vám rádi pomohou v prodejně. Pomoci vám však může tato tabulka:
Výška rámu v cm Výška postavy v cm
54 170 – 180
58 180 – 190
62 190 – 205

 

 1. Osazení a typ brzd. Do gravel kol se často používají i hydraulické brzdy, ale najdete i klasické mechanické. Propracované modely gravelů mívají brzdy kombinované. Zase záleží na jakém terénu se plánujete častěji jezdit na kole.
 2. Při koupi si na kolo sedněte, a vyzkoušejte jak vám sedí sedlo. Nemělo by nikde tlačit, a to ani při nerovnostech v terénu.
 3. Příslušenství. Nesmíte zapomenout na přilbu, můžete si kolo nechat osadit blatníky, nainstalovat nosiče a podobně (většina gravelů unese na nosiči náklad až do 9 kg).
 4. Světla. V prodejně je také vyzkoušejte, přičemž světla na graverech fungují přes baterii (tato nebývají až tak výkonná), nebo možnost osvětlení dynamo nábojem (je to sice těžší komponent, ale zaručí vám špičkový výkon, a nemusíte se trápit výměnou baterií). Věděli jste, že u některých graverů můžete dokonce dynamo náboj použít jako zdroj pro nabíjení telefonu? Skvělé, ne?
 5. Barva. Vybírejte dle vlastních preferencí, výrobci nabízejí velké množství odstínů.
 6. Cena. Není naprosto rozumné sáhnout po tom nejlevnějším modelu, a to ani když jste začátečníci. Velmi nízká cena totiž znamená, že někde se muselo ubrat na kvalitě (většinou to bývá celkové provedení rámu). Pro začátečníky stačí střední třída, no a profesionálové, pokud opravdu milují tento sport, většinou nemají problém zaplatit i vyšší částky za první třídu graver jízdních kol.

Které značky gravelů jsou nejlepší?

Jistě, každý má své osobní preference, ale mnozí cyklisté i odborníci z oblasti cyklistiky se shodli, že mezi nejlepší značky na trhu patří Rock Machine, Scott, Kross, Specialized, Kona, Triban ale i česká značka Author.

Třeba zmínit, že skoro každý výrobce jízdních kol se přizpůsobil poptávce, a zařadil ze svého portfolia i gravel model.

Cena

Nejlevnější: ty najdete už od 5945 Kč, ale velkou kvalitu, a hlavně životnost nečekejte. Rám v této cenové kategorii bude téměř jistě hliníkový.

Střední třída: ta se pohybuje někde do částky 35.664 Kč, za kterou již máte kvalitní gravel kolo.

Vyšší třída: pokud jste profesionál, a gravel je pro vás důležitý a to nejen na jednu sezónu, za nejkvalitnější model dáte i přes 47.550 Kč.

Nejlepší levné gravel kola

Kolo Grvl 120 od značky TRIBAN

Kvalitní střední třída, a vhodný i pro začátečníky. Má širší řídítka, která usnadní manévrování po nerovném terénu, a vyznačuje se nízkou hmotností a to díky karbonové vidlici. Je vybaven jedno-převodníkem a kvalitními kotoučovými brzdami. Neutrální zeleno – šedou barvu, a design kola ocení ženy i muži.

 • Kvalitní střední třída.
 • Maximální pohodlí a jednoduché řízení, vhodné pro začátečníky.
 • Kolo má nízkou hmotnost a lze jej vybavit i nosiči.
 • Pláště lze používat i jako bezdušové.
 • Adekvátní cena, která se rovná kvalitě této značky a střední třídy.

Silniční kolo rc120 od značky TRIBAN

Toto kolo je technicky považováno za silniční, ale díky geometrii rámu je vhodné i na dobrodružství mimo asfaltové cesty. Jeho výhodou je nízká cena, a tak si toto kolo mohou dovolit i začátečníci, kteří nemají zkušenosti a bojí se poškození drahého kola na nestabilním terénu. Karbonová vidlice a hliníková řídítka jako u předchozího modelu. Kolo je vybaveno pohodlným polstrovaným sedadlem.

 • Velmi příjemná cena, kolo si mohou dovolit také studenti.
 • Univerzální model na cesty i do nenáročného terénu.
 • Příjemná tmavě modrá barva s oranžovými detaily.
 • Přehazovačka rychlostí 2×8, a kotoučové brzdy.
 • Nylonová ochrana kol proti propíchnutí.

Pánské kolo gravel TRIBAN grvl 520 subcompact

Značka TRIBAN nezapomíná ani na pány. Masivní ale zároveň lehká konstrukce zaručí víceúčelovost na cestách, kde můžete zrychlit, ale také v terénech, kde se budete pohybovat snadno. Širší řídítka jsou uzpůsobena pro pány, a hydraulik – mechanické brzdění určené na 100% bezpečnost. Věděli jste, že Triban poskytuje doživotní záruku na rám, řídítka a představec? Toto kolo je skvělé pro ty, kteří se na cestě nebojí zrychlit tempo.

 • Pánské kolo vhodné i na cesty a amatérské závodění.
 • Perfektní geometrie, flexibilita typická pro gravel kola.
 • Vyšší cena, ale přímo úměrná kvalitě.
 • V klasické sytě červené barvě s černými detaily.
 • Progresivní a pokrokové brzdění, s kotoučově – hydraulickou mechanikou.

Závěr

Jste cyklista, který se nerad omezuje jen na asfaltové cesty, ale také nechcete jezdit jen po přírodním terénu?

V tom případě je pro vás gravel ideální, spojuje totiž v sobě kvality silničního a krosového kola, což z něj činí univerzální hybrid. Díky své odolnosti je vhodný i pro začátečníky.

Investované peníze se vám plně vrátí v podobě spolehlivosti a požitku z jízdy.

4.6/5 - (5 votes)

2 KOMENTÁŘE

 1. Ahoj! Můj přítel nedávno začal jezdit na gravel kole a je z toho nadšený. S vybíráním mu pomáhal odborník ve specializovaném obchodě. Je důležité zohlednit vlastnosti terénu, velikost rámu a komfort při jízdě. Určitě si dobře promyslete, jaký typ gravel kola je pro vás nejvhodnější. Hodně štěstí při výběru!

 2. Výběr gravel kola byl náročný, ale zábavný proces. Miluju adrenalin z jízdy po různých terénech. Kellys mi slouží.

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno

Jakub
Jakubhttps://www.fitnesaci.cz
Sportu se věnuji odmalička. Hraju fotbal a ve volném čase rád cvičím. I proto jsem se rozhodl založit tento web. Neustále se v této problematice vzdělávám. V mých článcích se budu snažit přiblížit vám můj pohled na věc.